بازگشت رشد به بورس در تیرماه تحت تاثیر چه عواملی رخ داد؟

بازگشت رشد به بورس در تیرماه تحت تاثیر چه عواملی رخ داد؟

بورستهران- ایرنا- یک کارشناس بازار سرمایه با تاکید بر عوامل تاثیرگذار در بازگشت رشد به معاملات بورس در تیر ماه، روند این بازار را در مرداد ماه مورد پیش‌بینی قرار داد و گفت: معاملات بازار سهام در این ماه با تردید بیشتری دنبال می‌شود که...

به گزارش روز جمعه خبرنگار اقتصادی ایرنا، از نخستین روزهای آغازین سال 1400 اکثر کارشناسان در پیش‌بینی‌های خود از معاملات بورس در سال جدید اعلام کرده بودند که بازار سهام تا پایان فصل بهار تحت تاثیر انتخابات ریاست جمهوری ایران با نوسان همراه خواهد بود و نمی‌تواند چندان روزهای امیدوارکننده‌ای را به خود ببیند.

معاملات بورس براساس چنین پیش بینی هایی، فصل بهار را با روزهایی پر فراز و نشیب پشت سر گذاشت و برخلاف انتظار سهامداران که با تصور کسب بازدهی های معقول از بورس، سرمایه های خود را وارد این بازار کرده بودند نتوانستند چندان سود قابل توجهی را از این بازار کسب کنند.

بازار سهام از خرداد ماه و با اعلام اسامی کاندیداهای ریاست جمهوری سمت و سوی بهتری به خود گرفت و تا حدودی از سایه ابهامات ایجاد شده در بازار کاهش پیدا کرد اما این بازار از اواخر خرداد ماه با برگزاری انتخابات ریاست جمهوری ایران و روشن شدن نتیجه این انتخابات، مسیر اصلی خود را پیدا کرد و با توجه به از بین رفتن ابهامات موجود در بورس، آینده روشنی پیش روی این بازار قرار گرفت.

اکثر کارشناسان در نخستین روزهای تیر ماه علت بازگشت شاخص بورس به مدار صعودی را واکنش مثبت بازار به نتیجه انتخابات ریاست جمهوری اعلام کردند و معتقد بودند که حمایت های صورت گرفته از بازار سهام توسط رییس جمهوری منتخب و نیز بازدید وی از تالار بورس روزنه ای از امید را به این بازار بازگرداند و همین امر سبب تمایل سهامداران برای ورود دوباره نقدینگی های خود به این بازار شد.

در کنار خوش بینی های ایجاد شده در بازار سهام، همچنان ابهامات مربوط به نتیجه برجام در معاملات تیر ماه بازار سهام در حال خودنمایی بود که همین موضوع منجر به عدم تصمیم گیری سرمایه گذاران برای ورود 100 درصدی سرمایه های خود در این بازار و بلاتکلیفی آنها برای تداوم سرمایه گذاری در بورس شد.

با توجه به وجود چنین شک و تردیدهایی در خصوص برجام، بازار برای مدتی کوتاه و موقتی وارد مدار نزولی شد که از نظر کارشناسان ایجاد چنین روندی در بازار بعد از تداوم روند صعودی شاخص بورس در چند روز متوالی طبیعی است و سهامداران نباید به هیچ عنوان تحت تاثیر معاملات سال گذشته بورس اقدام به تصمیم گیری های هیجانی در این بازار کنند.

در واپسین روزهای تیر ماه و در ادامه روند اصلاحی شاخص بورس، خبری در بازار در زمینه موافقت آمریکا با لغو یا تعلیق 6 بخش (انرژی، پتروشیمی، بانک، خودروسازی و کشتیرانی و بیمه) و لغو تحریم 748 نام و مقام ایرانی منتشر شد که توانست بار دیگر در تعیین مسیر اصلی بازار تاثیرگذار باشد و امید به این بازار را در بین سهامداران برای تداوم سرمایه گذاری های خود افزایش دهد.

رشد قابل توجه شاخص بورس در تیر ماه

در این زمینه «حسین عبدی» امروز (جمعه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا روند معاملات بورس در تیر ماه را مورد ارزیابی قرار داد و افزود: روند معاملات بورس در تیر ماه نسبت به ماه گذشته بهبود پیدا کرد و روند خوبی را در پیش گرفت که این امر زمینه اعتماد دوباره سهامداران برای بازگشت سرمایه های خود به این بازار را فراهم کرد.

وی اظهار داشت: با توجه به اینکه معاملات بورس اکنون روند صعودی چندان قوی را به خود نگرفته است و تا حدودی دچار نوسان است اما ورود نقدینگی حقیقی و پول هوشمند به این بازار در چند وقت گذشته مشهود بود و شاخص کل رشد قابل توجهی تجربه کرد.

عمده دلایل تاثیرگذار در رشد شاخص بورس

عبدی به عمده دلایل تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس در تیر ماه اشاره کرد و افزود: بیشترین علت این موضوع ناشی از افزایش نرخ ارز، رشد قیمت‌های جهانی کامودیتی‌ها، فلزات اساسی، محصولات پتروشیمی و گزارش مطلوب سه ماه شرکت‌ها بود که می‌توان گفت این موضوع باعث افزایش امیدواری سرمایه‌گذاران به روند معاملات این بازار شد.

این کارشناس بازار سرمایه معتقد است که افزایش نرخ ارز زمینه ایجاد این جهت گیری را در بازار فراهم کرد که دولت در مقطع فعلی تمایلی به افت نرخ ارز ندارد و این موضوع اکنون جزو برنامه‌های بانک مرکزی نیست.

وی با بیان اینکه در تیر ماه افق برجام، مذاکرات مرتبط با برجام و بحث‌های سیاسی احاطه کننده بازار باعث شد تا به مرور روند صعودی بازار کمی ضعیف‌تر شود، گفت: می توان امیدوار بود که به دلیل عدم افت نرخ ارز شرکت های پتروشیمی، فلزات اساسی، معدنی و نیز شرکت هایی که با نرخ ارز رابطه مستقیم دارند رشد خوبی را تجربه کنند.

عبدی به رشد قیمت کامودیتی‌ها در بازار تحت تاثیر نرخ جهانی اشاره کرد و افزود: رشد اوره و متانول در سطح بین المللی به صورتی بود که شرکت های تولیدکننده این دو محصول با روند صعودی در تیر ماه مواجه شدند.

سهام برتر در معاملات تیر ماه بازار سهام

وی به گرایش معاملات بازار در تیر ماه به محصولات سیمان، فلزات اساسی، معدنی و پتروشیمی تاکید کرد و گفت: در بحث سیمان کاهش عرضه در بورس کالا و نیز ابطال معاملات به خصوص در اواخر تیر ماه منجر به افزایش چند برابری قیمت ها در بازار این محصول شد، این موضوع باعث شد تا معاملات سیمان در دهه پایانی تیر ماه روند خوبی را پیدا کند و سهام بسیاری از شرکت های سیمانی با جذابیت برای سرمایه‌گذاری همراه شوند.

عبدی با اشاره به اینکه از لحاظ جذابیت برای سرمایه‌گذاری در بورس می توان گفت که شرکت های سیمانی از مقبولیت زیادی در بازار برخوردارند، اظهار داشت: بسیاری از این شرکت‌ها با سیاست‌های کلی دولت برای ساخت مسکن و نیاز به مصالح همچنان می توانند با جذابیت همراه باشند.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه شرکت های پتروشیمی و پالایشی از دیگر شرکت‌هایی بودند که در تیر ماه روند مثبتی داشتند و گزارشات خوبی را در هفته پایانی تیر ماه ارايه کردند، خاطرنشان کرد: سهام شرکت های پتروشیمی بیشتر به دلیل بحث اوره جهانی و افزایش نرخ متانول روند معقولی را در بازار در پیش گرفتند و نیز مورد اقبال سرمایه‌گذاران در این بازار قرار گرفتند.

وی ادامه داد: همچنین سهام شرکت‌های فلزات اساسی به دلیل افزایش قیمت‌های جهانی فولاد، مس و نیز رشد نرخ روی و آلومینیوم روند بسیار مثبت و خوبی را در بازار تیر ماه تجربه کردند.

به گفته عبدی، معدنی‌ها تحت تاثیر افزایش قیمت جهانی قرار گرفتند و زمینه بهبود روند معاملات و سودآوری آنها در بازار تیر ماه فراهم شد.

پیش بینی معاملات بورس در مرداد ماه

وی روند معاملات بورس در مرداد ماه را مورد پیش‌بینی قرار داد و افزود: براساس پیش‌بینی‌های صورت گرفته به نظر می‌رسد که معاملات بازار سهام در مرداد ماه با تردید بیشتری نسبت به تیر ماه دنبال شود که دلیل این موضوع به افزایش موج جدید کرونا و چالش‌های مرتبط به تولید بر می‌گردد.

عبدی با بیان اینکه کرونا برای بازارهای جهانی تا حدودی چالش برانگیز شده است، گفت: قیمت نفت در یک روز با افت هشت درصدی روبرو شد و می توان گفت این مسایل در کنار یکدیگر نشان‌دهنده آن است که روند کلی معاملات بورس با کمی تردید مواجه شود.

این کارشناس بازار سرمایه با اشاره به اینکه در ساختار کابینه دولت منتخب ابهاماتی وجود دارد که باید برطرف شود، اظهار داشت: اکنون سوال مهم این است که چه فردی در راس وزارت اقتصاد و دارایی، بانک مرکزی، سازمان بورس و ... قرار می گیرند،  این موضوع منجر به تحت تاثیر قرار گرفتن روند معاملات بورس در مرداد ماه می شود و همچنین واکنش ها نسبت به این موضوع بسیار مهم خواهند بود.

وی خاطرنشان کرد: در دهه پایانی تیر ماه گزارش های معقولی از گروه مس، فلزات اساسی و پتروشیمی ارايه شد که همگی مطلوب بودند و این موضوع آسودگی خاطری را در بازار از جهت سودسازی بنیادی بسیاری از شرکت‌ها ایجاد کرد.

به اعتقاد عبدی، شرکت هایی که گزارش های خوبی را در پایان تیر ماه ارايه دادند می توانند بازدهی خوبی را نصیب سهامداران کنند.

این کارشناس بازار سرمایه به سرمایه گذاران اشاره کرد و گفت: سرمایه گذاران باید توجه داشته باشند که بازار در مرداد ماه وابسته به اخبار سیاسی مرتبط با برجام و وضعیت سیاست‌گذاری دولت در بحث حوزه اقتصاد و مسایل موجود ناشی از کرونا است.

صف خرید پالایشی‌ها در روز افت شاخص کل بورس

صف خرید پالایشی‌ها در روز افت شاخص کل بورس

شاخص کل بورس در پایان بازار با 0٫35 درصد افت و حدودا پنج هزار واحد منفی در محدوده یک میلیون و 386 هزار واحد قرار گرفت.

TejaratNews.com/

بورس از دیگر بازارها عقب می‌ماند؟ / پیش‌بینی بورس امروز 31 شهریور

کاهش 4834 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 14 هزار میلیارد تومان فراتر رفت

کاهش 4834 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 14 هزار ...

شاخص بورس تهران در پایان معاملات امروز در یک روند نوسانی با کاهش 4834 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/

کاهش شاخص بورس در آخرین روز فصل تابستان

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (30شهریور) / استقبال از فرابورس، در روز خروج هزار و 200میلیاردی پول حقیقی

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (30شهریور) / استقبال از فر...

افراد حقیقی امروز هزار و 240میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فلزات اساسی و همچنین سهام صنایع...

EghtesadOnline.com/
کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟

کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟

بازار سهام در هفته آخر شهریور با افت گسترده شاخص رو به رو شد و شاخص کل محدوده مقاومت قبلی خود را از دست داد و به محدوده 1٫3 میلیون واحد رسید. روند بازار سهام در روزهای آینده تغییری می‌کند؟

TejaratNews.com/

بورس دوباره به عقب برگشت/ بر بازار طلا و ارز در شهریور چه گذشت؟

چرا بورس همچنان ریزش دارد؟ / در کدام صنایع بورسی سرمایه‌گذاری کنیم؟

فروش حدود 11 هزار میلیارد تومان اوراق مالی دولت در روزهای منفی بورس

تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس

تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس

گزارش پنج و نیم امروز نیم نگاهی دارد به متلک پاستور به دانش آموختگان دانشگاه مدیر پرور و خریدارانی که تخم شان را ملخ خورده‌ و...

BourseNews.ir/
امروز در بازار طلا و سکه چه خبر بود؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/30

امروز در بازار طلا و سکه چه خبر بود؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400...

قیمت طلا و سکه امروز بر خلاف افت بهای طلای جهانی و افت نرخ ارز، اندکی افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 866 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
دلار ریخت

دلار ریخت

ارزش دلار در بازارهای جهانی مقابل دیگر ارزها کاهش یافت. اما دلایل این موضوع چه بود؟

TejaratNews.com/
نرخ ارز صرافی ملی امروز چهارشنبه 31 شهریور

نرخ ارز صرافی ملی امروز چهارشنبه 31 شهریور

نرخ ارز در صرافی ملی امروز چهارشنبه نیز اعلام شد که نسبت به دیروز تغییری نداشت و قیمت دلار در رقم 26 هزار و 531 تومان ثابت ماند.

TejaratNews.com/
نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی

نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی

امروز انواع محصولات پتروشیمی در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه می‌شود.

Sena.ir/
بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟

بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟

بورستهران- ایرنا- اگرچه برآورد میزان سودآوری بازارهای مختلف به طور دقیق امکان‌پذیر نیست، امایک کارشناس بازار سرمایه احتمال می‌دهد که بازار سهام تا پایان امسال به بازدهی حدود 20 تا 50 درصدی دست پیدا کن...

Irna.ir/
عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما اتاق بازرگانی نباید آمار فروش نفت به چین را منتشر می‌کرد! بررسی تمدید مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن در ستاد ملی کرونا خبر جدید از تمدید ثبت‌نام در سامانه اسکان و املاک عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما زمان و جزيیات طرح جدید فروش فوری رانا پلاس با سقف پانوراما گران‌ترین تلویزیون بازار 212میلیون قیمت خورد اعلام نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا موضع کانون سردفتران درباره بخشنامه جدید ثبت لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟ دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت قیمت گوشت در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) دستور بررسی دوباره محدودیت کارت به کارت نیم تن گوشت اسب غیرمجاز در تهران معدوم شد کاهش 5 تا 10درصدی قیمت همه خودروها تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 روز تورم ایران شش برابر تورم عراق! آخرین اخبار از مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن روز پرصعود و نزول برای بورس ادامه ابهام‌ها و اختلاف‌ها در مورد برگ سبز خودرو واریز وام ضروری بازنشستگان کشوری تا ظهر فردا " زشگزا " در مسیر پرداخت سود قرار می گیرد آغاز پرداخت سود "وتعاون" از مهرماه مخالفت قاطع وزیر اقتصاد با افزایش نرخ بهره " فاذر " مجددا به مجمع می رود 60 ثانیه 31 شهریور 1400 وضعیت سبد سهام عدالت در 31 شهریور ماه بازار دوباره قرمز پوش شد! مصوبه واردات خودرو به مجلس بازگشت احتمال شروع روند مثبت بازار از روزهای آینده انبارگردانی یک روزه شرکت زرین زعفران مشرق زمین نشست خبری شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر وضعیت اقتصادی موجود ادامه پیدا نخواهد کرد فشاری از سمت کارگزاری ها برای تسویه اعتبار مشتریان وجود ندارد/ کارگزاری ها 21 هزار میلیارد تومان اعت... مهلت ثبت‌نام وام ودیعه امشب به پایان می‌رسد؟ صف خرید پالایشی‌ها در روز افت شاخص کل بورس عجیب‌ترین آگهی جهان آیفکس در نیمه کانال 20 هزار واحدی متوقف شد "فلزات اساسی" در صدر نشست کاهش شاخص بورس در آخرین روز فصل تابستان جاماندگان یارانه معیشتی منتظر یارانه جدید باشند از پرونده سکه ثامن چه خبر؟ ادامه سقوط بورس | کاهش 4 هزار و 834 واحدی شاخص کل بورس دوباره به عقب برگشت/ بر بازار طلا و ارز در شهریور چه گذشت؟ کاهش 4834 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 14 هزار میلیارد تومان فراتر رفت پایان بازار با افت 4 هزار واحدی شاخص

در حال بارگیری...