انتخابات 20 اسفند، تعیین‌کننده سرنوشت شرکت‌های سهام عدالت

انتخابات 20 اسفند، تعیین‌کننده سرنوشت شرکت‌های سهام عدالت

بورستهران- ایرنا- مدیر توسعه و برنامه‌ریزی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی با بیان اینکه اهمیت انتخابات 20 اسفند ماه، ترسیم‌کننده سرنوشت شرکت‌های سرمایه‌گذاری است، گفت: برگزاری درست انتخابات به شفافیت و مدیریت صحیح منابع مالی این شرکت‌ها منجر خواهد...

«محمدجواد فرهانیان» امروز (یکشنبه) در گفت و گو با خبرنگار اقتصادی ایرنا به برگزاری مجامع عادی به طور فوق العاده و انتخاب هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی اشاره کرد و افزود: نخستین مرحله از برگزاری این مجامع به صورت الکترونیکی در بیش از 15 شرکت برگزار شده است که به دلیل به حد نصاب نرسیدن حضور سهامداران در سامانه، مجمع مزبور به نوبت دوم موکول شده است، طبق قانون تجارت باید بار دیگر این مجمع برگزار شود که این بار محدودیت حد نصاب وجود ندارد و بر همین اساس آگهی‌های ارايه شده قرار بر این است تا در دهه پایانی اسفند ماه شاهد برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه گذاری استانی باشیم.

مدیر توسعه و برنامه‌ریزی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اضافه کرد: افرادی که روش غیرمستقیم را در سهامداری عدالت انتخاب کرده‌اند به جای سهامداری 36 شرکت بورسی، سهامدار شرکت سرمایه‌گذاری استانی خواهند بود و لازم است به حقوق سهامداری خود در این شرکت ها از جمله حق رای خود در مجامع آگاه باشند.

فرهانیان گفت: دارندگان سهام عدالت باید به عنوان اصلی بدیهی در سرنوشت دارایی مالی خود حساس باشند، به همین منظور سهامداران این شرکت ها لازم است در آینده این شرکت‌ها از طریق شرکت در مجامع، مشارکت داشته باشند.

وی اظهار داشت: با توجه به شرایط روز، شیوع بیماری کرونا و نیز ظرفیت های محدود در برگزاری مجمع برای انبوهی از سهامدار، قانون‌گذار امکان برگزار مجمع به صورت الکترونیکی را پیش بینی کرده است.

فرهانیان افزود: برای استفاده از این ظرفیت، در مرحله نخست باید به طور حتم سهامداران شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت سجامی شوند و بعد از آن اطلاعات دارایی خود را در سامانه ddn.csdiran.ir ملاحظه کنند.

مدیر توسعه و برنامه‌ریزی شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اظهار داشت: اگر قرار باشد از بین دارایی‌های مالی که در اختیار افراد قرار دارد مجامعی برگزار شود، اطلاعات مربوط در مورد جزییات مجامع در قسمت اطلاعیه‌ای که در سامانه وجود دارد اعلام خواهد شد.

وی با بیان اینکه افراد براساس تعداد سهم، حق رای خواهند داشت، گفت: در صورتی که شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی از ظرفیت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی استفاده کرده باشند، سامانه https://dima.csdiran.ir/ آماده برگزاری مجامع خواهد بود و سهامداران با ورود به این سامانه می‌توانند در انتخابات مشارکت کنند.

فرهانیان خاطرنشان کرد: براساس دستورالعمل‌ به محض آغاز برگزاری مجمع با نظر ریاست مجمع، رای‌گیری ها تا چند روز تداوم خواهد داشت و فرد با مراجعه به سامانه مشخصات اعضای نامزد شده را ملاحظه و بررسی می کنند و آرای خود را به شخص مورد نظر تخصیص خواهند داد.

مشارکت جدی مشمولان سهام عدالت در انتخابات

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: افراد کاندید شده به منظور احراز پست هیات مدیره این شرکت‌ها رزومه‌هایی را ارايه و سازمان بورس آن‌ها را تایید کرده است؛ بنابراین سهامداران می‌توانند براساس تعداد سهم‌ها و قدرت انتخابی که داشته‌اند افراد مورد نظر را انتخاب کنند.

وی بر لزوم مشارکت جدی سهامداران در انتخابات اشاره کرد و گفت: پنج نفر از افراد کاندیدا شده به مدت دو سال به عنوان اعضای هیات مدیره در هر استان انتخاب خواهند شد، قدرت تصمیم‌گیری درباره دارایی‌های شرکت سرمایه‌گذاری در اختیار این افراد خواهد بود، در نتیجه سهامداران لازم است با مدنظر قرار دادن  سودآوری و رشد شرکت مورد نظر درباره انتخاب اعضای هیات مدیره به درستی تصمیم‌گیری کنند.

فرهانیان با بیان اینکه برگزاری درست انتخابات 20 اسفند به دلیل اینکه منجر به مدیریت صحیح ثروت مالی می‌شود، به عنوان نکته بسیار مهمی تلقی می شود، گفت: برگزاری مجامع به صورت الکترونیک  به لحاظ اجرایی با برخی از دغدغه‌ها همراه است، نخستین دغدغه مربوط به این است که برخی از افراد به دلیل احتمال اختلال در اینترنت و سامانه مربوط به انتخابات ممکن است در روز نخست موفق به شرکت در انتخابات نشوند و گاهی سهامداران نسبت به این موضوع سوال دارند که آیا این انتخابات محدود به فرصت زمانی کوتاه است یا خیر؟ فرصت ارايه شده برای مشارکت در انتخابات طولانی است و محدود به یک روز نمی شود به طور معمول بین سه تا 6 روز از برگزاری مجامع فرصت برای رای دادن وجود دارد که این موضوع به عنوان نکته ای مثبت در انتخابات تلقی می شود. در صورت بروز ابهام و سوال نیز سهامداران می توانند با سامانه 1569 تماس گرفته و طرح موضوع نمایند.

مدیر توسعه و برنامه‌ریزی شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: فرصت لازم برای مشارکت در انتخابات فراهم است تا افراد با کسب آگاهی‌های لازم و دقت نظر، کاندیداها را شناسایی و به ایشان رای دهند.

وی با بیان اینکه اهمیت این انتخابات، ترسیم سرنوشت شرکت های سرمایه گذاری است، افزود: برگزاری انتخابات از دو جنبه تاثیرگذار خواهد بود و انتخاب هیات مدیره مناسب منجر به پاسخگویی درست به سهامداران می شود، در نهایت زمینه ایجاد شفافیت در فعالیت شرکت ها را فراهم می کند. و عملکرد هیات مدیره بر عایدی سرمایه ای سهامداران اثرگذار است.

کنترل شرکت بورس و فرابورس بر شرکت‌های سرمایه‌گذاری

فرهانیان با بیان اینکه سازمان بورس و شرکت‌هایی مانند بورس تهران و فرابورس کنترل‌های لازم را بر عملکرد شرکت‌های سرمایه‌گذاری دارند، گفت: تمهید ارتباط شایسته بین مردم و شرکت‌های سرمایه گذاری از طریق اعضای هیات مدیره صورت می گیرد؛ بنابراین باید فردی انتخاب شود که قدرت پاسخگویی و شفاف سازی فضا را برای سهامداران داشته باشد.

مدیر توسعه و برنامه‌ریزی شرکت سپرده گذاری مرکزی افزود: سهامداران برای حضور در انتخابات باید به طور حتم احراز هویت (سجامی) شده باشند تا از طریق درگاه‌های شرکت سپرده‌گذاری مرکزی به سامانه برگزاری مجامع هدایت شوند، این اقدام به این منظور است که اطمینان حاصل شود در این فرایند  الکترونیکی آیا رای دهنده، سهامدار شرکت است یا خیر؛ بنابراین این عملیات راستی آزمایی از طریق سامانه سجام صورت خواهد گرفت.

وی خاطرنشان کرد: برای افرادی که سجامی شده اند، فایلی در سامانه باز می‌شود که می توانند از این طریق دارایی‌های مالی خود را مشاهده کنند و اگر افراد مستحق رای دادن باشند سامانه برای آنها بازگشایی و ورود آنها امکان‌پذیر می شود.

فرهانیان گفت: افرادی که سجامی نشده باشند به درگاه یکپارچه ذینفعان بازار سرمایه به سهامداران دسترسی نخواهند داشت.

تاثیر برگزاری مجامع در پرداخت سود سالیانه شرکت‌ها

مدیر برنامه‌ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی به تاثیر تصمیمات مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی بر  پرداخت سود سالیانه شرکت ها اشاره کرد و گفت: هیات مدیره این شرکت ها باید دعوت کننده به مجامع عادی سالانه باشند که در آن صورت‌های مالی شرکت ها مصوب و میزان سود پرداختی نیز تعیین می شود.

وی اظهار داشت: به عبارت دیگر در مجمع عادی سالانه اعلام می شود که با توجه به صورت های مالی چه میزان سود به سهامداران تعلق می گیرد و درصد پرداخت سود به چه صورتی خواهد بود.

فرهانیان به پرداخت سود سال 98 سهام عدالت اشاره کرد و گفت: سودهای توزیع نشده مربوط به سال‌های پیش از 98 در اختیار سازمان خصوصی قرار دارد و ممکن است سازمان خصوصی سازی در زمینه پرداخت سود سال گذشته سهام عدالت تصمیم گیری و در نهایت اقدام به توزیع سود بین مشمولان سهام عدالت کند.

مدیر برنامه ریزی و توسعه شرکت سپرده گذاری مرکزی خاطرنشان کرد: پرداخت سود سهام عدالت در سال‌های آینده به عهده هیات مدیره منتخب است، مدیران با مشخص کردن زمان برگزاری مجمع عادی سالانه تصمیمات این مجمع را اجرا خواهند کرد. این امر مطابق نص صریح قانون تجارت خواهد بود.

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات

تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخ...

بورستهران- ایرنا- سخنگوی آزادسازی سهام عدالت گفت: از 19 میلیون نفر مشمول روش مستقیم، حدود سه میلیون و 200 هزار نفر سهام خود را فروخته‌اند، سود سهام سهامدارانی که سهام عدالت را به فروش نرساندند پرداخت ...

Irna.ir/

باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سجامی شوند

سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سج...

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت از شرکت‌های سرمایه‌پذیر به حساب مشمولان واریز می‌شود.

FarsNews.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/
خبری جدید درباره انتخابات سهام عدالت

خبری جدید درباره انتخابات سهام عدالت

معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: 30 میلیون نفر سهامدار غیرمستقیم شرکت‌های سهام عدالت در 31 استان دارای 380 هزار میلیارد تومان سرمایه هستند و حق آنهاست که بخواهند درباره سرنوشت سرمایه خود تصمیم بگیرند.

TejaratNews.com/
"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

"صبر"، قانون اول "بورس"

BourseNews.ir/
پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

پیش بینی وضعیت بورس پس از انتخابات

یک کارشناس بازار سرمایه اظهار داشت: کاهش نرخ ارز تقریبا منتفی شده است و این جزو سیاست‌های دولت بود که در انتهای دوره خدمت خود از لحاظ روانی در بازار سرمایه اثر بگذارد.

Bartarinha.ir/
آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه خبر داد.

TejaratNews.com/
آمادگی دو بانک بزرگ کشور برای اعطای کارت اعتباری سهام عدالت کارشکنی برخی شهرداری‌ها در اجرای طرح ملی مسکن تغییر در روش انتشار EPSها/ بررسی تغییر دامنه نوسان عرضه 920 تن اسیداستیک "شفن" افت 1.5 درصدی نرخ فروش پلی پروپیلن جم در بورس کالا چرا نوسانات دلار محدود شده است؟ / واکنش‌ مردم به « نرخ کارشناسی دلار» کرونا کدام پرواز‌های خارجی را ممنوع می‌کند؟ افت نرخ فروش محصولات پتروشیمی مارون در بورس کالا جزيیات بسته جدید سیاست ارزی بانک مرکزی افزایش 80 درصدی قیمت روغن مایع و 146 درصدی قیمت روغن جامد باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟ قیمت روز خودرو را اینجا دنبال کنید رشد 6 درصدی نرخ پلی اتیلن سنگین پتروشیمی امیرکبیر عدم تغییر چشمگیر در عملکرد پتروشیمی خراسان در بورس کالا افزایش 400 تنی میزان فروش آرتوزایلین پتروشیمی برزویه بورس در هفته‌ای که گذشت/ تزریق 24 هزار میلیارد تومانی هم تاثیری روی بازار نداشت بازدهی سالیانه 77 درصدی صندوق "سهامی ثروت آفرین تمدن " جوجه یک روزه کمیاب و گران شد/ هشدار درباره افزایش دوباره قیمت مرغ جزيیات پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت آخرین وضعیت قیمت و واردات روغن 3 اقدام تاثیرگذار در خروج معاملات بورس از رکود بازدهی 86.6 درصدی سالانه صندوق "بذر امیدآفرین" عرضه صکوک اجاره 10 هزار میلیارد ریالی صبا تامین سقوط نفت به 40 دلار تا 10 سال آینده بازار سرمایه نقش کلیدی در تحقق شعار سال دارد سلامت و معیشت مردم، رفع تحریم‌ها و افتتاح طرح‌های ملی 4 هدف اصلی در 100روز پایانی دولت است محصولات معدنی وارد روند واقعی‌سازی قیمت شده‌اند امکان تنظیم بهینه بازار با تحلیل داده‌های شفاف بورس کالا ارزش 370 میلیارد ریالی صندوق "مشترک گنجینه مهر" زنگنه: 21.5 میلیون تن از تعهد افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی محقق شد یک هفته با بورس کالا پلاستیک دوباره گران شد ارزش صندوق بانک گردشگری از 101 هزار میلیارد ریال فراتر رفت معاملات بورس در روزهای پایانی فروردین ماه مثبت می‌شود؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/27 بازدهی یک‌ساله صندوق‌ها به کمتر از 92 درصد رسید قرارداد ترکمانچای فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تولیدکنندگان ایرانی ها حدود 1600 خانه در ترکیه خریدند ارزش صندوق‌های مختلط به 24 هزار میلیارد ریال رسید ولخرجی دولت با دلارهای بلوکه / «به جای طلبمان واکسن بدهند» آیا با دستمزد 4 میلیون تومانی می‌توان زندگی کرد؟ ایرانی‌ها بیشترین خریدار خانه در ترکیه هستند ادامه روند تقاضای ضعیف محصول تختال فولاد خوزستان آثار مالیات خانه‌های خالی بر بازار مسکن نقدینگی در کشور به وضعیت انفجار رسید/ هدایت نقدینگی باید از روز اول دولت آینده آغاز شود یک هفته با صنایع بورسی رودخانه‌ای در ولز، پر از شیر شد چرا یارانه رمضان کم واریز شد؟ حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه

در حال بارگیری...