مجمع شبریز برگزار شد | شبریز افزایش سرمایه دارد؟

مجمع شبریز برگزار شد | شبریز افزایش سرمایه دارد؟

مجمع سالیانه شبریز در روز جاری برگزار شد و در این مجمع صورت های مالی این شرکت به تصویب رسید و به هر سهم 4.175 ریال سود معادل 75 درصد از کل سود، تعلق گرفت. در این مجمع چه گذشت؟

به گزارش نبض بورس، مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت پالایش نفت تبریز با حضور 72.44 درصد سهامداران، نماینده سازمان بورس، نماینده موسسه حسابرسی و بازرس قانونی و ناظرین به ریاست آقای نعمتی به صورت حضوری و آنلاین برگزار گردید.

بیشتر بخوانید:

 • تحلیل تکنیکال و بنیادی شبریز 

آقای باقری مدیرعامل شرکت گزارشی از فعالیت شرکت در خصوص سال مالی منتهی به 30 اسفند 1399 به صورت زیر ارايه دادند:

جایگاه شرکت در صنعت:

شرکت در صنعت "فرآورده‌های نفتی، کک و سوخت هسته ای" فعالیت می‌کند. ظرفیت اسمی تقطیر نفت خام شرکت در زمان تاسیس 80 هزار بشکه در روز بوده است که با اجرای ازدیاد ظرفیت، هم اکنون این رقم به 110 هزار بشکه در روز افزایش یافته است. آخرین پروانه بهره برداری شرکت پالایش نفت تبریز اخذ شده از وزارت صنایع و معادن برای تولید ساالانه 40 میلیون بشکه (حدود 110 هزار بشکه در روز) فرآورده‌های نفتی صادر شده است برنامه تولید سالانه شرکت پالایش نفت تبریز و ترکیب تولیدات آن با توجه به ظرفیت تولید واحد‌های عملیاتی بر اساس مصوبات هیات مدیره شرکت ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران تعیین و تصویب می‌شود. میزان ظرفیت پالایش نفت خام شرکت‌های پالایشی بشرح زیر است.

 
ظرفیت پالایش این شرکت‌ها حدود 2.2 میلیون بشکه در روز است. شرکت پالایش نفت تبریز، از منظر تولید محصولات اصلی در جایگاه چهارم صنعت پالایش نفت بورس و فرابورس قرار دارد.
تولیدات شرکت و نحوه توزیع و قیمت گذاری آن:

دسته اول: فرآورده‌های اصلی: شامل 5 فرآورده اصلی (گاز مایع، نفت سفید، نفت کوره، نفت گاز، بنزین) و سوخت هوایی است که جهت توزیع به شرکت ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران ارايه می‌گردد.

دسته دوم: فرآورده‌های ویژه عرضه شده به صورت مستقیم در بورس کالا و انرژی: محصولاتی نظیر وکیوم باتوم، قیر، آیزوریسایکل، گوگرد گرانول، انواع حلال ها، سلاپس واکس، آیزوفید، لوبکات، ریفرمیت در بورس کالا به صورت مستقیم عرضه می‌گردد. این محصولات در صنایع لوازم آرایشی، پارچه سازی، صنایع شیمیايی، رنگ سازی، لاستیک سازی و... کاربرد دارند.

دسته سوم: فرآورده ویژه خوراک پتروشیمی: محصولاتی نظیر نفتا، گاز اتان، بوتان و بنزن که به شرکت وابسته پتروشیمی تبریز ارايه می‌گردد.

عملکرد عملیاتی شرکت در سال 1399:

پالایش نفت تبریز در سال 1399 نسبت به بودجه مصوب خود در خوراک نفت خام با پالایش 109.193 بشکه در روز 104 درصد، در گاز مایع با تولید 634 مترمکعب در روز 131 درصد، در بنزین یورو 5 با تولید 3.774 مترمکعب در روز 113 درصد، در نفت و گاز یورو 5 با تولید 2.223 مترمکعب در روز 106 درصد، در نفت و گاز معمولی با تولید 5.036 مترمکعب در روز 103 درصد، در نفت کوره سبک و سنگین با تولید 4.108 مترمکعب در روز 110 درصد، در فرآورده‌های ویژه گروه 1 با تولید 128 مترمکعب در روز 131 درصد، در فرآورده‌های ویژه گروه 2 با تولید 245 مترمکعب در روز 106 درصد عملکرد بهتری داشته است.

عملکرد مالی شرکت در سال 1399:
 

درآمد‌های عملیاتی شرکت در سال 1399 در قیاس با عملکرد سال گذشته 41 درصد افزایش داشته است. علی رغم افزایش محسوس نرخ فراورده‌ها در سال 1399 نسبت به سال قبل، از عمده دلیل افزایش فروش افزایش نرخ فروش فرآورده ها، افزایش نرخ تسعیر ارز و افزایش میزان فروش بوده است.

بهای تمام شده درآمد‌های عملیاتی شرکت در قیاس با سال گذشته 31 درصد افزایش داشته است که این امر علیرغم کاهش 39 درصدی نرخ نفت خام عمدتا ناشی از افزایش مقدار مصرف نفت خام به تبع افزایش مقدار تولید سال 1399 می‌باشد.

با توجه به ماهیت خاص صنعت پالایش نفت کشور، رقابت چندانی در فروش فرآورده‌های نفتی میان این شرکت‌ها وجود ندارد، زیرا مشتری عمده فرآورده‌های پالایشگاه‌های داخلی دولت است. نکته مهم در بحث سودآوری این است که افزایش یا کاهش فروش پالایشگاه‌ها عمدتا تابع قیمت نفت خام و نرخ ارز است. روند‌های گذشته نیز حکایت از این موضوع دارد که فروش پالایشگاه‌ها هم راستا با هم، کاهش یا افزایش می‌یابد. در نتیجه در زمینه ایجاد درآمد‌های عملیاتی تفاوت خاصی میان شرکت‌های صنعت وجود ندارد.

سود خالص شرکت در سال 1399 نسبت به سال گذشته افزایش 454 درصدی دارد. بخشی از این افزایش ناشی از برگشت ذخیره کاهش ارزش فروش برای موجودی‌های پایان دوره شرکت می‌باشدکه در پایان سال 1398 منظور گردیده بود و همچنین بخشی از بابت افزایش نرخ ارز و در نهایت افزایش نرخ فروش ریالی فراورده‌ها می‌باشد.

 
پروژه ها، طرح‌ها و برنامه‌های توسعه:
 • پروژه احداث واحد گرانولسازی گوگرد.
 • پروژه احداث واحد بازیافت گاز‌های ارسالی به مشعل.
 • پروژه خرید، نصب و راه اندازی تجهیزات پایش و اندازهگیری آنلاین آنالایزر‌های زیست محیطی بر روی
 • دودکش‌های کوره‌ها و هوای محیطی.
 • پروژه احداث واحد تصفیه نفت و گاز.
 • پروژه واحد ایزومریزاسیون نفتا.
 • پروژه احداث واحد بازیافت گاز‌های انتهایی واحد گوگردسازی.
اهم برنامه‌های آتی شرکت:
 • اصلاح الگوی مصرف و کاهش هزینه‌های عملیاتی.
 • کاهش تولید نفت کوره و افزایش کمی و کیفی فرآورده‌های با ارزش افزوده بالا.
 • اصلاح ساختار نیروی انسانی.
 • ورود به بازار‌های خارجی و توسعه آن.

در ادامه گزارش حسابرس و بازرس قانونی در خصوص بند 5 در رابطه با نحوه تعیین نرخ و مراودات با شرکت‌های ملی پالایش و پخش فرآورده‌های نفتی ایران و ملی پخش فرآورده‌های نفتی ایران عنوان شد: نرخ‌های اعلامی از سمت وزارت نفت قطعی نبوده و اطلاع رسانی به موقع صورت نگرفته است. شرکت پیشنهاد داده است نرخ گذاری بر اساس فب صورت گیرد.

در رابطه با تعیین تکلیف نهایی در خصوص مالکیت 25 هزار متر مربع از اراضی مجاور کوی قدس واقع در منطقه ايل گلی تبریز عنوان شد: 25 هزار متر از زمین‌های شرکت بدون اجازه به مسکن مهر تعلق گرفته بود که شرکت در این خصوص دعوی حقوقی کرده و رای بدوی دادگاه به نفع شرکت صادر شده است. پیگیری حقوقی در این خصوص ادامه دارد.

سوالات مطرح شده در مجمع:

آیا شرکت برنامه‌ای برای افزایش سرمایه دارد؟ هیات مدیره برنامه افزایش سرمایه را در دستور کار داشته و اطلاعات بیشتر از طریق کدال اطلاع رسانی خواهد شد. شرکت در خصوص افزایش سرمایه از محل مازاد تجدید دارایی برنامه‌ای ندارد.

آیا شرکت برنامه‌ای برای حمایت از قیمت سه دارد؟ در سال گذشته حدود 30 میلیارد تومان از منابع شرکت و از منابع صندوق بازارگردان 15 میلیارد تومان در خصوص بازارگردانی سهم اختصاص داده شده است.

در انتها به ازای هر سهم 4.175 ریال سود معادل 75 درصد سکد کل تقسیم گردید، موسسه حسابرسی بهراد مشار به عنوان بازرس قانونی و حسابرس شرکت و موسسه حسابرسی رازدار به عنوان بازرس علی البدل انتخاب گردید.

 

بیشتر بخوانید:

 • در مجمع وبصادر چقدر سود تقسیم شد؟ 
 • در مجمع خودرو چه گذشت؟
 • از مجمع وتجارت چه خبر؟

 

در مجمع سپیدار چه گذشت؟ | سود هر سهم چقدر بود؟

در مجمع سپیدار چه گذشت؟ | سود هر سهم چقدر بود؟

مجمع عمومی عادی سالیانه شرکت سیپدار سیستم آریا با حضور 74.48 درصد سهامداران، نماینده سازمان بورس، نماینده موسسه حسابرسی و بازرس قانونی و ناظرین به ریاست آقای فولادی به صورت حضوری و آنلاین برگزار گردید...

NabzeBourse.ir/
بررسی گزارش ماهانه یک نماد پالایشی/ عملکرد شبریز در اسفند 99 چگونه بوده است؟

بررسی گزارش ماهانه یک نماد پالایشی/ عملکرد شبریز در اسفند 99 چگونه...

درآمد‌های عملیاتی شبریز در قیاس با عملکرد دوره مشابه سال گذشته از مبلغ 174.544 میلیارد ریال به مبلغ 215.035 میلیارد ریال افزایش یافته که حدود 23 درصد افزایش داشته است.

NabzeBourse.ir/
تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد پالایشی | شبریز صعودی می ماند؟

تحلیل تکنیکال و بنیادی یک نماد پالایشی | شبریز صعودی می ماند؟

شبریز امروز را با گزارش خوبی که از سال مالی 99 روانه کدال کرده بود، با صف خرید آغاز کرد و صف خود را تا پایان بازار حفظ کرد. اهداف شبریز کجاست؟

NabzeBourse.ir/
تحلیل تکنیکال و بنیادی شبریز | اهداف قیمتی شبریز کجاست؟

تحلیل تکنیکال و بنیادی شبریز | اهداف قیمتی شبریز کجاست؟

نماد پالایشی شبریز اخیرا در چند ماه گذشته موفق به تکمیل یک الگوی برگشتی بصورت کف دو قلو شده است. هدف اول قیمتی این نماد کجاست؟ در صورت عبور از هدف اول قیمتی، دومین هدف چه قیمتی است؟

NabzeBourse.ir/
افزایش 1.000 تنی میزان فروش وکیوم باتوم "شبریز" در بورس کالا

افزایش 1.000 تنی میزان فروش وکیوم باتوم "شبریز" در بورس کالا

شرکت پالایشگاه تبریز در هفته منتهی به 14 اسفند ماه 1399، در مجموع 5.500 تن وکیوم باتوم در بورس کالا عرضه کرد.

BourseNews.ir/
رشد بیش از 6 درصدی نرخ فروش وکیوم باتوم "شبریز"

رشد بیش از 6 درصدی نرخ فروش وکیوم باتوم "شبریز"

شرکت پالایشگاه تبریز در هفته منتهی به 7 اسفندماه 1399، در مجموع 5.500 تن وکیوم باتوم در بورس کالا عرضه کرد.

BourseNews.ir/
حاشیه‌های امروز بورس 14 بهمن 99 / آغاز انتشار پیش‌بینی سود هر سهم در کدال

حاشیه‌های امروز بورس 14 بهمن 99 / آغاز انتشار پیش‌بینی سود هر سهم ...

در پایان معاملات امروز بورس، شاخص کل با حدود 2٫3 درصد افت، در آستانه از دست دادن کانال 1٫2 میلیون واحدی قرار گرفت.

TejaratNews.com/
چالش مهم ارايه گزارش پیش بینی سود هر سهم از سوی شرکت ها

چالش مهم ارايه گزارش پیش بینی سود هر سهم از سوی شرکت ها

سود پیش‌بینی شده توسط شرکت‌ها می‌تواند به گمراهی، دستکاری و حباب قیمت‌ها منجر شود و در نتیجه بازار به سمت غیر واقعی حرکت کند و افرادی که دانش کمی در بازار دارند و به طور مستقیم خرید و فروش می‌کنند دچا...

BourseNews.ir/
در شبریز چه خبر بود؟

در شبریز چه خبر بود؟

در حالی که امروز 8 دی 99 شبریز به صف خرید خود را رسانده بود با عرضه حقوقی صف خرید خود را از دست داد و قیمت آن رو به پایین هل داده شد. در شبریز چه خبر بود؟

NabzeBourse.ir/
لوب کات سبک "شبریز" به فروش نرفت

لوب کات سبک "شبریز" به فروش نرفت

این شرکت پالایشگاهی در هفته گذشته نیز موفق به فروش لوب کات سبک در بورس کالا نشد.

BourseNews.ir/
تکنیکال «شبریز» چه می گوید؟ بخریم یا نخریم؟

تکنیکال «شبریز» چه می گوید؟ بخریم یا نخریم؟

شبریز یکی دیگر از نمادهای پالایشی است که سهام آن در پالایشی یکم حضور دارد. به لحاظ تکنیکال وضعیت این نماد چگونه است؟

NabzeBourse.ir/
مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه ملت به صورت آنلاین برگزار شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه ملت به صورت آنلاین برگزار شد

مجمع عمومی عادی سالیانه بیمه ملت با حضور 76 درصد سهامداران برگزار شد و صورت‌های مالی سال 1398 این شرکت به تصویب رسید.

Borna.news/
لوبکات سبک روی دست "شبریز" ماند

لوبکات سبک روی دست "شبریز" ماند

افت چشمگیر 13.500 تنی فروش وکیوم باتوم پالایشگاه تبریز در بورس کالا به ثبت رسید.

BourseNews.ir/
عدم تقاضا برای لوب کات سبک "شبریز"

عدم تقاضا برای لوب کات سبک "شبریز"

این شرکت پالایشگاهی در هفته گذشته موفق به فروش لوب کات سبک در بورس کالا نشد.

BourseNews.ir/
زمان واریز یارانه معیشتی مردادماه خرید دستگاه کارتخوان سیار و ثابت آمار عجیب از واردات لاستیک فرغون به ایران رشد ناگهانی بازارهای مالی/ کدام سهامداران بیشتر سود کردند؟ کارنامه ارزشمند و قابل دفاع سایپا در حوزه مالی قیمت نان از نرخ مصوب لغوشده هم بیشتر شد نحوه انتقال سهام بورسی فرد متوفی به وراث قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/5/8 سود 100میلیونی خودروی تارا؛ زیان 1میلیونی شاهین بورس کالا برای «سیمان تهران» خوش‌یمن بود چشم‌انداز مثبت بورس در نیمه دوم مردادماه قیمت پراید چقدر شده است؟ دلار عقب نشست رشد 21 میلیارد تومانی درآمد آلومینیوم المهدی 3 خبر جدید از سهام عدالت / نحوه فروش سهام عدالت تغییر می‌کند صندوق‌های اهرمی ذات پر نوسان‌تری دارند "شبندر" برای کالای خود مشتری پیدا کرد لزوم ورود به حوزه فن‌آوری‌های مالی تحول‌آفرین در بازار سرمایه صعود آهسته و پیوسته شاخص بورس فرش قرمز صندوق های مختلط برای ورود "نقدینگی" رفتارشناسی سرمایه‌گذاران و بازار براساس نمادهای وال‌استریتی سیگنال‌هایی از بغداد و واشنگتن برای قیمت دلار / بازار ارز ترسید! آخرین قیمت دلار در بازار + پیش‌بینی قیمت دلار افزایش دامنه نوسان قطعی است / سهام عدالت را نفروشید افزایش 700 هزار تومانی قیمت سکه قیمت مرغ و تخم‌مرغ در 7 مرداد 1400 برندگان کووید 19 چه کسانى هستند؟ قیمت انواع گوشت در 7 مرداد 1400 / هر کیلو شکر چند؟ چرا قیمت هر سهم میدکو کاهش یافت؟ نوسان دو هزار تومانی دلار در روز تعطیل! / شایعه ورود به کانال 26 هزار تومانی قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه | دلار در معاملات پشت به روند صعودی ادامه داد مبادلات نفتی ایران و چین قطع می‌شود؟/ «برجام احیا نمی‌شود» سرانجام عرضه سیمان در بورس کالا چه شد؟ / 27 شرکت در اولویت وصل برق خبر مهم برای کریپتولندی ها | اگر کدپستی و شماره ثابت را اشتباه درج کردید، بخوانید! امروز سکه چقدر شد؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/5/7 محدودیت برقی کدام کارخانه‌های سیمان رفع شد؟ پیش‌بینی بورس هفته دوم مرداد / کدام گروه‌ها پیش‌رو خواهند بود؟ طرحی که ایران را حذف می‌کند آیا راهی برای حل مشکل فروش سهام عدالت هست؟ سیگنال‌های تازه برای قیمت ارز / آیا مسدوسازی اینترنت دلار را گران می‌کند؟ آغاز واکسیناسیون سراسری کارکنان بانک‌ها قیمت سکه در بازار امروز رشد کم رمق شاخص بورس در هفته نخست مرداد ماه کدام شرکت‌های بورسی سود تقسیم کردند؟ / سود پنج هزار تومانی فپنتا به سهامدارانش غدیر تداوم خط نبوت است واکسیناسیون سراسری کارکنان شبکه بانکی کشور آغاز شد تحلیل تکنیکال و بنیادی سفارس | اهداف قیمتی سفارس کجاست؟ خبر جدید درباره مسکن فرهنگیان گشایش طولانی‌ترین تونل غرب آسیا در ایران رشد 170 درصدی سود خالص نمادی که قفل صف فروش است!

در حال بارگیری...