سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست

سیمان مشمول قیمت گذاری و نظام سهمیه بندی نیست

وزارت صنعت، معدن و تجارت طی نامه ای به رییس سازمان بورس اعلام کرد سیمان مشمول قیمت‌گذاری دولتی و نظام سهمیه بندی نیست.

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از تسنیم، محمدعلی دهقان دهنوی رییس سازمان بورس و اوراق بهادار در نامه ای به علیرضا رزم حسینی وزیر صنعت، معدن و تجارت به چالش های صنعت سیمان اشاره و بر لزوم خروج این محصول از شمول قیمت گذاری و عرضه در بورس کالای ایران تاکید کرد که در پاسخ آن به صراحت اعلام کرد سیمان مشمول قیمت‌گذاری و نظام سهمیه بندی نیست. با این تفاسیر موافقت وزارت صمت با واقعی سازی قیمت سیمان برپایه نظام عرضه و تقاضا در بورس کالا اعلام شده است.

 در این نامه آمده است:

همانگونه که استحضار دارید امروزه مصرف سیمان در نقش نهاده ساختمانی و عمرانی می تواند به عنوان یکی از شاخص های پیشرفت کشورها در نظر گرفته شود. در کشور ایران حدود 75 شرکت تولیدکننده سیمان با ظرفیت 85.3 میلیون تن وجود دارد که از نظر ظرفیت چهارمین رتبه را در کشورهای جهان بعد از چین، هند و آمریکا در اختیار دارد. رکود در ساخت و ساز داخلی و کاهش بودجه عمرانی دولت و محدودیت های بوجود آمده در صادرات باعث شد تا ایران نتواند از بخش عمده ای از ظرفیت تولید سیمان خود استفاده نماید، با این حال پیش بینی می شود ظرفیت تولید، به دلیل تکمیل کارخانجات در دست احداث تا پایان سال 1400 به حدود 95 میلیون تن بالغ شود. ظرفیت تولید سیمان کشور در سال 1398 از مرز 80 میلیون تن گذشت (با توجه به چشم انداز برنامه پنجم توسعه ظرفیت تولید این صنعت باید به 110 میلیون تن برسد).

از اوایل سال 1387 که طرح های توسعه سیمان شروع و به بهره برداری رسید و برخی کارخانجات جدید راه اندازی شدند، ظرفیت تولید به طور چشم گیر افزایش یافت. البته این افزایش تولید با افزایش مصرف ناشی از طرح هایی همچون مسکن مهر همراه شد و سرمایه گذاری در صنعت سیمان به طور چشمگیر رشد کرد.

هم اکنون در بازار سرمایه ایران تعداد 33 شرکت در گروه صنعت سیمان پذیرفته شده است (31 شرکت در بورس تهران و 2 شرکت در بازار فرابورس)

چالش های صنعت سیمان:

براساس مکاتبات دریافتی از شماری از شرکت های تولیدکننده سیمان، صنعت سیمان کشور با چالش های مهمی به شرح ذیر مواجه است:

- مشکلات مربوط به حمل و نقل جاده ای و هزینه بالای حمل و نقل ریلی (افزایش تا 60 درصد در سال 99 نسبت به سال 98)

- افزایش قیمت ماشین آلات و تجهیزات بیش از 100 درصد به دلیل نوسانات نرخ ارز

- افزایش قیمت آجر نسوز بیش از 200 درصد به دلیل نوسانات نرخ ارز

- افزایش قیمت پاکت سیمان بیش از 250 درصد

- عدم تامین پایدار انرژی مورد نیاز شرکت های سیمان، قطعی مکرر برق و گاز باعث خسارت های هنگفتی شده است

- مشکلات متعدد در استفاده از سوخت مازوت از نظر زیست محیطی و حمل

- افزایش نرخ انرژی در سال 99 و همچنین افزایش آن در بودجه سال 1400

- عدم استفاده کامل از ظرفیت تولید و هزینه های جذب نشده در تولید

- مشکلات نقدینگی و عدم تناسب بین افزایش در نرخ فروش سیمان با میزان افزایش در هزینه ها که عمدتا ناشی از قیمت گذاری می باشد

- وابستگی صادراتی به کشور عراق و به دنبال آن کاهش میزان صادرات به این کشور طی سنوات اخیر

- شرایط دشوار فروش و مازاد عرضه بر تقاضا به دلیل رکود اقتصادی و کاهش بودجه عمرانی

- افزایش بی رویه واحدهای تولید سیمان بدون عدم برآورد صحیح و منطقی از میزان ظرفیت و کشش مصرف سیمان

- رقابت ناسالم و منفی مانند اعمال تخفیفات نامتعارف ضمن ورود به بازارهای غیرمشترک و تاثیر منفی بر فروش سایر کارخانجات سیمانی

- ارزآوری نسبتا کم در برخی از شرکت های صادراتی به دلیل مشکلات ناشی از تحریم های بین المللی جهت انتقال ارز

نتیجه گیری و پیشنهاد:

علیرغم روند رشد قابل توجه صنعت سیمان در داخل کشور، متاسفانه در سال های اخیر این صنعت مهم و استراتژیک به دلیل نداشتن تقاضا، کمتر از ظرفیت اسمی تولید می کند و با موانع و چالش هایی در حوزه داخلی و خارجی روبرو شده است که در حوزه داخلی رکود در ساخت و ساز، نوسان نرخ ارز و ... و از سوی دیگر در حوزه خارجی، از دست دادن بزرگترین بازار صادراتی سیمان به کشور عراق است که متاسفانه این صنعت را با مشکل روبرو کرده است.

لذا راهکارهای پیشنهادی جهت رونق صنعت سیمان و برون رفت از مسکلات فعلی به شرح زیر تقدیم می گردد:

الف) خرج سیمان از لیست کالاهای تعزیراتی (شمول قیمت گذاری واقعی)

ب) آزادسازی قیمت فروش سیمان در داخل کشور به موازات سایر نهاده های ساختمانی (ازجمله فولاد و آهن، مصنوعات چوبی، تاسیساتی و ...)

ج) پذیرش و عرضه انواع سیمان در بورس کالای ایران و تعیین قیمت براساس عرضه و تقاضای بازار

ج) هموار نمودن فرآیند صادرات سیمان و تسهیل مقررات مربوط به برگشت ارز حاصل از فروش

د) ضرورت انجام افزایش سرمایه شرکت های سیمانی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی ها

گفتنی است در پاراف این نامه آمده است:

«سیمان مشمول قیمت گذاری دولتی نیست و فروش آن نیز در داخل کشور کاملا آزاد و خارج از نظام سهمیه بندی می باشد و در مورد بندهای «ج» و «د» نیز بطور اصول موافقت وجود دارد، سازوکار آن می بایست طراحی شود.»

در پایان اینکه بندهای «ج» و «د» در پیشنهادهای رییس سازمان بورس و اوراق بهادار مرتبط با پذیرش و عرضه انواع سیمان در بورس کالا، هموار نمودن فرآیند صادرات و همچنین افزایش سرمایه شرکت های سیمانی از محل مازاد تجدید ارزیابی دارایی هاست که طبق اعلام وزارت صمت، این وزاتخانه با اجرای این موارد موافق است.

local_offerبرچسب‌ها:
بازار سیمان در دست 15 نفر!/ سلاطین سیمان چه کسانی هستند؟

بازار سیمان در دست 15 نفر!/ سلاطین سیمان چه کسانی هستند؟

به گفته ريیس انجمن کارفرمایان صنعت سیمان، خرید 70 درصد سیمان در یک سال گذشته به دست 15 نفر در کشور صورت گرفته است و و سلاطین بازار سیمان هم به‌زودی کشف می‌شوند.

TejaratNews.com/
سیمان سهمیه‌بندی شد؟ / کجا سیمان 28 هزار تومانی می‌فروشند؟

سیمان سهمیه‌بندی شد؟ / کجا سیمان 28 هزار تومانی می‌فروشند؟

دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان اعلام کرده قیمت یک پاکت سیمان 50 کیلویی برای مصرف‌کننده 27 تا 28 هزار تومان است. اما مردم می‌‌گویند مدت‌هاست هر پاکت سیمان را بالای 40 هزار تومان می‌خرند، به شرط آنکه پید...

TejaratNews.com/
قیمت سیمان چقدر شده است؟ / سیمان همچنان ارزان است!

قیمت سیمان چقدر شده است؟ / سیمان همچنان ارزان است!

پس از انتشار خبر افزایش قیمت 40 درصدی سیمان توسط دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان، مخاطبان واکنش‌هایی داشتند که هرکدام به قیمت سیمان در شهر خود اشاره کردند و در عین حال مخاطبی هم مدعی شده است: با توجه به...

TejaratNews.com/

رانت 7هزار میلیاردی سیمان در جیب 30نفر / بورس کالا عامل جهش قیمت سیمان نیست

اتفاق عجیب در بازار سیمان/ هر پاکت سیمان تا 100 هزار تومان گران شد

اتفاق عجیب در بازار سیمان/ هر پاکت سیمان تا 100 هزار تومان گران شد

دیروز قیمت هر پاکت 50 کیلویی سیمان از 44 هزار تومان به بیش از 70 هزار تومان و میلگرد از 14 هزار تومان به 20 هزار تومان رسید. سیمان و میلگرد پراستفاده‌ترین مصالح در ساختمان است و گرانی این دو محصول می‌...

TejaratNews.com/
افزایش 12 درصدی نرخ سیمان فله/ واریز سود به جیب مافیای سیمان

افزایش 12 درصدی نرخ سیمان فله/ واریز سود به جیب مافیای سیمان

قیمت سیمان فله اواسط ماه گذشته، با هدف حذف واسطه‌ها و رسیدن محصول به دست مصرف‌کننده نهایی 12 درصد افزایش یافت؛ با این حال کارشناسان معتقدند این تصمیم، تاثیری در حذف مافیای سیمان ندارد و فقط منجر به اف...

TejaratNews.com/
سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند

سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند

مدیریت پذیرش و بازاریابی شرکت بورس کالای ایران با صدور اطلاعیه های جداگانه از پذیرش محصول دو شرکت سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز در بازار اصلی این بورس خبر داد.

EghtesadOnline.com/
تشکیل کنسرسیوم صادرات سیمان و بهبود فرایندها، اهداف اصلی میز صنعت سیمان

تشکیل کنسرسیوم صادرات سیمان و بهبود فرایندها، اهداف اصلی میز صنعت ...

دومین جلسه میز صنعت امروز یکشنبه 9 خردادماه و به میزبانی سازمان بورس و اوراق بهادار برگزار شد و مشکلات و چالش های این صنعت به همراه راهکارهای پیشنهادی مورد بحث و...

EghtesadOnline.com/
بورس کالا عامل افزایش قیمت سیمان نیست/ معامله 80 درصد سیمان عرضه شده در بورس کالا

بورس کالا عامل افزایش قیمت سیمان نیست/ معامله 80 درصد سیمان عرضه ش...

معاون عملیات و نظارت بورس کالای ایران با بیان اینکه 80 درصد سیمان عرضه شده در بورس کالا معامله می‌شود گفت: بورس کالا عامل افزایش قیمت در بازار نیست.

FarsNews.ir/
چرا سیمان 110هزار تومان شد؟ / تلاش واسطه‌ ها برای خروج سیمان از بورس کالا

چرا سیمان 110هزار تومان شد؟ / تلاش واسطه‌ ها برای خروج سیمان از بو...

نوسانات قیمت سیمان در این روزها نگرانی‌های بسیاری در پی داشته و به یکی از داغ‌ترین سوژه‌های کاربران فضای مجازی تبدیل شده است؛ عده‌ای قطعی برق و عده‌ای دیگر بورس...

EghtesadOnline.com/
40دلار تفاوت سقف هر تن سیمان داخلی با سیمان خارجی

40دلار تفاوت سقف هر تن سیمان داخلی با سیمان خارجی

به‌طور میانگین هر تن سیمان در سایر کشورها حدود 50 الی 100 دلار معامله می‌شود، حال‌آنکه نرخ هر تن سیمان در کشور ما در حال حاضر حدود 10 دلار است!

BourseNews.ir/
قطعی برق سیمان را کمیاب کرد / گرانی مجدد سیمان در بازار!

قطعی برق سیمان را کمیاب کرد / گرانی مجدد سیمان در بازار!

به دلیل کمبود برق و گاز دولت سهم انرژی کارخانه‌ها را کم و محدود کرد. همین مساله باعث برهم خوردن وضعیت مصالح‌فروشان شد. ريیس اتحادیه مصالح‌فروشان می‌گوید: تولید سیمان برخی کارخانه‌ها متوقف و همین مساله...

TejaratNews.com/
گاز کارخانه سیمان تهران قطع شد / احتمال کمبود و افزایش قیمت سیمان

گاز کارخانه سیمان تهران قطع شد / احتمال کمبود و افزایش قیمت سیمان

ريیس اتحادیه فروشندگان مصالح ساختمانی می‌گوید: چنانچه قطع گاز کارخانه سیمان تهران تداوم داشته باشد از هفته آینده تولید سیمان کاهش می‌یابد و قیمت سیمان گران‌تر می‌شود.

TejaratNews.com/
سیمان گران نشده، پاکت سیمان گران شده است

سیمان گران نشده، پاکت سیمان گران شده است

دبیر انجمن سیمان می‌گوید: قیمت سیمان گران نشده است؛ بلکه قیمت پاکت سیمان افزایش پیدا کرده است که مجبور شدیم قیمت سیمان پاکتی را افزایش دهیم.

TejaratNews.com/
عرضه اولیه سهام سیمان تامین «سیتا» در چهارشنبه جاری / سیمان آبیک هم بورسی می‌شود

عرضه اولیه سهام سیمان تامین «سیتا» در چهارشنبه جاری / سیمان آبیک ه...

مدیرعامل هلدینگ سرمایه‌گذاری سیمان تامین اعلام کرد: قرار است 16 درصد از سهام این هلدینگ در قالب عرضه اولیه با نماد «سیتا» به زودی (چهارشنبه هفته جاری) در بورس اوراق بهادار تهران انجام شود.

TejaratNews.com/
ماینرهای فراری از چین در راه ایران! اقدامات لازم را برای کنترل بازار و مقابله با گرانفروشی‌ها پیگیری شود اجرای مزایده 6 هزار محدوده معدنی تکمیل می‌شود آب کدام مشترکان جیره‌بندی می‌شود؟ سلطان سیمان هم پیدا شد! 349 میلیون دلار در سامانه نیما عرضه شد افزایش سرمایه 50 درصدی نماد دارویی | دابور سرمایه خود را به چقدر رساند؟ سهام عدالت امروز 4 مرداد چقدر شد؟ تحلیل تکنیکال و بنیادی غگل | سودای قیمت 500 تومانی! کشف 2480 دستگاه ماینر غیرمجاز در آبیک اخبار بورس فردا سه شنبه 5 مرداد | فرآیند انتقال نماد ذوب از فرابورس به بورس پرش دوباره مرغ به سکوی 40 هزارتومانی! رمزارز‌ها به مدار رشد بازگشتند محدودیت اینترنت چه بلایی بر سر اقتصاد می‌آورد؟ پاداش 2میلیاردی برای هیيت مدیره یک بانک رسوب 3.5 میلیارد دلار نهاده‌ دامی در گمرک + جدول موج‌ جدید خاموشی‌ها در راه است؟ حال خوب دارویی ها از خبر حذف ارز ترجیحی سهامداران نگران آینده بورس در دولت جدید نباشند | روند مثبت بازدهی بازار سرمایه تداوم دارد خدمت رسانی به حوزه سلامت از افتخارات بانک رفاه است سقف تسهیلات طرح "جهش مهر سلامت" افزایش یافت پیش‌بینی بورس مرداد 1400/ بحران خشکسالی چه تاثیری بر صنایع بورسی می‌گذارد؟ سایت آمازون پرداخت با بیت کوین را آغاز می کند ارز دیجیتال ریف فایننس (Reef Finance) چیست؟ کاهش 2.5 درصدی ارزش بازار جهانی ارز‌های دیجیتالی مدیرعامل توانیر درباره واردات ماینرهای چینی هشدار داد مخالف عرضه سیمان در بورس بودیم!! نرخ فروش رب گوجه فرنگی "غشهداب" بالا رفت "دابور" به افزایش سرمایه 50 درصدی رسید تقسیم سود 220 تومانی در مجمع "لبوتان" برگزاری مجمع "کنور" در 8 روز آینده راه‌حل عاجل بحران‌های اقتصادی "شغدیر" در مسیر پرداخت سود قرار گرفت آمازون هم به جمع بیت کوینی‌ها پیوست منتظر موج جدید خاموشی‌ها باشید آخرین اخبار از قطعی برق پاساژ علاءالدین قطعی برق اصفهان مربوط به شبکه سراسری است کشمکش بر سر عرضه سیمان در بورس / قیمت‌های نجومی و سود دلالان علت تجمع امروز در خیابان جمهوری چه بود؟ (فیلم) یارانه یک میلیونی هر ایرانی به خودروسازان! مردم نمی‌توانند بیشتر از نیم کیلو میوه بخرند! آغاز پذیره‌نویسی صندوق سرمایه گذاری جسورانه پیشرفت اصلاح خط ریخته‌گری یک مجتمع فولاد سبا «وبصادر» از بالای برج سپهر خبر خوش درآمدزایی به سهامداران داد خرید 83 درصد حقیقی‌ها اعمال محدودیت در فعالیت رمز ارزها تا پایان دوران گرمای هوا رشد 11 درصدی حجم معاملات بورس کالا در تیر ماه توضیحات بانک دی در خصوص بازگشایی نماد در بورس رنج معاملات سودده در فولاد آیفکس سبزپوش از تعطیلات بازگشت

در حال بارگیری...