یارانه ای که منجر به نجات ملی شد

یارانه ای که منجر به نجات ملی شد

ابیانه می گوید: طرح یارانه‌ای رییسی اقدامی نجات‌بخش برای ملت و آینده کشور بود. جنگ اوکراین اوضاع عرضه و قیمت کالاهای...

در کوچه و خیابان، بازار و تاکسی هر جایی که قدم می گذاریم صحبت از نحوه دهک بندی های دولت سیزدهم است؛ دهک بندی هایی که این روزها بسیاری از مردم را به تقلا انداخته تا برای یارانه حذف شده شان اعتراض کنند.

در میان صحبت‌های مردم شنیده می‌شود دارا‌بودن یک خودرو و یا واحد مسکونی معیار حذف افراد از لیست یارانه‌بگیران است. اما واگویه‌ها و پرسش‌های اخیر در میان مردم مبنی بر این است که آیا شخصی که مالک یک خودروی معمولی است به واسطه آن می تواند روغن و کالاهای اساسی دیگر تهیه کند؟ و یا با یک دستگاه آپارتمان می‌توان از پس هزینه‌های خرید مرغ و نان و دیگر اقلا اساسی برآید؟ پرداختی های اخیر دولت تا چه حد جوابگوی افزایش چند برابری قیمت‌ها است؟ افکار عمومی نسبت به کلیت این موضوع معترضند اما محمد حسن قدیری ابیانه، اقتصاددان نسبت به این موضوع اظهار خوشبینی کرده و به گسترش‌نیوز می‌گوید: این اقدام دولت، عملی اضطراری و موثر بود که قیمت تمام کالاهای اساسی را آزاد کرد. همچنین مصرف برخی اقلام مصرفی مانند گوشت دیگر برای قشر آسیب‌پذیر جامعه آرزو نخواهد بود.

یارانه بیش از این حق مردم نبود!

ابیانه با اشاره به تخصیص بودجه توسط دولت برای واردات کالاهای اساسی اظهار کرد:  این بودجه که همان ارز 4200 تومانی است در اختیار واردکننده قرار می‌گرفت و حتی با این رویه، در مقاطعی دلار برای عرضه کالا در واردات وجود نداشت، و از بازار آزاد خریداری و با همان قیمت ارز 4200 تومانی به دست واردکننده سپرده می‌شد. دولت طبق این موضوع، تصمیم گرفت پولی که در اختیار  واردکنندگان و تولید کنندگان خارجی قرار داده را به مصرف‌کننده داخلی پرداخت کند. قرار دولت به توزیع پولی بیش از این مبلغ به مردم نبود. بلکه در این شیوه نحوه اختصاص یارانه جایگزین شده است.

جنگ خانمان سوز کالاها را گران کرد

این اقتصاددان بحران جنگ اوکراین را عامل اصلی گرانی‌ها دانست و خاطرنشان کرد: خارج شدن این کشور از تولید و صادرات غلات و همچنین بحران جهانی ایجاد شده در پی آن، موجب شده که قیمت سراسری این اقلام افزایش پیدا کند. از طرف دیگر کشورهایی مانند هند که صادرکننده بودند این نگرانی را دارند که در صورت صادرات گرفتار کمبود شوند و امکان واردات را نداشته باشند. بنابراین این کشور صادرات گندم و اقلام این‌چنینی خود را متوقف کرده. مالزی نیز، که ابر تولید‌کننده روغن پالم جهان است، به دلیل همین نگرانی صادرات روغنش را به حالت تعلیق درآورده است. بنابراین علاوه بر  اوکراین که دیگر در بازار جهانی حضور ندارد  گندم هند و روغن پالم مالزی هم در بازار های صادراتی نیستند.

واردات کالا به چه قیمتی؟

 در حالیکه مردم از کمبود و گرانی کالا شکایت دارند، ابیانه این موضوع را به شکل دیگری مطرح  کرده و می گوید: زمانی که کالاها در دسترس مردم است، مسيله خوب یا بد بودن گرانی‌ها مسيله چندان مهمی نیست. اما اگر دولت این اقدام هوشمندانه را اجرا نمی‌کرد و کشور با قحطی نان و آرد موردنیاز مردم مواجه میشد، آنوقت چه اتفاقی می افتاد؟

وی در پاسخ به این سوال که جنگ اوکراین چه تبعاتی به دنبال خواهد داشت می‌گوید: جنگ و حوادث اخیر بر گرانی‌ها اثرگذار بوده است. این تورم را از دو سو می توان بررسی کرد؛ از طرفی عدم عرضه غلات که به دلیل جنگ اوکراین است موجب گرانی ها شده. این درحالی است که این کشور 30 درصد غلات جهان را تامین می‌کرد و کاهش آن به معنای نگرانی جهانی در باب تامین این کالاهای مهم بود. همچنین کشور روسیه صادرات خود را جز به کشورهای دوست و همسایه خود متوقف کرده. از سوی دیگر به دلیل تحریم انرژی که عدم صادرات روسیه عامل آن بوده، شاهد گرانی سوخت  هستیم؛ در نتیجه صنعت های مرتبط با انرژی افزایش قیمت داشتند. ما در صادرات نفت سود می‌بریم اما قیمت اجناس وارداتی از آن سو سربه فلک می‌کشد.

تفاوت فاحش قیمت آرد از داخل تا آنسوی مرزها

او ادامه داد: عوامل یادشده باعث اوج گرفتن گرانی‌ها شدند و از این سو ذخایر کشورها رو به اتمام است. برای مثال ترکمنستان اعلام کرده تادوماه دیگر ذخیره گندم دارد و پس از این مدت حاضر است به هر قیمتی آن را تامین کند. همسایه‌های ما مانند ترکیه، پاکستان و افغانستان نیز 3 میلیون تن کسری گندم دارند. مابه‌التفاوت قیمت خریداری شده آرد در ایران و لب مرز، چیزی در حدود مبلغ 700  هزار تومان محاسبه شده. یعنی در کشور آرد حدود 38 هزارتومان و در آن سوی مرزها 700 الی یک میلیون تومان است. این موضوع می تواند در صورت اتمام این اقلام در کشورهای یادشده، قیمت‌ها را  به سمت گرانی‌ سوق دهد.

سود 1500 درصدی از قاچاق

ابیانه اضافه کرد: قبل از اجرای طرح یارانه‌های دولت، قاچاق آرد 1500 درصد سود داشت، 38هزارتومانی که در کشورهای همسایه تا 700 هزار تومان به فروش می‌رسد؛ مبلغی که به‌نظر می‌آید در آینده گران‌تر شود. پیش از این طرح، آرد کشور به سرعت در حال خروج بود که درصورت ادامه‌دار بودن این مسيله با کمبود مواجه می‌شدیم. بنابراین برای واردات این مقدار گندم مبلغی حدود 40 میلیارد دلار هزینه می‌شد که حتی توان پرداخت نیمی از آن را نداشتیم. این اقدام دولت، عملی اضطراری و موثر بود که باعث آزادسازی قیمت کالاهای اساسی شد و درعوض یارانه آن به حساب افراد واریز شد.

دست کمک ایران از این کشورها برداشته شد!

این اقتصاددان درباره تاثیرگذاری یارانه‌ها بر ابعاد متفاوت توضیح داد: این طرح مانع قاچاق کالاها می‌شود و از زمان اجرای آن قیمت نان، آرد، روغن و به طورکلی کالاهای مصرفی در کشورهای همسایه مانند افغانستان، پاکستان،ترکیه،عراق و دبی شدت گرفت. تا به حال این کشورها نیازشان را با اقلام کشور ما تامین می‌کردند و اکنون با قطع این سوبسید، به ناچار اجناس در این کشورها گران شده است. در حقیقت اقدام دولت، نجات‌ ملی در رابطه با نرخ نان و دیگر کالاهای اساسی به شمار می‌رود.

دور زدن نرخ دولتی دیگر ممنوع!

ابیانه به تقبل پرداخت یارانه کشورهای همسایه با دارایی‌های ملت ما اشاره کرد و گفت: با وجود قطع امتیازات اعطایی ایران به کشورهای دیگر، قاچاق به صرفه نیست و در پی آن عرضه در داخل افزایش پیدا می‌کند. از این پس آرد و  کالاهای اساسی بیشتری نسبت به قبل از پرداخت این یارانه‌ها در انبارها موجود داریم . زیرا قبل از این طرح، اقلام وارداتی برای دور زدن نرخ دولتی احتکار می‌شدند. بنابراین در پی این موضوع فرازونشیب‌ها و نوسانات ناشی از تبلیغات و توقعات در جامعه به ثبات خواهد رسید.

گوشت دیگر آرزو نیست!

ابیانه تاثیر این یارانه را بر افزایش 4 برابری قیمت کالاهای متفاوت موثر دانست و گفت: یک خانواده 5 نفره ماهانه 2 میلیون تومان دریافت می‌کنند که این پرداختی برای اقشار پایین جامعه منفعت دارد. زیرا خرید برخی اقلام مصرفی مانند گوشت که برای آن‌ها رویا محسوب می‌شد، آسان‌تر شده است. این مبلغ یارانه وجهی است که پیش از آن در جیب واردکنندگان بوده، اما اکنون در سفره‌های مردم قرار دارد.

مردم در سرشماری ها صادق نبودند

ابیانه شیوه دهک بندی را بررسی کرد و اظهار داشت: براساس توضیح یکی از مسيولین مربوطه، تنها دهک‌بندی‌ها براساس حقوق افراد نیست و عوامل دیگری در این محاسبه دخیل بوده. یکی از معضلات اصلی  ایران اطلاعات غلطی است که مردم در سرشماری ها به دولت می‌دهند  و این امر باعث می‌شود آمار دقیقی درباره خانوارها نداشته باشیم. ااین در حالی است که دولت تلاش می‌کند به نحو احسنت جزيیات را بدست آورد تا قرارگیری هر خانوار در دهک‌بندی مشخص شود. در این پروسه ممکن است اشکالاتی نیز به وجود آید.

وی ادامه داد: دولت قرار است این مبلغ را برای هر فردی که مدعی به مشمول‌بودن دریافت یارانه است، پرداخت کند اما فعلا آن‌ها اجازه برداشت نخواهند داشت. برداشت وجه زمانی انجام می‌شود که مسيولین مربوطه بتوانند بررسی‌های لازم را انجام دهند تا از صحت‌وسقم اطلاعات افراد مطلع شوند.

زمان نیاز داریم!

این اقتصاددان آماده شدن طرح اصلی این پروژه یارانه‌ای را به مدت دوماه ارزیابی کرد و دراین‌باره خاطرنشان کرد: برای اجرای این طرح، زمان لازم است تا در این مدت ذخایر آرد و گندم کشور غارت و قاچاق نشود، و در پی آن کشور با کمبود  مواجه نشود. به همین علت دولت ناچار به پرداخت دوماهه یارانه تا اطلاع ثانی شد. چرا که اگر این طرح را در نظر نمی‌گرفتند بسیاری از ذخایر کشور خارج می‌شد. برای جلوگیری از آسیبی که در اثر جنگ اوکراین به وجود آمد دو راه وجود داشت؛ یا باید منتظر نتیجه و روند جنگ می‌ماند،  که در این صورت قاچاق ادامه‌دار می‌شد و یا تا زمانی که طرح اصلی آماده شود باید این یارانه را پرداخت می‌کرد.

بخشنامه جدید راهگشا و تاثیرگذار بود

ابیانه در خاتمه به بخشنامه صادر شده توسط معاون وزیر صنایع اشاره کرد و اذعان کرد:  طبق این نامه فروشگاه‌ها می‌توانند کالاهای موجود را به قیمت‌های جدید بفروشند. این موضوع نارضایتی‌هایی را در جامعه ایجاد کرده است؛ زیرا  اجازه فروش کالا به قیمت آزاد را صادر کرد. حدس اقتصاددانان نشان می‌دهد که تمام فروشگاه‌هایی که اقلام سابق را موجود داشتند، اجناسشان را پنهان کردند تا بتوانند به نرخ جدید عرضه کنند. این موضوع خود کمبود مصنوعی ایجاد می‌کند. با این بخشنامه فروشگاه‌ها دیگر انگیزه‌ای برای احتکار کالاهای قبلی ندارند.

وی در خاتمه عنوان کرد: سودی که فروشگاه‌ها از عرضه کالاهای قبلی به نرخ جدید می‌برند؛ کمتر از زیانی است که متوجه کشور و مردم از احتکار کالاها می‌شود. افراد کمی حاضرند اقلام قدیم خود را به قیمت قبل به فروش برسانند. همه این موارد، علت اصلی صدور چنین بخشنامه‌هایی بنظر می‌آید که البته منطقی است.

واکنش نماینده مجلس به تهدید پیامکی آقای وزیر وزارت جهاد تصمیم گیر نهایی صادرات شیر خشک است جزيیات ممنوعیت واردات خودرو به مناطق آزاد از زبان سعید محمد موافقت با کلیات طرح ساماندهی استخدام کارکنان دولت ایران از کشورهای قدرتمند کمک بگیرد/ دست دولت... فروش قلم گوساله از قدیم رایج بود به دنبال توافقی قوی و پایدار هستیم قیمت دلار 27 هزار و 717 تومان بن بست مذاکرات وین را رفع کردیم صرفه‌جویی 5 هزار مگاواتی با اعمال برنامه‌های مدیریت مصرف برق شرایط دریافت وام 4 میلیون تومانی بانک رفاه | وام آسان بدون ضامن 5 درصد مشترکان تهرانی بدمصرف هستند قیمت سکه 5 تیر 1401 به 15 میلیون و 90 هزار تومان رسید قیمت طلا، سکه و ارز 1401.04.5/ طلا و سکه ریخت درخواست فوری وزیر صمت از ريیس‌جمهوری؛ حقوق گمرکی را کاهش دهید توقف طلای جهانی بر روی پل ناکجاآباد واردات 131 هزار تن گندم و روغن خام از بنادر گیلان به کشور بورس کالا میزبان یک میلیون و 500 هزار تن کالا شد تورم ژاپن رکورد جدیدی ثبت کرد محدودیت مصرف برق برای 92 درصد مشترکان صنعتی اعمال نمی‌شود تکذیب اظهارات میرکاظمی درباره بار سنگین یارانه 300هزارتومانی بازگشت آرامش به بازار ارز با حضور به موقع بانک مرکزی فقط 70 درصد تراکنش های کارتخوان کسبه تجاری است ساماندهی نیروهای شرکتی در دستگاه‌ها یک ضرورت است دارندگان دستگاه کارتخوان بخوانند/ خبر مهم رییس اتاق اصناف درباره مالیات از تراکنش‌های دستگاه کارتخوا... بانک مرکزی چطور دلالان ارزی را به حاشیه برد خودداری بانک مسکن از ارسال پیامک به عموم متقاضیان مسکن مهر حسن رعیت از تاجری خرده‌پا تا همکاری با استاد اعظم شبکه بانکی بورسی‌ها خرداد را چگونه سپری کردند؟ نحوه ورود به بازار ارز دیجیتال، از کجا شروع کنیم؟ توقف 4 نماد جهت برگزاری مجمع | این مجامع چه زمانی برگزار می‌شوند؟ معرفی 10 شاخص برتر بورس‌های مطرح دنیا از دست‌دادن تنوع‌زیستی و آسیب به اقتصاد دستور وزیر صمت برای ثبات‌‌ قوانین صنعت پتروشیمی/ ا‌رزیابی عملکرد‌ وزارتخانه زمان لازم دارد زمستان رمزارزها بهار شد؟ هشدار مهم به متقاضیان یارانه چرا قیمت پرواز تهران -نجف 9 میلیون شد؟ آسیب‌پذیری بحرانی در بزرگ‌ترین فضای ذخیره‌‍‌سازی ابری تصمیم نهایی دولت برای حقوق بازنشستگان | حقوق این بازنشستگان افزایش می یابد افزایش 4 درصدی تولید فرآورده‌های نفتی تامین نهاده های دام و طیور تا پایان تیر ماه نگاهی تحلیلی به شرکت‌هایی که فردا به مجمع می‌روند این خودرو یک روزه 3میلیون تومان گران شد پیام تبریک مدیرکل ورزش و جوانان استان هرمزگان در پی کسب قهرمانی تیم بسکتبال فولاد هرمزگان افزایش 10 درصدی خرید تضمینی گندم در مازندران مخالفت تشکل صنفی با طرح ساماندهی نیروهای شرکتی/ دولت حجیم می‌شود پیش‌بینی افزایش 68 هزار مگاواتی مصرف برق/ دو هفته سخت پیش‌رو داریم آثار تورمی گذراست و ماندگار نخواهد بود تراز تجاری ایران 600 میلیون دلار مثبت شد گوشت گوسفندی ارزان شد