قدرت نمایی بازار بدهی

قدرت نمایی بازار بدهی

فعالیت بازار سرمایه در هفته جاری به دلیل تعطیلی 6 روزه پایتخت تنها به سه روز ختم شد و شاخص کل بورس در این سه روز توانست روند صعودی خود را حفظ کند. همچنین در میان پنج بازار اول سهام، بازار دوم سهام، بازار بدهی، بازار مشتقه و صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله، تنها بازار بدهی نسبت به هفته قبل حرکتی صعودی داشت و بازار های دیگر کاهشی بودند.

به گزارش پایگاه خبری بازار سرمایه ایران (سنا)، ستاد ملی مقابله با کرونا روز دوشنبه حکم تعطیلی 6 روزه استان های البرز و تهران را صادر کرد تا با تعطیلی بانک ها در روزهای سه شنبه، چهارشنبه و پنجشنبه هفته جاری و شنبه و یکشنبه هفته آینده، فعالیت بازار سرمایه نیز در روزهای مذکور متوقف شود. بنابراین فعالین بازار سرمایه فقط در روزهای شنبه، یکشنبه و دوشنبه هفته جاری مشغول معامله بودند و بررسی معاملات سه روز مذکور حاکی از کاهش 40 درصدی ارزش معاملات بازار سهام در هفته جاری نسبت به هفته گذشته است.

به طوریکه ارزش کل معاملات این بازار از 292 هزار و 417 میلیارد ریال در هفته گذشته به 175 هزار و 771 میلیارد ریال در هفته جاری رسید. همچنین حجم معاملات این بازار با کاهش 38.9 درصدی از 36 هزار و 329 میلیون سهم در هفته قبل تا رقم 22 هزار و 200 میلیون سهم در هفته جاری کاهش یافت.

بازار بدهی باز هم قدرت نمایی کرد

در میان پنج بازار اول سهام، بازار دوم سهام، بازار بدهی، بازار مشتقه و صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله، تنها بازار بدهی نسبت به هفته قبل حرکتی صعودی داشت و بازار های دیگر کاهشی بودند. به طوریکه ارزش معاملات بازار اول سهام از 128 هزار و 772 میلیارد ریال در هفته قبل به 64 هزار و 103 میلیارد ریال در هفته جاری رسید و کاهشی 50 درصدی را تجربه کرد. حجم معاملات این بازار نیز  با 44 درصد کاهش، از 14 هزار و 746 میلیون سهم در هفته قبل به 8237 میلیون سهم در هفته جاری رسید.

ارزش معاملات در بازار دوم سهام نیز با کاهشی 40 درصدی از 125 هزار و 622 میلیارد ریال در هفته گذشته تا 74 هزار و 750 میلیارد ریال در هفته جاری کاهش یافت. حجم معاملات این بازار نیز که هفته قبل 19 هزار و 471 میلیون سهم بود، 37 درصد کاهش را تجربه کرد و به 12 هزار و 176 میلیون سهم در هفته جاری رسید.

این درحالی است که ورق بازار بدهی در هفته جاری برگشت و ارزش معاملات در این بازار در هفته جاری با 75 درصد افزایش از 3498 میلیارد ریال تا 6105 میلیارد ریال افزایش یافت. حجم معاملات این بازار نیز صعودی 75 درصدی را تجربه کرد و از چهار میلیون برگه به 6.15 میلیون برگه رسید.

بر این اساس حجم معاملات در بازار مشتقه صعودی بود اما ارزش معاملات این بازار نزولی ماند. به طوریکه ارزش معاملات بازار مشتقه با 58 درصد کاهش از 267 میلیارد ریال در هفته گذشته به 111 میلیارد ریال در هفته جاری رسید اما حجم معاملات این بازار 339 درصد افزایش را تجربه کرد و از 6 میلیون قرارداد تا 24.9 میلیون قرارداد افزایش یافت.

روند صندوق های سرمایه گذاری قابل معامله هم کاهشی بود و ارزش معاملات این بازار با 10.38 درصد کاهش از 34 هزار و 258 میلیارد ریال در هفته قبل به 30.702 میلیارد ریال در هفته جاری رسید. حجم معاملات این بازار نیز از 2103 میلیون یونیت در هفته قبل به 1756 میلیون یونیت در هفته جاری رسید که کاهشی 16.51 درصدی را تجربه کرد.

شاخص کل بورس در هفته جاری روند صعودی خود را حفظ کرد و با 0.44 درصد افزایش در هفته جاری نسبت به هفته قبل 5782 واحد افزایش یافت و از یک میلیون و 305 هزار واحد در هفته قبل به یک میلیون و 311 هزار واحد در هفته جاری رسید.

شاخص کل با معیار هم وزن هم در هفته قبل نسبت به هفته جاری 0.36 درصد افزایش یافت و از 401 هزار و 611 واحد در هفته قبل به 403 هزار و 69 واحد در هفته جاری رسید که رشدی 1458 واحدی را نشان میدهد.

local_offerبرچسب‌ها:
بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (30شهریور) / استقبال از فرابورس، در روز خروج هزار و 200میلیاردی پول حقیقی

بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی بورس (30شهریور) / استقبال از فر...

افراد حقیقی امروز هزار و 240میلیارد تومان از بازار سهام خارج کردند که بیشترین خروج پول حقیقی از بورس یا فرابورس مربوط به گروه فلزات اساسی و همچنین سهام صنایع...

EghtesadOnline.com/
صف خرید پالایشی‌ها در روز افت شاخص کل بورس

صف خرید پالایشی‌ها در روز افت شاخص کل بورس

شاخص کل بورس در پایان بازار با 0٫35 درصد افت و حدودا پنج هزار واحد منفی در محدوده یک میلیون و 386 هزار واحد قرار گرفت.

TejaratNews.com/

کاهش شاخص بورس در آخرین روز فصل تابستان

بازار دوباره قرمز پوش شد!

امروز در بازار طلا و سکه چه خبر بود؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/6/30

امروز در بازار طلا و سکه چه خبر بود؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400...

قیمت طلا و سکه امروز بر خلاف افت بهای طلای جهانی و افت نرخ ارز، اندکی افزایش یافت که بر این اساس قیمت سکه طرح جدید به 11 میلیون و 866 هزار تومان رسید.

TejaratNews.com/
نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی

نگاهی به عرضه‌های داخلی و صادراتی بورس انرژی

امروز انواع محصولات پتروشیمی در رینگ بین‌الملل بورس انرژی عرضه می‌شود.

Sena.ir/
بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟

بورس تا پایان امسال چقدر سود می‌دهد؟

بورستهران- ایرنا- اگرچه برآورد میزان سودآوری بازارهای مختلف به طور دقیق امکان‌پذیر نیست، امایک کارشناس بازار سرمایه احتمال می‌دهد که بازار سهام تا پایان امسال به بازدهی حدود 20 تا 50 درصدی دست پیدا کن...

Irna.ir/
لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه

لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه

یک کارشناس بازار سرمایه یکی از سیاست‌های اصلی و اهداف متولیان بازار سرمایه را افزایش عمق این بازار است، گفت: یکی از مهمترین راهکارها، افزایش سرعت عرضه‌های اولیه و ورود شرکت‌ها به بازار است.

FarsNews.ir/
رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها

رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها

بررسی بازار خودرو نشان می‌دهد که پس از مطرح شدن طرح مجلس برای آزادسازی واردات خودرو، قیمت همه خودروها در بازار کاهش یافته است و بازار در رکود سنگینی به سر می‌برد.

TejaratNews.com/
خبر جدید از تمدید ثبت‌نام در سامانه اسکان و املاک زمان و جزيیات طرح جدید فروش فوری رانا پلاس با سقف پانوراما گران‌ترین تلویزیون بازار 212میلیون قیمت خورد اعلام نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا موضع کانون سردفتران درباره بخشنامه جدید ثبت لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟ دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت قیمت گوشت در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) دستور بررسی دوباره محدودیت کارت به کارت نیم تن گوشت اسب غیرمجاز در تهران معدوم شد کاهش 5 تا 10درصدی قیمت همه خودروها تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 روز تورم ایران شش برابر تورم عراق! آخرین اخبار از مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن روز پرصعود و نزول برای بورس ادامه ابهام‌ها و اختلاف‌ها در مورد برگ سبز خودرو واریز وام ضروری بازنشستگان کشوری تا ظهر فردا " زشگزا " در مسیر پرداخت سود قرار می گیرد آغاز پرداخت سود "وتعاون" از مهرماه مخالفت قاطع وزیر اقتصاد با افزایش نرخ بهره " فاذر " مجددا به مجمع می رود 60 ثانیه 31 شهریور 1400 وضعیت سبد سهام عدالت در 31 شهریور ماه بازار دوباره قرمز پوش شد! مصوبه واردات خودرو به مجلس بازگشت احتمال شروع روند مثبت بازار از روزهای آینده انبارگردانی یک روزه شرکت زرین زعفران مشرق زمین نشست خبری شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر وضعیت اقتصادی موجود ادامه پیدا نخواهد کرد فشاری از سمت کارگزاری ها برای تسویه اعتبار مشتریان وجود ندارد/ کارگزاری ها 21 هزار میلیارد تومان اعت... مهلت ثبت‌نام وام ودیعه امشب به پایان می‌رسد؟ صف خرید پالایشی‌ها در روز افت شاخص کل بورس عجیب‌ترین آگهی جهان آیفکس در نیمه کانال 20 هزار واحدی متوقف شد "فلزات اساسی" در صدر نشست کاهش شاخص بورس در آخرین روز فصل تابستان جاماندگان یارانه معیشتی منتظر یارانه جدید باشند از پرونده سکه ثامن چه خبر؟ ادامه سقوط بورس | کاهش 4 هزار و 834 واحدی شاخص کل بورس دوباره به عقب برگشت/ بر بازار طلا و ارز در شهریور چه گذشت؟ کاهش 4834 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 14 هزار میلیارد تومان فراتر رفت پایان بازار با افت 4 هزار واحدی شاخص فروش 115 هزار میلیارد ریالی اوراق سلف نفت خام وزارت امور اقتصادی و دارایی صندوق طلای کاریزما با نماد "کهربا" بزرگتر می‌شود توقف "ولساپا"،"غدام"/ "رمپنا " آماده انجام معامله شد امانی: رقم بدهی شهرداری واقعی نیست

در حال بارگیری...