سود 100میلیونی خودروی تارا؛ زیان میلیونی شاهین

سود 100میلیونی خودروی تارا؛ زیان میلیونی شاهین

تارا و شاهین دو محصول جدید ایران خودرو و سایپا در صورت‌های مالی ارايه شده به سازمان بورس مربوط به سه ماهه اول، دو مسیر متفاوت را طی کردند.

به گزارش تجارت‌نیوز، تارا که در واقع همان پژو 301 است، قرار بود به عنوان دومین محصول مشترک پژو و ایران خودرو حاصل از توافق نامه برجام تولید شود اما با خروج آمریکا و به کما رفتن برجام، پژو نیز ایران را ترک کرد و پژو 301 هم به تولید انبوه نرسید.

اما مدیران ارشد ایران خودرو مصمم بودند به هر نحو ممکن این محصول را با داخلی سازی بالا به تولید برسانند و آن را به عنوان پرچم دار محصولات خود در دوران تحریم عرضه کنند.

این محصول نوبرانه ایران خودرو اولین حضور مستقل خود را در صورت های مالی این خودروساز که به صورت سه ماه ( فصلی ) منتشر می شود، در گزارش سه ماهه اول سال 1400 تجربه می کند. پیش تر تنها خبر از تولید این محصول در آمار تولید ماهانه ایران خودرو منتشر می شد اما فروش محدودی داشت.

هر چند قرار بود این محصول طی امسال به تولید انبوه برسد اما به نظر می رسد همچنان با تولید انبوه فاصله دارد. آبی‌های جاده مخصوص پیش بینی کرده‌اند از این محصول جدید خود طی سال جاری 20 هزار دستگاه به بازار عرضه کنند.

عرضه 20 هزار دستگاهی تارا با توجه به برنامه فروش حدود 499 هزار دستگاهی ایران خودرو نشان می‌دهد این خودروساز حساب ویژه ای برای کسب درآمد از ناحیه فروش این خودرو باز نکرده و تنها 4 درصد از فروش سال جاری خود را به عرضه این محصول جدید اختصاص داده است.

در حالی که تارا حضور محدودی در امسال تجربه می‌کند با این حال ایران خودرویی ها ظاهرا به گونه‌ای برنامه ریزی کرده‌اند تا در تولید این محصول زیان نکنند.

صورت‌های مالی ایران خودرو نشان می دهد طی فصل بهار سال جاری 2 دستگاه تارا به بازار عرضه شده است.

هر دستگاه تارا با قیمت 254 میلیون و 600 هزار تومان فاکتور شده است. در حالی که آبی های جاده مخصوص برای تولید هر تارا 155 میلیون و 150 هزار تومان هزینه کردند. بنابراین به ازا فروش هر دستگاه تارا سود 99 میلیون و 450 هزار تومانی به حساب این خودروساز واریز شده است.

خودروی شاهین در چه وضعیتی است؟

شاهین اولین محصول تمام ایرانی خودروسازی سایپا روی پلتفرم اختصاصی ( پلتفرم SP100 ) این شرکت است که پیش تر با نام رهام شناخته می شد.

قرار است نارنجی های جاده مخصوص اولین محصول کراس اوور خودروسازی کشور با نام آریا را نیز روی همین پلتفرم تولید کنند.

اما از آنجایی که سایپایی ها زودتر از ایران خودرو دست به کار شدند تا محصول نوبرانه خود را به بازار عرضه کنند. بنابراین صورت های مالی این خودروساز نشان می دهد تا پایان خرداد ماه سال جاری در مجموع 3 هزار و 870 دستگاه از این خودرو تولید و 3 هزار و 819 دستگاه برای مشتریان فاکتور شده است.

اما نارنجی های جاده مخصوص شاهین را با زیان تولید می کنند.

در حال حاضر هر دستگاه شاهین با قیمت 236 میلیون و 500 هزار تومان برای مشتریان فاکتور می شود. اما تولید هر دستگاه شاهین حول و حوش 237 میلیون و 300 هزار تومان خرج روی دست سایپا می گذارد. بنابراین هر حال حاضر نارنجی های جاده مخصوص هر دستگاه شاهین را به زیان در حدود 800 هزار تومان به بازار عرضه می کنند.

با اینکه تولید شاهین برای این خودروساز زیان تولید می کند اما پیش بینی های مدیران ارشد سایپا نشان می دهد طی سال جاری در مجموع حدود 65 هزار دستگاه از این خودرو به بازار عرضه خواهد شد.

با توجه به برآورد فروش 341 هزار و 340 دستگاهی که مدیران سایپا برای سال جاری داشتند. چنانچه این تعداد شاهین تولید شود و براورد صورت گرفته عملیاتی شود سهم شاهین از سبد فروش این خودروساز حدود 19 درصد خواهد بود.

منبع: اقتصاد نیوز

جدیدترین اخبار مربوط به خودرو را در صفحه اخبار خودرو تجارت‌نیوز دنبال کنید.

مصوبه واردات خودرو به مجلس بازگشت

مصوبه واردات خودرو به مجلس بازگشت

سخنگوی شورای نگهبان گفت: بنابر گزارش هیيت عالی نظارت مجمع تشخیص مصلحت نظام، موادی از مصوبه مجلس درباره آزادسازی واردات خودرو مغایر با قانون شناخته شد.

Irinn.ir/
ادامه ابهام‌ها و اختلاف‌ها در مورد برگ سبز خودرو

ادامه ابهام‌ها و اختلاف‌ها در مورد برگ سبز خودرو

معاون سازمان ثبت اسناد و املاک کشور، خبر جایگزینی برگ سبز به جای گواهی نقل و انتقال مراکز تعویض پلاک را برای صدور سند رسمی، تکذیب کرد. سخنگوی قوه قضاییه نیز با اشاره به تاریخ طولانی اختلاف‌ها در مورد ...

TejaratNews.com/
موضع تازه سازمان ثبت درباره برگ سبز خودرو

موضع تازه سازمان ثبت درباره برگ سبز خودرو

معاون اسناد سازمان ثبت اسناد و املاک کشور با صدور بخشنامه‌ای اعلام کرد که برگ سبز صادره از مراکز تعویض پلاک برای نقل و انتقال کافیست.

Bartarinha.ir/
رسوب 140 هزار خودرو ناقص در پارکینگ خودرو ساز‌ها

رسوب 140 هزار خودرو ناقص در پارکینگ خودرو ساز‌ها

نشست تخصصی رفع چالش‌های تامین قطعات اصلی خودرو و کاهش خودرو‌های ناقص در سازمان بازرسی کل کشور برگزار شد.

Irinn.ir/
140هزار خودرو ناقص در پارکینگ خودروساز‌ها

140هزار خودرو ناقص در پارکینگ خودروساز‌ها

معاون سازمان بازرسی کل کشور گفت: ما از خودروسازان برنامه زمانبندی ترخیص خودرو‌های ناقص می‌خواهیم و در عین حال به دنبال برطرف کردن موانع آن‌ها هم خواهیم بود.

Bartarinha.ir/
فروش ویژه «جایگزین پراید» / با 140 میلیون صاحب خودرو شوید!

فروش ویژه «جایگزین پراید» / با 140 میلیون صاحب خودرو شوید!

پیش از پایان یافتن تولید خودرو پراید خیلی از فعالان بازار خودرو گزینه جایگزین آن را کويیک و ساینا اعلام می‌کردند و حال در طرح‌های فروش فوق‌العاده سایپا، نوبت به عرضه این دو خودرو رسیده است.

TejaratNews.com/
احتمال ورود خودروسازان به واردات خودرو

احتمال ورود خودروسازان به واردات خودرو

روزنامه همشهری با احمد نعمت‌بخش، دبیر انجمن خودروسازان ایران درباره طرح ساماندهی واردات خودرو گفتگو کرده.

Bartarinha.ir/
قابل توجه سهامداران ایران خودرو(30شهریور) / افت 4.6درصدی خودرو، همراه با صف فروش

قابل توجه سهامداران ایران خودرو(30شهریور) / افت 4.6درصدی خودرو، هم...

امروز سهام ایران خودرو، با معاملاتی به ارزش 390میلیارد تومان، قیمت پایانی 1,855ریال را ثبت کرد.

EghtesadOnline.com/
رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها

رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها

بررسی بازار خودرو نشان می‌دهد که پس از مطرح شدن طرح مجلس برای آزادسازی واردات خودرو، قیمت همه خودروها در بازار کاهش یافته است و بازار در رکود سنگینی به سر می‌برد.

TejaratNews.com/

ادامه کاهش قیمت‌ها در بازار خودرو / پراید و پژو همچنان در مسیر کاهشی

اعلام نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا

اعلام نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا

نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا که امروز صبح با حضور نهادهای نظارتی برگزار شد، اعلام شد.

TejaratNews.com/
ضرورت ثبت معاملات خودرو در سامانه

ضرورت ثبت معاملات خودرو در سامانه

ريیس اتحادیه نمایشگاه‌داران و فروشندگان خودرو تهران ضمن تاکید بر ضرورت ثبت معاملات خودرو در سامانه، این مهم را نیاز امروز در جهت حل مشکلات حوزه معاملات خودرو دانست و حذف واحدهای غیرمجاز را به دنبال خو...

TejaratNews.com/
آخرین مهلت ثبت‌نام تارا + جزيیات

آخرین مهلت ثبت‌نام تارا + جزيیات

ایران‌خودرو ثبت‌نام برای مرحله جدید پیش‌فروش با موعد تحویل حداکثر یکساله تارا دستی را از روز یکشنبه 28 شهریور به مدت سه روز آغاز کرده که این مهلت امروز پایان می‌یابد.

TejaratNews.com/
ببینید مسیر واردات خودرو باز شد!

ببینید مسیر واردات خودرو باز شد!

دبیر انجمن واردکنندگان خودرو گفته بحث آزادسازی واردات خودروهای خارجی جدی نیست و آنقدر موانع بر سر واردات خودرو زیاد است که از این به بعد باید التماس کنند تا یک نفر خودروی خارجی وارد کند.

Bartarinha.ir/
چه تعداد تارا وارد بازار شد؟ / تولید تارا شکست خورد؟

چه تعداد تارا وارد بازار شد؟ / تولید تارا شکست خورد؟

معاون تحقیقات، طراحی و تکوین محصول گروه صنعتی ایران‌خودرو بهمن سال قبل، از برنامه تولید هزاردستگاه تارا در اسفند ماه گذشته خبر داده بود، اما از بهمن 99 تا 31 مرداد، تنها هزار و 442 دستگاه تارا تولید و...

TejaratNews.com/
عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما اتاق بازرگانی نباید آمار فروش نفت به چین را منتشر می‌کرد! بررسی تمدید مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن در ستاد ملی کرونا خبر جدید از تمدید ثبت‌نام در سامانه اسکان و املاک عرضه 114 میلیون دلار در سامانه نیما زمان و جزيیات طرح جدید فروش فوری رانا پلاس با سقف پانوراما گران‌ترین تلویزیون بازار 212میلیون قیمت خورد اعلام نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا موضع کانون سردفتران درباره بخشنامه جدید ثبت لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟ دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت قیمت گوشت در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) دستور بررسی دوباره محدودیت کارت به کارت نیم تن گوشت اسب غیرمجاز در تهران معدوم شد کاهش 5 تا 10درصدی قیمت همه خودروها تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 روز تورم ایران شش برابر تورم عراق! آخرین اخبار از مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن روز پرصعود و نزول برای بورس ادامه ابهام‌ها و اختلاف‌ها در مورد برگ سبز خودرو واریز وام ضروری بازنشستگان کشوری تا ظهر فردا " زشگزا " در مسیر پرداخت سود قرار می گیرد آغاز پرداخت سود "وتعاون" از مهرماه مخالفت قاطع وزیر اقتصاد با افزایش نرخ بهره " فاذر " مجددا به مجمع می رود 60 ثانیه 31 شهریور 1400 وضعیت سبد سهام عدالت در 31 شهریور ماه بازار دوباره قرمز پوش شد! مصوبه واردات خودرو به مجلس بازگشت احتمال شروع روند مثبت بازار از روزهای آینده انبارگردانی یک روزه شرکت زرین زعفران مشرق زمین نشست خبری شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر وضعیت اقتصادی موجود ادامه پیدا نخواهد کرد فشاری از سمت کارگزاری ها برای تسویه اعتبار مشتریان وجود ندارد/ کارگزاری ها 21 هزار میلیارد تومان اعت... مهلت ثبت‌نام وام ودیعه امشب به پایان می‌رسد؟ صف خرید پالایشی‌ها در روز افت شاخص کل بورس عجیب‌ترین آگهی جهان آیفکس در نیمه کانال 20 هزار واحدی متوقف شد "فلزات اساسی" در صدر نشست کاهش شاخص بورس در آخرین روز فصل تابستان جاماندگان یارانه معیشتی منتظر یارانه جدید باشند از پرونده سکه ثامن چه خبر؟ ادامه سقوط بورس | کاهش 4 هزار و 834 واحدی شاخص کل بورس دوباره به عقب برگشت/ بر بازار طلا و ارز در شهریور چه گذشت؟ کاهش 4834 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 14 هزار میلیارد تومان فراتر رفت پایان بازار با افت 4 هزار واحدی شاخص

در حال بارگیری...