آرامش در بازار مرغ/ به زودی از سامانه معاملاتی جوجه رونمایی می‌شود

آرامش در بازار مرغ/ به زودی از سامانه معاملاتی جوجه رونمایی می‌شود

دبیر انجمن جوجه یکروزه با اشاره به اینکه کمبودی در تامین جوجه و مرغ...

محمدرضا صدیق پور در گفت‌وگو با ایسنا، به آمار جوجه‌ریزی در سه ماهه نخست سال اشاره کرد و گفت: جوجه تولیدی در فروردین ماه 107 میلیون قطعه، اردیبهشت 113 میلیون و در خرداد نیز  بالغ بر 163 میلیون تخم مرغ نطفه دار از محل تولید داخل بوده که بالغ بر 122 میلیون جوجه یکروزه داخلی تولید خواهد کرد.

دبیر انجمن جوجه یکروزه اضافه کرد: با تولید مجدد بالغ بر 35 گله تولکی(تولک؛ فرآیند توقف تخمگذاری در مدت مشخص) در دی و بهمن ماه به تدریج به حالت عادی بازگشته و هیچ مشکلی در تامین جوجه یکروزه و مرغ نداریم و در داخل کشور نیز مرغ به میزان کافی تولید و همچنین در صورت کمبود، میزان مورد نیاز از طریق واردات جبران می شود.

به گفته وی در ماه‌های آتی  نیز آرامش خوبی در بازار مرغ ایجاد خواهد شد.

وی در پاسخ به اینکه گفته می‌شود قیمت جوجه یکروزه بالاتر از نرخ مصوب فروخته می‌شود؟ گفت: با توجه به تفاهم‌نامه‌ای که بین انجمن جوجه یکروز و اتحادیه سراسری مرغداران منعقد شده، واحدهای مرغ گوشتی به اتحادیه سراسری درخواستشان را برای خرید جوجه ارسال می‌کنند و اتحادیه این درخواست را برای انجمن می‌فرستد و ما نیز آنها را از انجمن به واحدهای تولیدکننده جوجه معرفی می‌کنیم. البته اقداماتی در بحث مدیریت کنترل تقاضا از طریق سامانه سماصط(سامانه مدیریت اطلاعات صنعت طیور) ایجاد شده  که با این دو اقدام  تا میزان قابل ملاحظه‌ای میانگین فروش قیمت جوجه به قیمت مصوب نزدیک شده است. 

صدیق پور در پایان گفت: با پیگیری سرپرست وزارت جهاد کشاورزی ایجاد سامانه معاملاتی جوجه در دستور کار قرار گرفته است. سامانه معاملاتی جوجه مانند بازارگاه است که جوجه در آن به طور مستقیم عرضه و مرغداران می‌توانند در آن سامانه جوجه مورد نیاز خود را خریداری کنند. احتمالا هفته آینده این سامانه رونمایی می‌شود.

انتهای پیام

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد