18 اردیبهشت؛ بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور برگزار خواهد شد

18 اردیبهشت؛ بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور برگزار خواهد شد

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی و تسویه وجوه اوراق بهادار، انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت را بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور توصیف کرد...

به گزارش اقتصادآنلاین به نقل از سنا، حسین فهیمی، مدیرعامل سمات در نشست خبری برگزاری مجامع الکترونیکی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت که امروز با حضور رییس سازمان بورس و اصحاب رسانه برگزار شد، اظهار داشت: در روزهای آتی مجمع عادی به طور فوق‌العاده 31 شرکت استانی را برگزار خواهیم کرد تا اعضای هیات مدیره این شرکت‌ها انتخاب شوند.

وی افزود: بر این اساس هر شرکت، 5 عضو اصلی و 2 عضو علی البدل دارد و دستکم 160 عضو هیات مدیره، توسط مردم انتخاب و مدیریت شرکت‌ها را به عهده خواهند گرفت.

فهیمی در این نشست با بیان اینکه شرکت سرمایه‌گذاری استانی تهران و البرز از هم جدا شده و مراحل ثبت سرمایه آن انجام می‌شود، گفت: در دو استان تهران و البرز هم امکان ثبت‌نام برای انتخابات آینده وجود دارد.

نوبت دوم مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی

وی با بیان اینکه بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور برای انتخاب اعضای هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت از نیمه اردیبهشت تا نیمه خرداد امسال و به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود، گفت: در تعداد 14 شرکت استانی سرمایه‌گذاری قبلا مجمع نوبت اول برگزار شده و چون به حد نصاب نرسیده بودند، براساس قانون تجارت در نوبت دوم این مجامع با هر تعداد از اعضا این جلسات رسمیت پیدا می‌کند.

مدیرعامل سمات گفت: مجامع عمومی عادی به طور فوق‌العاده شرکت سرمایه‌گذاری استانی برگزار می‌شود که طبق قانون تجارت با حداقل 50 درصد به علاوه یک نفر از اعضا رسمیت پیدا می‌کند، اما اگر در اولین دعوت، این حدنصاب حاصل نشد، در دعوت دوم که 10 روز بعد انجام می شود، جلسه با هر نصابی از اعضا رسمیت پیدا می‌کند. با این حال  تاکید ما بر این است که  این مجامع با مشارکت حداکثری افراد برگزار شود.

فهیمی ادامه داد: فلسفه وجودی شرکت این است که اکثریت برای اقلیت تصمیم بگیرند، اما اگر تعداد مشارکت‌کنندگان اندک باشد، برعکس این اتفاق خواهد افتاد.

وی افزود: در مورد تعداد کاندیداهای هیات مدیره هم کسانی که خود را دارای شرایط می‌دانند، با ثبت‌نام در سامانه ستان setan می‌توانند تقاضای خود را برای عضویت در هیات مدیره این شرکت‌ها اعلام کنند .

مدیرعامل سمات توضیح داد: لازم است افراد حداقل دارای مدرک لیسانس مرتبط یعنی در رشته‌هایی مانند اقتصاد، حسابداری، حقوق و مدیریت باشند و همچنین سابقه قابل ‌توجهی در مشاغل مرتبط در شرکت‌ها داشته باشند که این افراد بعد از احراز صلاحیت، توسط کمیته‌ای در سازمان بورس به عنوان کاندیدا معرفی می‌شوند و سهامداران عدالت در هر استان می‌توانند به آنها رای بدهند.

120هزار مراجعه برای  انحصار وراثت

فهیمی اظهار داشت: از ابتدای واگذاری سهام عدالت تاکنون 2.5 میلیون نفر فوت کرده‌اند و برای تعیین ‌تکلیف سهام این افراد نیاز به انحصار وراثت وجود دارد که تاکنون فقط 120هزار نفر مراجعه و انحصار وراثت ارايه کرده‌اند.

وی همچنین در مورد سوالی مبنی بر اینکه چه لزومی دارد که سهامداران عدالت در سامانه سجام ثبت‌نام کنند، گفت: براساس مقررات مقابله با پولشویی، هر کسی که می‌خواهد خدمتی دریافت کند باید احراز هویت شود .

مدیرعامل سمات افزود: سامانه جامع اطلاعات مشتریان یا همان سجام در واقع تنها سامانه‌ای در کشور است که شناسایی و احراز هویت مشتری را به صورت غیرحضوری و الکترونیکی انجام می‌دهد و در این سامانه حداقل‌های مورد نیاز برای قانون مبارزه با پولشویی رعایت شده است و سوابق این افراد از نظر هویتی و مشخصات آنها نگهداری می‌شود.

فهیمی همچنین با بیان اینکه شرایط کرونا و لزوم فاصله‌گذاری اجتماعی ایجاب می‌کند که مردم کمتر در محافل حضور پیدا کنند، گفت: برای احراز هویت در سجام، امکان احراز هویت با هوش‌مصنوعی و از طریق الکترونیکی وجود دارد، اما در عین حال 2 هزار دفتر کارگزاری در سراسر کشور و نیز شعب منتخب بانکها و دفاتر پیشخوان دولت الکترونیک برای احراز هویت مشمولان سهام عدالت و مشتریان بورسی وجود دارد. ثبت‌نام در سجام کاملا رایگان است، اما در دفاتر پیشخوان مبالغی برای احراز هویت گرفته می‌شود.

وی همچنین در مورد واریز سود سهام عدالت گفت: برای اولین بار توزیع سود از طریق مکانزیم بازار سرمایه انجام شد و نه براساس هر نفر رقم معین، بلکه براساس هر نفر به میزان تعداد دارایی، مقدار مشخصی بود، برای سهامداران عدالت به روش مستقیم یا غیرمستقیم در 36 شرکت بورسی واگذار شد.

وی گفت: در مرحله اول 50درصد از سودهای دریافتی از 36 شرکت سرمایه‌پذیر دریافت شده و به صورت تجمیعی براساس تعداد سهام هر فرد واریز شد و 50درصد بقیه سود هم در آینده نزدیک که از شرکت‌های سرمایه‌پذیر دریافت شود، به حساب مشمولان دارنده سهام عدالت واریز می‌شود.

شرکت‌هایی که هنوز سود تقسیم نکرده‌اند

مدیرعامل سمات همچنین در مورد سود 13 شرکت غیربورسی سهام عدالت گفت: این شرکت‌ها هنوز سودی تقسیم نکرده‌اند و زمانی تقسیم می‌شود که در مجامع شرکت‌ها سود، شناسایی و برای توزیع بین سهامداران مشخص شود.

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی درباره فروش سهام عدالت گفت: تاکنون 3.2 میلیون نفر از دارندگان سهام عدالت بخشی از سهام خود را فروخته‌اند و برای این منظور 13هزار میلیارد تومان پول فروش سهام عدالت را دریافت کرده‌اند. فروش سهام عدالت با بقیه سهام فرقی ندارد و اکنون افرادی که درخواست فروش سهام خود را داده‌اند، تا زمانی که سهام آنها در بازار خریدار ندارد، این سفارش‌ها تجمیع شده و بعدا که فروخته شد، پول آن به حساب افراد واریز می‌شود.

فهیمی همچنین گفت: حدود 4 تا 5هزار نفر افرادی هستند که در مورد فروش سهام عدالت خود سوال دارند که مرتب با شماره 1569 شرکت‌ سرمایه‌گذاری تماس می‌گیرند و مشکلات خود را برطرف می‌کنند. همچنین 700هزار نفر از متقاضیان فروش سهام عدالت این درخواست خود را لغو کرده‌اند و ما از بتدا گفته‌ایم سهام عدالت برای نگه داشتن است و توصیه می‌شود به مردم که سهام خود را نفروشند و از عایدی آن استفاده کنند.

آخرین اخبار از کارت اعتباری دارندگان سهام عدالت

مدیرعامل سمات همچنین در مورد اعطای کارت اعتباری برای دارندگان سهام عدالت گفت: اعطای کارت اعتباری دو بخش دارد که یکی زیرساخت آن برای امکان توثیق این سهام به صورت مکانیزه است که این امکان فراهم شده و بانک‌ها می‌توانند سهام عدالت افراد را وثیقه بانک بگیرند. بخش دوم، تامین اعتبار برای کارت اعتباری است که باید انجام شود و تاکنون دو بانک ملی و تجارت این امکان را فراهم کرده و تسهیلاتی برای مشمولان سهام عدالت درنظر می‌گیرند و معادل 50درصد ارزش روز سهام عدالت افراد، کارت اعتباری خرید در اختیار مشتریان قرار می‌دهند. بقیه بانک‌ها هم به تدریج به این کار ملحق می‌شوند.

فهیمی تاکید کرد: کسانی که بخشی از سهام عدالت خود را فروخته‌اند، کارت اعتباری به آنها تعلق نمی‌گیرد و از 49 میلیون نفر سهام عدالت حدود 3.2 میلیون نفر که بخشی از سهام خود را فروخته‌اند، نمی‌توانند کارت اعتباری بگیرند.

وی اضافه کرد: کارت‌های اعتباری تا یک ماه بدون سود خواهد بود و بیش از یک ماه تبدیل به وام سه ساله با سود 18 درصد می‌شود که دارندگان کارت اعتباری می‌توانند از پایانه‌های فروش تعیین شده استفاده کنند.

وی گفت: کسانی که در زمینه سهام عدالت سوالی دارند به مرکز پیام شرکت سپرده‌گذاری با شماره‌گذاری 1569 تماس بگیرند و مشکلات خود را بیان کنند.

مدیرعامل سمات همچنین در مورد اینکه آیا الزامی برای واریز سود شرکت‌ها از طریق سجام وجود دارد، گفت: برای شرکت‌های مشمول سهام عدالت الزام وجود دارد، اما برای بقیه شرکت‌های بورسی هنوز الزامی نیست و اختیاری است، توصیه می‌شود سود سهام شرکت‌ها را به صورت متمرکز از طریق سجام واریز کنند تا مردم در شرایط کرونایی در بانک ها معطل نشوند.​

local_offerبرچسب‌ها:
آخرین صورت حساب سهام عدالت 13 اردیبهشت 1400 / کاهش 2 درصدی ارزش سبد سهام عدالت

آخرین صورت حساب سهام عدالت 13 اردیبهشت 1400 / کاهش 2 درصدی ارزش سب...

در جریان معاملات امروز بازار سرمایه عمده نمادهای شاخص‌ساز و در سبد سهام عدالت منفی و با روند کاهش قیمت همراه بودند. ارزش سبد سهام عدالت 532 هزار تومانی امروز 1٫91 درصد کاهش یافت.

TejaratNews.com/
آخرین صورتحساب سهام عدالت / قیمت سهام عدالت تا کجا کاهش می‌یابد؟

آخرین صورتحساب سهام عدالت / قیمت سهام عدالت تا کجا کاهش می‌یابد؟

سهام عدالت در روند معاملات امروز (22 فروردین) در کنار حرکت نزولی شاخص، همچون روند یک هفته گذشته با افت قیمت همراه بود.

TejaratNews.com/
آخرین صورتحساب سهام عدالت / ارزش سهام عدالت باز هم آب رفت

آخرین صورتحساب سهام عدالت / ارزش سهام عدالت باز هم آب رفت

با توجه به روند نزولی شاخص بازار، ارزش سهام عدالت در جریان معاملات امروز (18 فروردین) افت کرد و به 11 میلیون تومان رسید.

TejaratNews.com/

عملکرد هفتگی سهام عدالت / ارزش سهام عدالت چقدر کم شد؟

آخرین صورتحساب سهام عدالت / افت بورس بلای جان سهام عدالت شد

آخرین صورتحساب سهام عدالت / شیب ملایم نزول قیمت سهام عدالت

فروش سهام عدالت 3 میلیون نفر/ چقدر سود سهام عدالت پرداخت شد؟

فروش سهام عدالت 3 میلیون نفر/ چقدر سود سهام عدالت پرداخت شد؟

براساس گزارش‌ها در پایان سال 99 بالغ بر 4300 میلیارد تومان سود سهام عدالت میان خانوارها توزیع شد و همچنین بیش از 3 میلیون نفر سهام عدالت خود را فروختند.

TejaratNews.com/
شاخص‌سازان به داد سهام عدالت رسیدند / ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

شاخص‌سازان به داد سهام عدالت رسیدند / ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

با توجه به رشد شاخص بورس در چند روز گذشته و افزایش حجم تقاضا در نمادهای شاخص‌ساز، ارزش سهام عدالت در چند روز گذشته یک روند صعودی را ثبت کرد.

TejaratNews.com/
ارزش سهام عدالت امروز 17 فروردین 1400 / ادامه روند افت ارزش سهام عدالت

ارزش سهام عدالت امروز 17 فروردین 1400 / ادامه روند افت ارزش سهام ع...

در پایان معاملات امروز بازار بورس ارزش سهام عدالت با افت بیش از 75 هزار تومانی همراه بود.

Borna.news/

آخرین صورتحساب سهام عدالت / سهام عدالت همچنان در سرازیری قیمت

شاخص سازان سهام عدالت را بالا کشیدند/ ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

شاخص سازان سهام عدالت را بالا کشیدند/ ارزش سهام عدالت چقدر شد؟

در پایان معاملات امروز، ارزش سبد سهام عدالت با رشد بیش از 4 درصدی حدود 372 هزار تومان نسبت به روز قبل رشد داشت.

NabzeBourse.ir/

آخرین صورتحساب سهام عدالت / سهام عدالت چقدر می‌ارزد؟

سهام عدالت در بازار سرمایه/ وزارت اقتصاد تنها به ارايه آمار سهام عدالت بسنده کرده است

سهام عدالت در بازار سرمایه/ وزارت اقتصاد تنها به ارايه آمار سهام ع...

سهام عدالت در اردیبهشت ماه سال 1399 با ابلاغ مقام معظم رهبری، آزادسازی شد. آزادسازی سهام عدالت و انتقال مدیریت کامل آن به صاحبان این سهام، یکی از بزرگ‌ترین طرح‌های...

EghtesadOnline.com/
آخرین صورتحساب سهام عدالت / افت شاخص بلای جان سهام عدالت

آخرین صورتحساب سهام عدالت / افت شاخص بلای جان سهام عدالت

بازار سهام در جریان معاملات امروز ( 15 فروردین) با کمترین ارزش معاملات یکسال اخیر همراه بود و همین موضوع باعث افت قیمت سهام عدالت شد.

TejaratNews.com/
برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت از نیمه اردیبهشت/ امکان توثیق سهام عدالت برای کارت اعتباری

برگزاری مجامع شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت از نیمه اردیبهشت/ ا...

مدیرعامل شرکت سپرده‌گذاری مرکزی اوراق بهادار گفت: مجامع عمومی شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی سهام عدالت از نیمه اردیبهشت تا نیمه خرداد به صورت الکترونیکی برگزار می‌شود.

FarsNews.ir/
خصوصی‌سازی نافرجام؛ هفت‌تپه آزاد شد شرایط مشابه بازار امروز با روزهای گذشته فایل‌های رهن و اجاره مسکن آب رفت مسکن با دلار 30هزار تومانی یا 19هزار تومانی؟ سیگنال‌های مهم بورس امروز یکشنبه 19 اردیبهشت / اخبار احتمالا اثر گذار بر بازار سرمایه جشن کارگران هفت تپه به مناسبت خلع ید هشدار پلیس نسبت به کلاهبرداری صرافان تقلبی شرایط پیش‌فروش جدید محصولات سایپا اعلام شد نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو 4 عامل رشد قیمت مسکن تامین 100 درصد نهاده دامی از بازار آزاد قیمت خودروهای کارکرده زیر 200 میلیون تومان جزيیات استخدام شرکت خودروسازی مدیران‌خودرو ارز دیجیتال شیبا اینو همچنان در حال صعود/ نقشه بازار ارزهای دیجیتالی چگونه بود؟ قیمت‌های بازار طلا و سکه در آغاز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/2/18 بازار خودرو در انتظار کاهش قیمت/شورای رقابت وکیل مدافع خودروسازان شد؟ مالیات‌ گرفته شده توسط دولت برای خود بورس خرج می‌شود؟ عرضه طلاهای خانگی به بازار/ سکه به هشت میلیون تومان می‌رسد؟ چند درصد شاغلان در بخش خصوصی فعالند؟ تلاش خودروسازان برای آزادسازی قیمت‌ها پرواز صفرها، معجزه ای دیگر در بازار سرمایه انتخابات مجامع استانی سهام عدالت باید ابطال شود کشف 277 ماینر از یک خانه عطش عجیب ایرانی‎‌ها برای خرید ملک در ترکیه/ خریداران 10 برابر شدند پیش‌بینی بورس یکشنبه 19 اردیبهشت 1400 / از بازار خروج کنیم یا نکنیم؟ قاچاق انبه با هواپیما؛ هر عدد 60هزار تومان شد! ظریف به دخالت میدان در دیپلماسی معترض است آگهی افزایش سرمایه این دو نماد بر روی کدال رفت! نرخ فروش مسکن در تهران / محلات ارزان تهران کجاست؟ عدم رضایت خودروسازان از تصمیمات شورای رقابت/ نامه‌نگاری برای آزادسازی قیمت‌‌‌ها سه نماد دست به افشای اطلاعات زدند/ یک نماد خودرویی از انعقاد قرارداد مهم خبر داد شاخص بورس افت کرد بانک ملت سود تسعیر ارز را چگونه محاسبه کرد؟ برنامه های آتی غگیلا چیست؟/ علت کاهش مبلغ افزایش سرمایه چه بود؟ پای سازمان مالیاتی به ماجرای اختلاف صندوق توسعه و بورس باز شد رونق تولید جز با نگاه جدی‌تر به بازار سرمایه ممکن نخواهد بود قیمت لحظه‌ای دلار امروز شنبه 18 اردیبهشت 1400/ نوسان دلار بازار آزاد در کانال 21 هزار تومان دلار به 18 هزار تومان می‌رسد؟ / تاثیر ریزش دلار بر سایر بازارها لزوم مراجعه گیرندگان چک‌ جدید به سامانه صیاد آغاز سوددهی "وبوعلی" 7 ماه پس از مجمع گردهمایی سهامداران "همراه" در سی‌ام ماه جاری "ارفع" از مردادماه دست به جیب می‌شود سهامداران "شزنگ" دور هم جمع می‌شوند جا به جایی 3 میلیارد برگه اوراق بهادار در تالار شیشه‌ای/ فلزات اساسی در راس معاملات ارزش سهام عدالت امروز 18 اردیبهشت «سبدگردان ایساتیس پویا کیش» مجوز «مشاور پذیرش» دریافت کرد بیت کوین دوباره صعودی شد نرخ اجاره مسکن در کرج چقدر است؟ لزوم مراجعه گیرندگان چک‌های جدید به سامانه صیاد «مشاور سرمایه‌گذاری ترنج» برای تاسیس صندوق سرمایه‌گذاری، موافق اصولی گرفت

در حال بارگیری...