برنامه دولت برای تحقق اسناد بالادستی/ساخت 18 نیروگاهی که بدون سوخت برق تولید می‌کنند

برنامه دولت برای تحقق اسناد بالادستی/ساخت 18 نیروگاهی که بدون سوخت برق تولید می‌کنند

برنامه توسعه 3705 مگاوات واحد بخار نیروگاه‌های گازی بدون نیاز به سوخت علاوه بر افزایش بازدهی، زمینه تحقق اهداف اسناد بالادستی در زمینه کاهش شاخص شدن انرژی را مهیا می‌کند.

به گزارش خبرنگار اقتصادی خبرگزاری فارس، به استناد آمار جهانی، در سال 2020 میلادی، هر 1000 دلار از تولید ناخالص ملی در ایران نیاز به مصرف انرژی معادل 251 کیلوگرم نفت دارد. این در حالی است که در دنیا به طور میانگین هر 1000 دلار از تولید ناخالص آن کشور تنها به انرژی معادل 114 کیلوگرم نفت نیاز پیدا می‌کند.

بررسی‌های دقیق‌ آمار مرتبط با شاخص انرژی، مشخص کننده این امر است که کشور ما در بین سایر کشورهای جهان رتبه ششم از آخر را دارد و از شرایط مطلوبی در این حوزه برخوردار نیست. این مسيله در شرایط اتفاق می‌افتد که در سال‌های گذشته مسيله توجه به شاخص شدت انرژی در تمام اسناد بالادستی مورد تاکید قرار گرفته است.

*کاهش شاخص شدت انرژی رکن اساسی اسناد بالادستی

بررسی سیاست‌های کلی نظام در زمینه‌ی انرژی‌ مشخص می‌کند، در بند 7 سیاست‌های کلی نفت و گاز، به شاخص شدت مصرف انرژی اشاره شده و بهینه‌سازی‌ مصرف‌ و کاهش‌ این شاخص مد نظر قرار گرفته است.

به گزارش فارس، رد پای شاخص شدت انرژی در سایر اسناد بالادستی مرتبط با حوزه انرژی نیز دیده می‌شود. در همین ارتباط توجه به سیاست‌های ابلاغی رهبر انقلاب در راستای سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف موید این امر است که کاهش شدت مصرف انرژی مورد تاکید است.

در بند 7 سیاست‌های کلی اصلاح الگوی مصرف ذکر شده است: « صرفه‌جویی در مصرف انرژی با اعمال مجموعه‌ای متعادل از اقدامات قیمتی و غیرقیمتی به منظور کاهش مستمر (شاخص شدت انرژی) کشور به حداقل دو سوم میزان کنونی تا پایان برنامه پنجم توسعه و به حداقل یک دوم میزان کنونی تا پایان برنامه ششم توسعه انجام پذیرد.»

به عبارت دیگر مقام معظم رهبری از سال 1388 شمسی به طور مکرر بر مسيله بهره‌وری تاکید کرده است اما متاسفانه گوش شنوایی در کشور برای توجه به این مسايل وجود نداشته و فارغ از مسايل نمایشی، گام عملیاتی در جهت اصلاح این شاخص در کشور برداشته نشده است.

*تغییر ریل سیاست‌گذاری انرژی با روی کار آمدن دولت سیزدهم

با وجود تاکیدات انجام شده از سوی نهادهای بالادست سیاست‌گذاری در کشور طی سال‌های گذشته این مسيله به عنوان یک امر مغفول در حوزه کشور زمینه ضربات بزرگی را به وجود آورده است.

بر این اساس با روی کار آمدن دولت سیزدهم توجه به کاهش این شاخص مطابق اسناد بالادستی به عنوان یکی از محورهای تغییر ریل سیاست‌گذاری انرژی در دستور کار ویژه قرار گرفته است.

در همین راستا یکی از مهمترین اقدامات برنامه‌ریزی شده به کاهش شاخص شدت انرژی و افزایش بازدهی در این حوزه تمرکز بر تکمیل واحدهای بخار نیروگاه‌های گازی و افزایش تعداد واحدهای سیکل ترکیبی در کشور است.

*جزيیات برنامه توسعه واحدهای بخار نیروگاه‌های گازی گام بلند دولت در جهت تحقق اسناد بالادستی

بر اساس آمارنامه ماهانه صنعت آب و برق تا اردیبهشت ماه سال 1401، از مجموع ظرفیت 71 هزار 197 مگاواتی نیروگاه‌های حرارتی 34 هزار و 246 مگاوات معادل 48 درصد از کل نیروگاه‌های حرارتی مرتبط با واحدهای سیکل ترکیبی است که بازدهی بالاتری نسبت به سایر واحدهای نیروگاهی کشور دارند.

به استناد جزيیات برنامه توسعه 35 هزار مگاواتی نیروگاه‌های کشور طی 4 سال آینده تا پایان دولت سیزدهم، فارغ از ساخت نیروگاه‌های سیکل ترکیبی به صورت صفر تا صد، برنامه تکمیل واحد بخار 18 واحد نیروگاهی به ظرفیت 3 هزار 705 مگاوات در دستور کار قرار می‌گیرد.

بر این اساس 4 نیروگاهی دولتی ، شاهرود، ایسین و ماهشهر به ظرفیت 640 مگاوات و 14 نیروگاه بخش خصوصی شامل نیروگاه‌های جهرم، چابهار، ارومیه عسلویه، فردوسی، سبلان، ، علی‌آباد، سمنان، زاگرس، خرمشهر، خلیج فارس، شهید کاوه و سلطانیه به ظرفیت 3 هزار 65 مگاوات در 4 سال آتی به نیروگاه‌های سیکل ترکیبی اضافه می‌شود.

بر این اساس میزان پیشرفت واحدهای نیروگاهی از جمله نیروگاه جهرم و چابهار 100 درصد بوده و این واحدهای نیروگاهی به ظرفیت شبکه برق کشور برق‌رسانی دارند، همچنین میزان پیشرفت نیروگاه‌های ارومیه معادل 80 درصد و واحدهای عسلویه و فردوسی نیز پیشرفت 65 درصدی دارند.

*تولید 3705 مگاوات برق بدون نیاز به سوخت جدید

به گزارش فارس، توسعه 3 هزار 705 مگاوات نیروگاه به صورت تکمیل واحدهای بخار نیروگاه‌های گازی در شرایطی اتفاق می‌افتد که هیچ گونه سوخت جدید برای تولید این میزان برق استفاده نخواهد شد.

در این رابطه محمد ، کارشناس حوزه اقتصاد انرژی در گفت‌ با خبرگزاری فارس گفت:« انرژی لازم برای راه‌اندازی واحد بخار نیروگاه‌های گازی از طریق اتلاف انرژی واحدهای گازی تامین شده و می‌تواند بازدهی یک نیروگاه را به نزدیک 60 درصد برساند.»

این کارشناس اقتصاد انرژی ادامه داد:« این میزان افزایش راندمان، نیروگاه را به اوج بازدهی ترمودینامیکی می‌رساند و به لحاظ عملیاتی افزایش راندمان بیش از این ممکن نیست.»

با توجه به برنامه دولت در راستای توسعه واحدهای سیکل ترکیبی، طی 4 سال آینده 17.5 درصد از نیروگاه‌های گازی کشور به واحدهای سیکل ترکیبی اضافه خواهد شد.

پیام/

چرا گاز مایع وارد سبد سوخت خودروها نمی‌شود؟/ ال پی جی، وعده بر زمین مانده دولت

چرا گاز مایع وارد سبد سوخت خودروها نمی‌شود؟/ ال پی جی، وعده بر زمی...

اقتصاد کلانمردم سالاری نوشت: با وجود گذشت یک سال از روی کار آمدن دولت جدید، استفاده از ال پی جی یا گاز مایع به عنوان سوخت خودرو که از آن به عنوان اتوگاز یاد می‌شود، همچنان وعده بر زمین مانده مسيولان ا...

KhabarOnline.ir/
تعمیرات 70 ساعته یک نیروگاه در 13 ساعت به اتمام رسید

تعمیرات 70 ساعته یک نیروگاه در 13 ساعت به اتمام رسید

بر اساس اطلاعات رسیده، تعمیرات 70 ساعته یک نیروگاه در استان خوزستان به منظور حفظ پایداری شبکه در کمتر از 13 ساعت به سرانجام رسید.

FarsNews.ir/
قرارداد احداث 35 هزار مگاوات نیروگاه جدید در دولت سیزدهم

قرارداد احداث 35 هزار مگاوات نیروگاه جدید در دولت سیزدهم

دولت سیزدهم اقدام به اجرای توسعه ظرفیت نیروگاهی (به میزان 35 هزار مگاوات)، تعریف گسترده برنامه‌های تشویق محور مدیریت بار و تدوین برنامه‌های مدیریت بار صنایع با هماهنگی وزارت صمت کرده است.

MehrNews.com/
تعطیلی مدارس و دورکاری کارمندان برای مقابله با بحران سوخت در سریلانکا

تعطیلی مدارس و دورکاری کارمندان برای مقابله با بحران سوخت در سریلا...

سریلانکا برای مقابله با بدترین بحران اقتصادی و کمبود سوخت در این کشور کارمندان را به دورکاری دعوت و مدارس را تعطیل کرد.

FarsNews.ir/

قیمت انواع اتو بخار و اتو پرس سوم مرداد+جدول

ایران بر تحریم صادرات میعانات گازی غلبه کرد

ایران بر تحریم صادرات میعانات گازی غلبه کرد

وزیر نفت در تازه‌ترین مطلب خود در تويیتر از غلبه بر تحریم صادرات میعانات گازی کشور با استفاده از توان داخلی و استفاده از ظرفیت مغفول‌مانده پالایشگاه‌های کوچک کشور خبر داد.

Isna.ir/
نقشه روس‌ها در عملیات ویژه گازی علیه اتحادیه اروپا/ زمستان سردی در انتظار اروپا است

نقشه روس‌ها در عملیات ویژه گازی علیه اتحادیه اروپا/ زمستان سردی در...

تقابل گازی روسیه با اتحادیه اروپا موجب می‌شود اروپایی‌ها زمستان سردی را پیش‌ رو داشته باشند که زمینه را برای امتیازگیری روس‌ها در مناقشه اوکراین فراهم می‌کند.

FarsNews.ir/
اتو بخار چند؟

اتو بخار چند؟

در این خبر به بررسی قیمت انواع اتو بخار در بازار پرداختیم.

Gostaresh.news/

دولت موریتانی قیمت سوخت را اصلاح کرد

کولر گازی چند؟

جایگاه‌های عرضه سوخت بروزرسانی می‌شوند

جایگاه‌های عرضه سوخت بروزرسانی می‌شوند

ایلنا: مدیر عامل شرکت پخش فراورده‌های نفتی اظهار داشت: در مطالعات اخیر شناسایی شرکت‌های دانش بنیان و تست آزمایشگاهی فرایند انجام شد و بدنبال این هستیم با استفاده از...

Ilna.ir/
سقوط صادرات سوخت چین

سقوط صادرات سوخت چین

صادرات بنزین از سوی چین در نیمه اول سال میلادی جاری در مقایسه با مدت مشابه سال گذشته، 42 درصد کاهش پیدا کرد.

Gostaresh.news/
حمله به یک میدان بزرگ گازی در عراق

حمله به یک میدان بزرگ گازی در عراق

مقامات اقلیم کردستان عراق اعلام کردند که به یک میدان بزرگ گازی در منطقه سلیمانیه این کشور حمله شده است.

Gostaresh.news/
تصویب طرح توسعه 7 نیروگاه گازی در شورای اقتصاد

تصویب طرح توسعه 7 نیروگاه گازی در شورای اقتصاد

شورای اقتصاد با درخواست‌ وزارت نیرو برای سرمایه‌گذاری در اجرای پروژه‌های احداث بخش بخار نیروگاه‌های گازی سلطانیه، زاگرس، خلیج‌فارس، گلستان، سمنان، خرمشهر و شهید کاوه موافقت کرد.

FarsNews.ir/
آیا ایرانی‌ها حاضرند این خودروی بدترکیب را بخرند؟ تایید خبر آزادسازی منابع ارزی مسدودی ایران در رویترز و فایننشال‌تایمز سهام عدالت را وثیقه کن وام بگیر! بیش از 90 درصد چک‌ها وصول شد دامنه نوسان این 11 نماد احتمالا تغییر کند! جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار+ جزيیات( 10 مهر ) فروش 98 میلیون بشکه نفت توسط عراق در ماه گذشته تخصیص 26 هزار میلیارد تومان سرمایه به بخش گاز گزارش جدید از تحولات بازار مسکن اعلام حقوق گمرکی واردات تجهیزات و ماشین آلات تراز بانک اقتصادنوین در شهریور ماه مثبت بود رشد یک درصدی تولید خودروی سواری مدرسه بانک اقتصادنوین در روستای نايب کندی ماکو افتتاح شد جزییاتی از خبر مبهم آزادسازی پول‌های بلوکه شده 26 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای طرح‌های اولویت‌دار شرکت ملی گاز پیش‌بینی شده است تازه‌ترین جزییات از آزادسازی پول‌های بلوکه شده/ ترمز بازار ارز کشیده می‌شود؟ آخرین قیمت طلا، سکه، دلار / سکه امامی در کانال 15 میلیون تومان آغاز فروش متری مسکن از ماه آینده 7 میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران آزاد می‌شود سرمایه‌گذاری خارجی 4 میلیون و 500 هزار دلاری در قم معرفی سه فعالیت اقتصادی پرخطر/ ناامن‌ترین حوزه‌های... کندی اینترنت و مشکلات درمانی بازنشستگان/نسخه الکترونیک غیر قابل دسترسی شده است استفاده 50 درصدی از ظرفیت خطوط لوله انتقال فراورده متوسط قیمت هر متر مسکن به 43 میلیون رسید+ جزيیات قیمت جدید رهن مسکن در تهران + جدول وقتی قدرت ژيوپلتیکی- امنیتی به کمک اقتصاد می آید بریتانیا در بحران ارزی آغاز معاملات توافقی ارز در کانال 30 هزار تومان تورم مسکن در شهریور ماه چه تغییری کرده است؟ جزيیات مهم درباره دریافت سهام عدالت جدید برنامه معاملات بورس کالا تغییر کرد باقر و سیامک نمازی آزاد شدند؛ مبادله زندانیان آمریکایی با 7 میلیارد دلار ایران در کره جنوبی؟ اقتصاد ایالات متحده وارد رکود شد وجود 4 میلیون راس دام سبک مازاد در کشور کاهش نرخ رسمی 18 ارز/ نرخ رسمی 15 ارز افزایش یافت رشد 70 درصدی فروش خودروهای برقی در سال 2023 پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید پرداخت 27 هزار میلیارد تومان وام آسان/ 485 هزار نفر فقره وام ازدواج گرفتند پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید همسان سازی حقوق بازنشستگان به ایستگاه آخر رسید | واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امشب؟ ماشین خاص جیمز باند فروخته شد + تصاویر و قیمت فدرال رزرو دنبال کاهش نرخ تورم تا پایان سال جاری بررسی درخواست انتشار «اوراق اختیار فروش تبعی» حداکثر طی 2 روز رشد 135 میلیونی قیمت خودرو KMC K7 از سوی کرمان موتور وعده شهردار تهران برای ارزانی مسکن وام فوری 100 میلیونی با سود کم برای سربازان | پرداخت وام فوری ريیسی برای این سربازان روسیه تحویل گاز به «انی» ایتالیا را متوقف کرد واریز 500 میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه رویکرد جدید برای افزایش جذب گردشگر / گران شدن... رفع موانع همسان سازی حقوق بازنشستگان به دست...