خودکفایی 100 درصدی در تولید آجر نسوز/ واردات کالای مشابه ساخت داخل چالش برانگیز شد

خودکفایی 100 درصدی در تولید آجر نسوز/ واردات کالای مشابه ساخت داخل چالش برانگیز شد

ایلنا: مدیرعامل شرکت صنایع دیرگداز آمل تصریح کرد: برخی واحدهای پتروشیمی در سال 95 بدون توجه به خودکفایی موجود در کشور در زمینه تولید آجرهای نسوز، اقدام به واردات...

به گزارش خبرنگار اقتصادی ایلنا، علی شفیق، مدیرعامل شرکت صنایع دیرگداز آمل و عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت در حاشیه بیست و ششمین نمایشگاه بین المللی صنعت نفت در جمع خبرنگاران اظهار داشت: این شرکت یک شرکت دانش بنیان بوده و بزرگترین واحد تولیدکننده آجرهای نسوز سبک خاورمیانه است.

وی افزود: این شرکت در زمره فعالان خاص در زمینه تولید و تامین آجرهای نسوز واحدهای صنعتی از جمله واحدهای نفتی، پتروشیمی و فولادی محسوب می شود.

شفیق با بیان اینکه در گذشته تمامی شرکت‌های صنعتی، نفتی، پتروشیمی و فولادی آجرهای نسوز را از کشورهای خارجی با قیمت‌های بسیار بالا وارد می کردند، گفت: بعد از احداث شرکت دانش بنیان تولید کننده آجر عایق نسوز در ایران، توانستیم در سال 1382، این بازار را از کشورهای اروپایی بگیریم.

وی ادامه داد: اولین محصول آجر نسوز تولیدی ایران به پتروشیمی جم ارايه شد و بعد از آن، 30 پروژه فولاد و 14 پروژه پتروشیمی با تولیدات آجر نسوز ایرانی تجهیز شدند که بسیاری از این شرکت‌ها سالهاست در مدار بهره برداری هستند، برخی آماده ورود به مدار بهره برداری هستند و برخی نیز هنوز در مراحل مختلف تکمیل هستند که در این زمینه پروژه های پتروشیمی بوشهر، کنگان و دهلران، در حال حاضر در حال دریافت محصولات آجرنسوز ما هستند.

این عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با بیان اینکه آجر عایق نسوز تولید ایران از نظر کیفیت و قیمت با نمونه های تراز اول اروپایی قابل مقایسه است، گفت: برتری کیفیت آجر نسوز تولید ایران در آمل، توسط تمامی 30 پروژه فولادی و 14 پروژه پتروشیمی مورد تایید و تاکید قرار گرفته است.

وی افزود: نیاز داخلی به آجر عایق نسوز سالانه به طور متوسط حدود 1.5 میلیون عدد بوده و درحالی که تا سال گذشته ظرفیت تولید آجر نسوز در شرکت صنایع دیرگداز آمل 1.5 میلیون عدد بود، به خاطر افزایش تقاضای آجرنسوز در داخل کشور، این ظرفیت را به 2.5 میلیون عدد در سال افزایش داده ایم.

شفیق با بیان اینکه "تمامی فرآیند تولید آجر عایق نسوز در این کارخانه و همچنین ماشین‌آلات مورد استفاده به صورت دانش بنیان توسط متخصصان ایرانی طراحی و اجرا شده است"، گفت: در تولید آجر عایق نسوز خودکفایی کامل علمی و اجرایی داریم.

وی ادامه داد: با وجود آنکه می توانیم تمامی نیاز داخل در تمامی پروژه های نفتی و صنعتی را با بهترین کیفیت تامین کنیم، شاهد هستیم که اخیرا در برخی طرح‌ها و پروژه‌ها، به دنبال واردات آجر عایق نسوز هستند.

این عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت با بیان اینکه در شرکت صنایع دیرگداز آمل 180 اشتغال زایی مستقیم و حدود دو دهه فعالیت مستمر دانش بنیان داریم، گفت: برای سال جاری از قبل قراردادهایی را منعقد کرده ایم ولی اگر برای سال آینده از امسال قراردادهای ساخت و تامین آجر عایق نسوز را در طرح‌های جاری کشور امضا نکنیم، این کارخانه دانش بنیان در سالی که با نام اشتغال و حمایت از شرکت‌های دانش بنیان عجیب است، با چالش جدی مواجه می شود.

وی تصریح کرد: برخی واحدهای پتروشیمی در سال 95 بدون توجه به خودکفایی موجود در کشور در زمینه تولید آجرهای نسوز، اقدام به واردات آجرهای نسوز کم کیفیت از چین کرده بودند که تمامی این واحدها در سالهای قبل با مشکل مواجه شدند و مجبور به مراجعه به ما جهت ترمیم پروژه خود و تامین آجرهای نسوز باکیفیت ایرانی و جایگزینی آن با آجرهای آسیب دیده کم کیفیت خارجی شدند.

وی افزود: به نظر می رسد برخی کارفرمایان به دلایل مختلف، واردات کالا از خارج از کشور را به تامین جنس داخلی ترجیح می دهند که از جمله این دلایل می توان به سفرهای خارجی و دلالی برخی واسطه ها اشاره کرد؛ همچنین برخی کارفرماها به بهانه اینکه شرکت ما در وندورلیست های شرکت های پتروشیمی خارجی نیست، ما را در پروژه هایی که طرح، فاینانس یا لایسنس از شرکت های خارجی گرفته شده شرکت نمی دهند؛ این درحالی است که اگر کارفرما بخواهد طراح خارجی نمی تواند از خرید ایرانی تجهیزاتی مثل آجر نسوز جلوگیری کند و این دلیل، تنها بهانه ای از سوی کارفرماها برای خرید خارجی است.

این فعال صنعت نفت اذعان داشت: درخواست ما از تصمیم گیران صنعت نفت این است که وقتی شرکت‌های دانش بنیان اقدام به ایجاد ظرفیت در تولید تجهیزات داخلی صنعت نفت می کنند، با حمایت از شرکت‌های دانش بنیان، شرایط توسعه فعالیت آنها را فراهم کنند؛ نه آنکه این شرکت‌ها که فعالیت شان از هر نظر به نفع اقتصاد کشور است، با بازشدن شرایط واردات کالا، به دست فراموشی سپرده شوند و کارفرمایان بدون توجه به ظرفیت های موجود در داخل، به واردات کالای مشابه سال داخل حتی با قیمت گران تر و کیفیت پایین تر اقدام کنند.

وی افزود: درحال حاضر سه طرح بزرگ پتروشیمی بدر شرق، پتروشیمی آرمان متانول و پتروشیمی سینا در حال اجرا است و این طرح ها نیاز به آجرهای عایق نسوز باکیفیتی دارند که هم اکنون در ایران در حال تولید است اما متاسفانه مسيولان تصمیم گیر در این شرکت ها، علی رغم نامه نگاری های متعدد، اقدام به خرید داخلی آجر نسوز نکرده اند.

شفیق با بیان اینکه "برای حمایت از تولیدات دانش بنیان، ضروری است که واردات محصولات مشابه سال داخل ممنوع باشد"، گفت: مگر هر سال چند طرح پتروشیمی در کشور اجرا می شود؟ اگر این طرح ها از تولیدات داخلی استفاده نکنند، باید بساط تولید داخل را جمع کرد.

این عضو انجمن سازندگان تجهیزات صنعت نفت خاطرنشان کرد: ما آمادگی داریم که تمامی نیاز کشور به آجرهای نسوز را تامین کنیم، همانطور که تاکنون در پروژه‌های بسیاری این کار را انجام داده ایم و در تمامی پروژه ها، کیفیت بالای تولیدات ایرانی آجر نسوز مشخص است؛ اما در این بین نیازمند این هستیم که پروژه های جدید از واردات کالاهای مشابه ساخت داخل در بحث آجرهای عایق نسوز، منع شوند؛ تا ظرفیت های ملی ایجاد شده در زمینه تولید این محصولات، برای کشور حفظ شود.

امضای تفاهمنامه ارتقای بهره وری تولیدات کشاورزی با بهره گیری از ظرفیت دانش بنیان ها هشدار/ این ارز دیجیتال کلاهبرداری است فعالیت توده گردوخاک در نیمی از کشور‌/ شاخص آلودگی پایتخت 470 کاهش 1527 واحد شاخص بورس تهران خبر بد دولت برای حقوق کارگران | سنگ بزرگ بر سر راه افزایش حقوق کارگران چیست؟ مبلغ نهایی وام کمک ودیعه مسکن مشخص شد؟ شفافیت اطلاعات، ماحصل عرضه خودرو در بورس کالا تاثیرگذارترین نمادها در جریان معاملات امروز بخت با بازنشستگان یار شد/ افزایش وام مستمری... وضعیت سبد سهام عدالت در سوم خرداد موافقت اتحادیه اروپا با ممنوعیت واردات نفت از روسیه ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد فعالیت بانک‌های خصوصی استان‌های تهران و البرز تا ساعت 14 امروز ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد بررسی وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار | با مقصران حادثه آبادان برخورد می‌کنیم امداد غیبی حقوقی‌ها در محدوده صفر تابلو / تحرک نوسانگیران در بازار 62 شرکت مادرتخصصی دولتی زیان‌ده هستند قیمت دلار در بازار متشکل امروز 3 خرداد قیمت سکه امامی امروز 3 خرداد پاداش مشترکان صرفه‌جوی برق از اول خرداد لحاظ می‌شود تخصیص 20 هزار میلیارد تومان تسهیلات به تولیدکنندگان/ حذف موانع بانکی افزایش پله ای قیمت دلار | قیمت دلار بازهم افزایش داشت نماد سرمایه‌گذاری‌های استانی سهام عدالت در بورس چرا و تا چه تاریخی تعلیق شدند؟ قیمت سکه طرح جدید 3 خرداد 1401 به 14 میلیون و 500 هزار تومان رسید برنامه مجزای دولت برای افزایش عرضه ها در بورس کالا آخرین وضعیت بازگشایی نمادهای متوقف و «ثفارس» چرا در فروردین، خودرو کم تولید شد؟ وام 100 میلیونی ودیعه مسکن به شورای پول و اعتبار رفت وعده رستم قاسمی برای برخورد با مسببان حادثه آبادان/... ارزش لیر لبنان سقوط کرد بازدید ريیس سازمان ملی بهره‌وری ایران از خبرگزاری فارس ساعت تعطیلی بانک‌ها اعلام شد تمدید ممنوعیت پروازی در برخی از شهرهای روسیه قیمت طلا، سکه و ارز 1401.03.03/ دلار چقدر قیمت خورد؟ قیمت هر گرم طلا 18 عیار اعلام شد ( 3 خرداد ) سفر معاون نخست وزیر روسیه به تهران برای مذاکرات ریلی نماد شرکت‌های استانی سهام عدالت چه زمانی بازگشایی می‌شود؟ فوری: پرداخت وام 50 میلیونی آغاز شد| اقساط بلند مدت وام 50 میلیونی روند معاملات بورس تا زمان برگزاری مجامع به کدام سمت و سو است؟ خاموش شدن دورکاری کارکنان در آژیر قرمز! افزایش قیمت گوجه فرنگی و سیب زمینی/کمبود عرضه و صادرات دلایل اصلی نمی‌توانیم 15 سال منتظر تولید لکوموتیو داخلی بمانیم/ امکان درآمد 20 میلیارد دلاری از ترانزیت پیگیری تخفیف بیمه و معافیت مالیاتی تعاونی‌ها بررسی وام ودیعه مسکن در شورای پول و اعتبار/ با مقصران حادثه آبادان برخورد می‌کنیم جزيیات تفکیک حساب‌های تجاری و شخصی یک میلیون و 269 هزار تن کالای اساسی به 31 استان کشور ارسال شد آخرین تلفن همگانی نیویورک سیتی جمع شد مجلس شورای اسلامی در حوزه قانون‌گذاری، یاری‌گر صنعت فولاد است بانک‌ها استفاده از «چک موردی» را در دستور کار قرار دهند 270 هزار میلیارد تومان مطالبات معوق نظام بانکی