رونق به بازار بورس بازمی‌گردد؟

رونق به بازار بورس بازمی‌گردد؟

مدت‌ها بود که برخی فعالان بازار سرمایه پیشنهاد افزایش دامنه‌ نوسان را مطرح می‌کردند و در نهایت محمدعلی دهقان دهنوی رییس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار از اتخاذ چهار تصمیم مهم در جلسه روز شنبه 18 بهمن ماه شورای عالی بورس خبر داد و گفت: در این جلسه مقرر شد تا دامنه نوسان خرید و فروش سهام از منفی 2 تا مثبت 6 درصد تغییر کند و از روز شنبه 25 بهمن ماه دامنه نوسان بورس تغییر خواهد کرد.

روزنامه اعتماد: مدت‌ها بود که برخی فعالان بازار سرمایه پیشنهاد افزایش دامنه‌ نوسان را مطرح می‌کردند و در نهایت محمدعلی دهقان دهنوی رییس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار از اتخاذ چهار تصمیم مهم در جلسه روز شنبه 18 بهمن ماه شورای عالی بورس خبر داد و گفت: در این جلسه مقرر شد تا دامنه نوسان خرید و فروش سهام از منفی 2 تا مثبت 6 درصد تغییر کند و از روز شنبه 25 بهمن ماه دامنه نوسان بورس تغییر خواهد کرد.

همچنین براساس تصمیم شورای عالی بورس، تغییرات حجم مبنا در اختیارات سازمان بورس قرار خواهد گرفت تا متناسب با شرایط بازار، تغییراتی اعمال شود. همچنین دهنوی به این موضوع اشاره کرده است که این اختیار به سازمان بورس و اوراق بهادار داده شده تا انتشار اوراق اختیار فروش تبعی را به ناشران و سهامداران عمده الزام کند و اعتبار خرید کارگزاری‌ها به 60 درصد تغییر پیدا کرد. به نظر می‌رسد در شرایط فعلی همه تلاش مسوولان حاضر در بازار سرمایه و اعضای شورای عالی بورس در جهت بهبود بخشیدن روند معاملات بازار سهام و کاهش ضرر و زیان‌های احتمالی سهامداران است و تصمیمات اتخاذ شده در جلسه شورای عالی بورس می‌تواند کمک‌کننده به سهامداران خرد باشد.

هیجان فروش پایین آمد

همایون دارابی، تحلیلگر بازار سرمایه در این باره به «اعتماد» گفت: افت شاخص‌های بورس در خلال چند هفته اخیر به نوعی از مبنای اقتصادی خود خارج شده بود به گونه‌ای که روز شنبه شاهد هیجان فروش بالا در این بازار بودیم و افراد حقیقی بخش زیادی از منابع مالی به دست آمده از فروش سهام خود را به پارکینگ‌های فروش یعنی در صندوق‌های با درآمد ثابت می‌بردند تا پس از چند روز مجددا اقدام به خرید سهم کنند.

این کارشناس بازار سرمایه درخصوص وضعیت بازار سرمایه پس از 4 تصمیم شورای بورس خاطر نشان کرد: از زمان روی کار آمدن علی دهقان دهنوی به عنوان رییس جدید سازمان بورس و اوراق بهادار تهران مدت زیادی نمی‌گذرد اما در این مدت کم ایشان نشان داد که اهل رایزنی و گفت‌وگو است و در روز جمعه و شنبه تصمیمات مثبتی درخصوص این بازار گرفته شد.

الزام بر گسترش تصمیمات موثر بورسی

این کارشناس بازار سرمایه با بیان اینکه بلافاصله پس از این تصمیم شاهد جریان مثبت در داد و ستدها در بازار بودیم، گفت: البته این تصمیمات باید در سطح کلان‌تر هم اتخاذ شود و این بازار نیازمند تصمیمات شجاعانه در هیات دولت است به عنوان مثال؛ حذف قیمت‌های دستوری در نرخ‌گذاری خودرو، تعیین تکلیف لایحه بودجه 1400، تصمیمات مناسب درخصوص نرخ سود بانکی و نرخ ارز از جمله تصمیمات مهم در این بازار است که به کمک این بازار خواهد آمد و هیجان‌های فروش را متوقف خواهد کرد.

دارابی درخصوص یکی از تصمیمات مهم شورای بورس یعنی دامنه نامتقارن مثبت 6 و منفی 2 اظهار داشت: دامنه مجاز نوسان به حدود سقف و کف قیمتی گفته می‌شود که هر سهم در هر روز معاملاتی می‌تواند داشته باشد. اقدام شورای بورس این پیام را به سهامدار می‌دهد که در سرمایه‌گذاری خود ممکن است یک واحد زیان کند و در مقابل 3 واحد امکان سود دارد و یک پیام تشویقی برای سرمایه‌گذاری او به شمار می‌رود. این در حالی است که تا پیش از این تصمیم محدودیت نوسان قیمت شرکت‌های پذیرفته شده در بورس اوراق بهادار تهران برای سهام مثبت 5درصد تا منفی 5 درصد بود که از هفته آینده تغییر خواهد کرد.

رشد تقاضا با افزایش اعتبار کارگزاری‌ها

این کارشناس بازار سرمایه در‌خصوص افزایش اعتبار کارگزاری‌ها به 60 درصد نیز گفت: این اعتبار در مردادماه امسال تنها 10 درصد بود که به مرور رشد کرد و به 45 درصد رسید و با این تصمیم جدید شورای بورس و افزایش اعتبارها به 60 درصد موقعیتی را فراهم می‌کند که معامله‌گران در بازار سرمایه بتوانند به ازای پرتفوی خود تا 60 درصد توان خرید خود را بالا برده و باعث افزایش قابل توجه سمت تقاضا خواهد شد. دارابی درخصوص تغییر حجم مبنا نیز گفت: این تغییر هنوز نهایی نشده و جزییات آن از سوی شورای بورس مشخص نشده است. براساس این گزارش؛ پس از پشت سر گذاشتن روزهای رویایی بورس و رسیدن شاخص کل به 2 میلیون واحد اوضاع بورس تغییر کرد و از اواسط تابستان ورق برگشت و این بازار شاهد ریزش‌های سنگینی شد و دیگر نه خبری از نوبت‌های طولانی برای گرفتن کد بورسی در شرکت‌های کارگزاری بود و نه کسی میل چندانی به خریدن سیگنال‌های بی‌پایه و اساس کانال‌های تلگرامی داشت. در طول این چند ماه بازار سرمایه راهی معکوس از آنچه پیش‌تر می‌پیمود را در پیش گرفته بود و حجم بالای صف‌های فروش سبب شد تا هر که توانسته پول خود را برداشته و از این عرصه فرار کند.

اما به نظر می‌رسد این تصمیم اخیر شورای بورس در بازار موثر بوده و در حالی که هنوز این تغییرات اعمال نشده اما جو روانی حاکم بر بازار سرمایه باعث شد تا شاخص کل بورس روز یکشنبه19بهمن با رشد 35 هزار و 151 واحدی به رقم یک میلیون و 170 هزار واحد برسد؛ این در حالی است که روز شنبه 18 بهمن ماه شاخص بورس با افت 37هزار و 621واحدی در ارتفاع یک میلیون و 135هزار و 388واحد قرار گرفته بود و به نظرمی رسد همچنان بازار سهام در مقایسه با سایر بازارهای سرمایه‌گذاری بازاری مناسب و مفید برای سرمایه‌گذاری باشد.

اما یکی از مولفه‌های اثرگذار بر روند بازار سرمایه نرخ ارز است و آنچه موجب رشد بازار سرمایه شده بود، انتظار تداوم حضور ترامپ در دولت امریکا و دلار بالای30 هزار تومانی در کشور بود اما با تغییر شرایط، منطقی است که بازار سرمایه هم براساس چشم‌انداز نرخ ارز تعدیل شود. اما نکته اینجاست که بازار سرمایه با سایر بازارها متفاوت بوده و همواره هم در منفی‌ها و هم در مثبت‌ها، بیش از انتظارات رشد یا افت می‌کند و بعد به تدریج اصلاح کرده و به اعداد واقعی خواهد رسید.

local_offerبرچسب‌ها:
راستی‌آزمایی فرضیه دلواپسان بازار بورس

راستی‌آزمایی فرضیه دلواپسان بازار بورس

روزنامه «جهان صنعت» ادعای 25 اقتصاددان در مورد«بیمه‌گری دولت» در بازار سرمایه را بررسی کرد.

Bartarinha.ir/
روز پرنوسان برای بازار بورس تهران

روز پرنوسان برای بازار بورس تهران

بازار سرمایه روزی پرنوسان را پشت سر گذاشت و در حالی که شاخص کل بورس در ساعات ابتدایی معاملات روندی افزایشی داشت، در ساعات میانی تا یک میلیون و 217 هزار واحد کاهش یافت و مجددا به یک میلیون و 220 هزار و...

Bartarinha.ir/
نقدینگی بازار بورس در کام رمز ارز‌ها

نقدینگی بازار بورس در کام رمز ارز‌ها

چند وقتی می‌شود که در بازار ارزهای دیجیتال فعالیت می‌کند و گویا پول خوبی از این راه کسب کرده، اما جذابیت‌های بورس به گفته خودش از خرداد سال گذشته، راهش را به سمت بازار سرمایه کج کرده، تا درست مثل خیلی...

Bartarinha.ir/
تزریق نقدینگی به بازار بورس شتاب می‌گیرد

تزریق نقدینگی به بازار بورس شتاب می‌گیرد

بسته کامل نجات بورس در 10بند در شورای‌عالی هماهنگی اقتصادی سران قوا تصویب شد.

Bartarinha.ir/
تصمیمات جدید دولت در مورد تقویت بازار بورس

تصمیمات جدید دولت در مورد تقویت بازار بورس

ستاد اقتصادی دولت تصمیم گرفت به منظور تشویق سرمایه‌گذاری، به سرمایه‌گذاران خارجی که طبق ضوابط، 250 هزار دلار در بازار بورس سرمایه‌گذاری کنند، اقامت 5 ساله جمهوری اسلامی ایران اعطا می‌شود.

Bartarinha.ir/
صندوق تثبیت بازار بورس چگونه عمل می‌کند؟

صندوق تثبیت بازار بورس چگونه عمل می‌کند؟

محمد علی دهقان رییس سازمان بورس گفت: تخصیص منابع از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه در دست اجرا است و 200 میلیون دلار معادل 5 هزار میلیارد تومان به...

EghtesadOnline.com/
جهش قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن/ رشد 48 دلاری مس در 4 روز

جهش قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن/ رشد 48 دلاری مس در 4 روز

قیمت انواع فلزات اساسی در بازار بورس لندن به ویژه در چند روز گذشته جهشی بوده، به طوری که فلز مس در 4 روز 48 دلار در هر تن افزایش قیمت داشته است.

FarsNews.ir/
خروج نقدینگی از بازار بورس شتاب گرفت

خروج نقدینگی از بازار بورس شتاب گرفت

ظرف 6 روزمتوالی بیش از 4هزار میلیارد تومان نقدینگی از بازار سهام خارج شد.

Bartarinha.ir/
جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن+جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن+جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن نشان می‌دهد که پس از کشف واکسن بیماری کووید-19 که قیمت های افزایش یافت، اکنون قیمت برخی فلزات به فاز اصلاح رسیده و قیمت‌ها تاحدودی کاهشی شده است.

FarsNews.ir/
نظر مخاطبان برترین‌ها درباره آینده بازار بورس

نظر مخاطبان برترین‌ها درباره آینده بازار بورس

رفتار هیجانی در خرید و فروش سهام، باعث شده اتفاقات عجیبی در بورس رخ دهد. با اینکه بازار در حال اصلاح شاخص‌های بورسی است و مثبت شدن آن در روزها و ماه‌های پیش رو، اتفاق خواهد افتاد اما بسیاری در حال فرو...

Bartarinha.ir/
تکرار بحران موسسات مالی این بار در بازار بورس؟

تکرار بحران موسسات مالی این بار در بازار بورس؟

روزنامه جهان صنعت در گزارشی به سقوط بی‌سابقه شاخص بورس و اعترضات سهامداران بازار سرمایه پرداخته است.

Bartarinha.ir/
سه راهکار برای توقف نزول در بازار بورس

سه راهکار برای توقف نزول در بازار بورس

کارشناسان می‌گویند دولت باید با راهکارهایی ازجمله تزریق نقدینگی، توقف نظام قیمت‌گذاری دستوری و کاهش مداخلات در قانون گذاری، جلوی نزول و فراگیر شدن بحران بورس را بگیرد.

Bartarinha.ir/
جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن + جدول

جدیدترین قیمت فلزات اساسی در بازار بورس لندن + جدول

پس از افزایش قیمت فلزات به دنبال سیگنال مثبت بازار به کشف واکسن کرونا، اکنون برخی از فلزات در حال اصلاح قیمت هستند.

FarsNews.ir/
سایه سنگین دلار بر سر بازار بورس

سایه سنگین دلار بر سر بازار بورس

با ریزش قیمت دلار در روزهای پایانی هفته گذشته و البته در فضای بین دو تعطیلی بازار ارز، گمانه‌زنی‌ها برای تداوم ریزش قیمت‌ها ادامه دارد. اما در همین هفته گذشته نیز برخی فعالان بازار بورس نسبت به ریزش ق...

Bartarinha.ir/
مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی امروز 31 خرداد ادامه روزهای سیاه ارزهای دیجیتالی کشف سومین الماس بزرگ جهان در آفریقا بازار مسکن بر مدار کاهش قرار گرفت فروش روزانه نفت ایران به چین چقدر است؟ نقص فنی نیروگاه اتمی بوشهر را خاموش کرد توقف تولید برق نیروگاه اتمی بوشهر رمزارزها نصف برق تهران را مصرف می‌کنند! در بازار خودرو پس از انتخابات چه می‌گذرد؟ عرضه اولیه روز چهارشنبه 2 تیر / «لطیف» چقدر نقدینگی نیاز دارد؟ کشف 188هزار ماینر غیرمجاز در کشور با 400 میلیون تومان چه خودروهای صفری می‌توان خرید؟ / دنا پلاس 310 میلیون در مجمع دتوزیع چقدر سود توزیع شد؟ آیا شرکت سهمی در خصوص واردات واکسن کرونا دارد؟ سهام عدالت امروز 30 خرداد 1400 چقدر می‌ارزد؟ قطع برق 57 سازمان پرمصرف در تهران تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد خودرویی | خودرو به مسیر صعودی باز خواهد گشت؟ اخبار بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400 | آخرین سیگنال‌ها برای بورس فردا چیست؟ + فیلم قیمت سکه تمام طرح جدید به 10300000 تومان رسید / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/30 پیش بینی بورس فردا دوشنبه 31 خرداد 1400 چگونه وام ودیعه مسکن بگیریم؟ کاهش هیجانات در بازار طلا چرا تخم‌‌مرغ گران شد؟ وام ودیعه مسکن 1400 را چگونه بگیریم؟ ورود غول ها به رینگ، ممنوع! مردم از ساعت 12 تا 18 کمتر برق مصرف کنند رانت و دلالی در توزیع ارز/ ماجرای ارايه رانت به 15 صرافی سقوط بازار ارز مجازی ادامه دارد پیش‌بینی بورس 31 خرداد / بازار در 2 روز آینده منفی می‌شود؟ چرا بازار بیت‌کوین و ارزهای مجازی در 2 ساعت گذشته سقوط کرد؟ سقوط بازار ارز مجازی/ بیت کوین 1200 دلار ریخت واکنش مثبت بازار سرمایه به تحولات سیاسی کشور/ دلالان نمی‌خواهند بورس رشد کند بلیت پرواز تهران - مشهد یک میلیون تومان شد رانا پلاس در آستانه ورود به بازار/ ویژگی‌های محصول جدید ایران خودرو قیمت مسکن در قم / اجاره در قم ماهی چند میلیون؟ ضبط 24 دستگاه تولید ارز دیجیتال در قزوین مخالفت وزیر صمت با عرضه خودرو در بورس/ طرح جدید قیمت‌گذاری خودرو رشد چشمگیر در سود هر سهم "ونوین" "ودی" به هر سهم 4723 ریال اختصاص داد تغییر مالکیت 1.3 میلیارد اوراق بهادار مالی سود "وصندوق" دو برابر شد سرنوشت سه بازار مهم در دولت ريیسی هشدار تحلیلگران به ریزش قیمت بیت کوین دولت با افزایش قیمت بلیت هواپیما مخالفت کرد اجاره و فروش مسکن؛ کدام مناطق تهران ارزان شد؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | کاهش نرخ دلار در صرافی ملی قیمت اجاره و خرید مسکن در قم + جدول کارشناس آمریکایی:‌ بانک‌های مرکزی کشورها 10 سال از بازار ارزهای مجازی عقب افتاده‌اند کدام خودرو‌های زیر 400میلیون ارزان شدند؟ امروز 30 خرداد بورس چگونه به پایان رسید؟ تاکید به اعضای ستاد اقتصادی دولت برای ارايه گزارش به ريیس جمهور منتخب

در حال بارگیری...