جذب 8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنایع معدنی

جذب 8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی در صنایع معدنی

ريیس هیات عامل ایمیدرو گفت: این سازمان سال‌های گذشته 8 میلیارد دلار، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را جذب کرده است و این رقم در حال افزایش است.

به گزارش خبرگزاری فارس به نقل از ایمیدرو، وجیه‌الله جعفری در نشست با راهبران شرکت‌های تابعه ایمیدرو گفت: روش واگذاری شرکت‌های زیر مجموعه ایمیدرو به راهبر طبق ماده 35 قانون معادن بوده و در قالب سرمایه گذاری بلند مدت تعریف شده است.

وی افزود: روش اجرا به این صورت بود که به جای اینکه فروش و تملک شرکت توسط سازمان خصوصی‌سازی، از طریق مزایده، در اختیار سرمایه گذاران قرار گیرد و شرکت برنده، مبالغی به دولت پرداخت کند. در روش قراردادی راهبری، تلاش شده هم قانون، هم فرآیند قانونی در واگذاری و هم توسعه آن لحاظ شود.

ريیس هیات عامل ایمیدرو با بیان اینکه روش واگذاری شرکت‌ها به راهبر در ابتدا با اشکالاتی همراه بود، گفت: این روش به مرور تکمیل شد. البته برخی نواقص از جمله صدور مجوز وجود دارد که در قالب پیشنهادهایی به وزارت صنعت، معدن و تجارت ارايه شده تا در دستورالعمل سرمایه‌گذاری لحاظ شود و به عنوان یکی از روش های شناخته شده در فرآیند واگذاری‌های وزارتخانه قرار گیرد.

وی اظهار داشت: این نوع قراردادها بین دولت و سرمایه‌گذار منعقد شده و اعتقاد ما بر این است که سرمایه‌گذار در طول دوره قرارداد، دغدغه و مانعی برای توسعه نداشته باشد. در این روش، سرمایه‌گذاران ورود یافته، توانمند بوده‌اند و بسیار کم پیش آمده که اقدام به خلع ید سرمایه گذار یا لغو قرارداد کنیم.

* جذب 8 میلیارد دلار سرمایه‌گذاری بخش خصوصی

جعفری با بیان اینکه ایمیدرو هر اقدام بستر ساز مورد نیاز برای هدایت بخش خصوصی برای سرمایه‌گذاری در بخش معدن و صنایع معدنی را انجام می‌دهد تا به نتیجه مطلوب برسد، تصریح کرد: این سازمان سال‌های گذشته 8 میلیارد دلار، سرمایه‌گذاری بخش خصوصی را جذب کرده است و این رقم در حال افزایش است.

وی افزود: از این میزان، تاکنون 3 میلیارد دلار آن راه‌اندازی شده یا در حال انجام است.

ريیس هیات عامل ایمیدرو با اشاره به اینکه شرکت‌های واگذار شده به راهبر هم سود داشته‌اند و هم به دولت سود رسانده‌اند، بیان داشت: یکی از شرکت‌های واگذار شده به راهبری که پیش از آن، در حال واگذاری به سازمان میراث فرهنگی برای ایجاد موزه بود. اما اکنون با بهترین عملکرد توسعه‌ای و ایجاد قابل توجه اشتغال، به کار خود ادامه می‌دهد.

وی اظهار داشت: پیگیر هستیم در دستورالعمل سرمایه‌گذاری قرارداد استخراج و فروش به منزله پروانه بهره‌برداری تلقی شود. همچنین چنانچه برای اصلاح قراردادها نیاز به مجوز از نهادهای بالادستی باشد، اقدام می‌کنیم.

جعفری با اشاره به اینکه در سطح توسعه اکتشاف، پس از شناسایی و پی جویی آنومالی متعدد، این واقعیت مشخص شد که امکان حفاری سالانه از حدود 200 هزار متر فعلی به 500 هزار متر وجود دارد، گفت: به رغم وجود چنین فرصتی، اما با کمبود ماشین آلات مواجه بودیم. از این رو، کنسرسیوم پایا با حضور شرکت‌های بزرگ معدنی را تشکیل دادیم.

وی افزود: حفار تخصصی متناسب با افزایش ظرفیت اکتشاف در کشور فراهم نبود و بنابراین، اقدام به برگزاری دوره‌های آموزشی تخصصی (نظری و عملی) تربیت حفار کردیم.

انتهای پیام/

‌سرمایه‌گذاری 7 میلیارد دلاری بانک‌ها در توسعه میدان مشترک آزادگان

‌سرمایه‌گذاری 7 میلیارد دلاری بانک‌ها در توسعه میدان مشترک آزادگان

وزیر نفت نوشت: برای نخستین بار در تاریخ صنعت نفت ایران، طرح ⁧توسعه یکپارچه⁩ ⁧میدان نفتی مشترک آزادگان⁩، با تامین مالی 7 میلیارد دلاری بانک‌های دولتی و خصوصی انجام می‌شود.

FarsNews.ir/
سرمایه‌گذاری صنایع بزرگ در شبکه ریلی/‌ جذابیت ‌توسعه ناوگان کشش برای بخش خصوصی

سرمایه‌گذاری صنایع بزرگ در شبکه ریلی/‌ جذابیت ‌توسعه ناوگان کشش بر...

ضرورت دارد گام بلند راه‌آهن در جذاب‌سازی سرمایه‌گذاری در توسعه کشنده‌های ریلی و سایر بخش‌های مورد نیاز در این صنعت ادامه یابد تا اعتبارات لازم برای توسعه و بهره‌وری بیشتر شبکه ریلی، از طریق استفاده از...

FarsNews.ir/
لزوم تسریع در استقرار سامانه مکانیزه مدیریت پروژه در ایمیدرو و شرکت‌های تابعه

لزوم تسریع در استقرار سامانه مکانیزه مدیریت پروژه در ایمیدرو و شرک...

معاون وزیر صنعت، معدن و تجارت از نگاه ویژه ایمیدرو به مدیریت پروژه و لزوم تسریع در استقرار سامانه مکانیزه مدیریت پروژه در این سازمان و شرکت‌های تابعه آن خبر داد.

MehrNews.com/
7 میلیارد دلار برای طرح توسعه میدان آزادگان سرمایه‌گذاری می‌شود

7 میلیارد دلار برای طرح توسعه میدان آزادگان سرمایه‌گذاری می‌شود

وزیر نفت گفت: بخش عمده‌ای از سرمایه‌گذاری 7 میلیارد دلاری برای طرح توسعه میدان آزادگان را از بانک‌ها، شرکت‌های توسعه‌ای و صندوق توسعه ملی تامین می‌کنیم.

FarsNews.ir/

سرمایه‌گذاری خارجی 100 میلیون دلاری برای ایجاد پایانه صادرات گاز مایع

شکست رکورد ساخت نیروگاه بدون سرمایه‌گذاری خارجی‌/ مشکلات برقی مردم به FATF گره نخورد و حل شد

شکست رکورد ساخت نیروگاه بدون سرمایه‌گذاری خارجی‌/ مشکلات برقی مردم...

در شرایطی که ريیس دولت دوازدهم سال گذشته عامل قطعی گسترده برق خانگی و صنایع را به مسيله برجام و پذیرش FATF ربط می‌داد اما در دولت سیزدهم اتکا به توان داخل سبب شد رکورد ساخت نیروگاه در یک سال شکسته و ت...

FarsNews.ir/
وزیر نفت: 80 میلیارد دلار تفاهم‌نامه و قرارداد سرمایه‌گذاری در صنعت نفت تاکنون امضا شده است

وزیر نفت: 80 میلیارد دلار تفاهم‌نامه و قرارداد سرمایه‌گذاری در صنع...

وزیر نفت با بیان اینکه 80 میلیارد دلار تفاهم‌نامه و قرارداد سرمایه‌گذاری در صنعت نفت تاکنون امضا شده است، گفت: در بررسی انجام‌شده برای طرح‌های توسعه‌ای وزارت نفت به 160 میلیارد دلار در هشت سال نیاز دا...

FarsNews.ir/
سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری ایران در چابهار

سرمایه‌گذاری یک میلیارد دلاری ایران در چابهار

به گفته مدیرعامل سازمان بنادر و دریانوردی ایران، این سازمان توانسته است از سال‌های گذشته تاکنون بیش از یک میلیارد دلار سرمایه‌گذاری در بخش زیرساخت و روبناهای بندر چابهار انجام دهد و شرایط بسیار مناسبی...

Isna.ir/
آزادسازی 81 پهنه معدنی در اختیار ایمیدرو

آزادسازی 81 پهنه معدنی در اختیار ایمیدرو

مدیر اکتشافات سازمان توسعه و نوسازی معادن و صنایع معدنی ایران (ایمیدرو) گفت: از مجموع 82 پهنه به وسعت 505 هزار کیلومتر...

Borna.news/
بازیگر اول سرمایه‌گذاری در ایران کیست؟

بازیگر اول سرمایه‌گذاری در ایران کیست؟

اقتصاد کلاندنیای‌اقتصاد نوشت : ورود پول خارجی به حوزه تولید و تجارت کاهشی است. ترکیه بالاتر از سایر کشورها بازیگر اول سرمایه‌گذاری خارجی در ایران است؛ ضمن اینکه سرمایه‌گذاری خارجی در بخش‌هایی نظیر فلز...

KhabarOnline.ir/
صندوق سرمایه‌گذاری بانک گردشگری در جمع 5 صندوق برتر در پرداخت سود

صندوق سرمایه‌گذاری بانک گردشگری در جمع 5 صندوق برتر در پرداخت سود

صندوق سرمایه گذاری بانک گردشگری به لحاظ پرداخت سود در حوزه صندوق‌های سرمایه‌گذاری حوزه بانکی در ردیف 5 صندوق برتر قرار گرفت.

FarsNews.ir/
سرمایه‌گذاران حقیقی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری معاف از مالیات هستند

سرمایه‌گذاران حقیقی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری معاف از مالیات هستند

ريیس سازمان امور مالیاتی اعلام کرد: سرمایه‌گذاری اشخاص حقیقی در صندوق‌های سرمایه‌گذاری نیازی به تسلیم اظهارنامه مالیاتی نخواهد داشت.

FarsNews.ir/
تولید بیش از 860 هزار خودرو در یک سال/مهمترین پروژه‌های صنعتی ایمیدرو را ببینید

تولید بیش از 860 هزار خودرو در یک سال/مهمترین پروژه‌های صنعتی ایمی...

صنعتفهرست مهمترین پروژه‌های صنعتی در دست اجرا اعلام شد.

KhabarOnline.ir/
عربستان سعودی آژانس سرمایه‌گذاری راه‌اندازی می‌کند

عربستان سعودی آژانس سرمایه‌گذاری راه‌اندازی می‌کند

خالد الفالح، وزیر سرمایه‌گذاری در توییتر با استناد به تصمیم کابینه اعلام کردند که عربستان سعودی آژانسی را برای ایجاد سرمایه‌گذاری در این کشور راه‌اندازی کرده است که هدف اصلی برنامه اصلاحات اقتصادی بلن...

Isna.ir/
خبر مهم درباره شیوه جدید فروش خودروها | نحوه متفاوت فروش خودروهای سایپا و ایران خودرو | خداحافظی با ... بررسی میزان افزایش حقوق کارمندان برای سال 1402 بورس قرمز ماند | کاهش 8 هزار و 855 واحدی شاخص کل وصول بیش از 90 درصد چک‌ها در مرداد 1401 عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروساز یا بورس کالا در نیمه دوم امسال دوسال گذشته کم آب ترین سال ها/ کاهش 26 درصدی بارندگی در تهران ادعای یک دیپلمات آگاه: قرار است پول ایران در کره جنوبی آزاد شود آیا ایرانی‌ها حاضرند این خودروی بدترکیب را بخرند؟ کاهش 10 درصدی قیمت انواع روغن خوراکی ایران مقتدر مرهون رشادت‌های رزمندگان دفاع مقدس است تایید خبر آزادسازی منابع ارزی مسدودی ایران در رویترز و فایننشال‌تایمز سهام عدالت را وثیقه کن وام بگیر! بیش از 90 درصد چک‌ها وصول شد عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروساز یا بورس کالا در نیمه دوم امسال دامنه نوسان این 11 نماد احتمالا تغییر کند! جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار+ جزيیات( 10 مهر ) وصول بیش از 90 درصد چک‌ها در مرداد 1401 تایید خبر آزادسازی منابع ارزی مسدودی ایران در رویترز و فایننشال‌تایمز فروش 98 میلیون بشکه نفت توسط عراق در ماه گذشته تخصیص 26 هزار میلیارد تومان سرمایه به بخش گاز گزارش جدید از تحولات بازار مسکن اعلام حقوق گمرکی واردات تجهیزات و ماشین آلات تراز بانک اقتصادنوین در شهریور ماه مثبت بود رشد یک درصدی تولید خودروی سواری مدرسه بانک اقتصادنوین در روستای نايب کندی ماکو افتتاح شد جزییاتی از خبر مبهم آزادسازی پول‌های بلوکه شده 26 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای طرح‌های اولویت‌دار شرکت ملی گاز پیش‌بینی شده است تازه‌ترین جزییات از آزادسازی پول‌های بلوکه شده/ ترمز بازار ارز کشیده می‌شود؟ آخرین قیمت طلا، سکه، دلار / سکه امامی در کانال 15 میلیون تومان آغاز فروش متری مسکن از ماه آینده 7 میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران آزاد می‌شود سرمایه‌گذاری خارجی 4 میلیون و 500 هزار دلاری در قم معرفی سه فعالیت اقتصادی پرخطر/ ناامن‌ترین حوزه‌های... کندی اینترنت و مشکلات درمانی بازنشستگان/نسخه الکترونیک غیر قابل دسترسی شده است بانک ها تصمیم گیرنده نهایی برای ارايه تسهیلات با سهام هستند! استفاده 50 درصدی از ظرفیت خطوط لوله انتقال فراورده متوسط قیمت هر متر مسکن به 43 میلیون رسید+ جزيیات قیمت جدید رهن مسکن در تهران + جدول وقتی قدرت ژيوپلتیکی- امنیتی به کمک اقتصاد می آید بریتانیا در بحران ارزی آغاز معاملات توافقی ارز در کانال 30 هزار تومان تورم مسکن در شهریور ماه چه تغییری کرده است؟ جزيیات مهم درباره دریافت سهام عدالت جدید برنامه معاملات بورس کالا تغییر کرد باقر و سیامک نمازی آزاد شدند؛ مبادله زندانیان آمریکایی با 7 میلیارد دلار ایران در کره جنوبی؟ اقتصاد ایالات متحده وارد رکود شد وجود 4 میلیون راس دام سبک مازاد در کشور کاهش نرخ رسمی 18 ارز/ نرخ رسمی 15 ارز افزایش یافت رشد 70 درصدی فروش خودروهای برقی در سال 2023 پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید