عقب‌نشینی اتاق تهران از ادعای افت صادرات نفت ایران با دو گاف بزرگ/ پروژه چین‌هراسی چگونه کلید خورد؟

عقب‌نشینی اتاق تهران از ادعای افت صادرات نفت ایران با دو گاف بزرگ/ پروژه چین‌هراسی چگونه کلید خورد؟

انرژیجوان آنلاین نوشت:آدرس غلط اتاق تهران درباره افت شدید صادرات نفت ایران درحالی در فضای رسانه‌ای بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد که بعد از امضای سند همکاری 25 ساله، صادرات نفت ایران به چین 8 برابر شد.

اتاق بازرگانی تهران در آخرین گزارش خود با عنوان «مروری بر وضعیت متغیرها و شاخص‌های اقتصادی تیر 1401» مدعی شده است که صادرات نفت ایران به چین در 5 ماهه نخست سال 2022 تنها 22 هزار بشکه در روز بوده است.

این ادعای اتاق درحالی است که موسسه کپلر رقم صادرات نفت ایران به چین را در 6 ماهه نخست 2022 بیش از 617 هزار بشکه عنوان کرده است. همچنین طبق گزارش اخیر اوپک، رقم صادرات نفت ایران 867 هزار بشکه در روز است که بخش عمده آن به کشور چین صادر می‌شود.

اویل پرایس نیز در گزارشی مدعی شده است که صادرات نفت ایران به چین در برخی از ماه‌های سال 2022 به مرز یک میلیون بشکه در روز رسیده و عدد 961 هزار بشکه را لمس کرده است.

در واقع اختلاف آمار اتاق بازرگانی تهران درباره صادرات نفت ایران به چین با تمامی گزارشات موسسات بین‌المللی و بازتاب گسترده گزارش اتاق تهران در فضای مجازی نشان می‌دهد که یک سناریوی رسانه‌ای برای ارايه اطلاعات غلط به مردم و تخریب رابطه با چین در اذهان عمومی در حال پیگیری است که با تکیه بر آمار اشتباه اتاق تهران اجرایی می‌شود.

در این راستا خبرگزاری فارس در گزارشی با عنوان «بازی‌گردانی اتاق تهران در انتشار آمار نادرست‌ صادرات نفت ایران به چین» به بررسی این موضوع پرداخت.

اعتراف اتاق تهران به مرجع نبودن در تولید و انتشار آمار صادرات نفت ایران

حال اتاق بازرگانی تهران در واکنش به گزارش خبرگزاری فارس توضیحاتی را ارايه کرده است.

در این توضیحات آورده شده است: گزارش اخیر خبرگزاری فارس مورخ 18 مرداد 1401 با طرح این سوال آغاز شده است که «اساسا اتاق تهران چه جایگاهی برای اعلام میزان صادرات نفت ایران به چین دارد؟» در پاسخ لازم است توضیح داده شود اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران مرجع تولید و انتشار آمار نیست، اما همانند همه سازمان‌ها و نهادهای اقتصادی و حتی خبرگزاری‌ها و رسانه‌ها، آمار منابع و مراجع معتبر و قابل اعتماد را برای مخاطبان خود بازنشر می‌دهد.

در ادامه اشاره شده است: آمار مربوط به میزان صادرات نفت ایران به چین که در گزارش ماهانه اتاق تهران آمده و مورد نقد خبرگزاری فارس قرار گرفته و نامعتبر خوانده شده، مستند به آمار رسمی اعلام شده توسط «گمرک جمهوری خلق چین» به آدرس اینترنتی www.customs.gov.cn است.

عقب‌نشینی اتاق تهران با اذعان به ارايه آمار ناقص از صادرات نفت ایران به چین

اتاق تهران توضیح می‌دهد: از سوی دیگر اتاق بازرگانی تهران هرگز مدعی ذکر این آمار به عنوان رقم کل صادرات نفت کشور و یا حتی «کل صادرات نفت به مقصد چین» نبوده است و صرفا آمار یک مرجع معتبر (گمرکات چین) را برای اطلاع فعالان بخش خصوصی بازنشر داده است. لازم به تاکید است که آمار مورد استناد خبرگزاری فارس نیز از سوی یک موسسه غیردولتی مانند کپلر بوده که هرگز از سوی مراجع رسمی و معتبر داخلی مورد تایید قرار نگرفته است.

در ادامه عنوان شد: به نظر می‌رسد در گزارش آن خبرگزاری محترم، تلاش‌های مداوم اتاق بازرگانی تهران در توسعه روابط اقتصادی با رویکرد برد-برد با کشور چین، دفاع از تفاهم‌نامه همکاری 25 ساله دو کشور و کوشش در جهت رفع پاره‌ای از تبلیغات چین هراسانه دشمنان کشور و اقدامات مهمی، چون تلاش برای مشارکت بخش خصوصی و دولتی در ابرپروژه‌های کمربند-جاده، راه‌اندازی سایت چینی‌زبان اتاق تهران و ... کاملا نادیده انگاشته شده است.


چرا گمرک چین رقم واردات نفت ایران را صفر اعلام می‌کند؟

هر چند در جوابیه اتاق بازرگانی تهران رسما اعلام شده است که این نهاد مرجعی برای تولید و انتشار آمار صادرات نفت ایران به چین نیست و از طرفی آمار ذکر شده در گزارشات اتاق نیز شامل همه صادرات نفت ایران به چین نمی‌شود، اما دو نکته ناظر به این جوابیه وجود دارد.

تمامی فعالان اقتصادی در جریان هستند که آمار ارايه شده توسط گمرک چین درباره واردات نفت ایران با رعایت ملاحظات تحریمی ذکر شده و این آمار در اغلب ماه‌های سال صفر اعلام می‌شود، به عنوان مثال در 11 ماه از سال 2021 رقم صادرات نفت ایران به چین صفر گزارش شده است.

اندک آشنایی با حوزه نفت و مسايل چین برای تاجران اتاق تهران کافی بود که ملاحظه چین در اعلام آمار غیرواقعی و همکاری با ایران برای فروش نفت را متوجه بشوند، در شرایطی که آمار همه موسسات بین‌المللی خارجی و داخلی ارقام صادرات نفت ایران به چین را نزدیک به یک میلیون بشکه اعلام می‌کنند.

دلیل چینی‌ها در اعلام آمار صفر واردات نفت از ایران این است که نمی‌خواهند شرکت‌های چینی گرفتار تحریم‌های آمریکا شده و در تقابل مستقیم با این کشور قرار گیرند.

تناقض در گفته‌های ريیس اتاق تهران و جوابیه اتاق بازرگانی تهران

نکته جالب توجه اینکه اتاق بازرگانی تهران از یک طرف اعلام می‌کند که رقم صادرات نفت ایران به چین در گزارش این اتاق شامل همه میزان صادرات نفت به این کشور نیست و همچنین این اتاق برای گسترش همکاری‌ها با چین تلاش می‌کند، ولی از طرف دیگر ريیس اتاق تهران در فضای مجازی برخلاف این موضوع عمل می‌کند.

مسعود خوانساری ريیس اتاق بازرگانی، صنایع، معادن و کشاورزی تهران در تويیتی (تصویر 1) با اشاره به گزارش این اتاق مدعی شده است که صادرات نفت ایران به چین با افت شدیدی مواجه شده است و در نبود ایران، سایر کشورها سهم نفت ایران در بازار چین را گرفته‌اند.خوانساری در این باره در صفحه تويیتر خود نوشت: میزان صادرات کالاهای نفتی ایران به چین با افت شدید در هفت ماهه سال به 11 میلیون دلار (یعنی روزی هزار بشکه) رسیده درحالی که سال 2018 این عدد 9539 میلیون دلار بوده. در این مدت کشورهای منطقه سهم صادرات کالاهای نفتی ایران را تصاحب کرده‌اند. با ادامه تحریم‌ها اقتصاد ایران فرصت بیشتری را از دست می‌دهد.باید توجه داشت که گزارشات اتاق تهران درباره افت شدید صادرات نفت ایران به چین درحالی در فضای رسانه‌ای بازتاب گسترده‌ای پیدا کرد که بعد از امضای سند همکاری 25 ساله، مردم منتظر اثرات آن بودند (طبق گزارش اوپک و موسسه کپلر بعد از امضای این سند، صادرات نفت ایران به چین 8 برابر شده است).

بیشتر بخوانید :

  • بحران انرژی در جهان جدی است/ ایران چه جایگاهی در بین غول‌های نفتی دارد؟
  • ایرانیان چندمین مصرف کننده بنزین در جهان هستند؟

220

اما و اگرهای فروش نفت در بازارهای جهانی

اما و اگرهای فروش نفت در بازارهای جهانی

نماینده اسبق ایران در هیات عامل اوپک گفت: برخی کشورهای مصرف‌کننده از ابزار سیاسی در بازار نفت استفاده می‌کنند که بعد...

Gostaresh.news/
نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگزین آمریکا و عربستان شد

نظم جدید بازار نفت چین بعد از جنگ اوکراین/ نفت روسیه و ایران جایگز...

بعد از وقوع جنگ اوکراین، صادرات نفت روسیه، ایران و ونزويلا به بازار چین افزایش یافته و در عوض از سهم عربستان، آمریکا، عراق و عمان کاسته شده است.

FarsNews.ir/
پیش‌نویس مصوبه اختصاص سهام عدالت به جاماندگان آماده شد/ در ریزش بورس، وزارت صمت و نفت هم دخیل هستند

پیش‌نویس مصوبه اختصاص سهام عدالت به جاماندگان آماده شد/ در ریزش بو...

ایلنا: وزیر اقتصاد با اشاره به اختصاص سهام عدالت به جاماندگان اظهارداشت: با همکاری وزارت رفاه این تکلیف قانون بودجه را با اولویت دهک‌های تحت پوشش نهادهای حمایتی...

Ilna.ir/
واقعی شدن هزینه‌کرد میادین نفتی با اصلاح رابطه مالی دولت با شرکت ملی نفت موجب حفظ صنعت نفت خواهد شد

واقعی شدن هزینه‌کرد میادین نفتی با اصلاح رابطه مالی دولت با شرکت م...

عضو کمیسیون انرژی گفت: اگر افرادی دنبال شفافیت در رابطه مالی شرکت نفت هستند و اگر می خواهند صنعت نفت حفظ شود باید سهم 14.5درصدی از فروش نفت، زمانی که فروش پایین است بالاتر ببرند. از این نظر که اصلاح ر...

Tabnak.ir/
جدیدترین برآورد اوپک: رتبه سوم ایران در جهان از نظر ذخایر اثبات شده نفت

جدیدترین برآورد اوپک: رتبه سوم ایران در جهان از نظر ذخایر اثبات شد...

اوپک در جدیدترین برآورد خود اعلام کرد ذخایر اثبات شده نفت ایران در سال 2021 به 208 میلیارد و 600 میلیون بشکه رسیده است و ایران همچنان سومین مالک بزرگ ذخایر نفت در جهان است.

FarsNews.ir/
افزایش اندک تولید نفت در دیدار اوپک پلاس تصویب شد

افزایش اندک تولید نفت در دیدار اوپک پلاس تصویب شد

وزیران اوپک پلاس در دیدار روز چهارشنبه، افزایش تولید گروهی نفت به میزان 100 هزار بشکه در روز را برای سپتامبر تصویب کردند.

Isna.ir/
کارنامه یک‌ساله وزارت نفت دولت سیزدهم/ احیای دیپلماسی انرژی+ فیلم

کارنامه یک‌ساله وزارت نفت دولت سیزدهم/ احیای دیپلماسی انرژی+ فیلم

در یک‌سالگی وزارت جواد اوجی بر نفت کارنامه این وزارت را مرور می‌کنیم.

Borna.news/
صنایع فرانسه نفت را جایگزین گاز کرد

صنایع فرانسه نفت را جایگزین گاز کرد

شرکت‌های پرمصرف انرژی فرانسه به‌دلیل نگرانی از قطع گاز روسیه، در تلاش هستند سوخت مصرفی در سیستم‌های خود را از گاز به...

Gostaresh.news/
روند افزایشی قیمت نفت دوام نیاورد

روند افزایشی قیمت نفت دوام نیاورد

قیمت نفت در معاملات پرنوسان روز دوشنبه تحت تاثیر نگرانیها نسبت به بروز رکود و محدودیتهای کرونایی چین که مسيله محدودیت عرضه را تحت الشعاع قرار داد، حدود یک دلار کاهش پیدا کرد و روند رشد معاملات جمعه را...

Isna.ir/
آیین نامه اجرایی مربوط به رابطه مالی شرکت ملی نفت ایران و دولت ابلاغ شد

آیین نامه اجرایی مربوط به رابطه مالی شرکت ملی نفت ایران و دولت ابل...

ایلنا: آیین نامه اجرایی مربوط به رابطه مالی شرکت ملی نفت ایران و دولت با امضای معاون اول ريیس جمهور، ابلاغ شد.

Ilna.ir/
مدودف: سقف‌گذاری برای قیمت نفت روسیه، نفت را 400 دلاری می‌کند

مدودف: سقف‌گذاری برای قیمت نفت روسیه، نفت را 400 دلاری می‌کند

ريیس جمهور سابق روسیه امروز گفت که پیشنهاد محدود کردن قیمت نفت روسیه به حدود نصف قیمت فعلی، کاهش قابل توجه نفت در بازار را منجر می شود و می تواند قیمت ها را به بالای 300 تا 400 دلار در هر بشکه برساند.

FarsNews.ir/
چشم انداز تقاضای نفت در سال 2023

چشم انداز تقاضای نفت در سال 2023

در سال 2023، انتظار می رود با رشد اقتصادی سالم در جهان در میان بهبود در تحولات ژيوپلتیکی به همراه انتظار برای بهتر شدن...

Borna.news/
دارایی‌های آمریکا به پکن می‌رود/ ذخایر استراتژیک نفت...

دارایی‌های آمریکا به پکن می‌رود/ ذخایر استراتژیک نفت...

جهانآخرین گزارش‌ها حاکی از آن است که در ماه گذشته ذخایر استراتژیک نفت آمریکا به آسیا و اروپا صادر شدند و در این میان چین نیز از این صادرات بی نصیب نبوده است.

KhabarOnline.ir/
بازار جهانی نفت نیازمند افزایش عرضه از سوی ایران است

بازار جهانی نفت نیازمند افزایش عرضه از سوی ایران است

وزیر نفت بر هم خوردن امنیت انرژی و شدت گرفتن نوسانات بازار را بازی باخت - باخت برای همه بازیگران این عرصه دانست و گفت: بازار جهانی نفت نیازمند افزایش عرضه از سوی ایران است.

Borna.news/
افزایش 2.5 برابری وصول ارز حاصل از فروش نفت و گاز

افزایش 2.5 برابری وصول ارز حاصل از فروش نفت و گاز

وزیر نفت گفت: با توجه به مذاکرات و تفاهم با شرکت دولتی گازپروم روسیه قرار است تامین گاز و اجرای پروژه صادرات گاز به...

Gostaresh.news/
هایلوکس از این قوی تر نداریم + عکس پاداش پایان خدمات بازنشستگان کی واریز می‌شود؟ بازنشستگان بخوانند/ پاداش پایان خدمات بازنشستگان چه... سرمایه‌ گذاری در رمزارز بهتر است یا مسکن؟ رسوایی‌های بزرگ صنعت خودرو که جهان را متحیر کرد/عکس چطور مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟ زمان راه اندازی متروی پرند اعلام شد این 8 خودروی چینی به ایران می‌آیند؟ هشدار تولیدکنندگان آلمانی نسبت به کمبود مواد غذایی دنا جهش کرد، کوییک ریخت/ آخرین قیمت تیبا، دنا، رانا... نتیجه آزمون حذف رانت خودرو چه بود؟/ دست دلالان از بازار خودرو کوتاه شد؟ اکنون زمان خریدن طلا و سکه است؟ زمان تعیین تکلیف وضعیت جاماندگان سهام عدالت رشد 55 درصدی پرداخت وام ازدواج در سال جاری رشد قابل توجه وام ازدواج+ جزيیات نرخ تورم در شهریورماه چقدر بود؟ لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد رشد نرخ تورم در شهریورماه/ تورم خوراکی‌ها و دخانیات به 75 درصد رسید کلنگی های بازار مسکن چند؟ + جدول قیمت خبر خوب درباره پذیرش 6 کالا در بورس کالا جدیدترین قیمت کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو دلیل کمیابی روغن موتور در بازار چیست؟/ افزایش حضور روغن های تقلبی اولین اتومبیل را چه کسی و چه سالی وارد ایران کرد؟ + تصاویر دلار یورو را زمین زد/ اتحادیه اروپا در حلقه عذاب عکس | شاهکار جدید مرسدس بنز؛ تلفیق زیبایی و قدرت زمان احتمالی واردات خودرو به کشور اعلام شد قانون‌گریزی با قراردادهای موقت کار / «قراردادهای دايم» احیا می‌شود؟ پیشتازی تورم شهریورماه در این اقلام شناور شدن قیمت تاکسی در تهران/ تغییر نرخ کرایه در زمان ترافیک بازگشت تورم به زیر 50 درصد پس از سه ماه عکس | جدیدیترین محدودیت برای اینستاگرام و واتساپ در ایران! پاسخ به ادعاهای وزارت نیرو پس از 3 ماه متوالی تورم به زیر 50 درصد رسید ثبت بیش از 3هزار میلیارد تومان درخواست وام در فاز آزمایشی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان کشف معدن سرشار از طلا و مس در مدینه افزایش 7 برابری قیمت گاز در یک کشور اروپایی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان اعلام شد ایران فرآورده‌های نفتی رایگان به لبنان نمی دهد توافق با ازبکستان برای افزایش تجارت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی چقدر ارز در سامانه نیما فروخته شد؟ امسال باید 1.6 میلیون دستگاه خودرو تولید شود تولید «دنا» در روسیه با یک اسم جدید!/ همکاری ایرانخودرو با کمپانی معروف روسی سقوط 82 درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا زايران پیاده امام رضا (ع) تحت پوشش بیمه سینا قرار می گیرند تاسیس نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور چالش ارزی تولیدکنندگان پلی یورتان/ با نصف ظرفیت کار می کنیم سقوط لیر ادامه‌دار است؟ هشدار درباره ارزش پول ملی ترکیه/ سقوط لیر ادامه دار است؟