دوپینگ دلار به پشتوانه سیاست‌های فدرال‌ رزرو/ سرکوب دارایی‌های ریسکی ادامه دارد

دوپینگ دلار به پشتوانه سیاست‌های فدرال‌ رزرو/ سرکوب دارایی‌های ریسکی ادامه دارد

علی رضاپور، تحلیلگر بازارهای مالی بین‌المللی معتقد است تداوم سیاست انقباضی (هاوکیش) فدرال‌رزرو، دلار را در برابر دیگر ارزها بیش از پیش تقویت خواهد کرد و حتی می‌تواند آن را به شاخص 120 برساند.

زینب مختاری/ تجارت‌نیوز، فدرال‌رزرو در نشست اخیر خود نرخ بهره را برای ششمین مرتبه متوالی افزایش داده است. این البته چهارمین مرتبه پیاپی است که فد نرخ بهره را به میزان 0.75 درصد بالا می‌برد و بدین ترتیب سیاست انقباضی خود برای کنترل نرخ تورم را شدت می‌بخشد.

بر اساس آخرین داده‌های اقتصاد آمریکا، این کشور در ماه سپتامبر با تورم 8.2 درصدی روبرو بوده است؛ این عدد در قیاس با ماه اوت که نرخ تورم آمریکا در سطح 8.3 درصد قرار داشت، کاهش داشته اما همچنان با هدف تورمی فدرال رزرو که سطح 2 درصدی است فاصله بسیار زیادی دارد. از همین رو پیش‌بینی می‌شود سیاست‌های انقباضی بانک مرکزی آمریکا تا حصول نتیجه دلخواه و کاهش شتاب رشد قیمت‌ها ادامه داشته باشد.

این سیاست البته آثار زیادی بر بازارهای مالی داشته به نحوی که پس از هر مرحله افزایش نرخ بهره، بازارهای سهام، کریپتو، طلا و ارز با نوسانات زیادی مواجه شده‌اند. اکنون این سوال مطرح است که تداوم این سیاست چه اثری بر دلار خواهد داشت و در مقابل، دارایی‌های ریسکی در کدام مسیر حرکت خواهند کرد. علی رضاپور تحلیلگر بازارهای مالی بین‌المللی در گفت‌وگو با تجارت‌نیوز به این سوالات پاسخ داده است.

امیدواری اشتباه به پایان سیاست‌های انقباضی

به گفته رضاپور، از ماه اکتبر به بعد بازارهای مالی با چند سخنرانی تقریبا «داویشی» اعضای فدرال رزرو روبرو بودند و امیدوار شدند که به گام پایانی افزایش نرخ بهره نزدیک می‌شویم. این کارشناس بازارهای مالی بین‌المللی عنوان کرد: سیگنال پایان سیاست انقباضی افزایش نرخ بهره از اظهارات لايل برینارد شروع شد و مری دالی هم تقریبا دو هفته قبل اعلام کرد که گام افزایش نرخ بهره را باید کاهش دهند؛ به این ترتیب بازارهای مالی با امید پایان گام افزایش نرخ بهره توانست رشد را تجربه کند. وی افزود: در واقع بازار گمان می‌کرد از آنجا که نرخ بهره فدرال رزرو برای چهارمین بار متوالی 0.75 درصد رشد کرده است طبیعتا این گام کاهش پیدا می کند؛ اما این امید اشتباه بود.

خطای دید مارکت

رضاپور در پاسخ به این پرسش که مارکت بر چه اساسی به این روند امیدوار شده بود بیان کرد: امید بازار بر این پایه استوار شده بود که به دلیل آنکه نرخ بهره با سرعت بسیار زیادی با گام‌های 0.75 درصدی به 4 درصد رسیده، در این سطح دیگر فدرال‌ رزرو نمی‌تواند 0.75 درصد دیگر نرخ را افزایش دهد و در نتیجه اینکه گام افزایش نرخ بهره کاهش پیدا کند، طبیعی است.

نوسان بازارها همزمان با جلسات فدرال‌رزرو

این کارشناس بازارهای مالی بین‌المللی اظهار کرد: در بیانیه فد، جملات «داویشی» مانند اینکه گام افزایش نرخ بهره را کاهش می دهیم دیده شد و بیان کردند که اثر این سیاست‌ها لگ زمانی دارد و زمان می‌برد تا تاثیر آن بر مارکت دیده شود؛ به این ترتیب مارکت بعد از بیانیه فدرال رزرو دلار ضعیف را پرایس کرد و دارایی های ریسکی و طلا رشد کردند.

وی افزود: اما بعد از سخنرانی جروم پاول مبنی بر اینکه مهم این نیست که ما سرعت را کاهش می‌دهیم بلکه مهم این است که ما داریم فکر می‌کنیم در چه عددی قرار بگیریم و در حال حاضر انتظار داریم بالاتر از نرخی قرار بگیریم که در جلسه سپتامبر انتظار داشتیم، بازار با جملات بسیار هاوکیش (انقباضی) روبرو شد؛ این اظهارات تقریبا آب پاکی را روی دست تمام افرادی ریخت که انتظار داشتند در یک یا دو جلسه آینده به نقطه پیوت یا توقف افزایش نرخ بهره برسیم.

مطالعه بیشتر: تغییرات اخیر نرخ بهره بریتانیا / چه سرنوشتی در انتظار اقتصاد بریتانیاست؟
تقویت دلار در برابر ارزها

رضاپور در بررسی اثر تداوم سیاست افزایش نرخ بهره فدرال رزرو بر ارزش دلار بیان کرد: در نتیجه اظهارات هاوکیش پاول، دلار به شدت قوی شد؛ بر همین مبنا می‌توان گفت از اینجا به بعد دلار می‌تواند در مقابل تمام ارزهای دیگر رشد کند و شاید دیدن شاخص 120 برای دلار دور از دسترس نباشد. وی اضافه کرد: البته برخلاف ترند کلی که دلار خواهد داشت در روز جمعه شاهد آن بودیم که شایعه بازگشایی افتصاد چین، باعث شد دلار آمریکا یکی از بدترین روزهای خود را به ثبت برساند.

فشار بر دارایی‌های ریسکی

این تحلیلگر بازارهای مالی بین‌المللی اضافه کرد: در مقابل تقویت دلار، تمامی دارایی های ریسکی تحت فشار نزولی قرار می‌گیرند. رضاپور افزود: در واقع پیام پاول بسیار واضح بود؛ او اعلام کرد که هنوز کاهشی در تورم دیده نشده و در رشد دستمزدها هم افتی ندیده‌ایم. اما نکته مهمتری که آقای پاول به آن اشاره کرد این بود که مسیر سافت لندینگ بسیار باریک شده است؛ یعنی تا حدودی رکود را قبول کردند که این هم برای دارایی های ریسکی خوب نیست.

مارکت در انتظار نرخ بهره 5 درصدی

رضاپور بیان کرد: بازارها بعد از اعلام بیانیه بازارها انتظار داشتند که پاول هم اندکی داویش باشد اما در واقع پاول با لحن هاوکیش خود، بازارها را غافلگیر و شگفت‌زده کرد. اظهارات صریح پاول مانند اظهارات او در نشست جکسون هول بود؛ در جکسون هول هم پاول در سخنان خود همین سیگنال را داد و بازارهای مالی نرخ بهره بالاتری را برای برای اواسط سال بعد پرایس کردند. وی عنوان کرد: مارکت حتی نرخ بهره بالای 5 درصد را برای سال بعد پرایس کرده است.

خبرهای بیشتر در حوزه اقتصاد جهان را اینجا بخوانید.

مطالعه بیشتر: فدرال رزرو، بازار مسکن آمریکا را فلج می‌کند؟

 

اوپک‌پلاس تمدید توافق یا کاهش تولید نفت را بررسی می‌کند رشد 3 هزار واحدی شاخص کل بورس درآخرین روز معاملاتی هفته کاهش حقوق گمرکی مواداولیه از 4 به یک درصد معاملات خودروهای وارداتی شفاف می‌شود مزایده سراسری املاک و مستغلات تملیکی برگزار می شود آخرین قیمت سکه و طلا/ سکه امامی زیر 17میلیون تومان جدیدترین قیمت نفت و طلا در بازارهای جهانی استان مرکزی سکاندار صادرات تخم‌مرغ ارتقا عملکرد صندوق های سرمایه گذاری، با ورود «فراصندوق ها» به بورس پایان هفته خوش برای بورس بازان / شاخص صعودی ماند کاهش حقوق گمرکی مواد اولیه، واسطه ای و ماشین آلات به یک درصد حمل و نقل هوایی ایران رتبه سوم جهان قرار دارد قیمت جدید پراید در بازار (9 آذر) لیست کالاهای مشمول کاهش حقوق گمرکی اعلام شد دریافت کالابرگ یا یارانه نقدی اختیاری است قیمت انواع سبزی و صیفی در میادین جدیدترین / قیمت بادمجان، فلفل دلمه، کدو و شلغم را ببینید آذربایجان شرقی صاحب اولین شهرک فناوری پوشاک کشور ... خودرویی ها ریختند اما شاخص کل بورس رشد کرد انتقال آب سد آزاد به خانه‌های مردم سنندج ماجرای آبونمان 20 هزار تومانی تلفن ثابت چیست؟ اوپک‌پلاس تمدید توافق یا کاهش تولید نفت را بررسی می‌کند رکوردشکنی دولت در پرداخت تسهیلات خرد بانکی/ اعطای تسهیلات به بیش از یک میلیون نفر در 9 ماه قیمت سکه عقب نشینی کرد | قیمت سکه در بازار امروز چند ؟ قیمت سکه از کانال 17میلیون پایین آمد الزام دستگاه‌ها به ارايه لیست پرداخت پاداش کارکنان به خزانه داری کل کشور قیمت آجیل شب یلدا چند؟ / فندق نیم میلیونی شد با انعقاد قرارداد چهار میلیارد دلاری‌‌‌، کاهش صادرات به عراق تا حدی جبران می‌شود بازگشت سکه تمام بهار آزادی به کانال 16 میلیون تومانی سکه به کانال 16 میلیون تومانی بازگشت | جدیدترین قیمت‌ انواع سکه و دلار را ببینید؛ 9 آذر 1401 اجرای موفق طرح آزمایشی کالابرگ الکترونیکی در هرمزگان مطالبات خود را بابت صادرات گاز از عراق دریافت کردیم قدرت خرید این خوراکی‌ها افزایش یافت/ خرید گوشت قرمز و سفید سخت‌تر شد نماد استقلال به بورس بازگشت عکس | موتورسیکلت جدید پژو، رقیبی جدید برای ژاپنی‌ها بورس هفته را سبز به پایان برد / رشد 3168واحدی شاخص کل پسته و بادام نیم میلیونی شدند/ جدیدترین قیمت خشکبار در بازار آغاز مجدد فعالیت مافیای زعفران در بازار استقلال به چرخه معاملات برگشت + جزيیات ردپای اقدامات دولت در کسادی بنگاه‌های تولیدی/... کامبک قیمت سکه به کانال قبل+ جزيیات 11 نماد بورسی و فرابورسی بازگشایی شدند بازگشت ارز حاصل از رمزدارایی مشمول مزایای مالیاتی می‌شود نرخ رسمی 22 ارز کاهش یافت پیشرفت 60 درصدی واحد‌های آغازشده طرح نهضت ملی مسکن بررسی قیمت خوراکی ها در ماه گذشته قیمت دلار در بازار آزاد امروز چهارشنبه 9 آذرماه 1401 کنترل رشد نقدینگی از اولویت های بانک مرکزی انتخاب بین کوپن و یارانه نقدی اختیاری شد ريیس بانک مرکزی: رشد نقدینگی در راستای کنترل تورم از اولویت‌‌های بانک مرکزی است قیمت پراید رکوردشکنی کرد