نرخ تورم در شهریورماه چقدر بود؟

نرخ تورم در شهریورماه چقدر بود؟

نرخ تورم شهریور ماه سال 1401 افزایش پیدا کرد. براساس گزارش مرکز آمار ایران نرخ تورم سالانه و ماهانه در پایان شهریور...

 مرکز آمار ایران، نرخ جدید تورم را اعلام کرد. براساس این گزارش، نرخ تورم سالانه و ماهانه در شهریور ماه 1401 روندی افزایشی داشتند و در مقابل تورم نقطه به نقطه کاهش یافته است.

گزارش شهریور ماه شاخص قیمت مصرف کننده، مرکز آمار ایران از افزایشی شدن نرخ تورم در کشور حکایت دارد.

بر این اساس، نرخ تورم ماهانه از 2 واحد درصد در مرداد ماه به 2٫2 واحد درصد در شهریور ماه رسیده است. همچنین نرخ تورم سالانه نیز از 41٫5 واحد درصد در مرداد ماه به 42٫1 واحد درصد در شهریور ماه رسیده است.

در مقابل اما تورم نقطه به نقطه ماه شهریور از 52٫2 واحد درصد به 49٫7 واحد درصد رسیده است.

کاربرد شاخص‌های نرخ تورم چیست؟

هرچند شاخص های سه گانه‌تورمی بیشتر کارکردی کلان دارند و مورد استفاده مسيولان و برنامه ریزان دولتی قرار می‌گیرند اما در عمل این سه شاخص بیانگر تحولات تورمی هستند که عموم شهروندان آن را از سر گذرانده‌اند.

تورم سالانه بیانگر اثرگذاری میزان افزایش قیمت‌ها در 12 ماهه گذشته است. این یعنی به استناد گزارش اخیر مرکز آمار ایران از شهریور ماه 1400 تاکنون، قیمت کالاها و خدمات مصرفی در کشور به میزان 0٫6 واحد درصد گرانتر شده است.

تورم ماهانه نیز بیانگر تغییرات عمومی قیمت‌ها در یک ماه سپری شده است. براین اساس میانگین هزینه اقلام مصرفی از مرداد ماه 1401 تا کنون به میزان 0٫2 واحد درصد بیشتر شده است.

اما تورم نقطه به نقطه که برای شهریور ماه 2٫5 واحد درصد کمتر شده است، بیانگر میزان تغییرات مخارجی است که در دو نوبت شهریور پارسال و امسال برای شهروندان اتفاق افتاده است.

در عمل این سه شاخص بیانگر اتفاقاتی هستند که در نتیجه اجرای سیاست‌های پولی و مالی بر 10 دهک درآمدی در 31 استان کشور رخ داده‌اند.

این تحولات به صورت مشخص بر اوضاع و احوال جاری و پیشروی کارمندان و کارگران و بازنشستگانی که در طول یک سال منبع درآمد ثابت و پایدار دارند، تاثیر خاصی ندارد اما می‌تواند ب تصمیم گیری‌های اقتصادی موثر باشد.

 

فروش فوق العاده سایپا با تحویل سه ماهه بذرپاش بدون تحمیل به دولت می‌تواند، سدها را بشکند اتصال 50 میلیون سهام عدالت به بازار سرمایه کار درستی نبود موافقان وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی چه گفتند؟ صدور مجوز‌های بی رویه به واحد‌های فولادی، عامل بر هم خوردن طرح توازن آقای بذرپاش برای یک صندلی بی‌ارزش از رهبری هزینه نکنید/ وزیر پیشنهادی اصطلاحات تخصصی و علمی این حوزه... فروش دلار برپایه قیمت موز و ماکارانی/ اوراق ارزی خریدار ندارد بذرپاش در کودکی تعهد خود را به نظام ثابت کرد/ مسکن ملی زمین‌گیر شده است پرداخت حق بیمه کامیون‌های ایرانی برعهده طرف عراقی است اطلاعیه بانک ملت درباره احتمال اختلال موقت در خدمات الکترونیک توانگر: مملکت قحط‌الرجال نیست، بذرپاش نه سابقه راه... پتروشیمی ها قربانی افزایش مصرف گاز سرمدی: استفاده از نیروهای غیرمتخصص تحقق وعده ساخت 4... کاهش 40 درصدی قیمت مرغ در یک ماه/ دلیل افت قیمت چه بود؟ حل مشکل مسکن کار حاکمیتی است/ بذرپاش به تنهایی نمی‌تواند مشکلات را حل کند افزایش 90 درصدی ارزش صادرات شرکت‌های دانش بنیان وزارت نفت چه میزان حساب غیرقانونی در بانک‌ها دارد؟ یوسفی: بذرپاش برنامه‌ای برای ساخت یک میلیون مسکن نداشت میدان یلدا هم نفت دارد و هم گاز/ همکاری با 5 کشور آسیایی و یک کشور اروپایی در حوزه اکتشاف بذرپاش برنامه‌ای برای ساخت یک میلیون مسکن ندارد عسگری: قیمت مسکن در تهران 1100 برابر شده است/ برنامه بذرپاش برای کاهش سهم هزینه مسکن در سبد خانوار چ... قیمت مسکن در مناطق پرتقاضا چند؟ بیش از 309 هزار تن میلگرد به بورس کالا می‌رود واریز افزایش حقوق کارگران بزودی | افزایش میلیونی حقوق کارگران تصویب شد قیمت پراید ترمز برید؛ سایپا 131 چند شد؟/ جدول قیمت خودروهای داخلی در بازار را ببینید گزارش کمیسیون کشاورزی درخصوص صلاحیت وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی/ 56 درصد از برنامه‌های بذرپاش منطبق ... گزارش کمیسیون عمران درخصوص صلاحیت وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی/برنامه‌های بذرپاش همسو با توسعه و قوان... صادرات مرغ با عوارض صفر ممکن شد معاملات توافقی دلار با قیمت خرید 34 هزار و 600 تومان شرایط مناسب اجاره آپارتمان در شرق تهران بررسی برنامه های وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی 2 شاخص حکومت‌داری در ایران بهبود یافت قیمت طلا در مسیر افزایشی کاهش تعرفه واردات و صادرات بین ایران و پاکستان تمدید زمان رفع تعهد ارزی تا پایان آذرماه جمع آوری امضا نمایندگان مجلس برای استیضاح وزیر بهداشت سقوط قیمت نفت به زیر 80 دلار خانه متری 88 میلیون در تهرانپارس+ جدول روسیه در تصور تعیین کف قیمت برای فروش نفت توقف ثبت سفارش‌ جدید برای خرید برنج و چای از هند توت خشک هم محصولی لاکچری شد رشد خوب نمادهای متوسط بورس در ابتدای معاملات حجم آب دریاچه ارومیه به 1.17 میلیارد مترمکعب رسید جلسه بررسی صلاحیت و اخذ رای اعتماد به وزیر پیشنهادی راه و شهرسازی آغاز شد چرخ کامیون‌های وارداتی برای رانندگان ناوگان فرسوده نچرخید/ افزایش مهاجرت رانندگان ایرانی به اروپا خانه های ارزان اجاره کنید+ جدول وام فوری دولت برای کل مردم | وام فوری بلاعوض میلیونی شامل چه کسانی می شود؟ این گروه دوباره مشمول یارانه می‌شوند کمبود نیروی انسانی آموزش دیده در فرودگاه‌ها تسهیل دسترسی تولید به نقدینگی در آینده‌ای نزدیک/ واکاوی علل عدم تسهیلات دهی بانکها