ابهامات آزادسازی منابع بلوکه‌شده ایران

ابهامات آزادسازی منابع بلوکه‌شده ایران

پس از ماه‌ها انتشار اخبار ضد و نقیض درباره آزادسازی منابع بلوکه شده ایران، دوباره خبر رسید که منابع ایران در کره جنوبی و ژاپن به صورت مشروط آزاد شده است. بر اساس گزارش نشریه فری‌بیکن امریکا اجازه داده است که ایران از منابع بلوکه شده خود در ژاپن و کره‌جنوبی استفاده کند.

توسعه ایرانی: پس از ماه‌ها انتشار اخبار ضد و نقیض درباره آزادسازی منابع بلوکه شده ایران، دوباره خبر رسید که منابع ایران در کره جنوبی و ژاپن به صورت مشروط آزاد شده است. بر اساس گزارش نشریه فری‌بیکن امریکا اجازه داده است که ایران از منابع بلوکه شده خود در ژاپن و کره‌جنوبی استفاده کند.

حالا خبر آزادسازی منابع بلوکه شده ایران در سایر کشورها مدتهاست منتشر می‌شود و بلافاصله پس از آن، این اخبار تکذیب شده است. این موضوع در حالی رخ می‌دهد که اطلاعات دقیقی از میزان منابع بلوکه شده ایران در سایر کشورها وجود ندارد. برخی آمارها از مجموع حدود 40 میلیارد دلار منابع ارزی در کشورهای چین، هند، کره جنوبی ، ژاپن و عراق حکایت دارد که گفته می‌شود تقریبا نیمی از آن در چین بلوکه شده است.

با وجود این مجیدرضا حریری، رییس اتاق ایران و چین وجود چنین منابعی را در چین تکذیب کرده و گفته است که مابه ازای این مبالغی که گفته می‌شود کالا به ایران وارد شده است. منابع بلوکه شده در عراق را حدود 5 میلیارد دلار تخمین زده‌اند که البته در ماه‌های اخیر صحبت‌هایی مبنی بر تهاتر منابع عراق با واکسن کرونا شنیده شد اما کماکان خبری از این توافق نیست. چنان‌که پیش از این عراق بارها از تسویه بدهی خرید برق و گاز با ایران حرف زده اما چندان به آن پایبند نبوده است.

درباره منابع موجود در کره جنوبی هم اخبار فراوان بوده است. منابع مسدود ایران در کره جنوبی 7 میلیارد دلار تخمین زده شده اما کره جنوبی با وجود رفت و آمد مکرر هیات‌های سیاسی و اقتصادی به ایران یا کره جنوبی بدهی ایران را نپرداخت. ماجرا تا آنجا کشید که هیات کره جنوبی در جریان آزادسازی کشتی خود که در آبهای خلیج فارس توقیف شده بود، بار دیگر وعده داد که منابع ایران را آزاد می‌کند اما این توافق هم به جایی نرسید. گفته می‌شد که کره جنوبی به ایران پیشنهاد داده بود در ازای منابع خود واکسن کرونا، ماسک و تجهیزات بهداشتی یا آمبولانس بگیرد اما روشن نشد که این توافق به کجا رسیده است.

در ژاپن اما رقم بلوکه شده را بین 1.5 تا 3 میلیارد دلار گفته‌اند که رقم 3 میلیارد دلار را رسانه‌ها از محمدجواد ظریف، وزیر امور خارجه ایران نقل قول کرده‌اند. با وجود این بانک مرکزی اعلام کرده است که پول چندانی در ژاپن بلوکه نشده است.

برنا در دی 98 از قول عبدالناصر همتی، ريیس سابق بانک مرکزی، نوشته است که پول زیادی در ژاپن بلوکه نشده است. او در پاسخ به این سوال که «طرف ژاپنی برای بازگرداندن پول‌های بلوکه شده ایران در ژاپن چه قول‌هایی را داده است» گفت: پول‌های ایران در ژاپن خیلی بلوکه نیست. پول‌های ما در بانک‌های ژاپنی است و در چند ماه گذشته هم بخشی از آن را توانستیم، استفاده کنیم.

گذشته از تمام این موارد عبدالناصر همتی، رییس سابق بانک مرکزی در ادعایی جنجالی گفته بود که دولت ما به ازای پول‌های بلوکه شده پول چاپ کرده است و نباید روی این منابع حساب کرد. حالا با وجود این اظهارنظرهای ضد و نقیض درباره منابع بلوکه شده ایران در سایر کشورها، دیروز بازارهای تهران چندان خبر آزادسازی منابع بلوکه در ژاپن و کره جنوبی را جدی نگرفتند و دلار در همان کانال 24 هزار تومان با حدود 200 تومان عقب‌نشینی با قیمت 24 هزار و 569 تومان معامله شد و قیمت طلا هم تغییر چندانی نداشت. فعالان بازارهای ارز و طلا علت برگشت دلار از کانال 25 هزار تومان را تعطیلی بازارها به دستور ستاد کرونا و کاهش تقاضای تجاری ارز می‌دانند.

حالا اخباری وجود دارد که مذاکرات وین هم رو به پایان است و احتمال دارد که دور هفتم مذاکرات به این زودی برگزار نشود. امریکا و ایران هردو اعلام کرده‌اند که نتیجه مذاکرات به تصمیم طرفین مذاکره بستگی دارد و با این شرایط مشخص نیست که سرانجام مذاکرات وین هم به کجا برسد؟

local_offerبرچسب‌ها:
احیای احتمالی برجام بر صنعت فولاد کشور

احیای احتمالی برجام بر صنعت فولاد کشور

نایب رییس انجمن تولیدکنندگان فولاد گفت: بخش عمده مشکلات صنعت فولاد ما از سوی سیاست گذاران داخلی است و در حوزه سیاست های داخلی هم فعلا اتفاق خاصی رخ نداده که به بهبود وضعیت این صنعت امیدوار باشیم.

BourseNews.ir/
بند 5 برجام زمینه خرابکاری‌ها در نطنز را فراهم می‌کند

بند 5 برجام زمینه خرابکاری‌ها در نطنز را فراهم می‌کند

بند 5 برجام زمینه خرابکاری‌ها در نطنز را فراهم می‌کند

BourseNews.ir/
برجام دلار را تا چه قیمتی ارزان می‎‌کند؟

برجام دلار را تا چه قیمتی ارزان می‎‌کند؟

از دیروز با قوت گرفتن اخبار سیاسی مربوط به شکسته شدن بن‌بست برجام، دلار روند ریزشی جدیدی را در پیش گرفته و به گفته فعالان بازار این روند احتمالا تا روز سه‌شنبه ادامه داشته باشد. با اینکه کارشناسان هر ...

TejaratNews.com/
مزایای مثبت برجام برای بورس

مزایای مثبت برجام برای بورس

کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه برجام جنبه‌های مثبتی برای بازار دارد، گفت: سرمایه گذاران معمولا به جنبه‌های مختلف یک اتفاق، وزن برابر نمی‌دهند.

BourseNews.ir/
برجام باعث سقوط قیمت ارز می‌شود؟/ تاثیر برجام بر وضعیت اقتصادی

برجام باعث سقوط قیمت ارز می‌شود؟/ تاثیر برجام بر وضعیت اقتصادی

با این که مدت‌هاست همه در انتظار تاثیر معجزه‌‎آسای بازگشت به برجام بر بازار ارز هستند، این روزها تعدادی از کارشناسان عنوان می‌کنند که در شرایط فعلی اقتصاد حتی تاثیر بازگشت به برجام هم در بازار ارز داي...

TejaratNews.com/

نحوه اثرگذاری بازگشت احتمالی آمریکا به برجام بر بازارهای مالی ایران

بازگشت به برجام نیازمند اراده طرفین است

بازگشت به برجام نیازمند اراده طرفین است

بازگشت به برجام نیازمند اراده طرفین است

BourseNews.ir/
احتمال بازگشت آمریکا به برجام؛ عاملی برای بهبود فضای ورود به بازار سرمایه

احتمال بازگشت آمریکا به برجام؛ عاملی برای بهبود فضای ورود به بازار...

حسین عبده تبریزی ضمن بررسی تاثیر بازگشت آمریکا به برجام گفت: بازار سرمایه در حال حاضر به وضعیت تعادلی خود نزدیک شده است.

EghtesadOnline.com/
برجام چه تاثیری بر بورس خواهد داشت؟

برجام چه تاثیری بر بورس خواهد داشت؟

این روزها تیم مذاکرات ایران برای احیای برجام در حال مذاکره با طرف های این توافق می باشند. علاوه بر اینکه یک چشم سهامداران بر تابلوی بورس سعادت آباد است، یک چشم آن ها نیز بر مذاکرات برجامی در وین است ت...

NabzeBourse.ir/
مبادلات نفتی ایران و چین قطع می‌شود؟/ «برجام احیا نمی‌شود»

مبادلات نفتی ایران و چین قطع می‌شود؟/ «برجام احیا نمی‌شود»

با روی کار آمدن دولت سیزدهم، آمریکا که احتمال می‌دهد ایران به سادگی پای میز مذاکرات حاضر نشود، قصد تشدید تحریم‌ها را دارد و احتمالا نقطه آغازین تشدید تحریم‌ها، مسدود کردن راه فروش نفت ایران به چین است...

TejaratNews.com/
مذاکرات وین چه شد؟ / بازارها از برجام ناامید شده‌اند؟

مذاکرات وین چه شد؟ / بازارها از برجام ناامید شده‌اند؟

نیمه اردیبهشت ماه روند مذاکرات به گونه‌ای پیش می‌رفت که به نظر می‌رسید قبل از اتمام اردیبهشت توافق اولیه‌ای میان ایران و آمریکا شکل می‌گیرد و حتی عباس عراقچی از رفع تحریم برخی از بخش‌ها خبر داده بود. ...

TejaratNews.com/
توافق برجام در کوتاه مدت، بر کلیت بازار سرمایه فشار وارد خواهد کرد

توافق برجام در کوتاه مدت، بر کلیت بازار سرمایه فشار وارد خواهد کرد

امیرعلی امیرباقری، کارشناس بازار سرمایه، درخصوص تاثیرات به نتیجه رسیدن مذاکرات و احیای برجام بر بازار سرمایه، به ارايه توضیحاتی پرداخت.

EghtesadOnline.com/
کاهش ریسک در بورس با احیای برجام / نتیجه مذاکرات بر بسیاری از صنایع اثرگذار است

کاهش ریسک در بورس با احیای برجام / نتیجه مذاکرات بر بسیاری از صنای...

اخبار مذاکرات و احیای برجام در هفته‌های اخیر، بسیاری از سرمایه‌گذاران بازارهای مالی را در حالت انتظاری قرار داده است. بازار سرمایه نیز از این قاعده مستثنی نیست و...

EghtesadOnline.com/

بازار سرمایه؛ با برجام، بی برجام

خروج آمریکا از برجام تاثیری در روند فعالیت‌ اقتصادی ندارد/ آمریکایی‌ها از ابتدا خارج از برجام

خروج آمریکا از برجام تاثیری در روند فعالیت‌ اقتصادی ندارد/ آمریکای...

پورابراهیمی داورانی تصریح کرد: آمریکایی‌ها از ابتدای برجام این توافقنامه را هم در دولت قبل و هم در دولت فعلی آمریکا نقض کردند و از ابتدای برجام به صورت محتوایی از آن خارج شده بودند اما به صورت شکلی در...

Sena.ir/
تازه‌ترین خبر درباره مالیات خانه‌های گران و لوکس شاخص کل رشد 1700 واحدی دارد "کشرق" صورت مالی 3 ماهه منتشر کرد نرخ رسمی 20 ارز افزایش یافت مجمع صندوق سرمایه گذاری نوین نگر آسیا برگزار می شود صورت‌های مالی 12 ماهه صندوق سرمایه گذاری زرافشان امید ایرانیان منتشر شد ثبت تصمیمات مجمع عمومی "رکیش" گزارش بورس امروز سه شنبه 12 مرداد 1400 "فخوز" صورت مالی میاندوره‌ای 3 ماهه را منتشر کرد بورس انرژی میزبان عرضه 192 هزار تن انواع فرآورده هیدروکربوری تورم 50درصدی در روستا‌های 10 استان صورت مالی 3 ماهه حسابرسی نشده "سپید" منتشر شد انتشار صورت مالی میاندوره‌ای 3 ماهه "غنوش" حرکت معکوس طلا و نفت سهام خصدرا | شرکتی که زیان انباشته را 15 درصد کاهش داد سیگنال تازه گرانی در بازار گوشی موبایل "تاپیکو" صورت مالی 12 ماهه منتشر کرد سهم‌های ارزنده‌ در انتظار بلیت پرتفوی سهامداران افزایش شکاف طبقاتی در ایران سهامداران بخوانند / مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی امروز 12 مرداد خارج‌شدن کشتی به گل نشسته ایران در آستراخان 112 هزار سهامدار تیرماه در سامانه سجام احراز هویت شدند زنگنه: تلاش کردیم بابک زنجانی درست نشود موج مهاجرت کشاورزان ایرانی به عمان/ هورالعظیم مصنوعی خشک شد کاهش نرخ اجاره در مناطق شرق تهران / حکیمیه ارزان‌تر است یا نارمک؟ قیمت انواع مرغ و تخم‌مرغ در 11 مرداد 1400 + فهرست قیمت‌ها توزیع سرم تزریقی در داروخانه‌های شهری ممنوع شد سهام عدالت امروز 11 مرداد چقدر شد؟ قیمت گوشت در 11 مرداد 1400 + فهرست قیمت چه خبر از بزرگان بورس؟ | چرا فرمان در اختیار خودرویی ها بود؟ قیمت سکه امامی به 11200000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/5/11 کشتی باری ایران در آستراخان به گل نشست سهام شاراک | روند قیمتی این نماد در روزهای آینده بورس چگونه خواهد بود؟ پتک آماده سنا برای فرود بر صنعت رمزارزها خبر جدید برای متقاضیان وام ودیعه مسکن / تکلیف نیمه دوم سال چیست؟ اخبار بورس فردا | افزایش سرمایه بیش از 4000 درصدی یک نماد قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | عقب گرد دلار با کاهش تقاضا در فضای تغییر دولت /... پیش‌بینی قیمت طلا فردا 12 مرداد / قیمت سکه کاهش پیدا می‌کند؟ وضعیت اقتصادی، مردم را هنرمند کرد! اجاره و خرید مسکن در کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت اجاره و خرید مسکن در شیراز افزایش 67 درصدی سود سیمان بهبهان، ثمره شفافیت در فروش با 300 تا 650میلیون چه خودرویی می‌توان خرید؟ محبوبیت شاهین از زبان شاهین‌سوار‌ها 7 سامانه‌ای که سهامداران عدالت باید با آن آشنا باشند احراز هویت 112 هزار سهامدار در تیرماه در سامانه سجام شناسایی 3 دستگاه ماینر در یک منزل مسکونی پیش‌بینی کارشناسان از گروه‌های پیش‌رو بورسی/ پتروشیمی‌ها رشد می‌کنند؟ پیش بینی بورس فردا سه شنبه 12 مرداد | کدام گروه سبزپوش خواهد بود؟ "شپلی" در مجمع سودی تقسیم نکرد

در حال بارگیری...