علت کاهش شدید سود شرکت های پالایشی چیست؟ | بیشترین و کمترین افت سود متعلق به کدام نماد است؟

علت کاهش شدید سود شرکت های پالایشی چیست؟ | بیشترین و کمترین افت سود متعلق به کدام نماد است؟

روز گذشته گزارش عملکرد سه ماهه اکثر شرکت‌های بورسی بر روی کدال بارگزاری شد. در بین گزارش‌های 3 ماهه‌ی منتشر شده، گروه پالایشی عملکرد نامطلوبی را از خود ثبت کرده اند و به طوری که سهام شاخص این گروه همگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت سود‌های قابل توجهی را تجربه کردند.

به گزارش نبض بورس، روز گذشته گزارش عملکرد سه ماهه اکثر شرکت‌های بورسی بر روی کدال بارگزاری شد. در همین راستا گزارش‌های اکثر شرکت‌های بورسی مطابق انتظارات مطلوب سنجیده شد به طوری که ريیس سازمان بورس نیز در پاسخ به سوالی مبنی بر برگشت ثبات به بازار سرمایه گفت: به نظر می‌رسد با توجه به گزاراشات 3 ماهه‌ای که منتشر می‌شود، از این پس نگرانی خیلی جدی در خصوص ریزش بازار نخواهیم داشت.

اما در بین گزارش‌های 3 ماهه‌ی منتشر شده، گروه پالایشی عملکرد نامطلوبی را از خود ثبت کرده اند و به طوری که سهام شاخص این گروه همگی نسبت به مدت مشابه سال گذشته افت سود‌های قابل توجهی را تجربه کردند.

لازم به ذکر است پالایش نفت تبریز با نماد شبریز با 110 درصد کاهش سود نسبت به مدت مشابه سال گذشته بیشترین افت و پالایش نفت اصفهان با نماد شپنا با 42 درصد کاهش سود نسبت به مدت مشابه سال گذشته، بیشترین و کمترین افت سود را به خود اختصاص داده بودند.

چرا eps پالایشی‌ها افت کرده است؟

بررسی صورت‌های مالی سه ماهه این شرکت‌ها نشان می‌دهد عدم انعکاس و شناسایی درآمد از محل حق العمل کاری این پالایشگاه‌ها به جهت تولید فرآورده‌های اصلی نفتی در صورت‌های مالی سه ماهه است.

لازم به ذکر است که پالایشگاه‌ها از دو محل کسب درآمد خواهند کرد. ابتدا از محل فروش فرآورده‌های ویژه در بورس کالا است و محل دیگری که از آن درامد کسب می‌کنند حق العمل کاری برای شرکت پخش و پالایش است. بر این اساس پالایشگاه‌ها به واسطه‌ی تولید فرآورده‌های اصلی (همچون بنزین، گازويیل، نفت چراغ و ...) که قیمت آن‌ها توسط دولت تعیین می‌شود صرفا هزینه‌ای را بابت حق العمل تولید از دولت دریافت می‌کنند.

گفتنی است در صورت مالی این شرکت‌ها درامدی که بابت حق العمل تولید فراورده‌های اصلی باید از دولت دریافت شود منعکس نشده و صرفا درآمدی که در صورت مالی سه ماهه آمده است از محل فروش فرآورده‌های ویژه‌ی نفتی پالایشگاه‌ها در بورس کالا است. در واقع پالایشگاه‌ها در صورت‌های مالی سه ماهه از محل حق العمل تولید فراورده‌های اصلی درآمدی را شناسایی نکردند و به نظر می‌رسد افت محسوس eps این صنایع نسبت به مدت مشابه سال گذشته به همین دلیل است. /تسنیم

آخرین اخبار بورس و اقتصاد