سقف رشد ترازنامه فقط برای 2 بانک تخصصی مجاز شد/ معرفی 3 بانک متخلف به هیات انتظامی

سقف رشد ترازنامه فقط برای 2 بانک تخصصی مجاز شد/ معرفی 3 بانک متخلف به هیات انتظامی

مدیر اداره ارزیابی سلامت نظام بانکی بانک مرکزی با اشاره به تعیین دامنه 1.33 درصد تا 2.5 درصد برای رشد ترازنامه بانک‌ها گفت: فقط 2 بانک تخصصی که ماهیت توسعه‌ای دارند می‌توانند تا سقف 2.5 درصد در هر ماه رشد ترازنامه داشته باشند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، علی اکبر میرعمادی در برنامه میز اقتصاد شبکه خبر، درباره اقدامات و برنامه‌های بانک مرکزی برای اجرای سیاست کنترل مقداری ترازنامه بانک‌ها، اظهار داشت: ترازنامه انعکاسی از وضعیت بنگاه اقتصادی در تاریخ مشخص است که تمامی دارایی‌ها و بدهی‌ها وحقوق سهام را به اطلاع ذینفعان می‌رساند، اما در بانک‌ها این موضوع مهمتر است، چون با منابع بانک‌ها سر و کار دارند.

وی افزود: بانک‌ها از مهم‌ بنگاه‌هایی هستند که می‌توانند از هیچ خلق نقدینگی کنند و این خلق نقدینگی می‌تواند تورم ایجاد کند و تورم بیماری مزمنی است که در اقتصاد ما وجود دارد. به اینکه ذات بانک خلق نقدینگی است، مدیریت آن بسیار با اهمیت است تا به هدف کنترل تورم برسیم.

رشد نقدینگی مانعی ندارد بلکه باید مدیریت شده و از محل‌های صحیح باشد تا باعث افزایش سطح عمومی قیمت‌ها نشود. تورم نشود.

مدیر اداره ارزیابی سلامت نظام بانکی بانک مرکزی با اشاره به ضوابط قبلی بانک مرکزی که در اسفند ماه 1399 ابلاغ شده بود، گفت: در این بخشنامه بدون توجه به شاخص‌هایی مانند کفایت سرمایه و نقدینگی، سقف رشد ماهیانه ترازنامه بانک‌های تجاری 2 درصد و سقف رشد ماهانه بانک‌های تخصصی 2.5 درصد در نظر گرفته شده بود.

وی افزود: در ضوابط جدید بانک مرکزی که به تازگی ابلاغ شده است بانک‌ها براساس مثل کفایت سرمایه، نسبت نقد از نظر نقدینگی در بازار بین بانکی و سایر شاخص‌ها، تقسیم‌بندی می‌شوند و اجازه سقف رشد ترازنامه براساس امتیازی است که بانک از این ارزیابی‌ها می‌گیرد.

* دامنه رشد ترازنامه بانک‌ها بین 1.33 تا 2.5 درصد

میرعمادی با بیان اینکه بانکی که شرایط بهتری دارد اجازه رشد ترازنامه بیشتری خواهد داشت و بانکی که فعالیت ناسالمی دارد، سقف رشد ترازنامه کمتری خواهد داشت، تصریح کرد: حداقل میزان رشد ترازنامه در هر ماه 1.33 درصد و سقف آن 2.5 درصد است.

* امکان رشد 4.5 درصدی ترازنامه برای دو بانک قرض‌الحسنه

وی افزود: سقف رشد ماهانه ترازنامه دو بانک قرض‌الحسنه را میانگین رشد سال 1400 قرار دادیم که براساس آن دو بانک قرض‌الحسنه کشور می‌توانند در هر ماه 4.5 درصد رشد ترازنامه داشته باشند.

مدیر اداره ارزیابی سلامت نظام بانکی بانک مرکزی اظهارداشت: فقط 2 بانک تخصصی که ماهیت توسعه‌ای دارند، می‌توانند تا سقف 2.5 درصد در هر ماه رشد ترازنامه داشته باشند؛ حدود 3 بانک هم مشمول رشد 1.33 درصد هستند. 9 بانک هم زیر 2 درصد اجازه رشد ترازنامه دارند و مابقی بین 2 تا 2.5 درصد اجازه رشد خواهند داشت.

* نرخ سپرده قانونی 6 بانک به 13 درصد افزایش یافت

وی با بیان اینکه یکی از ابزارهای اجرای این مقررات استفاده از ابزار نرخ سپرده قانونی است، گفت: بانک مرکزی تا مدتی پیش اجازه افزایش نرخ سپرده قانونی تا 13 درصد را داشت و در همین راستا در سال گذشته نرخ سپرده قانونی 9 بانک و موسسه اعتباری به 13 درصد افزایش یافت و امسال هم 6 موسسه اعتباری مشمول نرخ سپرده قانونی 13 درصد شدند.

* افزایش نرخ سپرده قانونی به 15 درصد ابزاری برای رعایت دامنه رشد ترازنامه

میرعمادی ادامه داد: با مصوبه اخیر شورای پول و اعتبار، بانک مرکزی می‌تواند نرخ سپرده قانونی بانک‌هایی را که ضوابط کنترل مقداری ترازنامه را رعایت نمی‌کنند، تا 15 درصد افزایش دهد؛ این 9 بانک. مادامی که خودشان را در این حدود نیاورند، نرخ سپرده قانونی بالا می‌ماند ماه گذشته 6 بانک این سقف را رعایت نکردند، باید آنقدر انقباضی عمل کنند که خودشان را به این نرخ برسانند. اینها کماکان در آن دامنه باقی مانده‌اند.

* هیات سه بانک متخلف به هیات انتظامی معرفی می‌شوند

وی با اشاره به برنامه بانک مرکزی برای معرفی سه بانک به هیات انتظامی بانک‌ها به دلیل عدم رعایت ضوابط کنترل مقداری ترازنامه، گفت: طبق مقررات معرفی به هیات انتظامی در مقاطع سالیانه اتفاق می‌افتد و برای سه بانک این مقدمات فراهم شده است

مدیر اداره ارزیابی سلامت نظام بانکی بانک مرکزی با بیان اینکه معرفی بانک به هیات انتظامی یک فرایندی دارد و باید این فرایند طی شود، گفت: تخلفات آن سه بانک برای بانک مرکزی محرز است و تا دو ماه آینده تخلفات به هیات انتظامی معرفی می‌شوند.

* پرداخت تسهیلات کلان در بانک‌های ناسالم محدود شده است

میرعمادی تصریح کرد: بانک مرکزی برای بانک‌های ناتراز و ناسالم مجموعه اقداماتی ازجمله ایجاد محدودیت در تسهیلات کلان و مرتبط را در دستور کار دارد و ان‌ اگر این اقدامات به نتیجه خوبی برسد، اثر خوبی برای مدیریت بانک‌های ناسالم خواهد داشت.

وی تاکید کرد: حوزه نظارت بانک مرکزی تا الان عدم جدی داشته و بوده تا از همه ابزارهای قانونی برای نظارت بر بانک‌ها استفاده کرده و با جدیت پیگیری خواهد کرد.

مدیر اداره ارزیابی سلامت نظام بانکی بانک مرکزی گفت: در پایان شهریور ماه گزارشی درباره عملکرد بانک‌ها درباره میزان رعایت ضوابط کنترل مقداری دارایی‌ها منتشر خواهیم می‌کرد.

پیام/

سامانه «تابا» در بانک مرکزی رونمایی شد

سامانه «تابا» در بانک مرکزی رونمایی شد

ایلنا: همزمان با هفته دولت، سامانه تابا (تسویه اوراق بهادار الکترونیکی) به عنوان ابزاری موثر برای اجرای چارچوب جدید سیاست گذاری پولی توسط ريیس‌کل بانک مرکزی رونمایی ش...

Ilna.ir/
ابلاغ دستورالعمل جامع ارايه خدمات به شرکت‌های دانش بنیان در بانک ملی ایران

ابلاغ دستورالعمل جامع ارايه خدمات به شرکت‌های دانش بنیان در بانک م...

«دستورالعمل جامع ارايه خدمات به شرکت‌های دانش بنیان» توسط بانک ملی ایران به شعب سراسر کشور ابلاغ شد.

FarsNews.ir/
اختصاص 300 میلیارد تومان وام برای اشتغال مددجویان در بانک قرض‌الحسنه رسالت

اختصاص 300 میلیارد تومان وام برای اشتغال مددجویان در بانک قرض‌الحس...

مدیرعامل بانک قرض الحسنه رسالت گفت: این بانک در سال جاری بودجه ای بالغ بر300 میلیارد تومان برای ایجاد اشتغال مددجویان کمیته امداد امام خمینی (ره) اختصاص داده است.

FarsNews.ir/
لیست تسهیلات اشخاص مرتبط با 19 بانک منتشر می‌شود

لیست تسهیلات اشخاص مرتبط با 19 بانک منتشر می‌شود

اطلاعات مربوط به تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط با 19 بانک و موسسه اعتباری تا ساعتی دیگر توسط بانک مرکزی منتشر می‌شود.

Borna.news/

اطلاعات تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط با 19 بانک منتشر می‌شود

فهرست تسهیلات و تعهدات اشخاص مرتبط با شش بانک منتشر شد

پای بانک بزرگ سويیسی در پرونده پولشویی باند بزرگ مواد مخدر

پای بانک بزرگ سويیسی در پرونده پولشویی باند بزرگ مواد مخدر

گفته می‌شود قرار است امروز تکلیف پرونده پولشویی بانک کردیت سويیس برای یک باند بزرگ مواد مخدر روشن شود.

FarsNews.ir/
جهش چشمگیر شاخص‌های عملکردی بانک سینا در پایان سال 1400

جهش چشمگیر شاخص‌های عملکردی بانک سینا در پایان سال 1400

معاون برنامه‌ریزی و سرپرست معاونت امور شعب و مناطق بانک سینا، از جهش چشمگیر شاخص‌های عملکردی این بانک طی سال 1400 در مقایسه با دو سال قبل از آن خبر داد.

FarsNews.ir/
21.7 هزار میلیارد تومان تسهیلات اعطایی اعلامی یک بانک دولتی‌ خارج از حد مجاز

21.7 هزار میلیارد تومان تسهیلات اعطایی اعلامی یک بانک دولتی‌ خارج ...

یک بانک دولتی در 21 مورد تسهیلات اعطایی و اعلامی خود به نسبت 98 درصد کل تسهیلات اعطایی و به ارزش 21.7 هزار میلیارد تومان، حد مجاز قانون را رعایت نکرده و خارج از حدود اعلامی بانک مرکزی، تسهیلات داده اس...

FarsNews.ir/
حضور بیمه رازی در نمایشگاه بانک، بورس و بیمه

حضور بیمه رازی در نمایشگاه بانک، بورس و بیمه

بیمه رازی در راستای اهداف و استراتژی‌های خود در زمینه معرفی هرچه بیشتر بیمه به جامعه و ارتقاء سطح دانش جامعه نسبت به صنعت بیمه در چهاردهمین دوره از نمایشگاه بورس، بانک و بیمه شرکت خواهد کرد.

FarsNews.ir/
کامل ترین خدمات بازار سرمایه در کارگزاری بانک آینده

کامل ترین خدمات بازار سرمایه در کارگزاری بانک آینده

​شرکت کارگزاری بانک آینده یکی از برترین کارگزاری های کشور است از که سال 1384 شروع به فعالیت کرده و بیش از 20 شعبه در...

EghtesadOnline.com/

بدهی دولت به بانک مرکزی مشخص شد + جدول

بانک مرکزی: عدم ارايه خدمات به بانوان بدحجاب صحت ندارد/ بخشنامه ستاد امر به معروف را عینا به بانک‌ها ابلاغ کردیم

بانک مرکزی: عدم ارايه خدمات به بانوان بدحجاب صحت ندارد/ بخشنامه ست...

اقتصاد کلانایلنا نوشت : اگر بانوی بدحجابی در شعبه‌ای از بانک حضور داشته باشد و به او هیچ تذکری ندهند، باید مدیر بانک نسبت به عدم توجه به شيونات اسلامی پاسخگو باشد.

KhabarOnline.ir/
توضیح بانک مرکزی در مورد آمار خروج ارز از کشور

توضیح بانک مرکزی در مورد آمار خروج ارز از کشور

بانک مرکزی به گزارش ایسنا در مورد آمار خروج ارز کشور در سال گذشته واکنش نشان داد.

Isna.ir/
پایان همکاری فطانت با بانک مرکزی در بانک آینده/ سرپرست جدید معرفی شد

پایان همکاری فطانت با بانک مرکزی در بانک آینده/ سرپرست جدید معرفی ...

با پایان ماموریت 31 ماهه بانک مرکزی به محمد فطانت در بانک آینده، نهاد ناظر بازار پولی کشور برای این بانک بحران زده به دنبال سکاندار جدیدی است.

MehrNews.com/
آیا ایرانی‌ها حاضرند این خودروی بدترکیب را بخرند؟ تایید خبر آزادسازی منابع ارزی مسدودی ایران در رویترز و فایننشال‌تایمز سهام عدالت را وثیقه کن وام بگیر! بیش از 90 درصد چک‌ها وصول شد دامنه نوسان این 11 نماد احتمالا تغییر کند! جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار+ جزيیات( 10 مهر ) فروش 98 میلیون بشکه نفت توسط عراق در ماه گذشته تخصیص 26 هزار میلیارد تومان سرمایه به بخش گاز گزارش جدید از تحولات بازار مسکن اعلام حقوق گمرکی واردات تجهیزات و ماشین آلات تراز بانک اقتصادنوین در شهریور ماه مثبت بود رشد یک درصدی تولید خودروی سواری مدرسه بانک اقتصادنوین در روستای نايب کندی ماکو افتتاح شد جزییاتی از خبر مبهم آزادسازی پول‌های بلوکه شده 26 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای طرح‌های اولویت‌دار شرکت ملی گاز پیش‌بینی شده است تازه‌ترین جزییات از آزادسازی پول‌های بلوکه شده/ ترمز بازار ارز کشیده می‌شود؟ آخرین قیمت طلا، سکه، دلار / سکه امامی در کانال 15 میلیون تومان آغاز فروش متری مسکن از ماه آینده 7 میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران آزاد می‌شود سرمایه‌گذاری خارجی 4 میلیون و 500 هزار دلاری در قم معرفی سه فعالیت اقتصادی پرخطر/ ناامن‌ترین حوزه‌های... کندی اینترنت و مشکلات درمانی بازنشستگان/نسخه الکترونیک غیر قابل دسترسی شده است بانک ها تصمیم گیرنده نهایی برای ارايه تسهیلات با سهام هستند! استفاده 50 درصدی از ظرفیت خطوط لوله انتقال فراورده متوسط قیمت هر متر مسکن به 43 میلیون رسید+ جزيیات قیمت جدید رهن مسکن در تهران + جدول وقتی قدرت ژيوپلتیکی- امنیتی به کمک اقتصاد می آید بریتانیا در بحران ارزی آغاز معاملات توافقی ارز در کانال 30 هزار تومان تورم مسکن در شهریور ماه چه تغییری کرده است؟ جزيیات مهم درباره دریافت سهام عدالت جدید برنامه معاملات بورس کالا تغییر کرد باقر و سیامک نمازی آزاد شدند؛ مبادله زندانیان آمریکایی با 7 میلیارد دلار ایران در کره جنوبی؟ اقتصاد ایالات متحده وارد رکود شد وجود 4 میلیون راس دام سبک مازاد در کشور کاهش نرخ رسمی 18 ارز/ نرخ رسمی 15 ارز افزایش یافت رشد 70 درصدی فروش خودروهای برقی در سال 2023 پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید پرداخت 27 هزار میلیارد تومان وام آسان/ 485 هزار نفر فقره وام ازدواج گرفتند پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید همسان سازی حقوق بازنشستگان به ایستگاه آخر رسید | واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امشب؟ ماشین خاص جیمز باند فروخته شد + تصاویر و قیمت فدرال رزرو دنبال کاهش نرخ تورم تا پایان سال جاری بررسی درخواست انتشار «اوراق اختیار فروش تبعی» حداکثر طی 2 روز رشد 135 میلیونی قیمت خودرو KMC K7 از سوی کرمان موتور وعده شهردار تهران برای ارزانی مسکن وام فوری 100 میلیونی با سود کم برای سربازان | پرداخت وام فوری ريیسی برای این سربازان روسیه تحویل گاز به «انی» ایتالیا را متوقف کرد واریز 500 میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه رویکرد جدید برای افزایش جذب گردشگر / گران شدن...