اگر روحانی نبود| استقراض دولت از بورس برای جبران کسری بودجه/ سهامدارانی که سرمایه خود را از دست دادند

اگر روحانی نبود| استقراض دولت از بورس برای جبران کسری بودجه/ سهامدارانی که سرمایه خود را از دست دادند

دولت با سیاست های اشتباه خود در سال 99 تنها به دنبال تامین منابع مالی برای جبران کسری بودجه خود بوده است و به تنها موضوعی که فکر نکرده ، زیان سهامدارانی است که همه چیزشان را بورس سپرده بودند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس و بازار سرمایه یکی از بازارهای مالی است که می تواند هم برای سهامداران به عنوان سرمایه گذار و هم برای شرکت ها و کارخانجات تولیدی به عنوان سرمایه پذیر، آورده معقولی داشته باشد.

طی سال های گذشته و با فرآیندهای رخ داده در بازار سرمایه کشور، به خصوص با آزادسازی سهام عدالت تعداد سهامداران بورس تا 50 میلیون نفر نیز تخمین زده شده است. اگرچه تعداد افراد واقعا فعال در بازار سرمایه به کسری از این عدد هم نمی رسد. اما با نگاهی به آنچه در سال 98 و 99 در بورس رخ داد، می توان گفت دولت و شرکت های حقوقی وابسته به دولت، زمینه بی اعتمادی گسترده ای را در بورس ایجاد کردند که شاید تا سال ها نتوان تبعات این رخداد را جبران کرد.

افرادی که به طمع سودهای کلان در بورس همه پس‌انداز خودشان را وارد بازار کردند یا بدتر از آن خودرو و حتی خانه مسکونی خودشان را فروختند و در زمان اوج قیمت ها سهام خریدند و امروز با ضرر و زیان سنگین به وضعیت قرمزپوش بازار نگاه می‌کنند و افسوس می‌خورند.

* مدیرانی که آمدند و رفتند

تغییر ريیس سازمان بورس در اسفند سال 98 و استعفای ريیس جدید در آذرماه 99 نشان می دهد، دولت و علی الخصوص وزارت اقتصاد برنامه مشخصی برای بازار سرمایه نداشته اند و در حال آزمون و خطا بوده اند. شاپور محمدی ريیس اسبق بورس که از معاونت اقتصادی وزارت اقتصاد به ریاست بورس رسید تلاش زیادی کرد که جلوی حبابی شدن بازار و ورود بی محابای سرمایه مردم در یک بازار کم عمق را بگیرد. اما دولت به دلایلی که هنوز معلوم نیست با این رویه ريیس وقت سازمان بورس مخالفت کرد و همزمان که تلاشی برای عمق بخشی به بازار نکرد، به محمدی فشار آورد که جلوی رشد بی‌منطق بازار را نگیرد. در نهایت شاپور محمدی از ریاست سازمان بورس کنار رفت در حالی که از سوی رسانه‌های نزدیک به دولت متهم میشد به این‌که بخشنامه های چهارشنبه ای را برای بازار سرمایه به ارمغان اورده است.

کاهش دامنه نوسان از مثبت و منفی 5 به مثبت و منفی 2 که برای جلوگیری از حبابی شدن غیر منطقی بازار طراحی شده بود باعث شد تا در نهایت وزیر اقتصاد تصمیم به سپردن سکان سازمان بورس به حسن قالیباف اصل بگیرد. بعد از استعفای قالیباف نیز مدیریت سازمان بورس به یک مدیر در حوزه بازار و سیاست های پولی سکان بورس را بر عهده گرفت.

اشتباهات و بخشنامه های خلق الساعه و بی نتیجه ای که سازمان بورس در دو سال گذشته ابلاغ کرده است، یکی از موضوعاتی است که می توان آن را یکی از دلایل ریزش بورس در سال گذشته دانست.

یکی از اشتباهات ریاست فعلی سازمان بورس، نامتقارن کردن دامنه نوسان به مدت 3 ماه بود که در این مدت حدود 90 درصد نمادهای بازار قفل در صف فروش بودند و این مساله سبب شد تا این تصمیم نیز یک ماه پیش به حال دامنه نوسان متقارن بازگردد.

* آن روی سکه دعوت مردم به بورس از سوی دولت

قالیباف اصل را می توان یکی از معدود مدیران بورسی بازار سرمایه در میان 3 ريیس آخر سازمان بورس دانست؛ البته وی هم نتوانست در مقابل تصمیمات دولتمردان ایستادگی کند. دولت و وزارت اقتصاد در سال 99 تنها به دنبال استفاده از بازار سرمایه بودند تا بتوانند بودجه دولت را در غیاب فروش نفت از طریق این بازار تامین کنند.

تمام ارکان دولت در سال 98 و 99 در دعوت از مردم برای حضور در بازار سرمایه از یکدیگر سبقت می گرفتند. نتیجه این اقدامات، سخنان جالب ريیس جمهور در 16 مرداد سال 99 بود که گفت: «همه چیزتان را به بورس بسپارید».

از 19 مرداد ماه سال گذشته تا به امروز هنوز بازار سرمایه نتوانسته است به یک وضعیت متعادل برسد. اقدامات دولتمردان در یک سال گذشته نشان می دهد، همه ارکان دولت آماده این موضوع بودند که دولت راهی به جز استفاده از بورس ندارد.

طبق آنچه وزیر اقتصاد اعلام کرده است، دولت در سال 99 حتی یک ریال هم از بانک مرکزی استقراض نکرده است. اما طبق اعلام دژپسند در سال 99 دولت حدود 130 هزار میلیارد تومان از مردم و تنها از بازار سرمایه قرض گرفته است.

* همه چیز را به گردن کارشناسان انداختند

در تیرماه سال گذشته 25 اقتصاددان در یک نامه سرگشاده به ريیس جمهور، وضعیت بورس را نگان کننده عنوان کردند و چند راهکار نیز برای بزرگتر نشدن حباب بورس که برخلاف تمام واقعیت های اقتصادی کشور در حال شکل گیری بود، ارايه کردند. دولت بدون توجه به این نامه، همچنان راه خود را می رفت. با آغاز سقوط بورس در مردادماه، دولتمردان در اقدامی شگفت آور، همه مشکلات بورس را به گردن آن نامه و نگارندگان آن نامه انداختند.

عدم توجه به نظرات کارشناسان در زمینه رشد حیرت آور بورس تا شاخص 2 میلیون و صد هزار واحدی و سپس ریزش 45 درصدی شاخص تا مرز 1 میلیون و صد هزار واحدی، نشان می دهد دولت برای استفاده از بورس در سال 99 برنامه مفصلی داشته است.

فروش اوراق بدهی توسط دولت در این بازار، خود نشان می دهد دولت از این وضعیت بورس به شدت استفاده کرده و توانسته است بخش قابل توجهی از کم کاری های خود در زمینه ایجاد منابع مالی جدید مانند گسترش پایه مالیاتی و دور زدن تحریم ها برای فروش نفت را تا حدودی بپوشاند.

فروش شرکت های دولتی در روزهای اوج بازار که به اعتقاد بسیاری از کارشناسان حدود 80 تا 130 هزار میلیارد تومان این شرکت ها از قیمت های بالای سهام کسب درامد داشته اند. اما همین شرکت های حقوقی برای حمایت از بازار سرمایه در 10 ماه گذشته هیچ حمایتی از بازار نداشته اند و سهامداران خرد را در وضعیت بغرنج بورس تنها گذاشتند.

* زیانی که دولت به سهامداران تحمیل کرد

سیاست های دولت در سال 98 و 99 سبب زیان سنگین سهامداران شده است. اما هر چند وقت یکبار دولتمردان ژست ناجی بازار به خود می گرفتند و به ظاهر حرف از حمایت از بورس می زدند. البته که در عمل هیچ اتفاقی نمی افتاد.

دولت با استقراض از بازار سرمایه یک رویه غلط را بنیان گذاشت که نتیجه آن تنها بی اعتمادی مردم به سیاست های دولت های آینده است. البته که باید دولت بعدی به عنوان گروگان دولت دوازدهم اصل و سود بدهی ایجاد شده را پرداخت کند.

خسارتی که دولت دوازدهم در حوزه بورس به سهامداران خرد زده است، در تاریخ بورس بی سابقه بوده و دولت آینده باید ابتدا اعتماد از دست رفته سهامداران را در نخستین اقدام خود بازسازی کند.

انتهای پیام/

دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟

دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟

بانک مرکزی ادعای بدهکاری به دولت را با استناد به ترازنامه و قدرت خلق پول خود رد می‌کند و معتقد است اگر این بدهکاری درست ‌بود،

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 26 خرداد / بازار فردا مثبت می‌ماند؟

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس 11 خرداد 1400 / بازار تا پایان هفته متعادل خواهد بود

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمای...

بورستهران- ایرنا- مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید حدود 450 میلیارد تومان...

Irna.ir/
دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
مرتفع‌ترین هتل لوکس جهان گشایش یافت پیش‌بینی بورس هفته دوم تیر / اعتماد به بازار چگونه برمی‌گردد؟ دلیل تجمع کارگران صنعت نفت چیست؟ / وزارت نفت چه می‌گوید؟ قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | رشد نسبی اسکناس آمریکایی در آخرین روز هفته خبری برای سهامداران «خاهن» / مجمع این شرکت کی برگزار می‌شود؟ روند هفتگی سهام عدالت در پایان هفته اول تیر ماه حمایت قوه قضايیه از واحد‌های صنعتی و تولیدی مقصر جدید گرانی ارز / چه چیزی مردم را به صف خرید دلار کشاند؟ خبرنگاران نقش مهمی در توسعه و اعتلای کشور دارند در مجمع عمومی "ساراب" چه گذشت؟ افتتاح واحد شیرین‌سازی پتروشیمی بوعلی سینا بازدهی هفتگی بورس بیشتر از 5 درصد شد / آیا روند صعودی بورس ادامه دارد؟ ورق بورس در هفته پایانی خردادماه برگشت فصل نوین "ذوب‌" و "ونوین" در تامین سرمایه پروژه‌های توسعه پیش‌فروش گروه صنعتی ایران‌خودرو با حذف دو محدودیت دیدار سهامداران "فلوله" در چهاردهم ماه جاری "های وب" در مجمع 90 ریال تقسیم کرد آینده قیمت بیت کوین | ارزش ارز‌های دیجیتال امروز پنجشنبه 3 تیر1400 قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/4/3 یورو دیجیتالی در راه است؟ تحلیل گزارش ماهانه یک نماد عرضه اولیه | عملکرد چخزر در بهار 1400 چگونه بود؟ جهش 65 درصدی ارزش معاملات بورس در مازندران بالاخره بورس سبز شد / دلار چند برابر سکه و ارز رشد کرد؟ محبوب‌ترین ارز‌های دیجیتال در ژوين 2021 ضرورت اصلاح نظام قیمت گذاری خودرو "خبازرس" در مناقصه با موضوع خدمات بازرسی شرکت کرد "دهدشت" و ترکیب جدیدی از هیات مدیره طرح نذر آب چیست؟ ارزش بازار مایکروسافت به 2تریلیون دلار رسید 10 درصد از سهام "وسینا" روی میز مزایده داچیا داستر 2022 معرفی شد تقسیم سود 450 ریالی در مجمع "هرمز" "حرهشا" قرارداد حمل و توزیع منعقد کرد قیمت امروز سورن پلاس چقدر است؟ آیا بیت‌کوین می‌تواند پول ملی شود؟ با 100 میلیون صاحب خودرو ملی شوید! قیمت مسکن در غرب و مرکز تهران "غالبر" صورت سودوزیان شرکت آرپی نصر خمین را منتشر کرد رمز‌ارز، کپسول قرمز یا کپسول آبی فروش طلا برای تامین اجاره خانه! چرا بورس این روزها سبز است؟ درآمد بورس از اجاره تالار حافظ چقدر است؟ انتشار اوراق حقوقی‌ ها برای خرید سهام به 4 هزار میلیارد تومان رسید تحلیل بیت کوین برای روزهای آینده/ مردم گول رشد امروز را نخورند سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست واردات خودروهای خارجی با سوخت الکل! افزایش قیمت شیرخام هنوز ابلاغ نشده است فولاد در خرداد ماه 12هزار میلیارد تومان درآمد کسب کرد چرا ایران خودرو زیان‌ده است؟ سهام عدالت امروز 2 تیر چقدر شد؟ / سبد سهام عدالت به محدوده یازده میلیون تومان رسید

در حال بارگیری...