افزایش مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در قاره سبز

افزایش مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا در قاره سبز

طبق گزارش آژانس محیط زیست اروپا در سال گذشته میلادی، 238 هزار نفر به خاطر آلودگی هوا جان خود را از دست دادند.

به گزارش خبرگزاری برنا؛ آژانس محیط زیست اروپا (EEA) در آخرین گزارش خود از وضعیت آب و هوای کشورهای اروپایی اعلام کرد که در سال 2021 حدود 238 نفر به خاطر آلودگی هوا جان خود را از دست دادند که نسبت به سال 2019 افزایش محسوسی داشته است.

در این گزارش آورده شده است که در سال‌های قبل میزان آلودگی و ریزگردها به خاطر قوانین قرنطینه ویروس کرونا کمتر بوده است ولی باز هم نسبت به سال‌های قبل از آن افزایش قابل ملاحظه‌ای دارد.

ریزگردها (PM2.5) معمولا محصول جانبی اگزوز خودروها یا نیروگاه های زغال سنگ هستند.

با وجود کاهش انتشار گازهای گلخانه‌ای به دلیل محدودیت‌های کرونایی، مقدار مرگ‌های زودهنگام ناشی از آلودگی کمی بیشتر از موارد ثبت شده در سال 2019 بود.

این آژانس در گزارش خود همچنین از افزایش میزان مرگ و میر ناشی از آسیب به لایه ازن و قرار گرفتن افراد در معرض اشعه‌های مضر خورشید خبر داد. به گفته سازمان جهانی بهداشت در سال 2020 نزدیک به 49 هزار مورد مرگ ناشی از بیماری‌های مربوط به اشعه‌های مضر خورشید گزارش شده است.

در گزارش آژانس اروپایی البته به این نکته اشاره شده است که میزان مرگ و میر ناشی از اشعه‌های مضر خورشیدی در سال 2020 نسبت به سال 2019 کمی کاهش یافته است.

اتحادیه اروپا اعلام کرده است که سیاست‌های اقلیمی خود را بر اساس قرار داده است که بتواند تا سال 2030 نسبت به سال 2005 نرخ مرگ و میر ناشی از آلودگی هوا را تا 55درصد کاهش داده باشد.