بازگشت اعتماد و نقدینگی به بورس با اجرای مصوبات سران قوا

بازگشت اعتماد و نقدینگی به بورس با اجرای مصوبات سران قوا

بورستهران- ایرنا- عضو سابق شورای عالی بورس گفت: در صورت اجرای مصوبات سران قوا اعتماد به بازار باز می‌گردد و به دلیل ورود نقدینگی به بازار می‌توان معاملات خوبی را در این بازار شاهد باشیم.

«ماشاالله عظیمی» امروز (جمعه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به اصلی ترین عوامل تاثیرگذار در شتاب افت شاخص بورس در ماه های گذشته اشاره کرد و افزود: اصلی ترین دلیلی که باعث شد تا بازار برای مدتی طولانی در مدار نزولی قرار گیرد کاهش اعتماد و ترس سهامداران از ورود سرمایه هایشان به این بازار بود که این امر منجر به ایجاد چنین روند بی سابقه ای در معاملات بازار سهام شد.

وی خاطرنشان کرد: گاهی ممکن است به دنبال برخی تصمیمات،  مشکلاتی رخ دهد که سبب شتاب در روند نزولی بازار می شود، که باعث خواهد شد به سختی بتوان روند بازار را به حالت طبیعی بازگرداند و وضعیت معاملات را بهبود بخشید.

سهامداران در انتظار روشن شدن نتیجه برجام

عظیمی با بیان اینکه سهامداران همیشه در انتظار روشن شدن وضعیت متغیرهای بیرونی هستند، گفت: تعیین نتیجه برجام را یکی از پارامترهای تاثیرگذار بر روند بازار است.

وی افزود: در کنار مسایل بیرونی تاثیرگذار بر معاملات بورس،  انتشار خبرهای رسمی مبنی بر واریز حتمی منابع مالی از صندوق توسعه ملی به صندوق تثبیت بازار سرمایه می تواند به شدت روند بازار را تغییر دهد و بر معاملات این بازار تاثیرگذار باشد.

وی اظهار داشت: مسوولان بهتر است تا قبل از اجرایی شدن تصمیمات اتخاذ شده، خبری را در بازار منعکس نکنند زیرا این موضوع منجر به افزایش انتظارات سهامداران می شود که در صورت عدم اجرایی آن زمینه ترس و نگرانی آنها در بازار فراهم می شود؛ بنابراین بهتر است بعد از اجرایی شدن تصمیمات اتخاذ شده خبر آن در بازار منتشر شود.

آینده ای روشن در انتظار بورس با تصمیمات سران اقتصادی دولت

عظیمی اظهار داشت: با توجه به تصویب برخی از مفاد پیشنهادات 7+3 توسط سران اقتصادی دولت می توان شاهد روزهای خوبی در بازار باشیم زیرا یکی از مسایل کاهش ریسک در بازار انجام برخی از اقدامات توسعه ای در بازار است که این موضوع می تواند میزان اطمینان بخشی در بازار را افزایش دهد.

عضو سابق شورای عالی بورس به تغییر دامنه نوسان بورس و تاثیر آن بر معاملات بازار اشاره کرد و افزود: از همان ابتدا اعلام شده بود که دامنه نوسان بورس به صورت موقت تغییر  می کند و نامتقارن می شود، به هیچ عنوان قرار نبود این اقدام سازمان بورس دايمی شده و برای همیشه دامنه نوسان بورس نامتقارن در بازار حاکم باشد.

به گفته وی، معاملات بورس با دامنه نوسان نامتقارن به سختی انجام می شود و نقدشوندگی برخی از سهام با ابهام همراه بود.

عظیمی تاکید کرد: اگر در کنار این اقدامات، تصمیمات دیگر اتخاذ شود روند معاملات بازار بسیار بهتر می شود و در آن زمان دیگر نگرانی چندانی بازار را تهدید نمی کند.

عضو سابق شورای عالی بورس خاطرنشان کرد: در صورت اجرای مصوبات سران قوا اعتمادها به بازار باز می گردد و به دلیل ورود نقدینگی به بازار می توان معاملات خوبی را در این بازار شاهد باشیم.

اقدامات تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورس

وی به اقدامات تاثیرگذار در بهبود روند معاملات بورش اشاره کرد و گفت: بازارگردان ها به معنای واقعی باید به وظایف خود عمل کنند، حقوقی ها باید کنترل شوند تا در شرایطی که بازار نیاز دارد به صورت یک طرفه به سود شرکت و نهاد مالی فکر نکنند بلکه در این موقعیت، کلیت بازار را در نظر بگیرند.

وی به عملکرد حقوقی ها در بازار اشاره کرد و ادامه داد: حقوقی ها، بازار را فقط به نفع خود می بینند در حالی که باید این بازار را به عنوان بازاری بهم پیوسته در نظر گرفت تا بتوان از طریق تصمیمات اتخاذ شده، کلیت بازار را بهبود بخشید، اکنون حقوقی، بازار سهام را بازاری بهم پیوسته نمی بینند و اهداف هماهنگی را با یکدیگر دنبال نمی کنند.

سهامداران برای سرمایه گذاری در بورس صبور باشند

عظیمی با بیان اینکه سهامداران برای سرمایه گذاری در بورس صبور باشند، قیمت سهام در بازار ارزان تر از قیمت های کنونی نمی شود، گفت: با توجه به شرایط حاکم در اقتصاد کشور روند فعلی بازار تعجب آور است زیرا هیچ خطری بازار را تهدید نمی کند و شاخص نباید چنین روندی را داشته باشد.

عضو سابق شورای عالی بورس با تاکید بر اینکه بازار در شرایط فعلی، بازاری عمیق است و دیگر مانند گذشته نیست که بتوانیم بگوییم سهامداران هوشیار نیستند، افزود: این نشان می دهد مردم دیگر با تکیه بر اخبار نامعتبر منتشره شده در فضای مجازی اقدام به سرمایه گذاری در هر سهمی نمی کنند و از این به بعد بیشتر از نظر متخصصان برای سرمایه گذاری استفاده می کنند.

به گزارش ایرنا،  روز سه‌شنبه (21 اردیبهشت ماه)  معاون اقتصادی رییس جمهوری، تصمیمات جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت را ابلاغ کرد که براساس آن مصوبات مربوط به 3 بند نخست بسته حمایتی از بازار سهام در ستاد اقتصادی دولت به تصویب رسید.

بر اساس این ابلاغیه،  بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران، ظرف مدت سه هفته نسبت به فروش تدریجی 200 میلیون دلار از منابع ارزی حساب صندوق توسعه ملی اقدام و منابع حاصل را به صندوق تثبیت بازار سرمایه واریز کند.

 همچنین مقرر شده است که به  منظور حمایت از تامین مالی بنگاه‌های اقتصادی از طریق بازار سرمایه، بانک مرکزی جمهوری اسلامی ایران به فوریت، نسبت به لغو بخشنامه‌ها و مصوبات ممنوعیت اعطای تسهیلات برای خرید سهام به شرکت های سرمایه گذاری، هلدینگ و کارگزاری‌ها اقدام کند.

بر این اساس، سرمایه‌گذاری در خرید سهام شرکت‌های پذیرفته شده در بازار سرمایه جزو مصادیق سرمایه‌گذاری قابل قبول برای اعطای اقامت پنج ساله به اتباع خارجی است.

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 26 خرداد / بازار فردا مثبت می‌ماند؟

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس یکشنبه 2 خرداد / نماد مثبتی در بازار داریم؟

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمای...

بورستهران- ایرنا- مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید حدود 450 میلیارد تومان...

Irna.ir/
اجاره‌های تا 5میلیون در بازار املاک مسکونی ال‌جی فروشنده آیفون می‌شود؟ پیش‌بینی هفته آخر خرداد 1400 از نگاه تحلیلگران بازار سرمایه مدیرعامل گروه سایپا رای خود را به صندوق انداخت قیمت خودرو چه تغییری کرد؟ کرونا بنادر جنوب چین را از کار انداخت مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز دلار به کانال 23 هزارتومانی باز می‌گردد؟ گرانی رینگ خودرو؛ قیمت‌ها 4 تا 8برابر شد! مدل 2022 سریع‌ترین پورشه جهان رونمایی شد چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 خرداد / دلار در روز انتخابات چگونه است؟ روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟ ارايه 2 طرح ویژه برای حمایت از بورس امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/3/27 بنیانگذار علی بابا، نقاش می‌شود؟ جزيیات حمله به خط انتقال برق ایران در عراق پیش‌بینی بورس هفته آخر خرداد 1400 / چه نمادهایی بعد از توافقات برجام پیش‌رو هستند؟ فروش 4محصول زامیاد از روز شنبه ماشین‌های برقی به ایران می‌آید؟ مهلت ثبت‌نام و سقف تسهیلات کمک ودیعه اجاره مسکن آخرین خبرها از انفجار خط انتقال برق ایران به عراق/ وضعیت صادرات برق سایپا با تنوع در طراحی به دنبال جلب رضایت است

در حال بارگیری...