3 فاکتور مهم برای رشد بورس/ بانکی‌ها از مدار حقیقی‌ها خارج شدند

3 فاکتور مهم برای رشد بورس/ بانکی‌ها از مدار حقیقی‌ها خارج شدند

در جریان معاملات روز یکشنبه، گروه‌های بانک‌ها و موسسات اعتباری و سرمایه‌گذاری‌ها بیشترین خروج پول حقیقی را شاهد بودند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، بورس در دومین روز هفته با افت مواجه شد تا تحلیلگران تکنیکال علت این رفت و برگشت‌های بازار سهام را در حمایت ها و مقاومت های شاخص کل و شاخص کل هموزن بدانند.

شاخص بورس تهران از منظر تکنیکال کلاسیک بین دو سطح حمایتی یک میلیون 400 هزار واحدی تا یک میلیون 450 هزار واحدی قرار دارد. نماگر RSI نیز واکنش خوبی به محدوده های زیر 30 نشان داده است. از نظر تحلیل تکنیکال بازار سرمایه آماده رشد است. اما عوامل بیرونی بازار سرمایه و ایجاد ریسک های مختلف هنوز اجازه آغاز این رشد را نداده است.

طی روزهای گذشته، بازار به اخبار مثبت واکنش خوبی نشان داده و مسیر صعودی را در پیش گرفته است. به نظر می رسد کانال 1.5 میلیون واحدی از نظر روانی برای سهامداران یک کانال مهم است که ورود و خروج به آن به یک مشکل برای بورس تبدیل شده است.

این محدوده‌ در ماه‌‌های گذشته چندین مرتبه مورد حمایت قرار گرفت، اما دوام زیادی نیاورد و با افت و شکست همراه شد. عده‌ای از فعالان باراز با مثبت شدن روند معاملات اهداف بالاتر را برای شاخص متصور هستند و بازار سرمایه را بازار جا مانده از تورم می‌دانند که باید با رشد این جا ماندگی را جبران کند. اما افت دلار در بازار آزاد را مانعی برای این موضوع می ‌بینند.

* نمادهای ریالی بازار را با رشد همراه کردند

وحید جعفری، کارشناس بازار سرمایه در گفت‌‌و‌گو با خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، گفت: ‌وضعیت شاخص های مختلف در بازار سرمایه طوری است که می توان رشد را برای بورس متصور بود. اما مهم این است که این رشد ادامه دار خواهد بود یا یک رشد چند روزه اتفاق خواهد افتاد؟

وی ادامه داد: از نظر تکنیکی بورس در وضعیت کف سازی قرار دارد و با کاهش ریسک‌های تحمیل شده به بورس از بیرون بازار سرمایه، می توان امیدوار به رشد بورس در کوتاه مدت و میان مدت باشیم.

این کارشناس بازار سرمایه تاکید کرد: روندهای درونی بازار در معاملات این روزها نشان دهنده میل به صعود در بازار بود. رشد ارزش معاملات خرد، ورود پول و مازاد تقاضا سه فاکتوری هستند که باید برای رشد بازار به صورت یکپارچه مثبت شوند. در صورتی که این این سه عامل روند خوبی به خود بگیرند می تواند امیدوار بود که روند صعودی به خود بگیرد.

جعفری با اشاره به برخی نمادها که به عنوان لیدر بازار شناخته می شوند، تصریح کرد: طی روزهای گذشته لیدرهای سنتی بازار که نمادهای موسوم به ریالی بورس هستند، بازار را بالا کشیدند و شاخص صعود چشمگیری داشت.

* افت شاخص های بورس

در پایان معاملات روز یکشنبه، شاخص کل بورس با ریزش 3 هزار و 447 واحدی نسبت به روز شنبه به رقم یک میلیون و 463 هزار و 32 واحد رسید. بازدهی این شاخص منفی 24 صدم درصد بوده است.

شاخص کل هموزن بورس نیز با افت 436 واحدی در سطح 395 هزار و 447 واحدی ایستاد. بازدهی این شاخص منفی 11 صدم درصد بوده است. همچنین شاخص کل فرابورس 59 واحد پايین آمد و در سطح 19 هزار و 205 واحد باقی ماند.

* افزایش ارزش معاملات خرد بازار سرمایه

امروز ارزش کل معاملات بازار سهام به رقم 17 هزار و 605 میلیارد تومان کاهش یافت که نسبت به روز گذشته افت 2 درصدی را نشان می دهد. ارزش معاملات اوراق بدهی در بازار ثانویه 11 هزار و 68 میلیارد تومان بود که 63 درصد از ارزش کل معاملات بازار سرمایه را تشکیل می ‌دهد.

ارزش معاملات خرد سهام با افزایش 7 درصدی نسبت به روز کاری قبل به رقم سه هزار و 111 میلیارد تومان رسید که سهم 17 درصدی از کل معاملات بورس داشته است.

* خروج پول حقیقی از بازار سهام

امروز ارزش خالص تغییر مالکیت حقوقی به حقیقی بازار منفی شد و 217 میلیارد تومان پول حقیقی از بورس خارج شد. گروه های بانک ها و موسسات اعتباری و سرمایه گذاری ها بیشترین خروج پول و گروه های فلزات اساسی و هتل و رستوران نیز بیشترین ورود پول حقیقی را به نام خود ثبت کرده اند.

در معاملات روز یکشنبه بیشترین خروج پول حقیقی به سهام تفارس (شرکت تامین سرمایه خلیج فارس)، نمادهای آریان (شرکت پارس آریان) و شستا (شرکت سرمایه گذاری تامین اجتماعی) اختصاص داشت و نمادهای ورنا (سرمایه گذاری رنا)، وبانک (سرمایه گذاری گروه توسعه ملی) و فولاد (فولاد مبارکه اصفهان) بیشترین ورود پول حقیقی را داشتند.

* کاهش ارزش صف های خرید بورس

در جریان معاملات روز شنبه 218 سهم با رشد قیمت و 414 نماد نیز با افت قیمت روبرو شدند. در پایان معاملات امروز، ارزش صف ‌های فروش پایانی بازار نسبت به روز کاری قبل 79 درصد افزایش یافت و به 141 میلیارد تومان رسید. ارزش صف ‌های خرید نیز نسبت به پایان روز کاری گذشته 71 درصد افت کرد و در رقم 136 میلیارد تومان ایستاد.

امروز نمادهای وبانک (شرکت سرمایه گذاری گروه توسعه ملی)، شاراک (شرکت پتروشیمی شازند اراک) و غدشت (شرکت دشت مرغاب) بیشترین صف خرید را داشتند.

بیشترین صف فروش بازار در پایان معاملات به نماد سکرد (شرکت سیمان کردستان)، کایزد (فرانسوز یزد)، فگستر (گسترش صنایع روی ایرانیان) تعلق داشت.

انتهای پیام/

عرضه 1.2 میلیون تنی سنگ آهنی‌ها در بورس کالا

عرضه 1.2 میلیون تنی سنگ آهنی‌ها در بورس کالا

تالار حراج باز بورس کالای ایران امروز شنبه 8 مردادماه میزبان عرضه 204 هزار تن سنگ آهن دانه بندی و 350 هزار تن کنسانتره سنگ آهن است. همچنین 585 هزار تن گندله سنگ آهن و 65 هزار تن آهن اسفنجی نیز در تالا...

Sena.ir/
اصلاح قانون بازار سرمایه در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس

اصلاح قانون بازار سرمایه در دستور کار کمیسیون اقتصادی مجلس

عضو ناظر مجلس در شورای عالی بورس گفت: تصویب اصلاح قانون بازار سرمایه این هفته در دستور کمیسیون اقتصادی مجلس قرار می‌گیر...

EghtesadOnline.com/
دو محصول ایران خودرو وارد بورس می‌شود/ 20 درصد نقدینگی کشور در قرعه‌کشی خودرو

دو محصول ایران خودرو وارد بورس می‌شود/ 20 درصد نقدینگی کشور در قرع...

ایلنا: رییس سازمان بورس و واراق بهادار اظهار داشت: مسيله شفافیت بازار بورس کالا منافع بازار را به دنبال دارد و در همین روزها در بورس دو محصول ایران خودرو بر روی...

Ilna.ir/
پیش بینی بورس امروز 13 تیر

پیش بینی بورس امروز 13 تیر

دیروز شاخص کل از سقوط در امان ماند. رقم یک میلیون و 500 هزار سطح حمایت شاخص است که مانع سقوط شاخص به کانال پايین‌تر...

Gostaresh.news/
رشد 6517 واحدی شاخص بورس تهران

رشد 6517 واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با افزایش 6517 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/
انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس نقطه پایان ندارد

انتشار صورت‌های مالی سازمان بورس نقطه پایان ندارد

بورستهران- ایرنا- معاون اجرایی سازمان بورس و اوراق بهادار گفت: این سازمان در راستای ارتقای شفافیت، صورت‌های مالی خود را در سال گذشته برای نخستین بار منتشر کرد که این رویه در سال جاری و سال‌های آتی نیز...

Irna.ir/
صندوق پروژه هیبریدی انرژی‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی خواهد شد/صندوق پروژه ای جدید در بورس انرژی راه اندازی می شود

صندوق پروژه هیبریدی انرژی‌های تجدیدپذیر راه‌اندازی خواهد شد/صندوق ...

مدیرعامل شرکت بورس انرژی ایران گفت: صندوق پروژه هیبریدی به‌ زودی در بازار بورس راه‌اندازی می‌شود که این صندوق می‌تواند روشی برای تامین مالی فعالان انرژی‌های تجدیدپذیر باشد.

YJC.news/
کمک دولت به بازار سرمایه برای بازگشت آرامش نسبی به معاملات

کمک دولت به بازار سرمایه برای بازگشت آرامش نسبی به معاملات

بورستهران- ایرنا- ريیس سازمان بورس‌ و اوراق بهادار با تاکید بر اینکه سال گذشته تعاملات خوبی با دولت داشتیم، اعلام کرد: تصمیمات گرفته شده در دی، بهمن و اسفندماه گذشته آرامش نسبی را بر بازار حاکم کرد.

Irna.ir/
بیش از یک میلیون تن سیمان به بورس کالا آمد

بیش از یک میلیون تن سیمان به بورس کالا آمد

عرضه های هفته جاری سیمانی ها یکشنبه 30 مرداد و دوشنبه 31 مرداد انجام می شود. در عرضه های امروز، 66 شرکت سیمانی در...

EghtesadOnline.com/
زمان عرضه‌های بورس کالا تغییر کرد

زمان عرضه‌های بورس کالا تغییر کرد

بورستهران- ایرنا- بورس کالای ایران با توجه به تعطیلی روزهای یکشنبه و سه شنبه شنبه هفته آینده، نحوه عرضه محصولات در هفته منتهی به 6 مهرماه را اعلام کرد.

Irna.ir/
ورود چندین هیات خارجی به بازار سرمایه ایران

ورود چندین هیات خارجی به بازار سرمایه ایران

بورستهران- ایرنا- مشاور رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در امور بین‌الملل گفت: در سطح دوجانبه یعنی روابطی که با نهادهای ناظر هدف خود داریم، اکنون سازمان بورس با بیش از 20 نهاد ناظر و بورس موافقت‌نامه ...

Irna.ir/
روند شاخص بورس کماکان نزولی است

روند شاخص بورس کماکان نزولی است

روند شاخص بورس تهران امروز هم مانند شنبه نزولی بود و با افتی بیش از ده هزار واحدی به افتی که این هفته آغاز کرده بود...

Borna.news/
عوامل عقب گرد شاخص بورس شناسایی شد

عوامل عقب گرد شاخص بورس شناسایی شد

گرچه از مهم‌ترین عوامل عقبگرد شاخص نمی‌توان نقش عوامل بنیادی از جمله...

Gostaresh.news/
عرضه بیش از 253 هزار تن محصول در بورس کالا

عرضه بیش از 253 هزار تن محصول در بورس کالا

بورس کالای ایران امروز (سه شنبه) میزبان عرضه 253 هزار و 330 تن انواع محصول در تالارهای مختلف بود.

MehrNews.com/
رقیب جدید برای بازار بورس

رقیب جدید برای بازار بورس

با وجود چشم انداز مثبتی که بورس دارد، اما روند معاملات در این بازار به گونه ای نیست که سرمایه گذاران ترغیب به ادامه...

Gostaresh.news/
خبر مهم درباره شیوه جدید فروش خودروها | نحوه متفاوت فروش خودروهای سایپا و ایران خودرو | خداحافظی با ... بورس قرمز ماند | کاهش 8 هزار و 855 واحدی شاخص کل دوسال گذشته کم آب ترین سال ها/ کاهش 26 درصدی بارندگی در تهران ادعای یک دیپلمات آگاه: قرار است پول ایران در کره جنوبی آزاد شود آیا ایرانی‌ها حاضرند این خودروی بدترکیب را بخرند؟ کاهش 10 درصدی قیمت انواع روغن خوراکی ایران مقتدر مرهون رشادت‌های رزمندگان دفاع مقدس است تایید خبر آزادسازی منابع ارزی مسدودی ایران در رویترز و فایننشال‌تایمز سهام عدالت را وثیقه کن وام بگیر! بیش از 90 درصد چک‌ها وصول شد عرضه خودرو توسط شرکت‌های خودروساز یا بورس کالا در نیمه دوم امسال دامنه نوسان این 11 نماد احتمالا تغییر کند! جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار+ جزيیات( 10 مهر ) وصول بیش از 90 درصد چک‌ها در مرداد 1401 فروش 98 میلیون بشکه نفت توسط عراق در ماه گذشته تخصیص 26 هزار میلیارد تومان سرمایه به بخش گاز گزارش جدید از تحولات بازار مسکن اعلام حقوق گمرکی واردات تجهیزات و ماشین آلات تراز بانک اقتصادنوین در شهریور ماه مثبت بود رشد یک درصدی تولید خودروی سواری مدرسه بانک اقتصادنوین در روستای نايب کندی ماکو افتتاح شد جزییاتی از خبر مبهم آزادسازی پول‌های بلوکه شده 26 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای طرح‌های اولویت‌دار شرکت ملی گاز پیش‌بینی شده است تازه‌ترین جزییات از آزادسازی پول‌های بلوکه شده/ ترمز بازار ارز کشیده می‌شود؟ آخرین قیمت طلا، سکه، دلار / سکه امامی در کانال 15 میلیون تومان آغاز فروش متری مسکن از ماه آینده 7 میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران آزاد می‌شود سرمایه‌گذاری خارجی 4 میلیون و 500 هزار دلاری در قم معرفی سه فعالیت اقتصادی پرخطر/ ناامن‌ترین حوزه‌های... کندی اینترنت و مشکلات درمانی بازنشستگان/نسخه الکترونیک غیر قابل دسترسی شده است بانک ها تصمیم گیرنده نهایی برای ارايه تسهیلات با سهام هستند! استفاده 50 درصدی از ظرفیت خطوط لوله انتقال فراورده متوسط قیمت هر متر مسکن به 43 میلیون رسید+ جزيیات قیمت جدید رهن مسکن در تهران + جدول وقتی قدرت ژيوپلتیکی- امنیتی به کمک اقتصاد می آید بریتانیا در بحران ارزی آغاز معاملات توافقی ارز در کانال 30 هزار تومان تورم مسکن در شهریور ماه چه تغییری کرده است؟ جزيیات مهم درباره دریافت سهام عدالت جدید برنامه معاملات بورس کالا تغییر کرد باقر و سیامک نمازی آزاد شدند؛ مبادله زندانیان آمریکایی با 7 میلیارد دلار ایران در کره جنوبی؟ اقتصاد ایالات متحده وارد رکود شد وجود 4 میلیون راس دام سبک مازاد در کشور کاهش نرخ رسمی 18 ارز/ نرخ رسمی 15 ارز افزایش یافت رشد 70 درصدی فروش خودروهای برقی در سال 2023 پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید پرداخت 27 هزار میلیارد تومان وام آسان/ 485 هزار نفر فقره وام ازدواج گرفتند پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید همسان سازی حقوق بازنشستگان به ایستگاه آخر رسید | واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امشب؟ ماشین خاص جیمز باند فروخته شد + تصاویر و قیمت