ساماندهی بازار سیمان از طریق عرضه در بورس کالا

ساماندهی بازار سیمان از طریق عرضه در بورس کالا

بورستهران - ایرنا - سرپرست سابق وزارت صنعت، معدت و تجارت گفت: بارها اعلام کرده‌ام که راه نجات عمده صنایع مختلف و بهبود اوضاع آن ها، استفاده از ظرفیت بورس کالا است و اکنون هم معتقدم که در مورد سیمان باید این اتفاق رخ دهد.

به گزارش روز چهارشنبه ایرنا از پایگاه خبری بورس کالا، «حسین مدرس خیابانی» با بیان اینکه  محصولات معدنی در بورس کالا می تواند به مشکل قدیمی ارزش گذاری محصولات در زنجیره فولاد پایان دهد، افزود: فعالان بخش فولاد از مدت ها قبل به طور دايم صحبت هایی را در زمینه ارزش گذاری حلقه های مختلف زنجیره فولاد مطرح کرده بودند اما نظرهای ارايه شده با اختلاف نظرهایی همراه بود.

وی افزود: ضرایب 16، 23 و 50 درصدی کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی نسبت به نرخ شمش فولاد خوزستان، همواره مورد اعتراض بخش های مختلف قرار دارد. در این زمینه، منتقدان معتقدند که اکثر سود و درآمد حاصل از تولید به حلقه های پایین دست زنجیره تولید فولاد تعلق گرفته و اکثر تولیدکنندگان حلقه های بالادست یعنی سنگ آهن، کنسانتره، گندله و آهن اسفنجی از این سود محروم هستند.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: در مجلس و همچنین وزارت صمت بارها بحث بازنگری در ارزش گذاری حلقه های مختلف فولاد مطرح بود که این موضوع را بنده هم در زمانی که مسوولیت وزارتخانه را برعهده داشتم مورد بررسی قرار دادم اما نشست های برگزار شده و پیگیری های صورت گرفته با نتیجه مثبت همراه نبود اما به نظر می رسد که این رویه امروز به جریان افتاده است. 

سرپرست سابق وزارت صنعت، معدت و تجارت گفت: در آن زمانی که قرار بود توسعه فولاد در بخش فولادسازی اضافه شود طبیعی بود که بیشترین درآمد را در آن حلقه ها مدنظر قرار دهند تا از این طریق بتواند در حلقه انتهایی سرمایه گذاری شود، اکنون هم در بخش های انتهایی مانند فولاد آلیاژی خاص یا ورق های عریض با کمبود مواجه هستیم و طبیعی است که نباید اجازه دهیم بخش سرمایه گذاری انتهای حلقه مخدوش شود.

اثر ورود کل زنجیره به بورس کالا

وی در ادامه به اتفاقات رخ داده در زمینه عرضه محصولات معدنی و زنجیره فولاد در بورس کالا اشاره کرد و گفت: بنده معتقدم که ورود کل زنجیره فولاد به بورس کالا می تواند به عمده مشکلات ارزش گذاری و قیمت کالاها در حلقه های مختلف زنجیره فولاد پایان دهد و با توزیع متوازن سود به توسعه مطلوب کل زنجیره کمک کرد. 

به گفته مدرس خیابانی، یکی از مزایای بزرگی که بورس کالا به دلیل جایگاهی که در بحث شفاف سازی و واقعی سازی قیمت ها دارد و کمک حال شرکت ها می شود، جلوگیری از موارد نظارتی شدید در خصوص عملکرد شرکت هاست به طوریکه وقتی شرکتی محصولاتش را در بورس عرضه می کند دیگر مشکلی در حوزه نظارتی به دلیل شفافیت بورس کالا برای آن شرکت ایجاد نمی شود. 

سرپرست سابق وزارت صنعت، معدت و تجارت در ادامه گفت: گاهی به دلیل تغییر قیمت های جهانی و نیز شوک های قیمتی ایجاد شده در داخل کشور، برای تولیدکنندگان فولاد به صرفه بود تا مواد اولیه را بالاتر از این ضرایب و از طریق حلقه های بالادست تامین کنند؛ بنابراین اصرار بر ادامه فروش محصولات معدنی با اعداد پایین تر که به ترویج واسطه گری منجر می شود، سود حاصل از تولید را به جیب عده ای واسطه انتقال می دهد و به نظر می رسد واقعی سازی قیمت ها از طریق مکانیسم بورس کالا بهترین راه حل در این حوزه باشد. 

اصلاح ارزش گذاری

سرپرست سابق وزارت صنعت، معدت و تجارت تاکید می کند که با عرضه مواد اولیه بالادستی صنعت فولاد در بورس کالا اتفاقی مثبت در جریان است.

به گفته او، اکنون تقریبا همه محصولات حلقه های زنجیره فولاد در بورس عرضه می شود و از این طریق ضمن از بین رفتن اختلاف قیمت و رانت ها، قیمت ها واقعی خواهند شد و شفاف سازی صورت می گیرد.

مدرس خیابانی خاطرنشان کرد: به نظر می رسد که در این میان دیگر بحث ارزش گذاری براساس نرخ شمش فولاد خوزستان، بازنگری و تا حد زیادی اعتراضاتی که به طور معمول در بخش فولاد وجود داشت با این اتفاق مرتفع خواهد شد.

سیمان هم بورسی شود

سرپرست سابق وزارت صنعت، معدت و تجارت افزود: بارها اعلام کرده ام که راه نجات عمده صنایع مختلف و بهبود اوضاع آن ها، استفاده از ظرفیت بورس کالا است و اکنون هم معتقدم که در مورد سیمان باید این اتفاق رخ دهد.

وی اظهار داشت: در صورت ورود و عرضه سیمان در بورس کالا اجازه داده می شود تا علاوه بر ارايه مجوز به کارخانه ها برای نوسازی و توسعه، زمینه افزایش ظرفیت های کارخانه و بهبود فعالیت در حوزه صادرات فراهم شود؛ بنابراین در مجموع شواهد نشان می دهد که ورود و معامله محصولات از طریق بورس به نفع کل صنعت خواهد بود.

مدرس خیابانی تصریح کرد: باید توجه کرد که هدف از عرضه محصولات در بورس کالا و انتقال سود به مجموعه کارخانه و بنگاه های اقتصادی این است که کارخانجات و بنگاه ها از محل این انتفاع و واقعی شدن قیمت فروش، اقدام به توسعه کمی و کیفی و زیرساخت ها کنند و در این زمینه همه بخش ها باید برای تحقق رشد تولید کمک کنند. 

سرپرست سابق وزارت صنعت، معدت و تجارت در پایان گفت: همچنین در کنار آن باید توسعه زیربناها در بخش های مختلف  کشور مانند انتقال آب خلیج فارس، راه آهن، جاده، نیروگاه، خطوط انتقال آب و همچنین توسعه بحث اشتغال که در زنجیره فولاد برای ما از اهمیت زیادی برخوردار است با موفقیت همراه شود.

خبر مهم برای سیمانی‌های بورس | سیمان 40 درصد گران شد

خبر مهم برای سیمانی‌های بورس | سیمان 40 درصد گران شد

دبیر انجمن تولیدکنندگان سیمان از افزایش 40 درصدی قیمت سیمان خبر داد و گفت: قیمت یک کیسه 50 کیلویی بدون ارزش افزوده برای تولیدکنندگان 28 هزار تومان تمام می‌شود.

NabzeBourse.ir/
پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

پیش‌بینی بورس 24 خرداد / بورس مثبت می‌شود؟

بسیاری از کارشناسان بازار معتقدند در بیشتر بازارها روند رکودی حاکم شده است. اما معضل اساسی بازار سرمایه علاوه بر رکود، تحرکات منفی است که در نتیجه اقدامات نادرست دولت و نهاد ناظر در بازار ایجاد شده اس...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 26 خرداد / بازار فردا مثبت می‌ماند؟

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر بورس

پیش‌بینی بورس 12 خرداد 1400 / اثرات مثبت مالیات بر عواید سرمایه بر...

یک کارشناس بازار سرمایه معتقد است؛ جریان نقدینگی در بازار سرمایه خوب نیست و نقطه روشنی برای بالا رفتن حجم معاملات و در نتیجه افزایش ارزش معاملات وجود ندارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 / بازار به تعادل می‌رسد؟

پیش‌بینی بورس هفته آخر اردیبهشت 1400 از نگاه کارشناسان بازار سرمایه نشان می‌دهد بازار سهام احتمالا روندی متعادل را پشت سر بگذارد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه درباره روند بازار هفته دوم خرداد 1400

پیش‌بینی بورس هفتگی بازار سرمایه / نظر کارشناسان بازار سرمایه دربا...

در اواخر هفته گذشته بازار سهام روندی متعادل و مثبت را داشت و شاخص کل به محدوده یک میلیون و 109 هزار واحد رسید. باید دید بازار سرمایه در هفته آینده از نگاه کارشناسان بازار سرمایه چه روندی را می‌گذراند؟

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 11 خرداد 1400 / بازار تا پایان هفته متعادل خواهد بود

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته‌ای که گذشت/ زنگ خطر برای بورس به صدا درآمد

بورس در هفته گذشته در روندی مطابق ماه گذشته، کاهشی قرار گرفت و شاخص کل با کاهش 3.4 درصدی به یک کانال پایین تر وارد شد و باید دید حمایت از شاخص کل فعال می شود یا خیر؟

FarsNews.ir/
نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمایه

سرمایه‌گذاری بخشی از دارایی سازمان بورس در صندوق تثبیت بازار سرمای...

بورستهران- ایرنا- مدیر امور مالی سازمان بورس و اوراق بهادار با بیان اینکه سازمان بورس می‌تواند بخشی از دارایی خود را در صندوق تثبیت بازار سرمایه‌گذاری کند، گفت: سازمان بورس باید حدود 450 میلیارد تومان...

Irna.ir/
دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه امسال بورس آخر هفته انجام می‌شود

دومین عرضه اولیه بورس در سال جاری،‌ مربوط به شرکت لیزینگ کارآفرین در روز چهارشنبه انجام می‌شود.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/

پیش‌بینی بورس 28 اردیبهشت / صف‌های فروش فردا جمع می‌شوند؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

مروری به عملکرد بورس در هفته دوم خرداد 1400

در هفته گذشته، بورس تهران چه عملکردی به جا گذاشت؟ بهترین بازدهی از آن چه نمادهایی شد؟ روند معاملاتی در هفته گذشته چگونه بود؟

EghtesadOnline.com/
خاموشی مراکز مجاز رمزارز تا پایان شهریور 1400 انعقاد تفاهم‌نامه تامین مالی تولید، با استفاده از سرمایه‌های خرد مردمی کارت اعتباری سهام عدالت به کدام سهامداران تعلق نمی‌گیرد؟ کارخانه قند ورامین به چرخه تولید بازگشت افزایش تسهیلات بلاعوض مسکن محرومان حجم معاملات نقدی دلار و یورو در بهار 1400 شرایط پیش فروش یکساله محصولات ایران خودرو + جدول تصاویری از «هیوندا النترا» جدید با ظاهر اسپرت دنده معکوس بیت کوین در معاملات امروز قیمت طلا به مسیر صعودی بازگشت قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | نوسان دلار در محدوده حساس/ پیش بینی روند بازار ... میزان مشارکت در عرضه اولیه لطیف چقدر بود؟ / به هر کد معاملاتی چند سهم رسید؟ افزایش هزینه خانوار؛ رشد 50درصدی برخی کالاها آخرین صورتحساب پالایشی یکم 2 تیر 1400 چقدر شد؟ قیمت طلا و سکه در بازار امروز پایان عرضه اولیه «لطیف» / به هر نفر چند سهم رسید؟ رشد ارزش سهام عدالت در آخرین روز معاملاتی هفته | ارزش سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی در 2 تیر 1400 پایان بورس امروز 2 تیر 1400 / شاخص کل کانال یک میلیون و 200 هزار واحدی را رد کرد پایان عصر دستور برای تعیین قیمت رشد پرقدرت شاخص بورس در آخرین روز معاملاتی هفته واریز سهمیه سوخت تیر ماه/ بنزین یارانه‌ای چه کسانی حذف شد؟ رشد 26 هزار واحدی شاخص بورس تهران / ارزش معاملات دو بازار از 9هزار میلیارد تومان فراتر رفت سهامداران شپنا بخوانند (2تیر) / شپنا با رشد 1.3درصدی به استقبال هفته آینده رفت صندوق‌ درآمد ثابت؛ کم ریسک ترین گزینه های سرمایه گذاری در بورس روند صعودی شاخص با رشد 26 هزار واحدی آخرین قیمت‌های مسکن در غرب و مرکز تهران قیمت اجاره و فروش مسکن در اصفهان بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس(2تیر) / ورود امیدوار کننده حقیقی ها به بازار سهام در آخری... قیمت اجاره و فروش مسکن در اهواز قیمت خودرو‌های یک تا دو میلیارد در بازار نمای پایانی بورس (2تیر1400) / شاخص کل با رشد 26هزار واحدی همراه شد چرا ممکن است بازار در مورد فدرال رزرو و نرخ بهره اشتباه کند؟ رشد 26 هزار واحدی شاخص کل "ثفارس"،"قشکر"، "بکاب"، "غنوش"، "غشصفا"، "غالبر" مشمول رفع گره معاملاتی دلار صرافی ملی در مرز کانال قیمت جدید عملکرد ماهانه «چخزر» زیر ذره بین / ثبت درآمد 18میلیارد تومانی برای صنایع چوب خزر کاسپین "لطیف" عرضه اولیه می شود/ مهمان جدید فرابورس آمد درج نماد معاملاتی "زسپاها" در فرابورس بازارگردانی به روش مبتنی بر حراج "ساذری" از شنبه هفته آینده "پاسا" افزایش سرمایه ندارد بورس تهران عضو هیات مدیره فدراسیون بورس های اروپا-آسیا شد بورس و کابینه دولت سیزدهم گره‌گشایی از کلاف سردرگم بورس در خردادماه متقاضیان وام اجاره، دو هفته دیگر معرفی می‌شوند عضویت بورس تهران در هیات‌مدیره فدراسیون بورس‌های اروپا-آسیایی مجلس، حامی تقویت صنعت خودروی کشور است انتشار دستورالعمل‌های آیین نامه شرکت‌های اعتبارسنجی حمله پهپادی به مجموعه دارویی برکت صحت دارد؟ دادوستد 159 هزار خاک روی در بورس کالا بیش از از 168 هزار تن فرآورده هیدروکربوری مهمان بورس انرژی

در حال بارگیری...