کلاهبرداری گسترده از طریق رمزارز جعلی/ افشای پشت پرده ماجرای کینگ‌مانی از زبان مالباختگان

کلاهبرداری گسترده از طریق رمزارز جعلی/ افشای پشت پرده ماجرای کینگ‌مانی از زبان مالباختگان

در یکی از جدیدترین کلاهبرداری‌های صورت گرفته در بازار ارزهای دیجیتال، یک شرکت بازاریابی شبکه‌ای با تبلیغ یک رمز ارز جعلی و تبلیغ خرید و فروش آن از طریق صرافی‌های غیرمجاز، باعث شده هزاران نفر از هموطنان سرمایه‌های خود را از دست بدهند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، وزارت اطلاعات روز‌ چهارشنبه 7 مهرماه، با انتشار اطلاعیه‌ای، از دستگیری یک باند کلاهبرداری رمزارز خبر داد. بنا بر اطلاعیه روابط عمومی وزارت اطلاعات، این باند کلاهبردار با فریب افکار عمومی و تشویق افراد به خرید و سرمایه‌گذاری در رمز ارز مجعول «کینگ‌مانی»، مبالغ هنگفتی را از زیر مجموعه‌های خود کسب کرده و با ایجاد نوسانات ساختگی در قیمت رمز ارز ادعایی، اقدام به خرید و فروش آن کرده است.

برای نخستین بار، در مردادماه سال گذشته بود که اعتراضاتی از جانب برخی از خریداران کینگ‌مانی، به گوش رسید و شايبه نقش داشتن یکی از شرکت‌های فعال در حوزه بازاریابی شبکه‌ای در زمینه معرفی این رمز‌ارز‌ مطرح شد. این اعتراضات آن‌قدر بالا گرفت که در شهریور ماه سال گذشته، این شرکت بازاریابی شبکه‌ای، ارتباط خود را با رمز‌ارز کینگ‌مانی و به طور کلی حضور در بازار رمز‌ارز‌ها تکذیب کرد.

البته پیگیری‌های بیشتر نشان می‌دهد که ردپای صاحبان این شرکت نه تنها در فراهم ساختن زیرساخت خرید و فروش این ارز دروغین، بلکه در معرفی، تشویق و به نوعی بازاریابی اعضای شرکت برای خرید آن نیز دیده می‌شود به طوری که این شرکت برای پرداخت پورسانت‌های کاربران خود از ارز دیجیتال کینگ‌مانی(کیم) استفاده کرده و اعضای خود را تشویق به خرید این ارز مجهول‌الهویه از طریق ارايه تخفیفات وسوسه برانگیز می‌کرده است.

*مسدودسازی ناگهانی کیف پول خریداران کینگ‌مانی

متاسفانه مالباختگان کینگ‌مانی نه تنها اقدام به خرید و فروش این ارز مجازی جعلی می‌کردند، بلکه آن را به سایر افراد نیز معرفی کرده و به نوعی باعث افزایش سرمایه گذاری و به تبع آن گسترش ابعاد کلاهبرداری می‌شدند. پس از مدتی کاربران وبسایت یوتی‌بایت- که به عنوان صرافی و کیف پول مرتبط با این پروژه معرفی شده بود- مشاهده کردند که حساب‌های کاربری آنان یکی پس از دیگری در حال بسته شدن است.

بنا بر اظهارات مالباختگان، لیدرهای این شرکت بازاریابی شبکه‌ای به بهانه اختلالات سایت، به زیرمجموعه‌های خود وعده بازگشایی آن را در آینده نزدیک را می‌دادند؛ در حالیکه هیچ کدام از وعده‌های آن‌ها عملی نشده است.

*نوسانات ساختگی، راهی برای فروش رمزارزهای جعلی

در این‌باره، یکی از این مالباختگان که مقدار قابل توجهی رمز ارز جعلی کینگ‌مانی خریداری کرده، به خبرنگار فارس گفت: «تیرماه سال گذشته مبلغی معادل یک میلیارد تومان را به صرافی یوتی‌بایت واریز و اقدام به خرید کینگ‌مانی کردم و از طریق خرید و فروش، میزان ارز مجازی خود را افزایش دادم».

وی ادامه داد: «برخی می‌گویند که میزان فعالیت و خرید و فروش در این سایت جعلی بوده و توسط ربات انجام می‌شده است به طوریکه پس از مدتی به دلیل تعداد اندک متقاضیان، قیمت این ارز از 60 یورو به 19 یورو کاهش یافت و به یک‌باره کل حساب کاربری من و بسیاری دیگر از افراد مسدود شد. با پیگیری‌های زیاد، متوجه شدم که مسيولین ارشد شرکت به دلیل آن‌که من را مقصر کاهش قیمت این ارز مجازی می‌دانستند، تصمیم به بلاک حساب کاربری من گرفتند».

مالباخته دیگری به خبرنگار فارس گفت: «شواهد و قراين نشان می‌دهد که این کلاهبرداری بسیار برنامه‌ریزی‌شده و از پیش تعین‌شده بوده است. حتی برخی از افراد ناشناس که از بلاک‌شدن حساب کاربری من اطلاع داشتند، طی تماس‌هایی درخواست کردند تا حساب کاربری من را با 30 درصد مبلغ ارزش آن خریداری کنند و از هیچ راهی برای اخاذی بیشتر از مردم دریغ نمی‌کردند».

*مجلس پیگیر مطالبات مالباختگان کینگ‌مانی است

ابوالفضل ابوترابی عضو کمیسیون شوراها و امور داخلی مجلس شورای اسلامی در گفتگو با خبرگزاری مهر با اشاره به اینکه رصد اخبار فضای مجازی نشان داد که یک شرکت بازاریابی شبکه‌ای شناخته شده پشتوانه رمز ارز کینگ‌مانی بوده و اساسا اقبال عموم مردم به کینگ‌مانی به دلیل حمایت این شرکت بوده است، اظهار داشت: «این موضوع از دستگاه قضا در حال مطالبه است و به زودی برای مالباختگان کینگ‌مانی شفاف خواهد شد. وظیفه مجلس است که در مقابل دغدغه و مطالبات مردم پاسخ‌گو باشد و انشاءالله در نهایت به همین نتیجه نیز منجر خواهد شد».

*مخاطرات غیرقابل جبران سرمایه‌گذاری در بازار رمز‌ارز

به گزارش فارس، بازار ارزهای دیجیتال در طول ماه‌های گذشته نوسانات شدیدی را تجربه کرده است و بسیاری از مردم به دلیل عدم آشنایی کافی با این بازار سرمایه‌های خود را از دست داده‌ و عده‌ای نیز سود‌های هنگفتی کسب کرده‌اند.

همچنین با افزایش دامنه حضور مردم در بازار رمز‌ارز‌ها، شاهد افزایش کلاهبرداری در این حوزه بوده‌ایم. به طوری که برخی از متخلفان با ایجاد صرافی‌های غیر مجاز اقدام به معامله رمز‌های ارز‌های جعلی کرده و بسیاری از افراد طمع‌کار را در دام کلاهبرداری خود گرفتار کرده‌اند.

به طور کلی هنوز هم اطمینان به ارزهای دیجیتال و سرمایه‌گذاری در این حوزه در اغلب کشورهای دنیا به صورت کامل پذیرفته نشده است، اما بسیاری از دولت‌ها برای مبادلات رمز‌ارز‌ها قواعد و محدودیت‌های ویژه‌ای تصویب کرده‌اند. به نظر می‌رسد که هموطنان می‌بایست همواره پیش از سرمایه‌گذاری در بازار‌های گوناگون از جمله رمز‌ارز، اطلاعات خود را در این زمینه افزایش دهند و آمادگی رویارویی با مخاطرات غیرقابل جبران سرمایه‌گذاری در این حوزه را داشته باشند.

انتهای پیام/

ورود مجلس به موضوع ساماندهی رمزارزها

ورود مجلس به موضوع ساماندهی رمزارزها

سخنگوی کمیسیون اقتصادی مجلس اعلام کرد: باید تهدید رمز ارز‌ها به فرصت تبدیل شود.

Irinn.ir/
مجلس قانون مدونی برای رمزارز‌ها تصویب کند

مجلس قانون مدونی برای رمزارز‌ها تصویب کند

مجلس قانون مدونی برای رمزارز‌ها تصویب کند

BourseNews.ir/
هشدار درباره اقدام بانک مرکزی در حوزه رمزارزها

هشدار درباره اقدام بانک مرکزی در حوزه رمزارزها

عضو کمیسیون امنیت ملی مجلس با انتقاد از تعلل بانک مرکزی در زمینه ساماندهی سایت‌های خرید فروش ارزهای دیجیتال در کشور...

Borna.news/
مناسب‌ترین رویکرد در حوزه رمزارز‌ها

مناسب‌ترین رویکرد در حوزه رمزارز‌ها

معتقدم نمی‌توان در حوزه کریپتوکارنسی‌ها با رویکرد سلبی برخورد کرد چراکه آینده اقتصاد دیجیتال، اقتصاد کریپتوکارنسی‌ها بوده و رمز ارز‌ها در نوک قله کوه یخی اقتصاد دیجیتال قرار دارند و به همین دلیل مسیر ...

BourseNews.ir/
جریمه سنگین در انتظار استخراج‌کنندگان خانگی رمزارزها

جریمه سنگین در انتظار استخراج‌کنندگان خانگی رمزارزها

سخنگوی صنعت برق گفت: استخراج‌کنندگان ارز مجازی که از برق خانگی استفاده کنند درصورت شناسایی باید جریمه سنگینی پرداخت کنند.

TejaratNews.com/
آسیب به اقتصاد با سلب اعتماد مردم و هدایت نقدینگی از بورس به رمزارزها

آسیب به اقتصاد با سلب اعتماد مردم و هدایت نقدینگی از بورس به رمزار...

عضو شورای عالی بورس با انتقاد از عملکرد نادرست عده‌ای در هدایت نقدینگی عظیم به رمزارزها و سلب اعتماد مردم از بورس و ریزش 19 درصدی بیت کوین، اظهار امیدواری کرد که...

EghtesadOnline.com/
توقیف 500 هزار دستگاه ماینر / پرونده‌های رمزارزها به‌زودی تعیین تکلیف می‌شود

توقیف 500 هزار دستگاه ماینر / پرونده‌های رمزارزها به‌زودی تعیین تک...

ريیس ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز گفت: نزدیک به 1000 پرونده در خصوص رمزارزها تشکیل شده و نزدیک به 500 هزار دستگاه ماینر توقیف شده است که نیاز به تعیین تکلیف فوری دارند.

TejaratNews.com/
تحلیل هفتگى رمزارزها با علیرضا شامخى +فیلم

تحلیل هفتگى رمزارزها با علیرضا شامخى +فیلم

در هفته‌ای که گذشت قیمت بیت‌کوین همچنان در حال نوسان است.

EghtesadOnline.com/
تحلیل هفتگی رمزارزها +فیلم

تحلیل هفتگی رمزارزها +فیلم

در فیلم زیر تحلیل هفتگی رمزارزها با علیرضا شامخی، مدرس دانشگاه و تحلیلگر بازارهای مالی را می‌بینید.

EghtesadOnline.com/
تحلیل هفتگی رمزارزها +فیلم

تحلیل هفتگی رمزارزها +فیلم

در فیلم زیر تحلیل هفتگی رمزارزها با علیرضا شامخی، مدرس دانشگاه و تحلیلگر بازارهای مالی را می‌بینید.

EghtesadOnline.com/
تحلیل هفتگی رمزارزها +فیلم

تحلیل هفتگی رمزارزها +فیلم

در فیلم زیر تحلیل هفتگی رمزارزها با علیرضا شامخی، مدرس دانشگاه و تحلیلگر بازارهای مالی را مشاهده می‌کنید.

EghtesadOnline.com/
ابلاغ دستورالعمل تامین برق استخراج رمزارزها

ابلاغ دستورالعمل تامین برق استخراج رمزارزها

وزارت نیرو، مقررات تامین برق مراکز استخراج رمزارزها را ابلاغ کرد که بر اساس آن نحوه تامین برق مراکز استخراج رمزارزها اعلام شد.

TejaratNews.com/
قیمت برق رمزارزها آبان‌ماه اعلام می‌شود

قیمت برق رمزارزها آبان‌ماه اعلام می‌شود

سخنگوی صنعت برق با اعلام اینکه نرخ برق استخراج کنندگان رمزارز آبان‌ماه ابلاغ می‌شود، گفت: قیمت تعیین شده، مصوبه دولت و بر اساس متوسط نرخ برق صادراتی است.

TejaratNews.com/
درخواست محاکمه روسای سابق بانک مرکزی قیمت مسکن در منطقه شش تهران پیر‌های بازار خود را به خرفتی زدند! صورت مالی 9 ماهه حسابرسی نشده " وآتیه " منتشر شد تصمیمات مجمع " فملی " به ثبت رسید " حپترو " تصمیمات مجمع عمومی را ثبت کرد مجمع صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی تاک دانا در اول آبان ماه دعوت از سهامداران صندوق سرمایه گذاری توسعه تعاون صبا به مجمع دورهمی صندوق سرمایه گذاری اختصاصی بازارگردانی سهم آشنا یکم در هفته آینده این هم از انتشار صورت مالی میاندوره ای " خراسان " صورت مالی 3 ماهه " غچین " منتشر شد " حگهر " صورت مالی حسابرسی شده منتشر کرد مجتمع صنایع و معادن احیاء سپاهان صورت مالی شرکت تابعه خود را منتشر کرد " ساروج " صورت مالی میاندوره ای منتشرکرد شفافیت قراردادهای بانکی عایدی بورس را بالا می‌برد نسخه جدید برای یارانه‌های مردم / یارانه‌ها چه تغییری می‌کنند؟ کاندیدای مدیرعاملی شستا با حقوق 92میلیونی! وعده دولت عملی نشد؛ صدای روزنامه اصولگرا درآمد مهم‌ترین سیگنال‌ها برای بورس امروز بدهی جهانی به رکورد 88 تریلیون دلار رسید پیشرفتی در سند ایران و چین روی داده است؟ لوازم خانگی تقلبی با نشان برند‌های مشهور! بورس با مدیران جدید اعتماد مردم را جلب خواهد کرد؟ زوایای پنهان شاخص‌های بورس را بشناسید هدف جدید سفته‌بازان مسکن در پایتخت تحویل بوگاتی 9.3میلیون دلاری به مشتریان 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی برای تعمیرات دوره‌ای از مدار خارج شد دستگیری 3 کارمند یک موسسه قرض‌‎الحسنه بانک‌ها 37میلیون متر زمین و ساختمان دارند سوخت زمستانی با واردات گاز از ترکمنستان تامین می‌شود انفجار سنگ 3هزار تنی در آزادراه تهران - شمال تشکیل کارگروهی در مجلس برای واردات خودرو با فیلترشکن ببینید 1400/07/25 ببینید کمبود بنزین در اروپا با مردم چه کرده! چگونگی پرداخت سود شستا هنوز تعیین نشده است/ پرداخت به سجام یک ماه زمان می‌برد ترویج فرهنگ سهام داری عامه مردم ؛ ضرورت بازار سرمایه واردات محدود خودرو به کشور انجام خواهد شد پایان اولین روز سیزدهمین دوره بین‌المللی بازار سرمایه اسلامی (ICM) متوسط نرخ اجاره آپارتمان در اهواز / محله گران قیمت اهواز کدام است؟ ريیس بانک مرکزی: کشور از منابع ارزی کافی برخوردار است اختصاص 150 میلیون تسهیلات بلاعوض به زلزله‌زدگان اندیکا کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 1400/7/25 سعودی‌ها از ایران درخواست وساطت کردند فراهم شدن امکان گشایش ال‌سی بین ایران و روسیه 10 هزار مگاوات واحد نیروگاهی از مدار خارج شد تجارت 22.5 میلیارد دلاری ایران با همسایگان وام مسکن 300 میلیون تومانی ایثارگران به شعب بانک عامل ابلاغ شد 60 ثانیه 25 مهر 1400 شرایط صعود و نزول قیمت سکه چیست؟ / پیش‌بینی قیمت طلا و سکه 26 مهر 1٫6 هزار میلیارد تومان در جیب پولدارها/ از پولدارها مالیات گرفته نشد