ایران با همکاری روسیه در رویای بایکوت دلار!

ایران با همکاری روسیه در رویای بایکوت دلار!

سفر پوتین به ایران گمانه‌زنی‌های فراوانی را درباره علت این سفر در پی داشته است. به نظر می‌رسد که یکی از دلایل پوتین...

برترین‌ها: سفر پوتین به ایران گمانه‌زنی‌های فراوانی را درباره علت این سفر در پی داشته است. به نظر می‌رسد که یکی از دلایل پوتین برای سفر به ایران، جایگزین کردن دلار با روبل باشد.

موضوعی که در دیدار علی صالح آبادی، ريیس کل بانک مرکزی، با هیات روسی در هفته گذشته نیز به آن تاکید شد. از طرفی ورود روبل به بازار متشکل ارزی که از امروز آغاز شد نیز احتمال به وقوع پیوستن این طرح را بالا برده است.

دیروز برای نخستین‌بار نماد معاملاتی جفت ارز روبل-ریال با حضور ريیس‌کل بانک مرکزی در بازار متشکل ارز ایران گشایش یافت. در جریان مراسم افتتاحیه، 2میلیون روبل در این بازار مبادله شد. ایران و روسیه در تلاشند با پیمان‌های پولی دوجانبه نقش دلار را در تبادلات تجاری کم کنند.

ريیس شورای پول و اعتبار در ادامه با تاکید بر تقویت عرضه ارز روبل در بازار گفت: حجم معاملات و عمق بازار برای نماد روبل و ریال در آینده نزدیک افزایش می‌یابد و بازارسازها هم می‌توانند در بازار حضور داشته باشند. ريیس‌کل بانک مرکزی با بیان اینکه مطمين هستم با گشایش نماد روبل-ریال صادرات ایران به روسیه افزایش می‌یابد، اضافه کرد: حجم واردات روسیه از کشورهای دیگر بالاست و با توجه به ظرفیت‌هایی که در ایران وجود دارد و بستری که فراهم شده، باید سهم بازارمان را از روسیه بیشتر کنیم.

او تاکید کرد: این اقدام گامی جدی در توسعه روابط اقتصادی 2کشور ایران و روسیه خواهد بود. صالح‌آبادی گفت: در شرایط سیاسی دنیای کنونی ارزهای جهان‌روا همچون دلار، ابزار سیاسی و عامل سلطه شده است. ارزهای محلی و پیمان‌های پولی دو و چندجانبه وسیله و راه‌حل مناسبی برای خنثی‌کردن ابزار سلطه و سیاسی ارزهای جهان‌روا خواهد بود و بر همین اساس امروز شاهد برداشتن گام نخست و بسیار مهم در زمینه پیمان پولی دوجانبه ایران و روسیه هستیم.

40000000000 دلار روس‌ها برای توسعه صنعت نفت ایران

روزنامه ایران با خوشحالی از این توفق در این رابطه نوشت:

* بزرگ‌ترین سند سرمایه‌گذاری خارجی کشور به امضا رسید. یک تفاهمنامه 40 میلیارد دلاری بین شرکت ملی نفت ایران و شرکت گازپروم روسیه منعقد شد که تاکنون در تاریخ صنعت نفت و حتی فراتر از آن، در تاریخ اقتصاد کشور بی سابقه بوده است؛ آن هم این حجم سرمایه‌گذاری توسط یک شرکت خارجی در یک صنعت کشور.

* با امضای این سند، حجم تفاهمنامه‌ها و قراردادهای داخلی و خارجی صنعت نفت در 10 ماه اخیر از مرز 70 میلیارد دلار عبور کرد؛ 70 میلیارد دلاری که حدود نیمی از نیاز صنعت نفت در زمینه سرمایه‌گذاری را تامین خواهد کرد و آثار آن در کمتر از 10 سال آینده نمایان خواهد شد.

* یک مقام آگاه در وزارت نفت که تمایلی به ذکر نام خود در این گزارش نداشت، می‌‌گوید: «حضور گازپروم در جنوب، علاوه بر توسعه و افزایش تولید نفت و گاز کشور، پاسخی راهبردی از سوی روسیه به اروپایی است که دارد قراردادهای راهبردی با قطر می‌‌بندد. ما با روسیه هم رقیب هستیم اما به نوعی همکار نیز هستیم. در بخش گاز همکاری غلبه دارد و در نفت رقابت. البته در نفت هم می‌‌توان همکاری کرد که به دنبال الگوهای همکاری در این بخش هستیم.»

دفاع کیهان از توافق بزرگ ایران و روسیه

این روزنامه در شماره امروز خود نوشت:

* در میانه تحولات سرنوشت‌ساز منطقه‌ای و بین‌المللی، دیروز تهران میزبان دو اجلاس مهم «کمیته عالی روابط ایران و ترکیه» و «سران ابتکار آستانه» بود که پیام روشن آن تثبیت همکاری‌های امنیتی و هدف‌گذاری تجارت 70 میلیارد دلاری با همسایگان آن هم بدون آمریکا و غربی‌هاست.

* هدفگذاری تجارت 70 میلیارد دلاری با روسیه و ترکیه بدون برجام و FATF موفقیتی بزرگ در دولت ريیسی است.

پژمان موسوی، روزنامه نگار در این خصوص در اینستاگرام خود نوشت:

می‌خواهند تجارت کنند، بدون اتکا به دلار؛ با روسیه بزرگ‌ترین تفاهمنامه‌ی اقتصادی ایران را امضا می‌کنند و با ترکیه برای آینده هدف‌گذاری می‌کنند.

ارزش این تجارت بر مبنای چیست؟ روبل؟ لیر؟ درهم؟

خیر، دلار آمریکا! در تیترهای‌شان هم بزرگ می‌نویسند دلار!

بعد می‌گویند بدون برجام و FATF!

بهادری جهرمی سخنگوی دولت هم در توجیه توافق دولت ريیسی با روسیه تويیت کرد:

در چه صورتی روبل جایگزین دلار می‌شود؟

شقاقی تحلیلگر اقتصادی:

* سال‌هاست که بحث پیمان‌های پولی دو یا چندجانبه، در اقتصاد ایران مطرح است. در دوران ریاست همتی بر بانک مرکزی هم بارها این موضوع بررسی شد که برای خنثی‌سازی تحریم‌ها، از پیمان‌های پولی استفاده شود.

* این موضوع، ایده خوبی است اما پیمان‌های پولی دو یا چندجانبه زمانی می‌توانند اثربخش باشند که حجم تجاری متقابل بین کشورها معنی دار بوده و سهم بالایی را در کل تجارت این کشورها در اختیار داشته باشد. در گذشته، روسیه و چین یک پیمان پولی 400میلیارد دلاری با روبل و یوان ایجاد کردند. این پیمان به دلیل بالا بودن حجم تجارت روسیه و چین قابلیت اجرا داشت.

* با این وجود حجم تجارت ایران و روسیه به اندازه‌ای نیست که جایگزینی دلار با روبل بتواند اثرگذار باشد. در حال حاضر حدود 60درصد از کل تجارت ایران با کشورهای چین، امارات، عراق، افغانستان و کره جنوبی است و روسیه جایی در میان شرکای بزرگ تجاری ایران ندارد. از طرف دیگر، دو کشور ایران و روسیه، هر دو صادر کننده انرژی هستند و چیزی برای ارايه به یکدیگر ندارند.

* اگر بخواهیم این روابط پولی بین ایران و روسیه تاثیرگذار باید، باید حجم مبادلاتمان با روسیه را افزایش دهیم. به علاوه، نباید تنها وارد کننده کالاها و خدمات از روسیه باشیم. زیرا در این صورت شرایط بدتر می‌شود.

* جایگزینی دلار با روبل اگر این توازن تجاری در آینده تضمین شود و حجم تجارت نیز افزایش یابد، جایگزینی دلار با روبل می‌تواند اجرایی شود. در غیر این صورت، این پیمان پولی دو جانبه قابلیت اجرا شدن نخواهد داشت و تاثیری بر کاهش اثر تحریم‌ها بر ایران و روسیه ندارد.

پ
local_offerبرچسب‌ها:
حاصل فعالیت دولت ريیسی برای بورس چه بود؟ خبر جدید درباره یارانه نقدی و ارز دارو اولین کشتی باری به آب های اوکراین رسید شوکی که نذری‌های محرم را از رونق انداخت تعیین تکلیف دولت برای کارت نان به کجا رسید؟ | چه کسانی یارانه نان دریافت می کنند؟ درآمد نجومی مشاوران املاک متاورسی در ایران/... هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید قیمت نفت برنت به 95 دلار رسید بدهی خارجی در دولت سیزدهم کاهش یافت/ دیگر خبری از استقراض‌های پی‌درپی و چاپ پول نیست کدام اینترنت طرفدار بیشتری دارد؟ روند کاهشی هزینه وام مسکن ادامه دارد خاندوزی: تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند یک بام و دو هوای دولت در تنظیم بازار کالاهای اساسی/ جریمه عجیب و سنگین برای تولید کنندگان رب تردد در شمال کشور روان است دردسرهای بی پایان قیر تهاتری/ اصلاح قانون به سود فساد قیر رایگان؟ وزش باد شدید، رگبار و رعد و برق در شمال کشور 75درصد مصرف کنندگان آمریکایی در پرداخت صورت حساب مشکل دارند قیمت اوراق مسکن برای مجردها و متاهل‌ها تشریح دلیل کمبود دستمال کاغذی و پوشاک در بازار/ 50 درصد مواد اولیه وارداتی است فارس من| مطالبه مردمی برای عرضه چادر و روسری با قیمت مناسب پروژه‌های آبی عراق؛ از تغییر مسیر دجله تا سدسازی روی اروند/ چالش جدید آبی برای ایران تعریف شد؟ ترفند مشاورین مسکن برای گران کردن املاک کدام بانک‌ها بیشتر وام دادند؟ هزینه وام مسکن باز هم کاهش یافت ترفند برخی از مشاورین املاک برای گران کردن املاک ایران چه جایگاهی در بین ابرتولیدکنندگان گاز در دنیا... توضیح رییس اسبق کانون صرافان درباره تغییرات قیمت دلار/... قیمت جدید برنج اعلام شد تلاش دولت بر این است که کارها معطل نماند وداع با یارانه نقدی؟ خاندوزی: افق روشنی در انتظار اقتصاد کشور است قیمت جدید برنج اعلام شد/ گزارش رسمی دولت از افزایش... سخنان جدید رییس کانون بازنشستگی درباره حقوق بازنشستگان/... قیمت این نوع پنیر به بیش از 100 هزار تومان رسید+ لیست قیمت خبرگزاری دولت خیال مردم را بابت ارزانی راحت کرد! بحران پیش رو مانند بحران بزرگ مالی است قیمت این خودرو در تهران از 11میلیارد فراتر رفت نخستین واحد نیروگاهی احداثی توسط صنایع وارد مدار شد فاکتور الکترونیکی یک گام دیگر به اجرا نزدیک تر شد دستورالعمل‌های بهداشتی ذبح دام در مراسم تاسوعا و عاشورا اعلام شد تراکنش‌های بانکی تیر ماه 686 هزار میلیارد تومان شد افتتاح حساب به صورت گروهی در بانک‌ها ممنوع شد صفر تا صد پیکان از اولین تا آخرین تولید / آنچه درباره خودرو مجبوب نمی دانید قیمت جدول خانه در چیتگر قیمت این خودرو آلمانی در بازار تهران از 11 میلیارد... قیمت آپارتمان در چیتگر ؟ + جدول قیمت نقل قول‌ها از افزایش 38 درصدی حقوق بازنشستگان حکایت دارند اما این اخبار به معنی افزایش حقوق ماه مردا... اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید اقتصاد در رکود است؛ منتظر آمار نباشید / کافی است نگاهی به جست‌وجوهای گوگل بیاندازید