اقتصاد ایران نیازمند بازتعریف اولویت‌هاست

اقتصاد ایران نیازمند بازتعریف اولویت‌هاست

یک صادرکننده و فعال اقتصادی گفت: تغییر دولت‌ها تنها زمانی می‌تواند اثرگذاری بهینه و بیشینه در اقتصاد داشته باشد که...
حسین وثوقی در گفتگو با «روزگارما» با اشاره به اهمیت صادرات در توسعه اقتصادی گفت: رونق تولید و پویایی اقتصادی، بدون صادرات توسعه‌یافته نه‌تنها امکان‌پذیر نخواهد بود بلکه یک توهم است.

وی با تاکید بر نقش علم در توسعه صادرات، افزود: مطالعه تجربه کشورهای پیشرفته و اقتصادهای بزرگ نشان می‌دهد که این کشورها برای رسیدن به نقطه مطلوب، ضمن شناسایی مزیت‌های بومی و ظرفیت‌های داخلی،‌ بر صادرات تکیه زدند.

وثوقی ادامه داد: با این حال در ایران گرچه سال‌هاست موضوع اقتصاد به عنوان یک اصل در سخنرانی‌ها مورد تاکید است اما آنچه در عمل دیده می‌شود، مغایر با گفتمان حاکم بین مسيولان است بطوریکه گویا اقتصاد اولویت دسته‌چندم کشور در مسیر پیشروست.

این فعال اقتصادی با انتقاد از تمرکز کشور روی مسايل سیاسی، اضافه کرد: قطعا نفوذ سیاسی برای کشوری مانند ایران بسیار مهم است و باید هم بخش زیادی از توان و تمرکز کشور روی مسايل سیاسی هزینه شود اما این مهم نباید منجر به غفلت از اقتصاد شود. مسيولان باید رونق اقتصادی را نیز یکی از ارکان تقویت پایه‌های سیاسی خود در منطقه و جهان ببینند و بدانند.

وثوقی تاکید کرد: تغییر دولت‌ها تنها زمانی می‌تواند اثرگذاری بهینه و بیشینه در اقتصاد داشته باشد که همراه با بازتعریف مفاهیم اقتصادی و اصلاح شریان‌های نامطلوب باشد؛ در غیر اینصورت هم خوردن وضع موجود نمی‌تواند هیچ آورده‌ای برای کشور داشته باشد.

وی خاطرنشان کرد: دولت سیزدهم باید اقتصاد ایران را به مسیری نوین هدایت و اولویت‌های قبلی را اصلاح کند چرا که اغلب مشکلات اقتصادی ایران مانند دیپلماسی اقتصادی، مسايل زیست‌محیطی و حتی ساختار بانکی و پولی، ریشه بنیادین دارند و نمی‌توان با یکی دو سیاست سطحی انتظار رفع آنها را داشت.

چرا وعده وزیر اقتصاد برای بخشودگی جرايم مالیاتی در اداره مالیات بر ارزش افزوده تهران اجرا نمی‌شود؟

چرا وعده وزیر اقتصاد برای بخشودگی جرايم مالیاتی در اداره مالیات بر...

وزیر امور اقتصادی و دارایی در روز‌های پایانی مردادماه از معافیت‌های مالیاتی صد درصدی بمناسبت هفته دولت خبر داد. اما این خبر خوش در یکی از بخش‌های مالیاتی، همچنان اجرا نمی‌شود و با گلایه مودیان روبرو ش...

Tabnak.ir/
معجزه اقتصاد دیجیتال برای اشتغال عادلانه

معجزه اقتصاد دیجیتال برای اشتغال عادلانه

سرریز فناورانه؛ اقتصاد دیجیتال و نقش آن در توزیع متعادل نیروی انسانی ماهر در سراسر کشور.

Bartarinha.ir/
صادرات برنج شکسته هندی ممنوع شد

صادرات برنج شکسته هندی ممنوع شد

هند صادرات برنج شکسته را ممنوع کرد و 20 درصد عوارض بر صادرات سایر درجات برنج قرار داد.

Gostaresh.news/
آغاز به کار میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد در کردستان

آغاز به کار میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد در کردستان

در جریان بیست‌وهفتمین سفر استانی ريیس جمهور، میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد و دارایی با حضور دستگاه‌های تابعه این وزارتخانه در استان کردستان آغاز به‌کار کرد.

MehrNews.com/
پاسخ وزارت اقتصاد به «آقای ريیسی! دلار چند؟»

پاسخ وزارت اقتصاد به «آقای ريیسی! دلار چند؟»

« اجرایی شدن طرح برنامه حکمرانی ریال می تواند به ایجاد ثبات در بازار ارز کمک نماید که دولت اراده جدی به اجرای آن...

Bartarinha.ir/
ضربه محکم کرونا به اقتصاد چین

ضربه محکم کرونا به اقتصاد چین

اقتصاد چین بدترین عملکرد سه ماهه خود را در بیش از دو سال گذشته به دلیل محدودیت‌های بهداشتی برای مهار ویروس کرونا ثبت کر...

Borna.news/
صادرات 2/7 میلیارد دلاری شهرک‌های صنعتی

صادرات 2/7 میلیارد دلاری شهرک‌های صنعتی

معاون صنایع کوچک سازمان صنایع کوچک و شهرک‌های صنعتی از صادرات 2/7 میلیارد دلاری از سوی حدود هزار شرکت صادرات محور در...

Borna.news/
مسکو: اقتصاد ما در وضعیت سبز است/ انزوای روسیه ممکن نیست

مسکو: اقتصاد ما در وضعیت سبز است/ انزوای روسیه ممکن نیست

نخست وزیر روسیه در حاشیه نمایشگاه بین المللی صنعت اینوپروم تصریح کرد: انزوای روسیه ممکن نیست و اقتصاد این کشور همچنان در وضعیت سبز است.

FarsNews.ir/
وعده جدید وزیر اقتصاد به مردم / تورم را حتما...

وعده جدید وزیر اقتصاد به مردم / تورم را حتما...

وزیر اقتصاد اظهار داشت: درباره کنترل و مهار نرخ تورم، بانک مرکزی باید برنامه ریزی و مطابق آن به مردم وعده دهد اما بنده...

Gostaresh.news/
چشم‌انداز تیره برای اقتصاد آلمان!

چشم‌انداز تیره برای اقتصاد آلمان!

کاهش تقاضا بر تولید آلمان تاثیر می‌گذارد و چشم‌انداز اقتصادی را تیره خواهد کرد.

Isna.ir/
تورم 80 درصدی و رشد باورنکردنی اقتصاد ترکیه!

تورم 80 درصدی و رشد باورنکردنی اقتصاد ترکیه!

اقتصاد ترکیه نسبت به دیگر کشورهای جهان در شرایط همه‌گیری کرونا و حتی روند افزایشی تورم، واکنشی متفاوت نشان داده است.

EghtesadOnline.com/
رشد 192 درصدی صادرات ایران به ترکیه در بهار امسال

رشد 192 درصدی صادرات ایران به ترکیه در بهار امسال

سخنگوی گمرک گفت: در بهار امسال 3 میلیون و 70 هزار تن کالا معادل یک میلیارد و 737 میلیون دلار به ترکیه صادر کردیم که رشد 363 درصدی در وزن و 192 درصدی در ارزش نسبت به بهار 1400 داشت.

MehrNews.com/
صادرات گاز ایران در مسیر توسعه

صادرات گاز ایران در مسیر توسعه

صادرات گاز طبیعی سال گذشته 17 میلیارد مترمکعب بود و به‌طور میانگین...

Isna.ir/
راهکار تایلند برای تقویت اقتصاد

راهکار تایلند برای تقویت اقتصاد

تایلند برای جذب خارجی‌های ثروتمند، مالکیت زمین را پیشنهاد می‌کند.

Isna.ir/
تصمیمات شورای اقتصاد/ بررسی درخواست‌های پنج وزارتخانه

تصمیمات شورای اقتصاد/ بررسی درخواست‌های پنج وزارتخانه

در اولین جلسه شورای اقتصاد در سال 1401درخواست‌های وزارت نفت، نیرو، راه و شهرسازی،کشور، صنعت، معدن و تجارت به ریاست معاون اول بررسی شد.

FarsNews.ir/
پاداش پایان خدمات بازنشستگان کی واریز می‌شود؟ بازنشستگان بخوانند/ پاداش پایان خدمات بازنشستگان چه... سرمایه‌ گذاری در رمزارز بهتر است یا مسکن؟ رسوایی‌های بزرگ صنعت خودرو که جهان را متحیر کرد/عکس چطور مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟ زمان راه اندازی متروی پرند اعلام شد این 8 خودروی چینی به ایران می‌آیند؟ هشدار تولیدکنندگان آلمانی نسبت به کمبود مواد غذایی دنا جهش کرد، کوییک ریخت/ آخرین قیمت تیبا، دنا، رانا... نتیجه آزمون حذف رانت خودرو چه بود؟/ دست دلالان از بازار خودرو کوتاه شد؟ اکنون زمان خریدن طلا و سکه است؟ زمان تعیین تکلیف وضعیت جاماندگان سهام عدالت رشد 55 درصدی پرداخت وام ازدواج در سال جاری رشد قابل توجه وام ازدواج+ جزيیات نرخ تورم در شهریورماه چقدر بود؟ لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد رشد نرخ تورم در شهریورماه/ تورم خوراکی‌ها و دخانیات به 75 درصد رسید کلنگی های بازار مسکن چند؟ + جدول قیمت خبر خوب درباره پذیرش 6 کالا در بورس کالا جدیدترین قیمت کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو دلیل کمیابی روغن موتور در بازار چیست؟/ افزایش حضور روغن های تقلبی اولین اتومبیل را چه کسی و چه سالی وارد ایران کرد؟ + تصاویر دلار یورو را زمین زد/ اتحادیه اروپا در حلقه عذاب عکس | شاهکار جدید مرسدس بنز؛ تلفیق زیبایی و قدرت زمان احتمالی واردات خودرو به کشور اعلام شد قانون‌گریزی با قراردادهای موقت کار / «قراردادهای دايم» احیا می‌شود؟ پیشتازی تورم شهریورماه در این اقلام شناور شدن قیمت تاکسی در تهران/ تغییر نرخ کرایه در زمان ترافیک بازگشت تورم به زیر 50 درصد پس از سه ماه عکس | جدیدیترین محدودیت برای اینستاگرام و واتساپ در ایران! پاسخ به ادعاهای وزارت نیرو پس از 3 ماه متوالی تورم به زیر 50 درصد رسید ثبت بیش از 3هزار میلیارد تومان درخواست وام در فاز آزمایشی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان کشف معدن سرشار از طلا و مس در مدینه افزایش 7 برابری قیمت گاز در یک کشور اروپایی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان اعلام شد ایران فرآورده‌های نفتی رایگان به لبنان نمی دهد توافق با ازبکستان برای افزایش تجارت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی چقدر ارز در سامانه نیما فروخته شد؟ امسال باید 1.6 میلیون دستگاه خودرو تولید شود تولید «دنا» در روسیه با یک اسم جدید!/ همکاری ایرانخودرو با کمپانی معروف روسی سقوط 82 درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا زايران پیاده امام رضا (ع) تحت پوشش بیمه سینا قرار می گیرند تاسیس نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور چالش ارزی تولیدکنندگان پلی یورتان/ با نصف ظرفیت کار می کنیم سقوط لیر ادامه‌دار است؟ هشدار درباره ارزش پول ملی ترکیه/ سقوط لیر ادامه دار است؟ قیمت جدید مرغ اعلام شد/ کاهش 50 درصدی سرانه مصرف مرغ