دو روی سکه در سهام کالای اساسی

دو روی سکه در سهام کالای اساسی

بازار سهام در هفته گذشته شاهد واکنش مثبت به تصمیمات جدید دولت در حوزه یارانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها بود به‌نحوی‌که با رشد...

به گزارش اقتصاد آنلاین به نقل از دنیای اقتصاد، ارزش معاملات اما به‌عنوان مهم‌ترین متغیر پشتیبانی‌کننده از روند صعودی، هنوز در کانال 6‌هزار میلیارد‌تومان پرسه می‌زند و نتوانسته راه خود را به کانال‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بالاتر باز کند. بهبود عملکرد نسبی شاخص هم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌وزن به شاخص‌کل بنا به استناد تاریخی نشان‌دهنده احیای علاقه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌مندی افراد حقیقی به بازار است که جسارت بیشتری جهت انجام معاملات پرریسک و حرکت به سمت سهام کوچک‌تر دارند. در همین حال، اخبار مربوط به حذف ارز 4200‌تومانی سایه خود را بر معاملات گسترده و گروه‌های وابسته به کالاهای اساسی، شاهد صف خرید و رشد پردامنه قیمت‌ها هستند. همزمان با افزایش انتظارات تورمی، بازار ارز نیز دچار نوسان شده است.

بورس آماده صعود به کانال جدید؟

از منظر نموداری شاخص‌کل و نرخ دلار هر دو در محدوده حساس تکنیکی قرار دارند و تحلیلگران نموداری، عبور این دو متغیر از دو کانال 5/ 1‌میلیون واحدی و 30‌هزار‌تومانی را زمینه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ساز صعود به محدوده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های بالاتر ارزیابی می‌کنند.

دو روی سکه در سهام کالای اساسی

نگاهی به بازده شاخص دو صنعت زراعت و نیز غذایی (به‌جز قند و شکر) نشان می‌دهد که از ابتدای سال ‌تا پایان هفته گذشته بازدهی این دو صنعت معادل 38‌درصد بوده که با فاصله زیادی از عملکرد شاخص در همین دوره (14درصد) قرار گرفته است، درحالی‌که هنوز اطلاع دقیقی از نحوه قیمت‌گذاری محصولات و میزان افزایش هزینه نهاده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های تولید در دسترس نیست،

سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران حقیقی با برداشت مثبت از نتایج این تحولات به خرید سهام این گروه‌ها روی آورده‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌اند. استدلال کلی خریداران این است که اگر درآمد فروش و بهای تمام‌شده شرکت‌ها به یک میزان رشد کند، سود بنگاه‌ها، حتی با فرض ثبات حاشیه سود، جهش پیدا خواهد کرد.

علاوه‌بر این، موجودی انبار ارزان مواداولیه و محصولات نیمه‌ساخته‌شده نیز یک عامل دیگر مساعد برای ایجاد سود غیرقابل تکرار ناشی از فروش محصولات نهایی به قیمت جدید است. در نقطه مقابل، از منظر ریسک‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های موجود می‌توان به تشدید نرخ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری محصولات بعد از اجرای آزادسازی، نظارت بر انبار شرکت‌ها و افت تقاضای مصرف‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کننده اشاره کرد.

علاوه‌بر این، دغدغه دیگر به ارزش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاری فعلی سهام اکثر شرکت‌های این صنعت مرتبط است که با نسبت‌های نامتعارف و در سطح چند برابری نسبت به کل درآمد فروش معامله می‌شوند که از انتظارات بالا نسبت به چشم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انداز آتی رشد سودآوری حکایت می‌کند. با عنایت به تمرکز سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران حقیقی در این سهام و رشد پردامنه قیمت‌ها، این ریسک وجود دارد تا پس از فرونشستن هیجانات، روند معکوس در این سهام در صورت عدم‌تحقق انتظارت شکل گیرد؛ وضعیتی که پیش‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر در سقوط سهمگین سهام کوچک و زیان سرمایه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌گذاران خرد پس از ترکیدن حباب سال‌99 نیز تجربه شد.

طناب‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌کشی انتظارات تورمی و سیاست‌های انقباضی

رفتار بورس تهران در سه سال‌گذشته، بیش از هر عامل دیگری با انتظارات تورمی همگرا بوده است. در مقاطعی که چشم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انداز تحریم‌ها و کسری‌بودجه دولتی تقویت شده، قیمت سهام در مسیر صعودی حرکت کرده و هر زمان هم چشم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انداز احتمال به سرانجام رسیدن مذاکرات با اتکای کمتر تامین کسری‌بودجه به استقراض از بانک مرکزی پررنگ‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌تر بوده، شاخص بورس هم سر به زیر حرکت کرده است.

دو نمونه از آخرین دوره‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌های رفتار این‌چنینی یکی مربوط به پاییز تا نیمه زمستان گذشته است که با تقویت احتمال توافق و نیز سیاست‌های انقباضی، بازار سهام در مسیر اصلاح قرار گرفت و در مورد دوم، با به درازا کشیدن مذاکرات از یک‌سو و پیگیری سیاست نسبتا انبساطی پولی در قالب تزریق پایه پولی به شبکه بانکی، شاخص‌کل حدود 30‌درصد از کف بهمن‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ماه افزایش یافته است. نرخ دلار هم رفتار مشابهی بروز داده و در هفته گذشته، همگام با تاثیر دو عامل مزبور، در بازار آزاد از کانال 29‌هزار‌تومان  عبور کرده است. برای جهت‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌یابی مسیر آتی بورس و ارز می‌توان به تحلیل همین عوامل پرداخت.

در رابطه با تحولات سیاسی، به‌نظر می‌رسد با سفر نمایندگان سیاسی، همزمان با نزدیک‌شدن به نشست فصلی آژانس اتمی در‌ماه آینده، تحرکات دیپلماتیک برای حل موضوع تشدید شده است. از منظر سیاست پولی هم نشانه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌هایی وجود دارد که بانک مرکزی بار دیگر فرمان را به سمت انقباض چرخانده است.

در همین راستا، حجم عملیات هفتگی خرید اوراق بدهی دولتی از بانک‌ها، با 10‌هزار میلیارد‌تومان کاهش نسبت به پایان فروردین به 87‌هزار میلیارد‌تومان رسیده است. همزمان روند کاهش نرخ سود اوراق بدهی دولتی نیز در میانه کانال 22‌درصدی ادامه دارد. به این ترتیب، در صورتی‌که انقباض نسبی اخیر با چشم‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌انداز مثبت تحولات سیاسی خارجی توام شود، می‌توان انتظار توقف یا اصلاح عمومی قیمت‌ها در بازار سهام و ارز را داشت؛ در نقطه مقابل، تداوم وضعیت مبهم رفع تحریم‌ها با پیگیری سیاست انبساط پولی، پتانسیل افزایش انتظارات تورمی و پشتیبانی از موج صعودی قیمت در دارایی‌ها را دربر دارد.

قوز بالا قوز چین در بازار جهانی؟

درحالی‌که بازارهای جهانی با آثار منفی شوک ناشی از رویکرد انقباضی فدرال‌رزرو آمریکا دست و پنجه نرم می‌کنند، بانک مرکزی چین هم به معرکه وارد شده و با کاهش روزانه ارزش یوآن در برابر دلار و افت حدود 6‌درصدی، نرخ یوآن را به کف خود در 18‌ماه گذشته رسانده است؛ این در حالی است که به لحاظ ذخایر بین‌المللی و امکان دفاع از یوآن، این امکان برای نهاد مزبور وجود داشت که از این اقدام اجتناب کند. به این ترتیب تصمیم سیاستی چین باید در راستای برنامه‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ریزی برای مقابله با آثار منفی رشد ارزش جهانی دلار از جمله حفظ قدرت رقابتی صادرکنندگان تفسیر شود.

همزمان، آخرین آمار مربوط به تراز تجاری چین در چهار‌ماه اول سال‌2022 حاکی از آن است که تقریبا کل رشد اقتصادی اژدهای‌زرد مرهون خالص صادرات در این دوره است. این تحولات از این جهت برای بازارهای جهانی حايزاهمیت است که کاهش ارزش یوآن، به‌طور تاریخی، با تضعیف قدرت نسبی بزرگ‌ترین وارد کننده مواد خام و انرژی در جهان مصادف شده و در مجموع تاثیر منفی بر قیمت کامودیتی‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌‌ها داشته است؛ وضعیتی که در ترکیب با شرایط انقباضی دلار، ریسک رکود در اقتصاد جهانی را پررنگ می‌کند که تبعات آن، در صورت تحقق، می‌تواند برای بورس‌های کامودیتی‌محور از جمله بازار سهام ایران نیز نامطلوب تلقی شود.

local_offerبرچسب‌ها:
هنر 2 هزار میلیارد تومانی! + عکس بورس امروز باز است/ فعالیت بازار سرمایه طبق روال همیشه ادامه دارد روزنامه اطلاعات: حالا که نوبت افزایش حقوق 4.5 میلیون مستمری بگیر رسید یادتان افتاد که تورم زیاد می ش... کیهان: مدیریت اقتصادی کشور می لنگد/ 50درصد اقتصاد کشور زیرزمینی است خودروهای ارزان در راه است؟/ محدوده قیمتی خودروهای وارداتی اعلام شد واریز علی‌الحساب حقوق بازنشستگان/ چرا حقوق بازنشستگان کامل واریز نشد؟ بانک‌ها و بورس امروز تعطیل نیستند بانک ها و بورس تعطیل نیستند باتوجه به تعطیلی تهران سه شنبه 28 اردیبهشت بورس تعطیل است؟ موفقیت دولت در گرو تکمیل سامانه‌های اطلاعاتی و ساماندهی واردات/ جراحی اقتصادی باید انجام می‌شد جدیدترین توضیحات خاندوزی درباره تصمیمات دولت: تغییرات... مردمی‌سازی یارانه‌ها فقر را ریشه‌کن می‌کند برنامه جدید وزارت کار / تسهیل نظام صدور مجوزها... این ده خبر روند بورس فردا را تعیین خواهند کرد | خبری مهم برای گروه روی گرد و غبار چه بر سر پروازهای خوزستان آورد؟ قیمت خودرو در بازار آزاد در 26 اردیبهشت 1401 اجاره آپارتمان زیر 4 میلیون تومان / جدول نرخ‌ها شرایط خرید مسکن مهر اعلام شد وجوه اضافه دریافتی از کاربران تاکسی‌های اینترنتی بازگردانده می‌شود افزایش نرخ تاکسی‌های اینترنتی منتفی شد تصمیم نهایی دولت برای حقوق معلمان | حداقل حقوق معلمان چقدر می شود؟ معاون وزیر جهاد: بازار داخل با اجرای طرح مردمی کردن یارانه ها به تعادل رسید آغاز برنامه‌ریزی گام‌های بعدی اصلاح اقتصادی خبر خوش دولت برای جاماندگان یارانه جدید | ثبت نام یارانه جدید آغاز شد؟ پیش بینی بورس فردا سه شنبه 27 اردیبهشت | پول به این دو گروه وارد شده است؟ + فیلم بازار داخل با اجرای طرح مردمی کردن یارانه ها به تعادل رسید آخرین وضعیت توزیع روغن در بازار | علت نبود تخم‌مرغ در برخی فروشگاه‌ها ماجرای یک پیامک عجیب به متقاضیان مسکن مهر | خرید عرصه مسکن مهر اجباری است؟ برداشت‌های بی‌بازگشت دولت‌های قبل از صندوق توسعه ملی، بدون اطلاع بوده است! ضرب‌الاجل برای برخورد با متخلفان خرید یک میلیون و 800 هزار تن گندم از گندمکاران یارانه خرداد قابل برداشت است؟ مناقشه 3 درصدی در سود لیزینگ خودرو/ پرداخت کارمزد هنگام... فردا این خودرو را با قیمت کارخانه بخرید / صفر تا... احیای 460 واحد اقتصادی در 4 ماه گذشته برگزاری نشست‌ شورای‌گفتگوی دولت و بخش خصوصی سقف افزایش اجاره مسکن در تهران چقدر شد؟ عرضه خودرو برای اولین بار در بورس کالا ایجاد شهرک‌های صنعتی صنایع خلاق برای حمایت از صنعت اسباب بازی خبر مهم معاون ريیس جمهور درباره شیوه پرداخت یارانه نان و دارو | تمرکز دولت بر کاهش تورم است دستورکار بعدی دولت اصلاح اقتصاد است/ 4 سال پرتورم داشتیم جاماندگان سهام عدالت بخوانند | معیار دریافت سهام عدالت اعلام شد اخبار مهم کدال 26 اردیبهشت 1401 | حذف عوارض صادراتی روی چه شرکت هایی را تحت تاثیر قرار داد. راستی آزمایی روند توزیع روغن توسط شرکت‌های پخش پیامک جدید برای جاماندگان یارانه 300هزار تومانی نخستین جایگاه سیار CNG و کشنده دوسوخته همزمان رونمایی شد هفتمین اجلاس کمیسیون مشترک همکاری‌های اقتصادی ایران و غنا افزایش بیش از 100 هزار مترمکعبی ظرفیت مخازن LPG؛ تا پایان سال/امضای قرارداد با یک شرکت چینی برای ساخ... درخواست مهم این نماینده مجلس از بانک مرکزی/ آسان... راه‌اندازی معاملات اوراق سلف مسکن در دستور کار بورس کالا