بررسی ابعاد دومین روز سیاه بورس در سال 1400/ سهام‌داران حقیقی از بازار سرمایه دل‌زده شدند؟

بررسی ابعاد دومین روز سیاه بورس در سال 1400/ سهام‌داران حقیقی از بازار سرمایه دل‌زده شدند؟

بازار سرمایه در بیست و یکمین روز از شهریور ماه بدترین سقوط در شاخص کل هم‌وزن را تجربه کرد تا سهامداران حقیقی نیز از روند خروج از بورس را در پیش بگیرند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، روند بازار سرمایه در ماه‌های اخیر یک روند متعادل با گارد صعودی بوده است. این مساله هم دلایل مختلفی داشته است. نگاه مثبت دولت سیزدهم به بورس، رشد قیمت ارز و انتظارات تورمی و گزارش‌های خوب شرکت‌ها از میزان فروش و سودسازی، همه و همه از جمله دلایل رشد بورس در تابستان جاری بوده است.

اما در همین محدوده زمانی می‌توان به رفتار سهامداران حقیقی برخلاف روند کلی بازار نیز اشاره کرد. سهامداران حقیقی در ماه‌های گذشته به شدت نگاه کوتاه مدت و نوسانی به بازار سرمایه داشته‌اند و با هر روند خلاف جهت مسیر صعودی بورس، سهامداران حقیقی نیز از بازار خارج شده‌اند.

روز یکشنبه هفته جاری شاخص کل هموزن بازار سهام بدترین روز خود در سال 1400 را پشت سر گذاشت. شاخص کل هموزن در این روز 13.279 واحد کاهش را ثبت کرد که این عدد در سال 1400 یک رکورد منفی محسوب محسوب می‌شود. از دیگر سو، شاخص کل بورس با صعود 40 هزار و 466 واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 489 هزار واحد سقوط کرد. ریزش 40 هزار واحدی دومین سقوط بزرگ شاخص کل در سال جاری است.

ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار روز یکشنبه برای چهارمین روز متوالی منفی شد و 1 هزار و 422 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد که نسبت به روز شنبه رشد 233 درصدی را تجربه کرده است. به عبارت دیگر، در بورس امروز حقوقی‌ها حدود هزار و 420 میلیارد تومان وارد بازار سهام کردند.

ارزش کل معاملات خرد 6هزار و 340میلیارد تومان بود، اشخاص حقوقی 32 درصد یعنی دو هزار میلیارد تومان سهام خریدند و مازاد خریدشان 22 درصد از کل معاملات شد.

کدام نمادها ورود پول حقوقی‌ها را داشتند؟

از ابتدای شهریور ماه سال 1400 در 14 روز کاری، بازار سرمایه در 7 روز ورود پول حقیقی را شاهد بوده است. اما در 7 روز دیگر خروج پول حقیقی از بازار سرمایه رخ داده است. در مجموع از ابتدای شهریور تا کنون 3 هزار 740 میلیارد تومان پول از بازار سرمایه خارج شده است.

بیشترین تزریق پول حقوقی به بورس و فرابورس در سه گروه فرآورده‌ های نفتی، فلزات اساسی و محصولات شیمیایی رقم خورد، در حالی که برآیند معاملات گروه‌های واسطه‌گری مالی و پولی و محصولات کاغذی به نفع حقیقی‌‌ها تمام شد.

امروز افزایش سهام حقیقی‌‌ها در 17 نماد با تغییر 90 میلیارد تومانی و افزایش سهام حقوقی‌ها در 258 با تغییر هزار و 450 میلیارد تومانی همراه بوده است.

هیجان سهامداران، عامل منفی شدن بورس؟

در صورتی که روند خروج پول توسط حقیقی ها از بازار سرمایه ادامه داشته باشد، می‌تواند در آینده نزدیک تبعات سنگینی را برای بورس به همراه داشته باشد.

برخی از کارشناسان وجود هیجان کاذب در میان سهامداران حقیقی را علت ریزش‌های بازار سرمایه در روزهای اخیر می‌دانند. این کارشناسان معتقدند، سهامداران از ترس تجربه سال 99 و افتادن در صف‌های فروش قفل شده، با هر منفی شدن شاخص کل، فرار را بر قرار ترجیح داده و سعی می‌کنند، پول خود را از بازار سرمایه خارج کنند.

البته نقش فضای مجازی و کانال‌های تلگرامی و اینستاگرامی در این زمینه نیز بسیار بالاست. برخی از گردانندگان این کانال‌ها با القای ورود بورس به روند اصلاحی بلندمدت و با ایجاد هیجان کاذب در سهامداران در افت قیمت نمادها سهم بسیار زیادی دارند.

اخبار مثبت و منفی بر بورس چقدر تاثیر دارد؟

از دیگر سو، کارشناسان بازار سرمایه اخبار ضد و نقیض در مورد مذاکرات وین را علت اصلی ریزش بازار سرمایه در حال حاضر می‌دانند. کاهش قیمت دلار در هفته گذشته نیز دلیل دیگری است تا سهام دلاری بورس باقی نمادها را نیز با خود با ریزش مواجه کند.

اخبار مثبت و منفی در هفته‌های گذشته تاثیر زیادی در بورس داشته است. این اخبار به دلیل اینکه بیشتر از منابع غیررسمی به گوش سهامداران می رسد، تاثیر خود را به مرور زمان بر نحوه معاملات افراد می‌گذارد. البته نباید از این موضوع نیز بگذریم که نوسان‌گیران در وضعیت فعلی بیشترین بهره را از بازار سرمایه در حال کسب هستند. روند فعلی بازار سرمایه که بیشتر شبیه نوسان یک تا دو روزه است، برای افرادی که در منفی ها خریداری می کنند و با چند روز مثبت شدن بازار سرمایه سهام خود را می‌فروشند، بهترین وضعیت را ایجاد کرده است.

انتهای پیام/ب

سقوط آسانسوری، صعود لاکپشتی

سقوط آسانسوری، صعود لاکپشتی

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به آمارهای ضد و نقیض رشد اقتصادی و ویراژ سیاسیون در میراث اجدادی و....

BourseNews.ir/

بورس انرژی امروز میزبان چه محصولاتی است؟

رشد 7278 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 10.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

رشد 7278 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 10.5 هزار...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز بعد از دو روز ریزش با افزایش 7278 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/

شاخص بورس تهران سبز شد

انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟

انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟

در پایان بازار شاخص کل بورس با هفت هزار واحد مثبت در محدوده یک میلیون و 427 هزار واحد قرار گرفته است. شاخص هم‌وزن هم با حدودا 1600 واحد رشد در کانال 432 هزار واحد قرار گرفت. اما روند بازار فردا به چه ...

TejaratNews.com/

ورق بورس تهران برگشت

بورس بالاخره به روند منفی خود پایان داد؛ رشد 7 هزار واحدی شاخص کل

شاخص بورس به مدار رشد بازگشت

شاخص کل بورس مثبت شد / سبزپوشی بیشتر گروه‌های بورسی

شروع سبز بورس / رشد 3 هزار واحدی شاخص کل

چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟

چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟

در پایان بازار امروز ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود پنج هزار میلیارد تومان رسید و بیش از 300 میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد.

TejaratNews.com/

نگاهی به عرضه‌های امروز بورس انرژی

ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب

ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب

مدیریت عملیات بازار شرکت بورس کالای ایران در نامه‌ای به کارگزاران تغییر میزان خرید پلی پروپیلن نساجی را اطلاع رسانی کرد.

YJC.news/
رینگ داخلی بورس انرژی شلوغ شد

رینگ داخلی بورس انرژی شلوغ شد

امروز دوشنبه 29 شهریور ماه، متانول پتروشیمی زاگرس، برش سنگین پتروشیمی جم، متانول و نیتروژن مایع شرکت متانول کاوه، نیتروژن مایع و اکسیژن مایع شرکت فجر انرژی خلیج فارس در رینگ داخلی بورس انرژی معامله شد...

Sena.ir/
کدام عوامل باعث اصلاح اخیر شاخص بورس شدند؟

کدام عوامل باعث اصلاح اخیر شاخص بورس شدند؟

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اصلی‌ترین عوامل تاثیرگذار در اصلاح اخیر شاخص بورس گفت: به نظر می‌رسد که با توجه به وجود انتظارات تورمی، بازار سرمایه گنجایشی برای کاهش بیش از اندا...

Irna.ir/
کاهش قیمت خودروهای خارجی در بازار مالیات خانه های خالی چگونه است؟ بیت کوین در ایران به رسمیت شناخته نشد قیمت بیت کوین به 45 هزار دلار سقوط کرد کشف 62 دستگاه ماینر غیرمجاز در ساوه هکر‌ها 13 میلیون دلار از شبکه pNetwork سرقت کردند گواهی واکسن کرونا در بستر بلاکچین برق گران شد؟/ نحوه محاسبه قبض برق تغییر کرد! شناسایی 20 هزار کارت بانکی فعال در حوزه قمار واکنش نمادهای خودرویی به آزادسازی واردات / سهام خودرویی بخریم؟ جعل سند یک ملک 100میلیارد تومانی در ولنجک تامین برق مراکز مجاز استخراج رمزارز از مهرماه قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) قیمت گوشت در 29 شهریور 1400 (فهرست قیمت) طرح اتصال انرژی برق ایران به روسیه قابل توجیه است سقوط آسانسوری، صعود لاکپشتی برنامه هلال احمر برای واردات 60میلیون دز واکسن قیمت بلیت اتوبوس‌ برگشت زايران اربعین اعلام شد تمدید مهلت تسویه بدهی بدهکاران شبکه بانکی تا پایان سال مجوز افزایش سرمایه شتران ثبت شد افت قیمت خودرو‌های خارجی در بازار انتشار اوراق چه تاثیری در بورس دارد؟ / مثبت‌های بازار مقطعی است؟ مصرف برق استخراج بیت کوین در سال 2021 چقدر خواهد بود؟ سواد مالی و ضرورت آن صف انتظار یک ساله وام ودیعه مسکن / پرداخت وام اجاره متوقف شد؟ مشکلات مردم در وام ودیعه مسکن / «وام سرکاری» برای مستاجران! تنها راه علاج مشکل ارز دولتی «حذف» آن است پانزدهمین عرضه اولیه امسال پس فردا انجام می‌شود افزایش قیمت برنج، حتی در میادین! + جدول سهامداران " قاسم " گرد هم می آیند دعوت از سهامداران "وجامی" به مجمع اقدام به افزایش سرمایه در مجمع "غمینو" گشایش جدید برای صادرکنندگان نارنگی زرد نخرید استقبال از پیش‌خرید واحدهای گروه سرمایه‌گذاری مسکن آغاز اختیار معامله بر «اخابر» تصمیم به انتخاب هیات مدیره "قشیر" در مجمع رشد اقتصادی ایران در بهار چقدر شد؟ لغو مجوز فعالیت کارگزاری ها با عدم تجمیع مجوزها پیگیری روال عادی معاملات بدون اختلال در هسته معاملات دسترسی جدید به سامانه نامک بلامانع است وضعیت سبد سهام عدالت در 29 شهریور ماه ورق بورس تهران برگشت چگونه قبض برق را قسطی پرداخت کنیم؟ چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟ رشد 7278 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 10.5 هزار میلیارد تومان فراتر رفت بورس بالاخره به روند منفی خود پایان داد؛ رشد 7 هزار واحدی شاخص کل تعرفه و حق کمسیون مشاوران املاک واقعی می‌شود به هر ایرانی 3 هکتار زمین از مساحت کشور می‌رسد ابلاغیه جدید بورس کالا در خصوص تغییر سهمیه بهین یاب

در حال بارگیری...