اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌کند

اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌کند

تصمیمات خلق‌الساعه در زمینه قیمت‌گذاری دستوری کالاها بارها و بارها در سال‌های گذشته انجام شده و نتیجه این نوع تصمیم‌گیری‌ها چیزی جز کاهش اعتماد سهامداران در بورس و توزیع رانت میان برخی دلالان ن نبوده است.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس در دو سال گذشته فراز و نشیب های فراوانی را طی کرده است. این نوسانات که باعث ضرر و زیان بسیاری برای سهامداران خرد شده است، دلایل مختلفی داشته است، اما یکی از نکاتی که دولت در آن به صورت مستقیم اثرگذار بوده است، بحث قیمت گذاری دستوری کالاهایی است که در بورس عرضه می‌شود.

این شیوه قیمت‌گذاری که به زعم دولتمردان برای کاهش توزیع رانت و کاهش قیمت محصولات استفاده می‌شود، در نهایت هم به کالای عرضه شده در بورس و هم به شرکت‌های تولید کننده این محصول در بورس اوراق بهادار ضربات مهلکی وارد کرده است.

یکی از منافع سرمایه‌گذاران، استفاده کامل از مزایای شرکت ‌هایی است که سهام آن را خریداری کرده اند. ناشران در بورس موظف هستند از همه منابع خود برای تامین و تقویت منافع سهامداران بهره گیرند، اما اقداماتی مثل قیمت ‌گذاری دستوری در حوزه‌ هایی همانند فولاد، سیمان، خودرو، فشار به نهادهای بازنشستگی جهت تامین نقدینگی، اگرچه با انگیزه ارزشمند صیانت از منافع مردم انجام می ‌شود، اما نه ‌فقط در میدان عمل به نتیجه نمی‌‌رسند؛ بلکه به منافع سهامداران هم آسیب می ‌زنند و ناخواسته، فقط واسطه‌ها، برنده اجرای این ‌گونه تصمیم‌‌ها هستند.

قیمت‌گذاری دستوری به نام سهامداران به کام دلالان

به اعتقاد اکثر کارشناسان بازار سرمایه، قیمت گذاری دستوری در حالی روی می‌دهد که برخی از مسوولان اقتصادی و سیاسی هر چند بی ‌اطلاع از جزيیات معاملات و به ‌طور کلی سازوکار بازار سرمایه هستند، چند سالی است که در نقش حامی بورس ظاهر می‌شوند؛ اما مقابل تصمیمات خلق‌لساعه‌ای که ارمغانی جز شکست کمر صنایع و شرکت‌ه ای بزرگ کشور ندارد،‌ فقط سکوت اختیار می‌کنند.

تجربه‌‌های متعدد در زمینه قیمت‌گذاری دستوری، نشان داده، اغلب محصولات مشمول قیمت‌‌های دستوری در بورس، راهی بازار آزاد می‌شوند و با قیمت‌ های گزافی به فروش می ‌روند و تفاوت قیمت ‌های ناشی از خرید بورسی این محصولات و فروش آن ‌ها در بازار آزاد، به جیب واسطه ها سرازیر می‌شود. با چنین فرآیندی، مردم یک ‌بار، بابت سود دریغ شده از سهام آنها به علت قیمت ‌های دستوری و پایین تر از قیمت واقعی و بازاری آن و بار دیگر، به دلیل فشارهای تورمی ناشی از گرانی محصولات در بازار، متضرر می ‌شوند.

در همین زمینه، ريیس سابق سازمان بورس و اوراق بهادار می گوید: «ضرر سهامداران، عرضه محصولات در بازار آزاد به قیمت گزاف و سرازیر شدن درآمدهای کلان به جیب واسطه‌ها از پیامدهای منفی قیمت‌گذاری دستوری در بورس است و بر همین اساس نهادهای بالادستی برای مقابله با چنین روندی در فرآیندهای بازار رقابتی دخالت نکنند».

ماجرای قیمت گذاری دستوری فولاد توسط معاون وزیر صمت

یک تصمیم ناگهانی و البته غیرکارشناسی در بهمن ماه سال 99 بر معاملات بازار سهام در حالی سایه افکند که بسیاری از سهامداران از ماه ها قبل در ضرر و زیان بودند. معاون وزیر صمت در یک دستور به یکباره قیمت فولاد را 10 درصد کاهش داد. در شیوه ‌نامه پیشین مدیریت بازار فولاد، قیمت‌ های پایه برای عرضه محصولات فولادی در بورس کالا 80 درصد بهای فوب منطقه مشترک‌المنافع آسیای میانه CIS تعیین شده بود. همین رقم نیز با انتقادات بسیاری مواجه شده بود. معاون وزیر صمت تصمیم گرفته بود تا‌ قیمت پایه را 10 درصد دیگر کاهش دهد.

در همان زمان بررسی ‌ها نشان می داد قیمت پایه شمش فولادی در بورس کالا حتی از قراضه وارداتی نیز پایین ‌تر بوده است. این تصمیم در آن زمان اجرایی نشد، اما تاثیر خود را بر روی بازار سهام و شرکت های فولادی گذاشت و این شرکت ها نیز شاخص کل بورس را دوباره در فاز منفی وارد کردند.

در موارد متعدد دیگری نیز می توان این شیوه قیمت گذاری دستوری را مشاهده کرد. قیمت گذاری دستوری سیمان، قیمت گذاری دستوری خودرو و از این دست قیمت گذاری ها، نشان می دهد دولت به اصول خود که دایم، در حال تبلیغ آن است یعنی اقتصاد بازار هم پایبند نبوده و هر جایی که نیاز باشد از قیمت گذاری دستوری استفاده می کند.

چرا قیمت گذاری دستوری با ذات بورس منافات دارد؟

یکی از ریسک‌ هایی که همواره در گزارش‌ های مدیریتی تولیدکنندگان بورسی قید می‌ شود، چالش تامین مواد اولیه است. دغدغه‌ ای که به واسطه تحریم‌ های اقتصادی در سال های گذشته جدی ‌تر نیز شده است. یکی از مهمترین دلایل کمبود مواد اولیه را اما باید در قیمت ‌گذاری دستوری جست ‌و جو کرد. جایی که قیمت‌ ها بسیار پایین ‌تر از سطح جهانی، منظقه ای و حتی داخلی تعیین می‌ شوند و تولیدکننده ترجیح می‌دهد محصولات خود را ولو به ‌صورت خام و نیمه خام به خارج از کشور صادر کند.

به عبارت دیگر، در فضای اقتصادی کشور و به خصوص بازار سرمایه که 50 میلیون سهامدار در آن حضور دارند، تصمیماتی از این دست، تصمیم ملی خواهد بود و باید کارشناسی و پیامد‌های آن مورد بررسی قرار گیرد.

کارشناسان اقتصادی معتقدند، اعلام قیمت پایه به‌ صورت دستوری در هر محصول و کالایی حاصلی جز توزیع رانت در پی نخواهد داشت. به عبارت دیگر، این قبیل سیاست ‌‌گذاری‌‌ های یک شبه می ‌تواند باعث کاهش درآمد شرکت ‌های بورسی و توزیع رانت شود. تکرار موضوعاتی این چنینی خود موجب سلب اعتماد مردم از بازار سرمایه می شود، بازاری که به عنوان محرکی برای رونق تولید ملی تلقی می شود.

انتهای پیام/ب

زیان‌ده‌ترین بازار مالی در بهار 1400 کدام است؟

زیان‌ده‌ترین بازار مالی در بهار 1400 کدام است؟

بر اساس بررسی‌های اتاق ایران درحالی که سال گذشته در چنین روزهایی بازار سرمایه بالاترین بازدهی را ثبت کرده بود، حالا کمترین بازدهی را با منفی 18 درصد داشته و از طلا و ارز زیان‌بارتر بوده است.

TejaratNews.com/
هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

هفتمین عرضه اولیه بورس تهران/"سپید" به بورس می آید

سهام شرکت سپید ماکیان در روز چهارشنبه هفته جاری عرضه اولیه می شود.

BourseNews.ir/
قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در انتظار پایان دولت تدبیر و امید

قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در انتظا...

تحلیلگران فنی باور دارند، اگر دلار به زیر مرز حساس 24 هزار و 500 تومانی برود، فعالیت فروشندگان جدید در بازار ارز شدت خواهد گرفت و امکان افت تا محدوده 23 هزار و 800 تومانی وجود خواهد داشت.

NabzeBourse.ir/
رکورد افزایش سرمایه تاریخ بورس می‌شکند / افزایش سرمایه 1200 درصدی شستا

رکورد افزایش سرمایه تاریخ بورس می‌شکند / افزایش سرمایه 1200 درصدی ...

مدیر عامل «شستا» از افزایش سرمایه 1200 درصدی از محل تجدید ارزیابی دارایی‌ها خبر داد.

TejaratNews.com/
قیمت دلار و یورو در بازار آزاد

قیمت دلار و یورو در بازار آزاد

در بازار ارز قیمت دلار 22 هزار و 850 تومان، قیمت یورو 27 هزار و 800 تومان و درهم امارات 6 هزار و 280 تومان اعلام شده است.

Bartarinha.ir/
اخباری که بورس فردا را متاثر خواهند کرد | قندی ها خواستار آزاد سازی نرخ شکر!

اخباری که بورس فردا را متاثر خواهند کرد | قندی ها خواستار آزاد ساز...

فردا در حالی بازار سرمایه کار خود را آغاز خواهد کرد که احتمالا ده خبری که در روز جاری منتشر شد بر روی آن تاثیرگذار خواهند بود. قبل از معاملات فردا دوشنبه 21 تیر 1400 این ده خبر را ببینید.

NabzeBourse.ir/
قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 8 خرداد 1400 + جدول / معرفی گوشی جدید شیايومی

قیمت گوشی موبایل در بازار امروز 8 خرداد 1400 + جدول / معرفی گوشی ج...

قیمت انواع تلفن‌های همراه سامسونگ، اپل، هوآوی و شیايومی در بازار امروز شنبه هشتم خرداد ماه 1400 را مشاهده می‌کنید.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/
کاهش قیمت خودروهای مونتاژی + جدول قیمت

کاهش قیمت خودروهای مونتاژی + جدول قیمت

نوسان‌های قیمت دلار موجب شد تا در هفته جاری خودروهای مونتاژی هم طعم رشد قیمت را بچشد و هم افت اندک قیمت را تجربه کنند.

TejaratNews.com/
هشدار تحلیلگران به ریزش قیمت بیت کوین

هشدار تحلیلگران به ریزش قیمت بیت کوین

برخی از تحلیلگران نسبت به ریزش بیتکوین تا سطح 20 هزار دلار و کمتر هشدار داده اند.

BourseNews.ir/
پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/
ارز‌های دیجیتال باز هم ریزش کردند | قیمت بیت کوین 29 خرداد 1400

ارز‌های دیجیتال باز هم ریزش کردند | قیمت بیت کوین 29 خرداد 1400

قیمت بیت کوین در روز‌های گذشته موفق به حفظ مقاومت 40،000 دلاری نشد و سقوط کرد. در این سقوط اول رسیدن به 39،500 دلار بود و امروز شاهد نزول به کانال 35 هزار دلار هستیم.

NabzeBourse.ir/
مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز

مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده ب...

رای‌گیری برای انتخابات 1400 به ساعات پایانی رسیده است اما بازار ارز فردا چگونه به رییس‌جمور کابینه سیزدهم واکنش نشان می‌دهد؟

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس شنبه 5 تیر 1400

پیش‌بینی بورس شنبه 5 تیر 1400

کارشناس بازار سرمایه معتقد است: واژه اعتماد به بازار سرمایه واژه صحیحی نیست بلکه اعتماد باید به اقتصاد و رونق در سرمایه‌گذاری شکل بگیرد تا مردم سرمایه‌گذاری کنند در واقع بهبود شرایط اقتصادی اعتمادسازی...

TejaratNews.com/
پاداش 500میلیونی جزو کمترین پاداش‌‎ها است! قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در انتظار پایان دولت تدبیر و امید برق دوباره قطع می‌شود؟ نگاهی به اخبار رمزارز‌ها 1400/05/03 جزییات تقسیم سود 7 نماد بورسی | سهامداران کدام نماد بیشترین سود را دریافت میکنند؟ 147 هزار تن موز در 15 ماه گذشته غیرمجاز وارد شد کاهش تولید و عرضه در بورس کالا باعث افزایش قیمت سیمان شد کاهش بی‌سابقه تعهدات سایپا به 170هزار خودرو آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟| زمان پرداخت 10 درصد باقیمانده سود سهام عدالت توضیح بانک در مورد رقم پاداش نیم میلیاردی اختلاف 11 درصدی قیمت ارز نیمایی و آزاد، رانت‌آفرین است چرا قیمت بیت‌کوین در سه روز اخیر رشد کرد؟ بازار سیمان در دست 15 نفر!/ سلاطین سیمان چه کسانی هستند؟ تداوم تولید «شاهین» در ایام تعطیلات تابستانی ویديوی عجیب از تصویب پاداش 500میلیون تومانی قیمت گوجه‌فرنگی به بیش از 10هزار تومان رسید پیش‌بینی بورس 4 مرداد / اولین روز معاملاتی بورس مثبت خواهد بود؟ تکلیف گرانفروشی ایرلاین‌ها مشخص می‌شود؟ سیگنال‌های مهم برای بورس فردا دوشنبه 4 مرداد | افزایش سرمایه آپ لغو شد! اخلالگر 135میلیاردی بازار مرغ دستگیر شد آزاد سازی سهام عدالت بدون تاثیر در بازار سهام سقوط قیمت مسکن جدی است؟ آیا قیمت مرغ دوباره پرواز می‌کند؟ اجاره خانه دوباره افزایش یافت/ تعطیلات کرونایی به ضرر بازار مسکن تحلیلی بر دلایل رشد امروز قیمت بیت کوین بیت‌کوین 900 دلار بالا رفت/ روز نسبتا سبز بازار بقیه ارزهای مجازی توقف تولید نیسان آبی بعد از نیم قرن / آخرین قیمت نیسان چند است؟ سایپا چقدر خودرو به مردم بدهکار است؟ استارتاپ‌های سلامت؛ میان‌بری از داروخانه تا خانه دستان خالی سهامداران "لازما" از مجمع/مجمع لازما سود نداد تورم 2 رکورد جدید زد هیات مدیره جدید "فتوسا" تعیین شد رشد چراغ خاموش دلار در تعطیلات چرا ایرانی‌ها هر سال فقیرتر می‌شوند؟ سیگنال مهم به صنعت روغن‌سازی / ساوه در بهار به ازای هر سهم چقدر سود محقق کرد؟ 20 نماد با بیشترین بازدهی در تیرماه | عرضه اولیه‌ای با 100 درصد سود آغاز فروش سهام عدالت چه زمانی است؟ صادرات نفت ایران به چین قطع می‌شود؟ چین از ایران نفت وارد نمی‌کند افزایش 41 درصدی قیمت روغن موتور هیات مدیره "شرنگی" با مصوبه مجمع تغییر کرد چرا مجوزهای زايد کسب و کار حذف نمی‌شود؟ استخدام در یک شرکت خودروسازی جزيیاتی از افزایش سرمایه چند شرکت بورسی / لغو افزایش سرمایه آپ روغن خودرو 41درصد گران شد فروش سهام عدالت از چه زمانی آغاز می‌شود؟ "سکارون" املاک تهرانی را می‌فروشد "حفارس" اعضای هیات مدیره را تغییر داد اگر جنگ اقتصادی نبود دلار امروز 5 تومان بود چرا حسابرسی کریپتولند طولانی شد؟ | چرا سایت ثبت اطلاعات خطا می دهد؟

در حال بارگیری...