چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟

چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟ / چرا بورس امروز مثبت شد؟

در پایان بازار امروز ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود پنج هزار میلیارد تومان رسید و بیش از 300 میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد.

به گزارش تجارت‌نیوز، در پایان بازار شاخص کل بورس با هفت هزار واحد مثبت در محدوده یک میلیون و 427 هزار واحد قرار گرفته است. شاخص کل امروز 0٫51 درصد رشد را ثبت کرد همچنین شاخص هم‌وزن هم با حدودا 1600 واحد رشد در کانال 432 هزار واحد قرار گرفت.

شاخص‌سازان بازار امروز با تحرکات نسبتا متعادلی همراه شدند و فملی، مبین و فارس امروز بیشترین تاثیر را ر روند بازار داشتند. همچنین پربیننده‌ترین نمادهای بازار هم کیمیاتک، برکت و شستا بودند.

در پایان بازار امروز بیشترین حجم معامله برای پارند، خساپا و خودرو ثبت شد. برترین گروه‌های صنعتی هم در بازار گروه خودرو، فلزات اساسی و شیمیایی‌ها بودند.

ارزش معاملات بورس امروز به چهار هزار و 354 میلیارد تومان رسید که این رقم در یک ماه گذشته کمترین میزانی است که ارزش معاملات داشته است.

همچنین ارزش معاملات خرد بورس و فرابورس به حدود پنج هزار میلیارد تومان رسید و بیش از 300میلیارد تومان تغییر خالص مالکیت افراد حقیقی به حقوقی در بازار اتفاق افتاد. در پایان بازار امروز رشد بیش از سه درصد 125نماد و افت بیش از سه درصد 139نماد شکل گرفت.

در جریان معاملات امروز بازار سهام وآذر، لوتوس و خموتور متوقف شدند و نمادهای کاما، شدوص، لپارس، دسبحان و ثاخت بازگشایی شدند.

پیش‌بینی بازار فردا 30 شهریور

مصطفی محبی مجد، کارشناس بازار سرمایه درباره روند بازار فردا به تجارت‌نیوز گفت: بازار سرمایه فردا هم متعادل و مثبت است. البته باید توجه کرد که اگر روند بازار مثبت هم باشد مقطعی و اندک است.

همچنین روز گذشته یوسف هاشمی، کارشناس بازار سهام هم درباره روند بازار سهام گفت: با توجه به این مساله که بازار سهام چند روز متوالی با افت شاخص‌ها مواجه شده است به نظر می‌رسد در دو روز آینده تحرکات بازار متعادل‌تر شود.

وی در این باره تشریح کرد: چند روز آینده اگر بازار منفی هم باشد از شدت افت آن کم می‌شود و اگر مثبت هم باشد ضعیف و مقطعی خواهد بود.

چه عواملی در ریزش بازار سهام نقش داشتند؟

از ریزش بازار سهام دو هفته‌ای می‌گذرد و شاخص کل سطح مقاومت قبلی خود را از دست داده است. در این دو هفته سیگنال‌های منفی که از سمت دولت به بورس رسید بیشتر از سیگنال‌های مثبت بود.

اما واگرهای زیادی درباره قیمت‌گذاری سیمان به گوش سهامداران می‌رسد چند روزی هم هست که دوباره زمزمه قطعی برق در زمستان و کاهش تولیدات این کارخانه‌ها شنیده می‌شود.

فعالان انبوه‌سازی در کشور می‌گویند، قیمت مصالح ساختمانی از سال گذشته تا به حال بین 100 تا 200 درصضد تغییر قیمت داشته و حالا مسيولان اگر بخواهند فقط یکی از مصالح ساختمانی را به صورت دستوری ارزان نگه دارند تبعات جبران ناپذیری برای بازار به وجود می‌آید البته با وجود آنکه وزیر سمت روز گذشته خبرداده بود قیمت هر پاکت سیمان به 25 هزار تومان رسیده است اما در بازار آزاد آمارها نشان می‌دهد هر پاکت سیمان به 90 هزار تومان هم رسیده است.

بنابراین گمانه‌های قیمت‌‍گذاری دستوری در صنایع مختلف در حال حاضر تبعات منفی برای بازار سهام داشته است. همچنین چند روز گذشته در صحن علنی مجلس با آزادسازی واردات خودرو موافقت شد اما زمانی که این طرح به تشخیص مصلحت نظام رسید رد شد و حالا امید برای واردات خودرو کم شده است.

کارشناسان بر این نظر هستند که با آزادسازی و ورود خودروهای خارجی به کشور رقابت در بازار داخلی کم نمی‌شود و قیمت خودرو در داخل به سمت واقعی شدن حرکت می‌کند. این روزها جز مخالفت مجمع تشخیص مصلحت نظام با این موضوع، شورای رقابت هم سنگ‌اندازی‌های زیادی در این مورد می‌کند اما باید دید نتیجه این طرح چه می‌شد.

عامل مهم و تاثیرگذار دیگر در تحرکات منفی بورس، سیاست نامشخص دولت در انتشار اوراق است. نرخ سود اوراق و مشخص نبودن طرح‌های ضد تورمی دولت باعث شده است تا این عامل نقش پررنگ‌تری را نسبت به دلار در بازار بازی کند و به کاهش تقاضا در بازار سهام منجر شود.

همچنین دو روز گذشته نام علی طیب‌نیا به عنوان ريیس بانک مرکزی به گوش فعالان بازار سهام رسید و به نظر می‌رسد با توجه به اظهارات ضد بورسی او هیجان مضاعفی به سهامداران وارد شده است.

 

آخرین اخبار بازار سهام را در صفحه بورس تجارت‌نیوز بخوانید.

پیش‌بینی آینده بازار سرمایه / آیا شاخص، سقف قبلی خود را می‌زند؟

پیش‌بینی آینده بازار سرمایه / آیا شاخص، سقف قبلی خود را می‌زند؟

بازار سرمایه در نیمه نخست امسال تنها حدود شش درصد بازدهی داشته است. با وجود این، برخی کارشناسان هنوز به آینده آن امیدوارند. بعضی دیگر اما نگاه مثبتی به آینده بورس ندارند.

TejaratNews.com/
بورس شنبه باز است؟ / آخرین خبر از پلمب ساختمان بورس

بورس شنبه باز است؟ / آخرین خبر از پلمب ساختمان بورس

طبق آخرین اخبار و توضیحات منتشر شده ساختمان سازمان بورس تهران فک پلمب شده و در روند معاملات روز شنبه اول آبان ماه طبیعتا نباید مشکلی باشد و بازار مثل روزهای کاری قبل از این، باید به فعالیت خود ادامه د...

TejaratNews.com/
متن و حاشیه بورس در هفته آخر مهر/ رشد 316 درصدی ارزش صف‌های خرید بازار سرمایه

متن و حاشیه بورس در هفته آخر مهر/ رشد 316 درصدی ارزش صف‌های خرید ب...

بورس در هفته پایانی مهرماه روند نسبتا صعودی داشت. رشد ارزش صف‌های خرید در این هفته می‌تواند امیدواری برای فعالان بازار سرمایه ایجاد کند تا به آینده بازار سرمایه امید داشته باشد.

FarsNews.ir/

بورس نزولی می‌ماند یا صعود می‌‌کند؟

وضعیت بازارها در روزهای اخیر/ بورس این هفته جلو افتاد

وضعیت بازارها در روزهای اخیر/ بورس این هفته جلو افتاد

در هفته منتهی به 30 مهر، بازار فلزات طلایی کم‌نوسان ظاهر شدند و دلار نوسان افزایشی داشت اما بورس با رشد حدود سه درصدی جلو افتاد.

TejaratNews.com/
پارکینگ بورس فک پلمب شد

پارکینگ بورس فک پلمب شد

سرپرست شرکت بورس تهران گفت: با مذاکره‌ای که با شهرداری داشتیم درب پارکینگ بورس تهران فک پلمب شد.

Bartarinha.ir/

توضیحات بورس تهران درباره پلمب ساختمان این شرکت

بورس تهران فک پلمب شد

48 هزارتن گوگرد پالایشگاه نفت بندرعباس در بورس بین المللی کالا عرضه شد

48 هزارتن گوگرد پالایشگاه نفت بندرعباس در بورس بین المللی کالا عرض...

هرمزگانبندرعباس- ایرنا- مدیرعامل شرکت پالایش نفت بندرعباس گفت: از ابتدای امسال تاکنون افزون بر 48 هزار تن گوگرد تولیدی این شرکت به ارزش 1624 میلیارد ریال در رینگ صادراتی بورس کالا عرضه شد که نسبت به م...

Irna.ir/
بورس تهران پلمب شد

بورس تهران پلمب شد

شهرداری تهران بورس تهران را پلمب کرد.

EghtesadOnline.com/
پیش‌بینی بورس هفته آینده از نگاه کارشناسان

پیش‌بینی بورس هفته آینده از نگاه کارشناسان

در آخرین روز معاملاتی هفته گذشته شاخص کل باز هم با افت مواجه شد و در مجموع هفته گذشته تغییری را ثبت نکرد. شاخص فردا در اولین روز معاملاتی در کانال یک میلیون و 436 هزار واحد شروع به کار خواهد کرد آیا ه...

TejaratNews.com/
نگاهی به عملکرد بورس در هفته چهارم مهر؛ بازگشت دوباره به مدار صعود

نگاهی به عملکرد بورس در هفته چهارم مهر؛ بازگشت دوباره به مدار صعود

در هفته گذشته، بورس تهران چه عملکردی به جا گذاشت؟ بهترین بازدهی از آن چه نمادهایی شد؟ روند معاملاتی در هفته گذشته چگونه بود؟

EghtesadOnline.com/
کاهش ارزش سهام در معاملات بورس اروپا

کاهش ارزش سهام در معاملات بورس اروپا

معاملات شاخص‌های اصلی بازارهای بورس کشورهای اروپا با سیر نزولی آغاز شد.

EghtesadOnline.com/
شاخص کل در آرزوی شکست تراز 1.6 میلیون واحد

شاخص کل در آرزوی شکست تراز 1.6 میلیون واحد

تحلیلگر تکنیکال گفت: چنان چه شاخص کل بورس بتواند سطح یک میلیون و 600 هزار واحد را با قدرت بشکند، راه برای اعداد بالاتر هموارتر می شود.

YJC.news/
80 درصد کارشناسان رشد بورس رو درست پیش‌بینی کردند

80 درصد کارشناسان رشد بورس رو درست پیش‌بینی کردند

نتیجه نظرسنجی هفته گذشته باشگاه خبرنگاران جوان از 10 کارشناس بازار سرمایه در مقایسه با تغییرات شاخص کل بورس، مطابقت داشته است.

YJC.news/
پیش‌بینی بورس هفته آینده از نگاه کارشناسان تکلیف جاماندگان سهام عدالت چه می‌شود؟ مفتح: باید مردم را برای حذف دلار 4200 آماده کنیم ثبت‌نام در سامانه املاک و اسکان تمدید می‌شود؟ تعیین تکلیف جاماندگان سهام عدالت تا دو هفته آینده تويیت ایلان ماسک دوباره جنجالی شد در لوازم خانگی داخلی به هیچ وجه افزایش قیمت نداریم ارز 4200 تومانی سبب افزایش هزینه‌های دولت و رشد تورم می‌شود صعودی بودن تمام شاخص‌ها برخلاف تصورات سرمایه‌گذاران هشدار FATF به ترکیه / خرید ملک برای ایرانیان سخت می‌شود؟ 650 میلیارد ریال اعتبار برای طرح‌های آبرسانی نمین و عنبران افتتاح راه آهن اردبیل؛ شهریور 1401 شنبه منتظر رشد شاخص باشیم؟ / کدام گروه‌ها پرسود هستند؟ زلزله FATF در بازار ارزهای دیجیتالی! سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟/ افت 2 درصدی سهام عدالت در یک هفته خبر جدید FATF برای معامله‌گران / دلار دوباره گران می‌شود؟ مشخصات و آپشن‌های خودرو تارا 30میلیون ایرانی زیر خط فقر مطلق قرار دارند افزایش عرضه خودروهای دست دوم / خودرو ارزان می‌شود؟ به‌ روزرسانی رایگان شماره شبای 633 هزار سهامدار 3 بانک ادغامی بورس نزولی می‌ماند یا صعود می‌‌کند؟ متن و حاشیه بورس در هفته آخر مهر/ رشد 316 درصدی ارزش صف‌های خرید بازار سرمایه اختلاف 184 میلیون تومانی کارخانه و بازار / دناپلاس چقدر شد؟ سقوط آزاد لیر تمامی ندارد تولیدکنندگان تایر: ناچار به افزایش قیمت شدیم بازدهی بازارها، کمتر از تورم / ریسک سرمایه‌گذاری در کدام بازار کمتر است؟ (ویديو) سیر درآمدی ذوب آهن در نوار صعودی میزان افزایش حقوق سال آینده مشخص نیست واکنش‌ها به استفاده زودهنگام از مازوت/ «پس انرژی هسته‌ای کجاست؟» عابر بانک‌های بیت‌کوین در فروشگاه‌های وال‌مارت آمریکا قیمت پیکاپ در بازار چقدر است؟ وزیر راه: تجربیات تلخ مسکن مهر را تکرار نمی‌کنیم حراج جدید ایران‌خودرو/ با 86 میلیون تومان صاحب پژو 207 شوید! وضعیت بازارها در روزهای اخیر/ بورس این هفته جلو افتاد تداوم احتیاط در بازار ارز در هفته پایانی مهرماه توسعه راه‌های اردبیل در اولویت دولت نرخ ارز صرافی ملی امروز جمعه 30 مهر انتقاد پلیس از کیفیت پایین خودرو‌های داخلی پیش‌بینی آینده بازار سرمایه | آیا شاخص، سقف قبلی خود را می‌زند؟ سرانه مصرف بنزین ایران، 3 برابر جهان جدیدترین رقم وام مسکن / اجرای طرح جهش مسکن در 900 شهر نماینده تهران: باید از بحران گاز زمستان عبور کنیم شلیک اشتباهی بازیگر به مدیر و کارگردان پیش‌بینی آینده بازار سرمایه / آیا شاخص، سقف قبلی خود را می‌زند؟ سهمیه بنزین آبان کی واریز می‌شود؟ ایرالکو در ابتدای جاده خوشبختی این روز‌ها ماهی خوراکی لوکس محسوب می‌شود واریز سهمیه بنزین سودکاستیک پتروشیمی اروند روی زمین نماند بورس شنبه باز است؟ / آخرین خبر از پلمب ساختمان بورس