ارزش لیر لبنان سقوط کرد

ارزش لیر لبنان سقوط کرد

امروز سه شنبه سقوط واحد پول لبنان به دلیل مشکلات سیاسی و اقتصادی شدیدتر از قبل شد.

به گزارش خبرگزاری مهر سقوط واحد پول لبنان شدیدتر شدبهطوریکه دلار در معاملات امروز سه شنبه در بحبوحه بلاتکلیفی سیاسی پس از انتخابات پارلمانی لبنان که با عقب نشینی متحدان حزب الله نتایج غیرمنتظره ای به همراه داشت، از مرز 33000 لیر گذشت.

به گزارش "سام هلر"، لیر حدود 90 درصد ارزش خود را در برابر دلار از دست داده است. این پژوهشگر تخصصی با توجه به آنچه در مجله "فارینافرز" منتشر شده است، تولید ناخالص داخلی لبنان را 60 درصد کاهش و نزدیک به 80 درصد را به زیر خط فقر رسانده است که 1.5 میلیون آواره سوری ساکن لبنان از این تعداد هستند. شرایط صدها هزار نفر از ساکنان را مجبور به ترک کشور کرد.

در ژانویه گذشته، نرخ برابری دلار به رکورد 33500 لیر لبنان در هر دلار رسید. به نوبه خود، بانک مرکزی لبنان چهارشنبه گذشته اعلام کرد که به بانک‌ها اجازه می‌دهد تا از طریق پلت فرم مبادلات خود بدون سقف دلار خریداری کنند.

به نقل از رویترز، این سیاست به دلیل استفاده از ذخایر محدود دلار آمریکا برای تقویت پول محلی، که بیش از 90 درصد از ارزش خود را از زمان شروع بحران اقتصادی در سال 2019 از دست داده، ناپایدار است.

این ارز روز سه شنبه به 30000 لیر در برابر دلار رسید که چند هزار پوند از انتخابات روز یکشنبه کاهش یافته است.

صندوق بین‌المللی پول آن را تنها امید لبنان می‌داند اگر بتواند به کاهش فقر کمک کند. فرستاده ویژه سازمان ملل متحد برای مبارزه با فقر، اولیویه دو شوتر، نوامبر گذشته تایید کرده بود که به نظر می‌رسد مقامات دولتی لبنان در دنیای دیگری زندگی می‌کنند، به دور از مشکلاتی که اکثر مردم با آن مواجه هستند.

قابل توجه است که اقتصاد لبنان دو سال پیش سقوط کرد، در حالی که قیمت مواد غذایی 11 برابر شد و بیش از سه چهارم جمعیت زیر خط فقر قرار گرفتند.

در حالی که بانک جهانی این بحران را یکی از بدترین بحران‌ها از ابتدای انقلاب صنعتی توصیف کرد و تاکید کرد که نخبگان کشور مسيول این "افسردگی عمدی" هستند.

قابلیت استفاده ویژه از پرتوها در فرآیندها و حس‌گرهای کاربردی صنعت نفت تصمیمی برای فیلتر اینستاگرام و واتساپ گرفته نشده است گوشت گوسفندی حمایتی کیلویی چند؟ قطعی برق ایران را از صنعت کریپتو جهانی اخراج کرد؟ تدوین نظام بودجه‌بندی نوین در گروه سایپا/ برگزاری و تصویب 34 مجمع شرکت‌های اصلی گروه سایپا سرمایه گذاری 15 هزار میلیارد تومانی در زیرساخت‌های شهرک‌های صنعتی دریافت حقوق دولتی در معادن اجحاف در حق مردم و دولت است ایجاد شهرک‌های کشاورزی و دامپروری در دستور کار نکات کلیدی هنگام خرید سکه طالبان بازار فارکس را در افغانستان ممنوع کرد سامانه یکپارچه فروش خودرو مشکل فنی و امنیتی ندارد دستورالعمل اجرایی ودیعه مسکن ابلاغ شد اخبار مهم کدال سه شنبه 7 تیر 1401 | زاگرس سود پرداخت می کند! چلوکبابی ها تک به تک بیکار می شوند / سیر کردن... یک کارشناس: سیگنال فروش‌ها عامل بی‌اعتمادی مردم به... خطر امنیت انرژی جهان با ادامه تحریم‌های ظالمانه ایران راه‌اندازی سامانه مودیان، بزرگ‌ترین اقدام جهت تحقق نقشه راه رشد غیرتورمی ایران مکرون: امارات و عربستان ظرفیتی برای افزایش تولید نفت ندارند الزام دستگاه‌های اجرایی به استقرار چرخه بهره‌وری کاهش 25 درصدی قیمت سیمان در دو هفته گذشته با تامین برق پایدار امسال 1750 تن پیله ابریشم‌تر در پرورش بهاره تولید می‌شود شورای خلیج فارس در فکر اتصال شبکه برق به اروپا اعلام نرخ جدید مرغ در بازار تدوین برنامه راهبردی صنعت لوازم خانگی کاهش 25 درصدی قیمت سیمان در دو هفته گذشته با تامین برق پایدار رشد 12 درصدی شاخص بورس در بهار دلار در کف بازار چند؟ هلند نسبت به دومینوی بحران گاز در اروپا هشدار داد مرغ به قیمت مصوب رسید/ اعلام نرخ جدید مرغ در بازار لغو الزام درج قیمت تولیدکننده در سامانه جامع تجارت رشد 45 درصدی درآمد تسهیلات بانک سینا در سال 1400 بیانیه وزارت جهاد کشاورزی درباره تخلف در واردات نهاده های دامی و چند ابهام و پرسش توضیح وزارت جهاد کشاورزی درباره ابهام های و اردات نهاده توسط شرکت آریو تجارت ارزش سهام عدالت امروز چقدر شد؟ بازپرداخت تسهیلات صندوق توسعه ملی با نرخ جدید ارز روشنگری وزارت جهاد کشاورزی درباره حواشی ایجاد شده در زمینه واردات نهاده‌های دامی انعقاد تفاهم‌نامه همکاری بانک تجارت و اتحادیه تعاونی‌های تامین نیاز صنایع پایین‌دستی پتروشیمی آغاز انعقاد قرارداد خودمالکی 27 هزار مسکن طرح نهضت ملی یارکشی «گروه هفت» از میان دوستان روسیه به بهانه تامین امنیت غذایی ثبت ورود پول 114میلیارد تومان برای صندوق ها کالا برگ الکترونیکی مسکن موقتی است فروش شکر خارج از قیمت مصوب شده روند نزولی قیمت های سکه، دلار و طلا تداوم سیر صعودی درآمد‌های "همراه" حقوق گمرکی واردات ام دی اف برداشته شود بانک مرکزی با سوء مدیریت بانک‌ها مقابله و کمیسیون اصل نود به این امر ورود کند کاهش ریسک‌های سیاسی و بین‌المللی عامل رشد بورس/ کاهش 25 درصدی خروج پول از بورس نشست هماهنگی جهت اتصال و ارسال اطلاعات صورتحساب های الکترونیکی به سامانه مودیان چرا قیمت دلار هرات کاهش پیدا کرد؟/ دلار هرات چه تاثیری بر بازار ایران دارد؟ غیرفعال شدن بخشی از سامانه پیامکی چک