آنچه سهامداران عدالت باید بدانند/ مشارکت 49 میلیون نفر در اقتصاد کشور

آنچه سهامداران عدالت باید بدانند/ مشارکت 49 میلیون نفر در اقتصاد کشور

با توجه به گستردگی مشمولان سهام عدالت که به 49 میلیون نفر می‌رسد، واگذاری مدیریت این سهام به مردم زمینه مهمی در جلب مشارکت مردم در اقتصاد، سرمایه‌گذاری و توزیع ثروت فراهم می‌شود.

به گزارش خبرگزاری فارس، هدف قانون‌گذار در اعطای سهام عدالت به 6 دهک کم درآمد جامعه، توزیع عادلانه ثروتهای جامعه بین حدود 50 میلیون اقشار کم درآمد جامعه بود.

این سهام بعد از 14 سال در 9 اردیبهشت 99 آزاد شد و ر مدیت یک ماه مردم فرصت داشتند دو روش مدیریت مستقیم یا غیر مستقیم برگزیند،‌ و در نهایت حدود 19 میلیون نفر روش مدیریت مستقیم را برگزیدند و 30 میلیون نفر در روش مدیریت غیر مستقیم باقی ماندند، در حال حاضر امکان فروش 60 درصد سهام عدالت وجود دارد و سهام اکثر شرکتهای سرمایه‌گذاری استانی در بورس قابل معامله شده است.

اول قرار بود در 20 اسفندماه انتخابات سراسری مجامع شرکتهای سرمایه‌گذاری استانی برگزار شود، اما با مصوبه شورای عالی بورس، این انتخابات به عقب افتاد و بعد از انتخابات ریاست جمهوری 1400 برگزار خواهد شد که بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور با 30 میلیون نفر دارنده حق رای خواهد بود.

الگوی اداره شرکتهای سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت،‌ همان الگوی تعاونی‌های سهام عام خواهد بود،‌ چون همه مشمولان دارای حق رای در این شرکتها مانند هم تعداد مشخصی سهام از 36 شرکت بورسی سهام عدالت دارند و هر کدام یک حق رای برابر خواهند داشت. یعنی شرکت سهامی عام است که ماهیت تعاونی هم دارد.

گسترش مالکیت در سطح عموم مردم با هدف تامین عدالت اجتماعی، بالا بردن مشارکت همه مردم در مدیریت اقتصادی کشور و بهبود درآمد خانوارها از طریق ساماندهی طرح توزیع سهام عدالت» به عنوان یکی از بارزترین دستاوردهای دولت ج.ا.ا در سال های اخیر است.

اعلام صورتحساب به سهامداران و مشخص کردن پرتفوی نهایی آنها، واریز سه مرحله سود سهام عدالت به حساب مشمولان نهایی، تعیین وضعیت و انتقال سهام متوفیان به وراث قانونی، انجام اصلاحات هویتی آنها با هماهنگی سازمان ثبت احوال کشور از اقدامات انجام گرفته با هدف ساماندهی موضوعات مربوط به سهام عدالت در سه سال اخیر بوده است.

طی دوره مورد بررسی، سود شرکتهای سرمایه پذیر سهام عدالت دریافت و بر این اساس مبلغی به ارزش 127 هزار میلیارد ریال به صورت سر جمع، به حساب بیش از 41 میلیون نفر از مشمولان طرح واریز شد.

گام جدید تحولات در مدیریت سهام عدالت

با موافقت مقام معظم رهبری با درخواست رییس جمهور مبنی بر آزادسازی سهام عدالت در چارچوب ابلاغیه مورخ 1399.2.9 معظم له، این موضوع و فراهم کردن مقدمات آن در دستور کار وزارت امور اقتصادی و دارایی و شورای عالی بورس قرار گرفت.

با توجه به ابلاغیه مدنظر؛ آزادسازی سهام عدالت با دو روش انتقال مستقیم سهام به مشمولین» و «آزادسازی به شیوه غیر مستقیم» انجام و کلیه اطلاعات سهامداران برای ادامه فرایند مذکور در اختیار شرکت سپرده گذاری مرکزی قرار گرفت.

در اجرای این فرایند سه اقدام اساسی به عمل آمد:

الف) انتقال مستقیم سهام به مشمولان:

حدود 19 میلیون نفر از مجموع 49 میلیون نفر مشمولین سهام عدالت، با انتخاب روش مستقیم به منظور مدیریت و اداره سهام خودشان اقدام کردند. در حال حاضر فروش حداکثر 60 درصد ارزش پرتفوی متعلق به مشمولین فوق، از طریق بانک ها و یا شرکت های کارگزاری به وکالت از فرد مشمول، امکان پذیر است.

ب ) آزادسازی به شیوه غیر مستقیم:

مقرر شده است پرتفوی سهام حدود 30 میلیون نفر از مشمولان انتخاب کننده روش غیر مستقیم از طریق شرکت های سرمایه گذاری استانی و یا کانون متشکل از شرکتهای سرمایه گذاری استانی، اداره شود. این دسته از مشمولین پس از پذیرش شرکتهای سرمایه گذاری استانی در بازار بورس و اوراق بهادار، سهامدار این شرکتها خواهند بود و از زمان اعلام آزاد شدن خرید و فروش، می‌توانند نسبت به معامله سهم خود در بورس اقدام نمایند.

موضوع افزایش و ثبت سرمایه شرکت های سرمایه گذاری استانی سهام عدالت در راستای انجام ماموریت مهم آزادسازی سهام عدالت در دستور کار قرار گرفته و این موضوع با موفقیت انجام و در حال اتمام است.

بعد از مرحله فوق؛ مطابق برنامه ریزی صورت گرفته مقرر شده است مجامع عمومی عادی به طور فوق‌العاده شرکتهای سرمایه گذاری استانی و انتخاب اعضای هیات مدیره شرکت های یادشده در 20 اسفند ماه سال جاری مقارن با مبعث رسول اکرم (ص) برگزار شود.

برای انجام موضوع مهم برگزاری مجمع شرکت‌ها و انتخاب اعضای هیات مدیره آنها لازم است همه دارندگان سهام عدالت انتخاب کننده روش غیر مستقیم در سامانه موسوم به سامانه سجام شرکت سپرده گذاری و تسویه وجوه ( https://www.sejam.ir/ ) ثبت نام کنند تا بتوانند در انتخابات اعضای هیات مدیره اسفند ماه شرکتهای سرمایه گذاری استان متبوع شرکت نمایند. یکی از مزایای ثبت نام در سامانه یادشده واریز سود سهام عدالت و همچنین بهره مندی از مزایای افزایش سرمایه شرکت های سرمایه گذاری سهام عدالت است.

تا تاریخ 1399.11.19 به طور متوسط حدود 53 درصد از دارندگان سهام عدالت در سامانه سجام ثبت نام کرده اند. مشارکت حداکثری دارندگان سهام عدالت در ثبت نام در سامانه سجام و حضور آنها در انتخابات اعضای هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری استان متبوع خود می تواند مسیر مدیریت کارآمد و ارزش آفرین شرکتهای سرمایه گذاری سهام عدالت در اقتصاد ملی و استانی را تضمین نماید.

با توجه به اطلاع رسانی های گسترده و مشارکت هموطنان عزیزمان به ترتیب سه استان کرمان، فارس و یزد بالاترین درصد ثبت نام سجامی را به خود اختصاص داده اند. لازم است هموطنان عزیز دارنده سهام عدالت و انتخاب کننده روش غیر مستقیم که تاکنون ثبت نام خود را انجام نداده اند، برای ثبت نام در سامانه یادشده اهتمام بیشتری مبذول نمایند.

در ادامه این فرآیند فراخوان هایی به منظور دعوت از همه افراد واجد شرایط و دارای صلاحیت های تخصصی و حرفه‌ای، فعالان بخش خصوصی و مسلط به مباحث شرکت داری، کارآفرینان، فعالان بازار های مالی و همچنین صاحبنظران و اساتید دانشگاه در همه استان ها به عنوان داوطلبین کاندیداتوری اعضای هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری استان متبوع خود در سامانه ستان سازمان بورس و اوراق بهادار (سامانه تبادل اطلاعات نهادهای مالی به آدرس setan. seo . ir ) انجام شد تا دارندگان سهام عدالت به شایسته‌گان استان خود رای داده و آنها را به عنوان اعضای هیات مدیره شرکت سرمایه گذاری استان خود انتخاب نمایند. دقت در انتخاب افراد خبره و متخصص و دارای صلاحیت به عنوان اعضای هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری استانی می تواند آثار و برکات قابل توجهی مالی و اقتصادی برای ذی‌نفعان سهام عدالت و اقتصاد ملی و استانی داشته باشد.

افراد داوطلب دارای صلاحیت های حرفه ای و واجد شرایط کاندیداتوری برای عضویت هیات مدیره شرکت های سرمایه گذاری می توانند حداکثر تا 5 ام اسفند ماه در سامانه ستان ثبت نام نمایند.

انتهای پیام/ب

سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سجامی شوند

سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت واریز می شود/ سهام داران سج...

مدیر سیستم‌های تسویه و پرداخت شرکت سپرده‌گذاری مرکزی گفت: سود مرحله دوم سهام عدالت به محض دریافت از شرکت‌های سرمایه‌پذیر به حساب مشمولان واریز می‌شود.

FarsNews.ir/
تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخابات

تعیین ‌تکلیف مدیریت سهام 30میلیون مشمول سهام عدالت با برگزاری انتخ...

بورستهران- ایرنا- سخنگوی آزادسازی سهام عدالت گفت: از 19 میلیون نفر مشمول روش مستقیم، حدود سه میلیون و 200 هزار نفر سهام خود را فروخته‌اند، سود سهام سهامدارانی که سهام عدالت را به فروش نرساندند پرداخت ...

Irna.ir/

باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود

خبری جدید درباره انتخابات سهام عدالت

خبری جدید درباره انتخابات سهام عدالت

معاون وزیر اقتصاد اظهار داشت: 30 میلیون نفر سهامدار غیرمستقیم شرکت‌های سهام عدالت در 31 استان دارای 380 هزار میلیارد تومان سرمایه هستند و حق آنهاست که بخواهند درباره سرنوشت سرمایه خود تصمیم بگیرند.

TejaratNews.com/
آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی از آغاز صدور کارت اعتباری خرید با وثیقه سهام عدالت یا یارانه خبر داد.

TejaratNews.com/
مردم 8میلیارد برگه سهام عدالت خود را فروختند

مردم 8میلیارد برگه سهام عدالت خود را فروختند

وزارت اقتصاد می‌گوید 3 میلیون و 250 هزار نفر از سهامداران عدالت، بیش از 8 میلیارد برگه سهام متعلق به خود به ارزش 13.6 هزار میلیاردتومان را فروختند تا فشار معیشتی ناشی از کرونا را جبران کنند.

Bartarinha.ir/
هر مشمول سهام عدالت چقدر سود می‌گیرد؟

هر مشمول سهام عدالت چقدر سود می‌گیرد؟

فرایند واریز سود مشمولان سهام عدالت در حالی امروز(پنج‌شنبه، 28 اسفند) صورت می‌گیرد که میزان سودی که مشمولان دریافت می‌کنند با توجه به ارزش اولیه سهام آن‌ها و همچنین بسته به این‌که سهام خود را فروخته‌ا...

Bartarinha.ir/

3 میلیون نفر سهام عدالت‌شان را فروختند/ چقدر سود سهام عدالت به خانوارها رسید؟

نصف سود سهام عدالت واریز شد

نصف سود سهام عدالت واریز شد

شرکت سپرده گذاری در اطلاعیه ای اعلام کرد: در مرحله نخست 50 درصد از سود متعلق به هر سهامدار در هر دو روش مستقیم و غیرمستقیم در آستانه سال نو پرداخت شد.

Bartarinha.ir/
50درصد از سود سهام عدالت پرداخت شد

50درصد از سود سهام عدالت پرداخت شد

شرکت سپرده گذاری مرکزی اوراق بهادار و تسویه وجوه (سهامی عام)‌ روز پنجشنبه در اطلاعیه ای اعلام کرد: در مرحله نخست 50 درصد از سود متعلق به هر سهامدار در هر دو روش...

EghtesadOnline.com/

50 درصد از سود سهام عدالت پرداخت شد

پرداخت مرحله دوم واریز سود سهام عدالت پس از تعطیلات نوروز

50درصد از سود سهام عدالت فردا واریز می‌شود

50درصد از سود سهام عدالت فردا واریز می‌شود

مشاور اجرایی سهام عدالت در شرکت سپرده گذاری مرکزی گفت: فردا بخشی از سود سهام عدالت (50 درصد) واریز می‌شود.

Bartarinha.ir/
ارزش سهام عدالت امروز 26 اسفند 99

ارزش سهام عدالت امروز 26 اسفند 99

در پایان معاملات امروز بازار بورس ارزش سهام عدالت بیش از 370 هزار تومان افزایش یافت.

Borna.news/
عرضه 920 تن اسیداستیک "شفن" افت 1.5 درصدی نرخ فروش پلی پروپیلن جم در بورس کالا چرا نوسانات دلار محدود شده است؟ / واکنش‌ مردم به « نرخ کارشناسی دلار» کرونا کدام پرواز‌های خارجی را ممنوع می‌کند؟ افت نرخ فروش محصولات پتروشیمی مارون در بورس کالا جزيیات بسته جدید سیاست ارزی بانک مرکزی افزایش 80 درصدی قیمت روغن مایع و 146 درصدی قیمت روغن جامد باقیمانده سود سهام عدالت تا چند روز آینده پرداخت می شود دولت یا بانک مرکزی؛ بزرگ‌ترین بدهکار کیست؟ قیمت روز خودرو را اینجا دنبال کنید رشد 6 درصدی نرخ پلی اتیلن سنگین پتروشیمی امیرکبیر عدم تغییر چشمگیر در عملکرد پتروشیمی خراسان در بورس کالا افزایش 400 تنی میزان فروش آرتوزایلین پتروشیمی برزویه بورس در هفته‌ای که گذشت/ تزریق 24 هزار میلیارد تومانی هم تاثیری روی بازار نداشت بازدهی سالیانه 77 درصدی صندوق "سهامی ثروت آفرین تمدن " جوجه یک روزه کمیاب و گران شد/ هشدار درباره افزایش دوباره قیمت مرغ جزيیات پرداخت باقیمانده سود سهام عدالت آخرین وضعیت قیمت و واردات روغن 3 اقدام تاثیرگذار در خروج معاملات بورس از رکود بازدهی 86.6 درصدی سالانه صندوق "بذر امیدآفرین" عرضه صکوک اجاره 10 هزار میلیارد ریالی صبا تامین سقوط نفت به 40 دلار تا 10 سال آینده بازار سرمایه نقش کلیدی در تحقق شعار سال دارد سلامت و معیشت مردم، رفع تحریم‌ها و افتتاح طرح‌های ملی 4 هدف اصلی در 100روز پایانی دولت است محصولات معدنی وارد روند واقعی‌سازی قیمت شده‌اند امکان تنظیم بهینه بازار با تحلیل داده‌های شفاف بورس کالا ارزش 370 میلیارد ریالی صندوق "مشترک گنجینه مهر" زنگنه: 21.5 میلیون تن از تعهد افزایش ظرفیت تولید پتروشیمی محقق شد یک هفته با بورس کالا پلاستیک دوباره گران شد ارزش صندوق بانک گردشگری از 101 هزار میلیارد ریال فراتر رفت معاملات بورس در روزهای پایانی فروردین ماه مثبت می‌شود؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/1/27 بازدهی یک‌ساله صندوق‌ها به کمتر از 92 درصد رسید قرارداد ترکمانچای فروشگاه‌های زنجیره‌ای با تولیدکنندگان ایرانی ها حدود 1600 خانه در ترکیه خریدند ارزش صندوق‌های مختلط به 24 هزار میلیارد ریال رسید ولخرجی دولت با دلارهای بلوکه / «به جای طلبمان واکسن بدهند» آیا با دستمزد 4 میلیون تومانی می‌توان زندگی کرد؟ ایرانی‌ها بیشترین خریدار خانه در ترکیه هستند ادامه روند تقاضای ضعیف محصول تختال فولاد خوزستان آثار مالیات خانه‌های خالی بر بازار مسکن نقدینگی در کشور به وضعیت انفجار رسید/ هدایت نقدینگی باید از روز اول دولت آینده آغاز شود یک هفته با صنایع بورسی رودخانه‌ای در ولز، پر از شیر شد چرا یارانه رمضان کم واریز شد؟ حذف تعدادی از موانع توسعه در بازار سرمایه قیمت خودرو امروز 26 فروردین 1400 اقدام غیرمنتظره هیوندای در معرفی کانسپت جدید احتمال حذف محدودیت خرید سهام از سوی کارگزاری‌ها و پرسنل آنها

در حال بارگیری...