دلار به 18 هزار تومان می‌رسد؟ / تاثیر ریزش دلار بر سایر بازارها

دلار به 18 هزار تومان می‌رسد؟ / تاثیر ریزش دلار بر سایر بازارها

مهشید داداش‌زاده، کارشناس بازارهای مالی، در گفتگوی زنده اینستاگرامی با تجارت‌نیوز پیش بینی کرد که اگر سد 20 هزار تومانی برای دلار بار دیگر شکسته شود، ممکن است قیمت این ارز تا 17، 18 هزار تومان( او 18 هزار تومان را محتمل‌تر دانست) پایین بیاد.

به گزارش تجارت‌نیوز، تاثیر اخبار مذاکرات وین در هفته گذشته موجب شد نرخ ارز در عصر روز پنج‌شنبه به پایین ترین سطح 10 ماه اخیر خود، یعنی کانال 20 هزار تومانی، هم برسد. البته این نرخ چند ساعتی بیشتر دوام نیاورد و اسکناس آمریکایی دوباره به کانال 21 هزار تومانی صعود کرد.

با این حال خوش‌بینی و بهبود انتظارات تورمی در پی اخبار مذاکرات موجب شده حرف از دلار کمتر از 20 هزار تومانی را هم در محافل کارشناسی بشنویم.

مهشید داداش‌زاده، کارشناس بازارهای مالی، در گفتگوی زنده اینستاگرامی با تجارت‌نیوز با اشاره به این که بازار به اخبار مثبت واکنش بیشتری نسبت به اخبار منفی نشان می‌دهد، پیش‌بینی کرد که اگر سد 20 هزار تومانی دلار بار دیگر شکسته شود، ممکن است قیمت آن به 17تا 18 هزار تومان هم برسد.

این در حالی است که حسن روحانی، رییس جمهوری گفته بود که اگر منابع بلوکه ایران آزاد شود بهای دلار به 15 هزار تومان می‌رسد. داداش‌زاده درباره احتمال کاهش قیمت دلار به 15 هزار تومان هم گفت: این که ما در نظر بگیریم منابعمان آزاد شود و دلار به 14، 15 تومان برسد آرمانگرایانه است.

چه عاملی دلار را دوباره گران می‌کند؟

داداش‌زاده در ادامه با یادآوری چاپ پول به پشتوانه ارزهای بلوکه در ماه‌های اخیر می‌گوید: بسیاری از افراد جهش قیمتی بازارها را ناشی از افزایش نرخ دلار می دانند در حالی که چاپ پول، تحریک تقاضا است که موجب می‌شود قیمت‌ها در بازار افزایش پیدا کند. ضمنا چاپ پول به علت کسری بودجه می‌تواند دلار را دوباره صعودی کند و حتی اگر منابعمان هم آزاد شود، محدود است و فقط در بازه مشخصی جواب می‌دهد.

او در پاسخ به این سوال که کاهش فعلی قیمت ارز تا کجا دوام می‌آورد، توضیح می‌دهد: یکسال است ما با کرونا و کاهش تقاضا برای ارز مواجهیم. یکی از دلایل کاهش قیمت هم، اکنون همین کاهش تقاضا است من فکر نمیکنم دلار برای حتی یک بازه یکساله، 18 هزار تومانی بماند( با فرض اینکه بتواند تا این نرخ پایین بیاید). چون با آغاز واکسیناسیون احتمالا تقاضاها باز می‌گردد و قیمت صعودی می‌شود. ضمن اینکه دولت هم قرار است تغییر کند و با کسری بودجه فعلی نمی‌توان تضمین داد که دولت بعدی دلار را ارزان نگه دارد.

پیش‌بینی طلا و سکه

داداش‌زاده درباره این که اگر دلار به 18 هزار تومان برسد چه اتفاقی برای نرخ سکه و طلا می‌افتد، عنوان می‌کند: طلا در داخل از دو قیمت تاثیر می‌گیرد: دلار و اونس. سکه و طلا احتمالا هر دو یک مسیر واحد را طی خواهند کرد و با افت نکردن قیمت انس جهانی احتمالا ریزش شدیدی نخواهند داشت.

به باور این کارشناس در حال حاضر سکه حدود 200 تا 300 هزار تومان حباب داد و احتمالا در پی ریزش قیمت دلار بتواند تا سطح هشت میلیون تومانی برسد و در این سطح با مقاومت روبرو شود.

تاثیر ریزش دلار بر بازار سهام

داداش‌‍زاده درباره تاثیر قیمت دلار در بازار سهام اینطور توضیح می‌دهد: در تحلیل‌ها افزایش قیمت دلار عامل افزایش ارزش سهام است اما این افزایش فقط زمانی تاثیر دارد که نرخ افزایشی دلار ثابت بماند. مثلا دلار 32 تومانی برای ما ثبات نداشت و به 25 تومان رسید. بعد هم پایتت‌تر آمد و این خودش را دربورس نشان داد.

او با اشاره به وضعیت فعلی بورس ادامه می‌دهد: وقتی با یک فشار فروش در بازار مواجه می‌شویم مدام تقاضا برای فروش بیشتر می‌شود و شخصیت حقیقی و حقوقی انگیزه‌ای برای خرید ندارد چون فشار عرضه، تقاضا را کاهش می‌دهد. بازارسیگنال‌های مثبتی به موارد ده گانه حمایتی هم نشان نداد از جمله حمایت پنج هزار میلیاردی که برای بازار بسیار کم بود. ما در بازار سرمایه معاملات روزانه 30 هزار میلیارد تومان را هم داشتیم ولی حالا معاملات به کمتر از سه هزار میلیارد تومان رسیده است.

این کارشناس در پاسخ به سوالی درباره زمان باز شدن قفل برخی سهم‌ها در بازار سرمایه نیز می‌گوید: برجام لزوما نمی‌تواند در باز شدن این قفل‌ها موثر واقع شود. . بازار می‌توانست به شایعات برجام واکنش نشان دهد ولی نداد چون دامنه نوسان را محدود کرده‌اند. این برای کوتاه مدت خوب بود اما برای بلند مدت لازم است دامنه افزایش یابد و نوسانگیری را برای سرمایه گذاری جذاب کنیم. در حال حاضر دامنه نوسان هر روز سیگنال منفی به بازار می‌فرستد.
او تاکید می‌کند: در بدترین حالت در یک تحلیل تکنیکال احتمالا مرداد و شهریور قفل برخی سهم‌ها باز می‌شود و بازار تقاضای بهتری دارد. تغییر دولت هم می‌تواند بازار را کمی هیجانی کند.

کدام سهام ارزنده‌تر است؟

در نهایت داداش‌زاده ضمن اشاره به رقابت این روزهای بورس با بازار ارزهای دیجتال یادآور می‌شود که ادعاها مبنی بر این که تمام پول‌ها از بازار سرمایه به بازار ارزهای دیجیتال سرازیر شده، صحیح نیست.

به باور او با این که سهامداران بورس اکنون جز صبر کار دیگری از دستشان برنمی‌آید اما این را هم باید بدانند که درحال حاضر بسیاری از ‌سهم‌ها از جمله سهام بانکی‌ها، فلزات و پتروشیمی‌ها ارزنده هستند. به ویژه حالا که نرخ تسعیر هم تا 15 هزار و 900 تومان افزایش یافته و خودش مهر تاییدی است بر این ادعا که قیمت دلار کمتر از 17 هزار تومان نمی‌آید.

مسکن و خودرو

درباره مسکن هم داداش‌زاده باور دارد که این بازار اکنون در رکورد است و احتمالا رشد خاصی را در آن شاهد نیستیم و ریزش دلار احتمالا موجی شود قیمت‌ها در این بازار افزایش هم نیابد.

این کارشناس با تایید رکورد در بازار خودرو و محدودیت دامنه نوسان آن با وجود افزایش قیمت اخیر می‌گوید: تا امروز این ممنوعیت واردات خودرو بوده که تقاضاها در بازار خودرو افزایش داده است.

با سرمایه خود چه کنیم؟

این کارشناس در آخر هم در پاسخ به این پرسش که بهترین بازارها برای سرمایه‌گذاری در حال حاضر به ترتیب کدامند به دو نکته اشاره می‌کند. اول این که صندوق‌های درآمدهای ثابت اگر خوب انتخاب شوند میتواند به شما را به 25 درصد سود هم برسانند که بهتر از بانک است. دوم اینکه سهام همچنان جذاب است و در بازه یک سال و تا یک سال و نیم می‌تواند سود خوبی را ایجاد کند.

مطالعه بیشتر: دلار این هفته باز هم ارزان می‌شود؟

 

مسکن ملی اقساطی چیست؟ / مبلغ هر قسط 7 میلیون تومان!

مسکن ملی اقساطی چیست؟ / مبلغ هر قسط 7 میلیون تومان!

از ابتدا گفته شده که به متقاضیان مسکن ملی وام تعلق می‌گیرد و اقساط آن حدود 2٫5 میلیون تومان است. اما موضوع مسکن ملی اقساطی با مبلغ هفت میلیون تومان برای هر قسط چیست؟

TejaratNews.com/
تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد عرضه اولیه/ وسپهر تا آخر تابستان 1400 چه روندی را طی خواهد کرد؟

تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد عرضه اولیه/ وسپهر تا آخر تابستان 14...

وسپهر بعد از اینکه پارسال در همین حوالی قیمتی عرضه اولیه شد رشد در حدود 100 درصد را ثبت کرد و بعد از آن وارد فاز نزولی شده و تا قیمت‌های عرضه اولیه دوباره اصلاح کرد. روند قیمتی این سهم تا آخر تابستان ...

NabzeBourse.ir/
200 هزار مسکن برای کارگران و بازنشستگان ساخته می‌شود

200 هزار مسکن برای کارگران و بازنشستگان ساخته می‌شود

تفاهم‌نامه همکاری سه جانبه فی مابین اتاق تعاون ایران، معاونت‌های فرهنگی اجتماعی و امور تعاون وزارت تعاون کار و رفاه اجتماعی برای ساخت 200 هزار واحد مسکونی برای کارگران و بازنشستگان و مستمری‌بگیران تحت...

TejaratNews.com/
رکود بازار مسکن عمیق‌تر شد/ کاهش 65 درصدی معاملات در اردیبهشت 1400

رکود بازار مسکن عمیق‌تر شد/ کاهش 65 درصدی معاملات در اردیبهشت 1400

بررسی جدیدترین گزارش بانک مرکزی حاکی از کاهش 65 درصدی معاملات مسکن در تهران طی اردیبهشت 1400 است؛ مساله‌ای که نشان می‌دهد رکود این بخش عمیق‌تر شده است.

TejaratNews.com/
واکنش‌‌ها به تعویق پرداخت وام فرزندآوری / وام مسکن یا خرید موتورگازی؟

واکنش‌‌ها به تعویق پرداخت وام فرزندآوری / وام مسکن یا خرید موتورگا...

مردم از پرداخت وام فرزندآوری چندان استقبال نکرده بودند اما گویا پرداخت آن هم به تعویق افتاده و قرار است این وام 70 میلیونی خرید مسکن بعد از انتخابات پرداخت شود. ماجرایی که با واکنش مردم مواجه شده است.

TejaratNews.com/
وانت‌نیسان‌ها پلاک نمی‌شوند/ خودرو ثبت‌نام کنید، تحویل نگیرید!

وانت‌نیسان‌ها پلاک نمی‌شوند/ خودرو ثبت‌نام کنید، تحویل نگیرید!

وانت نیسان توسط شرکت خودروسازی سایپا پیش فروش می‌شود، اما به گفته خریداران این خودرو‌ها به مشتریان تحویل داده نمی‌شود.

TejaratNews.com/
چه کسانی مشمول مالیات جدید مسکن هستند؟

چه کسانی مشمول مالیات جدید مسکن هستند؟

محمود زاده گفت: ثبت نکردن و ثبت مشخصات اشتباه واحد مسکونی در سامانه جامع املاک، جرایم سنگینی به دنبال دارد.

TejaratNews.com/
قیمت گذاری خودرو در کمیسیون صنایع بررسی می‌شود

قیمت گذاری خودرو در کمیسیون صنایع بررسی می‌شود

سخنگوی کمیسیون صنایع و معادن مجلس از بررسی موضوع قیمت گذاری خودرو در جلسه این کمیسیون با حضور مسيولان مربوطه خبر داد و گفت: قرار است پیشنهادات وزارت صنعت، خودروسازان، قطعه سازان و شورای رقابت در این ب...

TejaratNews.com/
گسترش خدمات خودرو در محل سایپا با هدف تشویق ماندن در خانه

گسترش خدمات خودرو در محل سایپا با هدف تشویق ماندن در خانه

شرکت امداد خودرو سایپا که وظیفه امداد رسانی به محصولات گروه خودروسازی سایپا را بر عهده دارد با سرمایه گذاری و گسترش ناوگان خودرویی و در راستای تشویق مالکان خودرو برای در خانه ماندن، دور جدید از همیاری...

Bartarinha.ir/
قیمت فروش مسکن در اهواز / برای خرید خانه در اهواز چقدر باید هزینه کرد؟

قیمت فروش مسکن در اهواز / برای خرید خانه در اهواز چقدر باید هزینه ...

بر اساس افزایش قیمت مسکن در کلانشهرها، برای خرید خانه در اهواز چقدر باید هزینه کرد؟ برخی از مناطق ارزان‌تر اهواز برای خانه‌دار شدن کجاست؟

TejaratNews.com/
وضعیت بازار مسکن در سال 99 چگونه بود؟ + نمودار

وضعیت بازار مسکن در سال 99 چگونه بود؟ + نمودار

برای بسیاری از مردم تحلیل و بررسی وضعیت بازار مسکن در سال 99 می‌تواند مهم باشد. اینکه بازار مسکن از کجا به کجا رسیده و چه رفتاری را از خود نشان داده است.

TejaratNews.com/
چینی‌ها با صنعت خودرو ایران چه می‌کنند؟

چینی‌ها با صنعت خودرو ایران چه می‌کنند؟

عضو هیيت نمایندگان اتاق بازرگانی تهران می‌گوید در هر قراردادی، دو طرف به فکر منافع ملی خود هستند و ایران نیز باید همین هدف را دنبال کند.

TejaratNews.com/
چرا قطعات خودرو گران شد؟/ افزایش قطعات تقلبی

چرا قطعات خودرو گران شد؟/ افزایش قطعات تقلبی

عضو انجمن قطعه سازان خودرو کشور در خصوص علت گران شدن 25 درصدی قطعات لوازم یدکی توضیحاتی داد.

TejaratNews.com/
ریزش قیمت خودرو در راه است؟

ریزش قیمت خودرو در راه است؟

سال 1400 با اخبار غیرمنتظره خودرویی شروع شده است. در حالی که حدود سه سال است که واردات خودرو ممنوع شده است، اخباری از واردات و مونتاژ خودروهای شاسی بلند روسی و پژو 308 به گوش می‌رسد. از آن سمت فروش فو...

TejaratNews.com/
نامزد‌های انتخابات چه برنامه‌هایی در حوزه مسکن دارند؟

نامزد‌های انتخابات چه برنامه‌هایی در حوزه مسکن دارند؟

15 روز بیشتر تا برگزاری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری باقی نمانده است و در گرماگرم تبلیغات تلویزیونی، نامزد‌ها برنامه‌های خود را برای حل مشکل مسکن قشرهای کم درآمد به ویژه جوانان تشریح می‌کنند.

TejaratNews.com/
آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است سهام عدالت امروز 2 تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به محدوده یازده میلیون تومان رسید ظهور سه سرباز سفید | بورس صعودی می ماند؟ تحقیق و تفحص از وزارت نفت در مجلس کلید خورد دورهمی سهامداران "خفولا" در نیمه تیرماه 60 ثانیه 2 تیر 1400 پیش‌بینی قیمت طلا فردا سوم تیر / معاملات در بازار طلا به چه صورت است؟ سقوط بیت‌کوین به زیر 30هزار دلار افزایش قیمت شیر منتفی شد دلار به دو شرط تک نرخی می‌شود مصرف آب تهرانی‌ها بیشتر از میانگین کشوری/ وضعیت جیره‌بندی آب در کشور افزایش قیمت بلیت هواپیما قانونی است؟ پکیج حرام گرگ های همیشه در صحنه بازار سرمایه تامین مالی بنگاه‌های کوچک را میسر می‌کند/ هدایت نقدینگی خرد به سمت بنگاه های کوچک تولید... پیام تبریک مدیر عامل بانک رفاه کارگران به ريیس جمهوری منتخب ضرورت تنظیم سیاست‌های پولی در راستای تقویت تولید پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / آیا نرخ بهره بین بانکی روند بازار را تغییر می‌دهد؟ دلیل سبز شدن شاخص بورس از نظر ريیس سازمان بورس + فیلم خاموشی مراکز مجاز رمزارز تا پایان شهریور 1400 "فولاد" از سهامداران دعوت کرد قیمت فروش مسکن در اهواز / اجاره‌نشینی در اهواز چقدر هزینه دارد؟ انعقاد تفاهم‌نامه تامین مالی تولید، با استفاده از سرمایه‌های خرد مردمی کارت اعتباری سهام عدالت به کدام سهامداران تعلق نمی‌گیرد؟ کارخانه قند ورامین به چرخه تولید بازگشت افزایش تسهیلات بلاعوض مسکن محرومان حجم معاملات نقدی دلار و یورو در بهار 1400 شرایط پیش فروش یکساله محصولات ایران خودرو + جدول تصاویری از «هیوندا النترا» جدید با ظاهر اسپرت دنده معکوس بیت کوین در معاملات امروز بیشترین ارزش معاملات سهام (2تیر) / مجموع ارزش معاملات پس از چهار ماه به بیش از 6هزار میلیارد رسید قیمت طلا به مسیر صعودی بازگشت بهار قرمز بازارها / سرمایه‌گذاران کدام بازارها سود کردند؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | نوسان دلار در محدوده حساس/ پیش بینی روند بازار ... میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ / به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟ عملکرد سفارس در خرداد ماه1400/ ارزش بازاری سفارس دو هزار و 390میلیارد کاهش یافت افزایش هزینه خانوار؛ رشد 50درصدی برخی کالاها آخرین صورتحساب پالایشی یکم 2 تیر 1400 چقدر شد؟ قیمت طلا و سکه در بازار امروز پایان عرضه اولیه «لطیف» / به هر نفر چند سهم رسید؟ رشد ارزش سهام عدالت در آخرین روز معاملاتی هفته | ارزش سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی در 2 تیر 1400 پایان بورس امروز 2 تیر 1400 / شاخص کل کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی را رد کرد میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ | به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟ پایان عصر دستور برای تعیین قیمت

در حال بارگیری...