مقاومت برخی مغازه‌ها در برابر کاهش قیمت مرغ/ وجود صف خرید در برخی مناطق

مقاومت برخی مغازه‌ها در برابر کاهش قیمت مرغ/ وجود صف خرید در برخی مناطق

قیمت مرغ در مراکز شهر و فروشگاه های بزرگ کاهش یافته اما برخی مغازه ها به ویژه حاشیه های شهر که نظارت بر آنها نیست گران فروشی و قطعه فروشی می کنند، صفهای خرید هم وجود دارد.

به گزارش تجارت‌نیوز، چند روزی است که تب و تاب قیمت مرغ در بازار فروکش کرده و مسيولان هم مرتب از کاهش قیمت خبر می دهند، اما بررسی ها حاکی است هنوز برخی از مغازه ها در برابر کاهش قیمت مقاومت دارند و صف های خرید مرغ نیز کامل برچیده نشده است، قطعه فروشی در مغازه ها هم که ممنوع اعلام شده بود همچنان ادامه دارد.

قیمت مرغ در چند هفته گذشته تا کیلویی 45 هزار تومان افزایش یافت که انتقادات بسیاری را در پی داشت هفته گذشته «قرارگاه مرغ» دولت، نرخ مرغ دولتی را حدود 22 درصد افزایش داد و قیمت بازار را نیز با عرضه بیشتر در این قیمت تثبیت کرد اما هنوز برخی مناطق تهران قیمت ها بالاست.

در منطقه 19 تهران به جای مرغ کامل، ویترین مغازه ها پر از قطعات مرغ با قیمت های گران تا 68 هزار تومان است و آنها در برابر تقاضای مشتریان میگویند: «مرغ نداریم». مغازه داران به جای مرغ قطعات آنرا با قیمت نزدیک به سه برابر می فروشند. مراکز توزیع به نرخ دولتی هم کم است و کفاف تقاضا را نمی کند و صف های طولانی همچنان برای خرید مرغ بسته می شود.

صف های طولانی بر خرید مرغ دو سیگنال از کاهش عرضه یا نابسامانی توزیع خبر می دهد علاوه بر آن عاملی برای انتشار ویروس سرکش کرونای انگلیسی هم است. روز گذشته وزیر بهداشت صفهای مرغ را یکی از دلایل افزایش تعداد مبتلایان و فوتی ها دانسته بود.

وزیر بهداشت روز گذشته در نامه‌ای به معاونان درمان، بهداشت و غذا و دارو وزارت بهداشت و روسای دانشگاه‌های علوم پزشکی سراسر کشور ضمن اشاره به اینکه آنچه همکارانم در روزهای اخیر می‌بینند ناشی از بی‌توجهی‌های قبل از سفرها به‌خصوص بازارهای شلوغ، صف‌های طولانی و درهم فشرده مرغ و غیره است، هفت بند راهبرد اجرایی را جهت کاهش فشار سنگین به بخش‌های بستری و احتمال کمبود تخت بیمارستانی بخصوص مراقبت های ویژه ابلاغ کرد.

مرغ کامل کم است

بسیاری از مغازه داران هنوز به نرخ مصوب دولتی که 24900 تومان اعلام شده پایبند نیستند و گرانتر می فروشند و یا به فروش قطعات مرغ که ممنوع شده ادامه می دهند.

فروشنده یک مغازه مرغ فروشی که در حال قطعه کردن مرغ ها است و در ویترین چندین مرغ کامل دارد به خریداران می گوید که مرغ ندارد.

وی گفت که این قطعات سفارش رستوران ها است و به آنها تحویل خواهد داد، قیمت قطعات مرغ در این مغازه مختلف و تا 68 هزار تومان بسته به نوع قطعه وجود داشت.

یک فروشنده مرغ در منطقه 19 تهران مرغ را کیلویی 28 هزار تومان می فروشد و در پاسخ به اینکه چرا قیمت بالاست می گوید: مرغ دولتی برای توزیع بین مردم به ما نمی دهند. تعداد مراکزی که نرخ دولتی توزیع می کنند بسیار کم است اگر می خواهید مرغ به قیمت 24900 تومان بگیرید باید به یکی از این مراکز مراجعه کنید.

وی می گوید: یک مرکز توزیع دولتی در محل است که همیشه صف است اما در محله های دیگر شنیده ام صف نیست اما باید ماشین سوار شوید.

یکی از مراکز از چند صد متری که مردم صف بسته اند کامل مشخص است، هر کدام از آنها دو عدد مرغ کیلویی 24900 تومان می گیرند. صفی که حداقل 20 نفر از مرد و زن و پیر و جوان در آن وجود داشت.

قیمت مرغ تثبیت می شود؟

مرور قیمت های بازار نشان می دهد که قیمت مرغ به ویژه در مناطق حاشیه و جاهایی که اثری از بازرسی نیست همچنان به شرایط پایدار نرسیده است و دولت با عرضه بیشتر مرغ و افزایش تعداد مراکز توزیع دولتی و نظارت بر قطعه فروشی ها قیمت مرغ را در همان نرخ دولتی تثبیت کند.

از سوی دیگر دولت باید از موج اول گرانی درس بگیرد که چه موانعی سبب شد تا ارزانی پایدار ایجاد نشود و آن موانع را برطرف کند. در موج اول گرانی که در 6 ماه گذشته اتفاق افتاد قیمت مرغ ابتدا به کیلویی 45 هزار تومان افزایش یافت و بعد با دخالت وزارت جهاد اگرچه کاهش یافت اما پایدار نبود و پس از آن موج دوم گرانی اخیر ایجاد شد.

چند عامل در گرانی‌های اخیر مرغ و ناپایداری قیمت موثر بود؛ مشکل تامین نهاده خوراک مرغداران به دلیل کندی اختصاص ارز، گران بودن قیمت جهانی و محدود بودن کشورهای صادر کننده به دلیل شرایط کرونا، اشکالات سامانه توزیع نهاده بین مرغداران و از همه مهمتر نفوذ رانت و فساد به شبکه توزیع نهاده که بیشترین سهم واردات را در سال گذشته داشت، اشکال در سامانه توزیع محصول مرغ توسط وزارت صمت و در کل اشکال در ساختار مدیریت دو وزارتخانه صمت و جهاد کشاورزی و مدیریت جزیره ای از آن جمله بود.

تا این اشکالات برطرف نشود تثبیت قیمت در بازار مرغ و دیگر محصولات کشاورزی بسیار سخت است و هر لحظه امکان بازگشت گرانی وجود خواهد داشت، گام بزرگی مجلس برای حذف مدیریت جزیره ای برای برگرداندن وظایف مدیریت بازرگانی کشاورزی به وزارت جهاد برداشته است اما برداشتن گام های دیگر برای اصلاح بقیه اشکالات هم ضرورت دارد.

آخرین خبرها از بازارهای مختلف را در تجارت‌نیوز بخوانید.

منبع: فارس

local_offerبرچسب‌ها:
جوجه یک روزه کمیاب و گران شد/ هشدار درباره افزایش دوباره قیمت مرغ

جوجه یک روزه کمیاب و گران شد/ هشدار درباره افزایش دوباره قیمت مرغ

یک تولیدکننده مرغ گفت: علی رغم قیمت مصوب 4200 تومان، جوجه به قیمت 6 هزار تومان هم پیدا نمی‌شود و این زنگ هشداری برای افزایش دوباره قیمت مرغ در بازار است.

TejaratNews.com/
وعده کاهش قیمت مرغ در روز‌های آینده

وعده کاهش قیمت مرغ در روز‌های آینده

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران، با اشاره به فراوانی تولید مرغ در کشور گفت: 130 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در دی ماه انجام شده که نتیجه آن این است؛ ماهانه 220 تا 250 هزار تن و روزانه 7200 تا 75...

Bartarinha.ir/

ثبات قیمت مرغ در بازار

به‌زودی آرامش به بازار مرغ برمی‌گردد

به‌زودی آرامش به بازار مرغ برمی‌گردد

وزیر جهادکشاورزی ضمن عذرخواهی از مردم بابت تلاطم در بازار تاکید کرد: کارگروه ویژه ای برای کنترل بازار در بخش مرغ تشکیل شده و به زودی آرامش به کل کشور بازمی‌گردد.

TejaratNews.com/
قاچاق جوجه‌های یک روزه/ احتمال التهاب دوباره در بازار مرغ

قاچاق جوجه‌های یک روزه/ احتمال التهاب دوباره در بازار مرغ

نايب ريیس کانون سراسری انجمن‌های صنفی مرغ گوشتی کشور و یک نماینده مجلس در رابطه با قاچاق جوجه یک روزه به خارج از کشور اظهارنظر کردند.

TejaratNews.com/
قیمت مرغ در دیگر شهرها چقدر است؟

قیمت مرغ در دیگر شهرها چقدر است؟

قیمت مرغ دولتی در تهران 24 هزار تومان است. برخی از گزارش‌ها هم می‌گوید قیمت مرغ در دیگر استان‌ها کمتر از این رقم است؛ عددی بین 14 تا 18 هزار تومان. اما مردم می‌گویند قیمت مرغ در شهر محل سکونت آنها فرا...

TejaratNews.com/
افزایش 82درصدی قیمت مرغ طی ماه‌های اخیر

افزایش 82درصدی قیمت مرغ طی ماه‌های اخیر

در ادامه افزایش قیمت مرغ و نوسان آن طی ماه های اخیر این کالا نسبت به سال گذشته بیش از 82 درصد افزایش قیمت داشته است، این در حالی است که واردات نهاده های تولید از جمله ذرت و سویا متوقف نشده و تامین ارز...

Bartarinha.ir/

قیمت مرغ افزایش یافت؟

افزایش 100 درصدی قیمت مرغ ثبت شد

افزایش 82 درصدی قیمت مرغ/ واردات 2.9 میلیارد دلاری ذرت و سویا

قیمت مرغ در بازار به نرخ مصوب نزدیک می‌شود

قیمت مرغ در بازار به نرخ مصوب نزدیک می‌شود

یک مقام مسيول با بیان اینکه با توجه به تامین و عرضه مرغ قیمت آن باید در بازار به نرخ مصوب برسد، گفت: اگر با واحدهای متخلف برخورد قاطع و اثرگذار شود، کسی جرات تخلف نخواهد داشت.

TejaratNews.com/
احتمال افزایش دوباره قیمت مرغ، قوت گرفت

احتمال افزایش دوباره قیمت مرغ، قوت گرفت

یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است که نرسیدن نهاده‌های دامی جدید به واحدهای تولید کننده مرغ، احتمال افزایش دوباره قیمت این محصول در هفته‌های آینده را افزایش داده است.

Bartarinha.ir/
شکستن مقاومت بازار با اصلاح قیمت مرغ

شکستن مقاومت بازار با اصلاح قیمت مرغ

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه هیچ نگرانی برای تامین مرغ وجود ندارد و بازار واکنش مناسبی به توزیع گسترده نشان داده است، اظهار کرد: با توجه به تولید خوبی که در داخل داریم و با آر...

Bartarinha.ir/
قاچاق جوجه یکروزه از کشور/بازار مرغ در خطر التهاب مجدد!

قاچاق جوجه یکروزه از کشور/بازار مرغ در خطر التهاب مجدد!

نایب ريیس کانون سراسری مرغداران گوشتی از خطر التهاب مجدد بازار مرغ در سایه قاچاق جوجه یک روزه خبر داد.

TejaratNews.com/
تويیتربازی با بیت کوین کار دست ایلان ماسک داد عرضه اولیه فتوسا چقدر نقدینگی می خواهد؟ + فیلم بلومبرگ: ایران خود را برای عرضه نفت آماده می‌کند روابط عمومی قوی، موفقیت سازمان را به همراه دارد صادرات اوپک یک میلیون بشکه افزایش یافت مجلس حامی سایپای نوین و تولید خودرو‌های باکیفیت در داخل است امروز خبری از رشد سنگین قیمت ارزهای مجازی نبود پایان خوشی مدیران فرمایشی درگاه‌های پرداخت صرافی‌های رمز ارز بسته می‌شود؟ رشد 190 درصدی میزان فروش «فتوسا» در سال 99 سونامی افزایش قیمت کالاهای اساسی/ کسی پاسخگوی گرانی‌ها نیست پیش‌بینی بورس 29 اردیبهشت / بازار در کوتاه مدت مثبت می‌شود؟ عملکرد ناموفق برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت سود هر سهم "قمرو" 371 درصد افزایش یافت سود هر سهم "وسبحان" کاهش یافت امهال اقساط دریافت‌کنندگان تسهیلات ارزی و ریالی آسیب‌دیده از کرونا و تحریم‌ها گروه خودرو در راس معاملات تالار شیشه‌ای تغییر مالکیت 965 میلیون اوراق بهادار مالی تعیین سود 5175 ریالی "ساوه" انتقاد آزادگان بر عدم حمایت "خودکفا" از زیرمجموعه‌ها کاهش 1131 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات به 16 هزار میلیارد تومان نزدیک شد راغفر: بورس تبدیل به «کازینو» شده است قیمت سکه افزایش یافت کمتر از یک‌ درصد سهامداران عدالت در انتخابات شرکت کردند/ دولت غیر قانونی عمل کرده است درخواست افزایش 50درصدی قیمت شیرخام درخواست افزایش 50 درصدی قیمت شیرخام فروش اینترنتی گوشت آهو؛ هر کیلو 680هزار تومان ارزش سهام عدالت امروز 28 اردیبهشت یک نماینده: بازار رمزارز‌ها باید مدیریت شود حاشیه‌های بورس 28 اردیبهشت / شاخص کل با افت هزار واحدی به معاملات پایان داد ارزش پالایشی یکم 28 اردیبهشت 1400 چقدر شد؟ تکمیل مسکن مهر تا پایان دولت در هاله‌ای از ابهام ارزش سهام عدالت من (28اردیبهشت ماه) قیمت دلار و یورو در بازار آزاد واردات برق ارتباطی به کمبود آن ندارد/با تمام کشور‌های همسایه تجارت برق داریم انبار نهاده‌های دامی جارو شد؟ قدرتمند شدن اقتصاد کشور، درگرو افزایش تولید داخلی با کیفیت است تداوم روند منفی شاخص بورس تهران چه میزان اعتبار برای مناطق دارای تنش آبی تصویب شد؟ ارزش سهام عدالت و دارایکم در 28 اردیبهشت 1400 چقدر شد؟ تداوم روند منفی شاخص بورس رشد 46 درصدی صادرات در سال 1400 انتشار اوراق مالی اسلامی قانون بودجه 1400 از هفته اول خرداد سهامداران «فملی» بخوانند (28اردیبهشت) / فملی با معاملاتی متعادل سبزپوش شد بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس امروز (28اردیبهشت) / بی مهری حقیقی ها گریبان برکت را گرفت ویژه سهامداران شستا (28 اردیبهشت) / رشد اندک شستا به روند نزولی این نماد پایان داد آغاز مجدد فروش اوراق برای پوشش کسری بودجه دولت از خرداد ریزش بیش از 1000 واحدی شاخص کل کارت زرد وزیر صمت از مجلس / علت افزایش قیمت فولاد شرح داده شد اقتصاد ژاپن بیش از 5 درصد کوچک شد

در حال بارگیری...