تکمیل سبد محصولات صادراتی فولاد مبارکه

تکمیل سبد محصولات صادراتی فولاد مبارکه

شرکت فولاد مبارکه در راستای عمل به شعار سال و ایجاد تنوع بیشتر در سبد محصولات تولیدی‌اش توانست با تکیه بر توانایی‌ها و دانش فنی متخصصان خود طی چند ماه، عریض‌ترین تختال خاورمیانه و شمال آفریقا را به عرض 2 متر تولید کند

خواندن 2دقیقه

به گزارش بورس نیوز، بعد از تولید ضخیم‌ترین تختال با ضخامت 300 میلی‌متر توسط شرکت فولاد مبارکه که برای اولین بار در کشور و منطقه انجام شد، این بار نوبت به تولید عریض‌ترین تختال در کشور با عرض 2000 میلی‌متر رسید. تولید این نوع از تختال امروز در حالی توسط فولاد مردان شرکت فولاد مبارکه محقق شد که تا پیش از این صنایع بزرگی همچون نفت، گاز و کشتی سازی و... برای تامین این نوع از تختال، مجبور به انجام واردات از دیگر کشور‌ها بودند؛ بنابراین باید گفت که تامین نیاز صنایع داخلی و از جمله مهم کشور توسط شرکت فولاد مبارکه در جهت تحقق شعار «تولید، پشتیبانی‌ها و مانع زدایی ها» در حال انجام بوده تا گامی بزرگ در جهت رشد صنعت و اقتصاد کشور برداشته شده و باعث افزایش درآمد ارزی برای کشورمان در شرایط تحریمی و جنگ اقتصادی شود.

پشتیبانی از صنایع داخلی؛ ارزآورزی از بازار‌های جهانی

عباس اکبری محمدی، معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه در خصوص تولید عریض‌ترین تختال کشور توسط شرکت فولاد مبارکه اظهار کرد: تختال با عرض 2000 میلی‌متر عریض‌ترین تختالی است که تاکنون در کشور تولید شده و از گرید‌های فوق کم‌کربن و میکروآلیاژی بوده که هم به مصرف صنایع داخلی کشور می‌رسد و هم اینکه می‌توان برای صادرات آن برنامه ریزی انجام داد و جنبه ارزآوری دارد.

 وی افزود: در واقع تولید این محصول نیاز صنایع داخلی کشور همچون لوله سازی، نفت و گاز و پتروشیمی را تامین کرده و آن‌ها را از واردات برای تامین ورق‌های تولیدی از این نوع تختال بی نیاز می‌کند.

وی درباره اینکه تولید این محصول تا چه میزان در شرکت فولاد مبارکه انجام خواهد شد نیز ادامه داد: تولید این نوع از تختال بر اساس میزان سفارش‌هایی که دریافت می‌شود، صورت خواهد گرفت. در واقع هر اندازه صنایع کشور از جمله صنایع نفت و گاز و پتروشیمی و لوله‌سازی به این نوع از تختال نیاز داشته باشند، شرکت فولاد مبارکه توان تولید و ارايه آن را به مصرف کنندگان دارد، اما عمده تولید این محصول برای صادرات بوده و می‌تواند ارزآوری مناسبی برای کشور داشته باشد؛ لذا با قرارگرفتن کشور در شرایط تحریم و اینکه در جنگ اقتصادی به سر می‌بریم اینگونه محصولات در تامین ارز مورد نیاز کشور نقش راهگشایی خواهد داشت که البته این موضوع نیز با توجه به میزان سفارشی که می‌توان از بازار‌های خارجی جذب کرد؛ محقق خواهد شد.

گامی دیگر در جهت توسعه صنعت کشور

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه ادامه داد: تا قبل از تولید تختال ویژه عریض با ضخامت 2000 میلی‌متر در کشور، موارد استفاده آن از دیگر کشور‌ها تامین می‌شد و باعث خروج ارز از کشور می‌گشت، اما اکنون با تولید این محصول نیازی به واردات نداریم. در واقع شرکت فولاد مبارکه با تولید عریض‌ترین تختال، کشور را از واردات این محصول بی نیاز کرده و با اضافه کردن محصولی جدید و کاربردی به سبد محصولات خود گام دیگری در جهت توسعه صنعت کشور برداشته است.

محصولی 100 درصد ایرانی با کیفیتی مشابه محصولات خارجی

اکبری محمدی در خصوص اینکه آیا تختال تولید شده توان رقابت با نمونه مشابه خارجی خود را دارد و بر اساس استاندارد‌های بین‌المللی تولید شده نیز گفت: این محصول تولید شده برای صادرات به بازار‌های خارجی نیز بوده که این بازار‌ها کیفیت در اولویت برای آنهاست و کیفیت تولید قابل رقابت با مشابه محصولات خارجی است.

معاون بهره‌برداری شرکت فولاد مبارکه خاطرنشان کرد: تولید این محصول توسط نیرو‌های متخصص فولاد مبارکه، برنامه‌ریزی و انجام شده و کلیه مراحل تولید آن توسط کارشناسان و کارکنان متبحر شرکت فولاد مبارکه انجام شده و به صورت 100 درصد داخلی بوده است.

شکستن انحصار و امکان تولید تختال‌های عریض‌تر

غلامرضا سلیمی، مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه نیز در خصوص تولید تختال با عرض 2000 میلیمتر در این شرکت به خبرنگار فولاد گفت: ماشین شماره 5 ریخته‌گری ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه پیش‌تر تختالی با عرض 1980 میلی‌متر را تولید کرده بود، اما تولید تختال ویژه با عرض 2000 میلیمتر برای اولین بار رخ داده است.

وی افزود: افزایش ابعاد تختال بسیار پیچیده بوده و نیازمند بررسی دقیق در حوزه‌های مکانیک، خنک سازی، متالوژیکی و هیدرولیکی است، زیرا در صورتی که نتیجه این محاسبات اشتباه باشد، می‌تواند به از دست رفتن ماشین ریخته‌گری نیز منجر شود؛ بنابراین این مسيله از اهمیت ویژه‌ای برخوردار است.

مدیر ناحیه فولادسازی و ریخته‌گری مداوم شرکت فولاد مبارکه گفت: پس از آنکه درخواستی مبنی بر تولید تختال عریض 2000 میلی متر توسط شرکت فولاد مبارکه دریافت شد؛ بررسی‌های لازم جهت امکان سنجی فرآیند تولید، انجام و تولید صفر تا صد این تختال عریض توسط کارشناسان داخلی شرکت فولاد مبارکه انجام شد و باید بگویم علاوه بر تولید تختال عریض 2000 میلی‌متر، امکان تولید تختال‌های عریض‌تر نیز وجود دارد.

توانایی تولید بیش از دو میلیون تن تختال عریض 2 متری

سلیمی ادامه داد: این تختال پیش‌تر توسط شرکت‌های فولادسازی بنام و معتبر اروپایی یا چینی تولید شده، اما اکنون دانش فنی تولید این نوع تختال ویژه در شرکت فولاد مبارکه نیز وجود دارد. در صورتی که سفارشات متعددی وجود داشته باشد، توانایی تولید بیش از دو میلیون تن تختال عریض 2000 میلی‌متر وجود دارد. البته در آینده با اضافه شدن یک پلنت گاز زدایی جدید در اواخر سال جاری یا اوایل سال آینده، توانایی تولید بیش از دو میلیون تن تختال عریض و ویژه 2000 میلی‌متر نیز وجود خواهد داشت.

وی درباره کاربرد این محصول جدید نیز گفت: تختال‌های عریض عمدتا برای صنایع لوله‌سازی برای تولید پلیت‌های ضخیم و صنایع کشتی‌سازی استفاده می‌کنند.

تختال کاملا صادراتی؛  نخستین مقصد اروپا

قاسم خوشدل پور، مدیر واحد ریخته‌گری مداوم و تولید اسلب فولاد مبارکه نیز با اشاره به دستاورد جدید شرکت فولاد مبارکه در تولید تختال عریض 2000 میلی‌متر گفت: این تختال ویژه برای نخستین بار در منطقه MENA (خاورمیانه و شمال آفریقا) توسط شرکت فولاد مبارکه تولید شده است.

وی افزود: پس از تولید تختال ضخیم 300 میلی متر در شرکت فولاد مبارکه توسط ماشین شماره پنج ریخته‌گری، درخواست‌های برای تولید تختال‌های عریض نیز به شرکت ارايه شد. پس از انجام بررسی‌های لازم برنامه‌ریزی لازم برای تولید تختال 2000 میلی‌متر انجام و در نهایت این تختال ویژه برای اولین بار در کشور تولید شد.

وی افزود: پیشتر تختال دو هزار میلی متر با دو ضخامت 200 و 250 در شرکت فولاد هرمزگان تولید شده بود، اما آنچه تختال تولیدی شرکت فولاد مبارکه را متمایز می‌کند، نوع گرید این تختال است. به بیان دیگر این تختال از سیکل RH و هیدروژن زدایی عبور کرده و عریض‌ترین تختال ویژه کشور محسوب می‌شود.

مدیرریخته‌گری مداوم فولاد مبارکه تصریح کرد: نکته مهم در این میان این است که توانایی تولید ماشین ریخته‌گری شماره 5، دو میلیون تن در سال و گاز زدایی RH 700 هزار تن در سال است که باعث می‌شود فولاد مبارکه بتواند این تختال ویژه را تا 700 هزار تن در سال تولید و علاوه بر تامین کامل نیاز داخلی، بخشی از نیاز‌های دیگر کشور‌ها را نیز تامین کند. این تختال ویژه تولید شده کاملا صادراتی است و به عنوان اولین مقصد به اروپا صادر می‌شود.

خوشدل پور با بیان اینکه گرید داخلی این تختال 5149 و 4178 و ضخامت آن 250 میلی‌متر است، اظهار کرد: اگرچه برخی شرکت‌های فولاد سازی در سطح جهان قادر به تولید این نوع تختال هستند، اما در منطقه MENA (خاورمیانه و شمال آفریقا) برای اولین بار تولید می‌شود.

پشتیبانی بر اساس نیاز مشتری

محسن احمدی ورزنه، ريیس آماده سازی و انبار تختال شرکت فولاد مبارکه نیز در راستای تولید محصول جدید شرکت فولاد مبارکه به خبرنگار فولاد گفت: در واحد آماده سازی و انبار تختال، بر اساس سفارش مشتری آزمایش‌های مخصوصی روی تختال انجام می‌شود و با انجام آزمایش باومن و نمونه برداری به درخواست مشتری پاسخ می‌دهیم.

 وی افزود: در راستای ارتقای کیفی محصول تختال، آزمایش‌هایی انجام می‌شود و در صورت نیاز با اعمال فرایند‌هایی در واحد آماده سازی و انبار تختال بر روی اسلب مانند اسکارف و برش، این تختال برای حمل بار آماده می‌شود.

ريیس آماده‌سازی و انبار تختال شرکت فولاد مبارکه تصریح کرد: تختال‌های آماده شده پس ازحمل به بخش انبار منتقل و پس از هماهنگی با مشتری تختال‌های آماده ارسال می‌شود.

احمدی خاطرنشان کرد: تولید عریض‌ترین تختال در خاورمیانه توسط شرکت فولاد مبارکه توانست به نیاز صنایع کشتی سازی و ساخت لوله‌های انتقال سیالات به تختال با عرض بالا، پاسخ دهد.

پایان وابستگی و تبدیل تحریم‌ها به فرصتی برای تولید بیشتر

ريیس تعمیرات ماشین 5 ریخته گری مداوم شرکت فولاد مبارکه نیز با اشاره به تولید تختال با عرض 2000 میلیمتر برای نخستین بار در کشور به خبرنگار فولاد گفت: در تولید این محصول از تکنولوژی پیشرفته در ماشین‌های ریخته گری مانند DYNAMIC SOFT REDUCTION (D.S.R) بهره گرفته شده است. این محصول پس از تولید خام در کوره‌های قوس الکتریکی وارد واحد متالورژی ثانویه می‌شود و پس از طی کردن مرحله گاز زدایی به تختالی تبدیل می‌شود که در مصارف خاص کاربرد دارد.

به گفته محمد فخری فخرآبادی، کارشناسان و متخصصان واحد ریخته گری با تکیه بر دانش و تخصص خود توانستند در تیم کارشناسی شده به دستاورد مهم عریض‌ترین تختال با عرض 2000 میلی‌متر دست یابند.

سخن آخر...

تولید عریض‌ترین تختال در شرکت فولاد مبارکه که برای اولین بار در کشور انجام شده که در صنایعی همچون صنعت، نفت، گاز، پتروشیمی، کشتی‌سازی کاربرد دارد، ضمن کمک به خودکفایی هرچه بیشتر ایران در این صنایع بزرگ و ارزشمند، گامی بزرگ در جهت صرفه جویی ارزی برای کشور و حتی ارزآوری برای صنعت و اقتصاد ایران خواهد بود. در واقع افزایش تعداد محصولات موجود در سبد صادراتی شرکت فولاد مبارکه به مانند گنجینه‌ای ارزشمند برای صنعت و اقتصاد کشور بوده و در شرایطی که قیمت‌ها در بازار‌های جهانی روند افزایشی در پیش گرفته، می‌تواند به عنوان چراغی روشن برای حرکت در مسیر اقتصاد غیرنفتی کشور باشد.

بیشتر بخوانید:

جهش 47 درصدی حجم صادرات فولادسازان
نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

نیاز اصلی بورس چیست؟ / سیگنالی برای تحرک وجود دارد؟

با توجه به روند تکراری بازار سهام در جریان معاملات فروردین 1400، برخی از سیگنال‌های مثبت برای بازار بی‌اثر شده‌اند. کارشناسان، بازار را در شرایطی می‌دانند که نمی‌توان اظهار نظر تخصصی درباره روند آن ار...

TejaratNews.com/
برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس مهمان بورس انرژی

برش سنگین شرکت نفت ستاره خلیج فارس در رینگ بین الملل بورس انرژی عرضه خواهد شد.

BourseNews.ir/
هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

هشدار ورود بورس به دوره رکود / آیا مذاکرات بازار را نجات می‌دهد؟

کارشناسان بازار سرمایه درباره تاثیرات برجام در بازار نظرات مختلفی دارند و برخی معتقدند برجام اگر نتیجه نهایی و بزرگی داشته باشد شاید بتواند به نفع روند بورس باشد.

TejaratNews.com/
پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

پیش‌بینی بورس در هفته اول سال 1400

بازار سهام در یک تلاطم بی‌سابقه در سالیان اخیر بالاخره به روز آخر رسید و فارغ از هر گونه نتیجه یا داوری، درس‌های زیادی برای سرمایه‌گذاران داشت. احتمال سناریوهای جدید در مختصات اقتصاد ایران، انتظارات ج...

TejaratNews.com/

روش عرضه اولیه‌های بورس در سال 1400 تغییر می‌کند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

قیمت واقعی ارز 14 هزار تومان بود / وضعیت بورس از زبان دژپسند

وزیر امور اقتصادی و دارایی ‌برآوردهای علمی ما نشان می‌دهد که در آن زمان قیمت ارز حدود 14 هزار تومان بود. گفت: موضوع قیمت در بازار سرمایه دستوری نیست، بارها گفتم که بورس در ذات خود نوسان دارد و لطفا «م...

TejaratNews.com/

تجمع سهامداران مقابل ساختمان سازمان بورس

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سران قوا

پیش‌بینی بورس چهارشنبه 15 اردیبهشت / بازار در انتظار نتیجه جلسه سر...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه شاخص کل 13 هزار واحد افت داشت و رکوردی دیگر در افت شاخص کل زده شد. بازار امروز تحت تاثیر کاهش نرخ دلار و ابهامات در نتیجه مذاکرات برجام بود. به گفته یک کارشناس بازا...

TejaratNews.com/
امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است

امکان عرضه املاک اشخاص حقیقی در بورس کالا فراهم است

بورستهران - ایرنا - معاون توسعه بازار و مطالعات اقتصادی بورس کالا با بیان اینکه امکان عرضه املاک حقیقی همانند اشخاص حقوقی در بورس کالای ایران فراهم است، گفت: مهم ترین مزیت‌های عرضه املاک در بورس کالا ...

Irna.ir/
سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

سرمایه‌ها از بورس به بازار مسکن هجوم آورد

یک کارشناس اقتصاد مسکن با بیان اینکه در سال گذشته به دلیل تخلیه حباب بورس و ثبات ارز، سرمایه‌ها از این دو حوزه به بازار مسکن هجوم آوردند گفت: از طرف دیگر پول پرقدرت وارد اقتصاد کشور شد که به رشد قیمت ...

Bartarinha.ir/
دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

دامنه نوسان معاملات بورس افزایش می‌یابد

بورستهران- ایرنا- سخنگوی شورای عالی بورس از تصویب سه سیاست کلی در خصوص افزایش دامنه نوسان در جلسه امروز این شورا خبر داد.

Irna.ir/
کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازار

کاهش 8650 واحدی شاخص بورس تهران / وعده وزیر اقتصاد برای تعادل بازا...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 8650 واحدی روبرو شد.

FarsNews.ir/
عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 هزار میلیارد تومان گذشت

عقب‌نشینی 1365 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 7 ه...

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با عقب‌نشینی 1365 واحد روبه‌رو شد.

FarsNews.ir/

پیش‌بینی بورس فردا هشتم اردیبهشت 1400/ روند مثبت بازار ادامه دارد؟

ادامه روند فرسایشی بورس / مانع اصلی تعادل بورس چیست؟

ادامه روند فرسایشی بورس / مانع اصلی تعادل بورس چیست؟

هفته اول معاملات بورس در سال 1400 با ادامه روند فرسایشی طی شد و بسیاری از سهم‌ها قفل در صف فروش بودند. چرا روند فرسایشی تمام نمی‌شود؟

TejaratNews.com/
سود سهام عدالت آخر هفته واریز می‌شود خصوصی‌سازی نافرجام؛ هفت‌تپه آزاد شد شرایط مشابه بازار امروز با روزهای گذشته فایل‌های رهن و اجاره مسکن آب رفت مسکن با دلار 30هزار تومانی یا 19هزار تومانی؟ سیگنال‌های مهم بورس امروز یکشنبه 19 اردیبهشت / اخبار احتمالا اثر گذار بر بازار سرمایه جشن کارگران هفت تپه به مناسبت خلع ید هشدار پلیس نسبت به کلاهبرداری صرافان تقلبی شرایط پیش‌فروش جدید محصولات سایپا اعلام شد نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو 4 عامل رشد قیمت مسکن تامین 100 درصد نهاده دامی از بازار آزاد قیمت خودروهای کارکرده زیر 200 میلیون تومان جزيیات استخدام شرکت خودروسازی مدیران‌خودرو ارز دیجیتال شیبا اینو همچنان در حال صعود/ نقشه بازار ارزهای دیجیتالی چگونه بود؟ قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/2/18 بازار خودرو در انتظار کاهش قیمت/شورای رقابت وکیل مدافع خودروسازان شد؟ مالیات‌ گرفته شده توسط دولت برای خود بورس خرج می‌شود؟ عرضه طلاهای خانگی به بازار/ سکه به هشت میلیون تومان می‌رسد؟ چند درصد شاغلان در بخش خصوصی فعالند؟ تلاش خودروسازان برای آزادسازی قیمت‌ها پرواز صفرها، معجزه ای دیگر در بازار سرمایه انتخابات مجامع استانی سهام عدالت باید ابطال شود کشف 277 ماینر از یک خانه عطش عجیب ایرانی‎‌ها برای خرید ملک در ترکیه/ خریداران 10 برابر شدند پیش‌بینی بورس یکشنبه 19 اردیبهشت 1400 / از بازار خروج کنیم یا نکنیم؟ قاچاق انبه با هواپیما؛ هر عدد 60هزار تومان شد! ظریف به دخالت میدان در دیپلماسی معترض است آگهی افزایش سرمایه این دو نماد بر روی کدال رفت! نرخ فروش مسکن در تهران / محلات ارزان تهران کجاست؟ عدم رضایت خودروسازان از تصمیمات شورای رقابت/ نامه‌نگاری برای آزادسازی قیمت‌‌‌ها سه نماد دست به افشای اطلاعات زدند/ یک نماد خودرویی از انعقاد قرارداد مهم خبر داد شاخص بورس افت کرد بانک ملت سود تسعیر ارز را چگونه محاسبه کرد؟ برنامه های آتی غگیلا چیست؟/ علت کاهش مبلغ افزایش سرمایه چه بود؟ پای سازمان مالیاتی به ماجرای اختلاف صندوق توسعه و بورس باز شد رونق تولید جز با نگاه جدی‌تر به بازار سرمایه ممکن نخواهد بود قیمت لحظه‌ای دلار امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400/ نوسان دلار بازار آزاد در کانال 21 هزار تومان دلار به 18 هزار تومان می‌رسد؟ / تاثیر ریزش دلار بر سایر بازارها لزوم مراجعه گیرندگان چک‌ جدید به سامانه صیاد آغاز سوددهی "وبوعلی" 7 ماه پس از مجمع گردهمایی سهامداران "همراه" در سی‌ام ماه جاری "ارفع" از مردادماه دست به جیب می‌شود سهامداران "شزنگ" دور هم جمع می‌شوند جا به جایی 3 میلیارد برگه اوراق بهادار در تالار شیشه‌ای/ فلزات اساسی در راس معاملات ارزش سهام عدالت امروز 18 اردیبهشت «سبدگردان ایساتیس پویا کیش» مجوز «مشاور پذیرش» دریافت کرد بیت کوین دوباره صعودی شد نرخ اجاره مسکن در کرج چقدر است؟ لزوم مراجعه گیرندگان چک‌های جدید به سامانه صیاد

در حال بارگیری...