حمایت مالی صنعت برق از دانش بنیان ها

حمایت مالی صنعت برق از دانش بنیان ها

مدیرکل دفتر تحقیقات و توسعه فناوری شرکت توانیر گفت: تمامی طرح‌های قانونی و تسهیلات مالی برای حمایت از شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت برق پیش‌بینی و اجرایی شده و خلا و کاستی در این زمینه وجود ندارد.

به گزارش ایسنا، سید مسعود تقوایی با اشاره به نام‌گذاری امسال با عنوان "تولید، دانش بنیان، اشتغال آفرین" و دستور وزیر نیرو مبنی بر حمایت مستمر و حداکثری از شرکت‌های دانش‌بنیان در صنعت آب و برق گفت: اشراف و آگاهی دفتر تحقیقات و توسعه فناوری شرکت توانیر بر مسايل تحقیقاتی حوزه برق و قوانین و آیین‌نامه‌های مرتبط، سبب شده است که موضوعات تحقیقاتی مهم مورد نیاز صنعت برق مشمول حمایت شرکت توانیر قرار گیرند.

وی افزود: شرکت توانیر همواره به دانشگاه‌ها، شرکت‌های دانش‌بنیان و محققان فعال در صنعت برق ارج نهاده و بخصوص شرکت‌های دانش‌بنیان را مورد حمایت خود قرار می­‌دهد، به گونه‌ای که شرکت‌های دانش‌بنیانی که در ابتدا نوپا بوده و مورد حمایت شرکت توانیر قرار گرفته‌اند، اکنون با تولید محصولات با کیفیت خود اقدام به صادرات آنها به خارج از کشور می‌­کنند.

تقوایی ادامه داد: دفتر تحقیقات و توسعه فناوری توانیر تقریبا از سال 95-94 به طور جدی و گسترده‌ بر حمایت از فعالیت و محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان متمرکز بوده و اعمال‌ تحریم‌ها و نیاز کشور موجب حمایت جدی‌تر از شرکت‌های دانش‌بنیان شده است.

وی اضافه کرد: خوشبختانه شرکت‌های دانش‌بنیان به خوبی با نیازهای صنعت برق آشنا هستند و محصولاتی را تولید می‌کنند که متناسب با شرایط فنی و آب و هوایی کشور باشد، تا جایی که می‌توان اذعان کرد محصولات تولید شده توسط شرکت‌های دانش‌بنیان‌، قابلیت‌های فنی بیشتری را نسبت به انواع مشابه خارجی دارند. 

اعلام اولویت‌های تحقیقاتی در سامانه تحقیقات صنعت برق

تقوایی با اشاره به اینکه بخش تحقیقات شرکت توانیر از دهه‌ 70 به طور کاملا علمی و فنی پایه گذاری شده است، افزود: تحقیقات در حوزه برق از گذشته ساختارمند بوده است و این رویه همچنان ادامه دارد، در این راستا سامانه‌ای تحت عنوان سامانه تحقیقات صنعت برق به آدرسhttps://satab.tavanir.org.ir/  ایجاد شده است که استفاده از آن برای عموم محققان آزاد است و تمام پژوهشگران و دانشگاهیان با مراجعه به این سامانه می‌توانند از اولویت‌های تحقیقاتی برق که شامل شرکت توانیر و شرکت‌های زیرمجموعه است، مطلع شده و با توجه به تخصص خود، اولویت‌های ارايه شده را انتخاب و پیشنهاد پروژه‌های خود را ارسال کنند.

وی در توصیف سامانه تحقیقات صنعت برق خاطرنشان کرد: در این سامانه تمام نیازمندی‌ها و پروژه‌های تحقیقاتی صنعت برق سراسر کشور اطلاع‌رسانی شده است، از ثبت پروژه‌های تکراری جلوگیری شده و سعی می‌شود تحقیقات تکراری در صنعت برق صورت نگیرد.

اختصاص اعتبارات بر اساس عملکرد شرکت‌های توزیع و برق منطقه‌ای

 تقوایی درخصوص اعتبارات تخصیص یافته به شرکت‌های زیرمجموعه در صنعت برق گفت: منابع مالی در حوزه تحقیقات در اختیار شرکت توانیر و شرکت‌های زیرمجموعه بر اساس برنامه‌های پژوهشی و عملکرد آنها تخصیص یافته و در صورت گستردگی فعالیت‌های تحقیقاتی شرکت‌ها و نیاز آنها، اعتبارات افزایش می‌یابد.

مدیرکل دفتر تحقیقات‌ و ‌توسعه فناوری توانیر درباره پوشش این حمایت‌ها در بخش‌های مختلف زنجیره‌ی پژوهش و فناوری از ایده گرفته تا نمونه محصول و تجاری‌سازی، گفت: ورود شرکت‌های دانش بنیان به بخش تحقیقات صنعت برق به دو شکل است. محققان و شرکت‌های دانش‌بنیان یا بر اساس اولویت‌های تحقیقاتی توانیر در سامانه تحقیقات برق عمل می‌کنند و یا خود دارای ایده و محصولی هستند که آن را معرفی می‌کنند.

وی ادامه داد: بخش تحقیقات با کمک بازوهای اجرایی و فکری خود یعنی خبرگان حوزه‌های تحقیقاتی در دانشگاه و صنعت از جمله معاونت‌های تخصصی در بخش انتقال و توزیع، ایده‌ها و محصولات را بررسی و تایید می‌کنند و در نهایت با دانشگاه‌­ها، پارک‌­های علم و فناوری و شرکت‌های دانش‌بنیان قرارداد منعقد می‌شود. 

 شرایط خرید تجهیزات دانش‌بنیان در توزیع برق

تقوایی افزود: محصولات شرکت‌های دانش‌بنیان جهت ورود به چرخه بهره‌برداری باید از استانداردهای لازم و مورد قبول برخوردار باشند و تست‌ها و گواهی‌نامه تایید صلاحیت محصول خود را از آزمایشگاه‌های مرجع از قبیل آزمایشگاه‌های مستقر در پژوهشگاه نیرو یا سایر آزمایشگاه‌­های معتبر دریافت کنند. همچنین پس از تایید نهایی محصول، جهت استفاده در صنعت به شرکت‌های زیرمجموعه جهت بهره‌برداری معرفی می‌شوند. امروزه با توجه به توانمندی محققان دانشگاهی و شرکت‌های دانش‌بنیان، از این تجهیزات در شرکت‌های زیرمجموعه صنعت برق بسیار استقبال می‌شود.

وی تاکید کرد: از نظر کیفیت و کارایی، نمونه‌های تولید داخل قابل رقابت با انواع نمونه‌­های پیشرفته مشابه خارجی هستند و عمدتا در ارزیابی پروژه‌های تحقیقاتی خاتمه یافته‌ دستگاه‌های اجرایی سراسر کشور، عملکرد تحقیقاتی شرکت توانیر همواره حايز رتبه برتر بوده است.

local_offerبرچسب‌ها:
اقدام ناهماهنگ روسیه و چین برای جایگزینی دلار آمریکا بخوانید/ افزایش قیمت انواع سکه و طلا بیش از 92 درصد چک در بهمن ماه وصول شد یک پیش بینی آینده بازار سرمایه ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی از مرز 74 هزار مگاوات گذشت آرامش بازار سیمان در سال 1401 با استمرار عرضه‌ها در بورس کالا شبکه آب و برق در مناطق زلزله‌زده خوی پایدار است تصمیمات دولت برای ایجاد ثبات در بورس هفتم و هشتم فروردین؛ ثبت نام جدد خودروهای داخلی انفجار بزرگ در بازار قیمت سکه | قیمت سکه امروز چند ؟ از تحقق وعده وزیر صمت در اتمام قرعه‌کشی خودروها تا تغییر کارکرد این گردونه برای تعیین نوبت‌ها خشم نخست وزیران رژیم اشغالگر قدس و انگلیس عجیب نیست این خودرو نقلی تنها 170 میلیون تومان/ عکس شبکه آب و برق در مناطق زلزله‌زده خوی پایدار است کاهش چشمگیر صادرات اقلام فولادی تغییر نام شهر جدید هشتگرد به مهستان قیمت بیت کوین ثابت ماند نام شهر جدید هشتگرد به "مهستان" تغییر کرد شبکه آب و برق در مناطق زلزله‌زده خوی پایدار است 26 قنادی به دلیل کم فروشی به تعزیرات حکومتی معرفی شدند کاهش عجیب قیمت دلار در بازار امروز | قیمت دلار در بازار امروز چند؟ واکنش خزانه‌داری آمریکا به روسیه و چین برای کنار گذاشتن دلار پرسش‌های پرتکرار معاملات سپرده نفت‌ خام و میعانات گازی 92.7 درصد چک‌ها در بهمن ماه 1401 وصول شد رشد صنعت در پاییز سال گذشته 11.6 درصد بود 13 هزار پروژه برای محرومیت زدایی محلات کم برخوردار بانک‌های کوچک آمریکا 120 میلیارد دلار زیان کردند ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی از مرز 74 هزار مگاوات گذشت هشدار وزارت راه و شهرسازی به خریداران ویلا در تعطیلات نوروز چگونه کارت سوخت المثنی بگیریم؟ آمادگی کروز برای تحقق شعار سال 1402/ ضرورت توجه به رشد تولید سیگنال رایگان در صرافی بینگ ایکس قیمت خودرو در بازار آزاد - 5 فروردین 1402 + جدول نرخ رسمی 11 ارز کاهش یافت جزيیات آغاز به کار ادارات و مشاغل مختلف مشخص شد واکاوی مهمترین اقدامات حمایتی دولت از بورس/ از حذف قیمت‌گذاری دستوری تا برنامه 10 بندی حمایتی اعلام زمان سوددهی 5 نماد بورسی زیان 120 میلیارد دلاری بانک‌های کوچک آمریکا در یک هفته قیمت طلا کاهش یافت کدام خودروها در بورس تاختند؟ صعود شاخص کل بورس در اولین روز معاملاتی سال جدید تشدید بارش‌های بهاری از ششم فروردین/ مردم از اتراق در حاشیه و بستر رودخانه‌ها بپرهیزند عکس | عراق این بویینگ های مدرن جدید را خرید! هفتم فروردین اولین خوشه‌های طلایی گندم برداشت می‌شود افتتاح خط ریلی رشت _ آستارا چهار سال دیگر ظرفیت نیروگاه‌های حرارتی از مرز 74 هزار مگاوات گذشت چگونه قیمت‌ها در بازار خودرو دو برابر شد؟/ آخرین قیمت... درخواست اسپانیا برای عدم خرید ال‌ان‌جی از روسیه چگونه 4 بانک سقوط کردند؟ ممانعت ترکیه از صادرات نفت کردستان عراق بدون موافقت بغداد