بیم و امید اقتصاد ایران در سال 1400

بیم و امید اقتصاد ایران در سال 1400

صف‌های طولانی، گرانی و کمبود کالاهای خوراکی در بازار و افزایش چند صد درصدی قیمت میوه‌ها تنها بخشی از آن چیزی است که بر سبد معیشتی خانواده‌ها در سال 99 گذشت. در حالی که آخرین روزهای سال 99 در حال سپری شدن است، شاخص‌های مهم اقتصادی مانند نقدینگی، تورم و رشد اقتصادی ارقام امیدوارکننده‌ای را نشان نمی‌دهند.

روزنامه اعتماد: صف‌های طولانی، گرانی و کمبود کالاهای خوراکی در بازار و افزایش چند صد درصدی قیمت میوه‌ها تنها بخشی از آن چیزی است که بر سبد معیشتی خانواده‌ها در سال 99 گذشت. در حالی که آخرین روزهای سال 99 در حال سپری شدن است، شاخص‌های مهم اقتصادی مانند نقدینگی، تورم و رشد اقتصادی ارقام امیدوارکننده‌ای را نشان نمی‌دهند.

با وجود اینکه نرخ رشد اقتصادی مثبت 2.2 درصد گزارش شده اما تورم و نقدینگی تا پایان بهمن سال جاری به ترتیب 34.2 درصد و 3300 هزار میلیارد تومان گزارش شده که می‌تواند زنگ خطری برای بالا رفتن تورم در سال آینده باشد. هر چند امید به رفع تحریم‌ها در سال پیش‌رو می‌تواند قدری از نگرانی ها بکاهد، اما نباید از این نکته غافل شد که عدم تصویب fatf نیز می‌تواند بر آینده اقتصادی کشور تاثیرگذار باشد.

تورم در سال 99

مطابق آخرین گزارش مرکز آمار نرخ تورم سالانه بهمن امسال، 34.2 درصد اعلام شده که نشان می‌دهد تورم سالانه در یک ماه مانده به پایان سال تا تورم هدف‌گذاری شده اردیبهشت فاصله‌ای 12 درصدی دارد. تورم بالای سالانه به سایر گروه کالایی مانند خوراکی و غیرخوراکی نیز سرایت کرده، به گونه‌ای که تورم نقطه‌ای خوراکی‌ها حدود 70 درصد و تورم غیرخوراکی نیز 42.6 درصد گزارش شده حتی در ماه‌هایی برخی کالاهای خوراکی نایاب یا کمیاب می‌شدند.

با استناد به گزارش مرکز آمار حدود 17 قلم از کالاهای خوراکی در بهمن افزایش 100 درصدی یا بیشتر داشتند. از سوی دیگر قیمت 38 کالا از میان 53 کالای خوراکی منتخب نیز بالاتر از تورم نقطه‌ای کل کشور در بهمن ماه اعلام شده است. به بیان دیگر این تعداد کالا بیشتر از 48 درصد افزایش قیمت داشته‌اند که می‌تواند تورم خوراکی‌ها در ماه‌های آتی را افزایش بیشتری دهد.

نرخ رشد اقتصادی مثبت می‌ماند؟

نرخ رشد در 9 ماه نخست سال جاری به 2.2 درصد رسید که نسبت به مدت مشابه سال 98 افزایش 2.2 درصدی داشته است. بر اساس محاسبات بانک مرکزی، تولید ناخالص داخلی کشور تا پایان آذر به 480.6 هزار میلیارد تومان رسید که نسبت به رقم مشابه سال قبل به میزان 2.2 درصد افزایش یافته است. رشد تولید ناخالص داخلی در فصل بهار سال جاری 2.9- درصد بود که این رقم در فصول تابستان و پاییز به ترتیب به 5.2 و 3.9 درصد افزایش یافته است.
از سوی دیگر رشد تولید ناخالص داخلی بدون نفت نیز که در فصل بهار سال جاری منفی 0.6 درصد بود، در تابستان و پاییز سال جاری به ترتیب به 3.2 و 2.9 درصد رسید.

بر این اساس رشد اقتصادی بدون نفت کشور در 9 ماهه سال جاری معادل 1.9 درصد برآورد شده است. با وجود اینکه تا پایان پاییز نرخ رشد اقتصادی مثبت شده، اما برخی کارشناسان بر این باورند که این نرخ در شرایطی که کرونا باعث بیکاری حدود 2 میلیون نیروی کار شده و البته میزان مشارکت اقتصادی را نیز به ‌شدت کاهش داده، شاید تداوم نداشته باشد یا نرخ رشد اقتصادی تا پایان اسفند به عدد قابل ملاحظه‌ای نرسد.

هر چند عده دیگری از کارشناسان اقتصادی امیدوارند با کاهش شمار مبتلایان به کرونا و بازگشت آرام اقتصاد به روزهای پیش از شیوع کووید19، رشد اقتصادی نیز افزایش بیشتری یابد. در این خصوص علی دینی‌ترکمانی، ‌کارشناس اقتصادی در مصاحبه‌ای عنوان کرده بود که «احتمالا سال آینده نرخ رشد اقتصادی مثبت خواهد شد، اما باید به این نکته توجه داشت که این امر به معنای آن نیست که اقتصاد می‌تواند یک تحول مهمی داشته باشد.

با توجه به شرایط موجود و همچنین مسايل کرونا، رشد اقتصادی مثبت یکی، دو درصد منطقی به نظر نمی‌رسد. اما با فرض درست بودن برآورد اخیر بانک مرکزی درباره رشد اقتصادی مثبت فصل دوم و سوم امسال باید گفت که رشد اقتصادی باید بلندمدت با ثبات و باکیفیت باشد.»

به اعتقاد این کارشناس برای بهبود شرایط اقتصادی «در 7-8 سال یک نرخ رشد اقتصادی 4 درصد لازم است برای اینکه سطح درآمد سرانه تازه به سال 90 برگردد و این یعنی فرصتی که از دست رفته است و جبران آن در آینده سخت‌تر می‌شود؛ بنابراین به گمان من بحران بیکاری و تورم به احتمال زیاد بدتر هم می‌شود. البته با توجه به تغییرات ریاست‌جمهوری امریکا و امیدهایی که به گشایش‌هایی در پرونده هسته‌ای وجود دارد، احتمال دارد موتور انتظارات مقداری متوقف و تورم ناشی از انتظارات تا حدودی کنترل شود، اما بر اساس آمار رسمی تورم 40 درصدی در سال جاری وجود دارد که سال آینده ممکن است به 35 – 30درصد برسد.»

مسکن؛ امکان کاهش قیمت‌ها؟

بازار مسکن نیز از جمله بازارهایی است که نوسان قیمتی در آن به‌‌شدت بالا بود.

به گونه‌ای که از فروردین تا بهمن سال جاری متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی از 15 میلیون و 545 هزار تومان به 28 میلیون و 390 هزار تومان رسید؛ افزایش 82 درصدی در کمتر از یک‌سال.
با وجود اینکه متوسط قیمت هر مترمربع واحد مسکونی در تهران بیش از قدرت خرید خانواده‌ها افزایش یافته اما مسوولان بر این باورند که افزایش قیمت‌ها در این بازار در سال پیش‌رو، ‌متوقف خواهد شد.

در این راستا محمد اسلامی، وزیر راه و شهرسازی گفت: با سیاست‌ها و برنامه‌هایی که اجرا می‌شود، هیچ دلیلی وجود ندارد که ما با افزایش قیمت‌ها در سال 1400 روبه‌رو باشیم. او در ادامه سخنان خود در جمع خبرنگاران و در حاشیه جلسه هیات دولت افزود: «باید اجازه دهیم کشور به شرایط نرمال برسد و از التهاب‌آفرینی و جوسازی که موجب التهاب بازار مسکن می‌شود و قیمت‌ها را به سمت کاذب سوق می‌دهد، جلوگیری کنیم و هر کسی که تریبون دارد باید از اظهارنظرهای نادرست اجتناب کند.»

نرخ ارز، ثبات یا جهش؟

تضعیف ریال در برابر دلار به دلیل احتمال عدم لغو تحریم‌های نفتی علیه کشور همچنین عدم تصویب fatf مهم‌ترین مسايلی است که باعث می‌شود پیش‌بینی در خصوص آینده نرخ ارز دشوار باشد. از ابتدای سال جاری دلار فراز و نشیب‌های زیادی داشته و در میانه مهر در کانال 32 هزار تومانی ایستاد.

با مقایسه اعداد و ارقام صادرات کالایی و نفتی، ارز سالانه مورد نیاز کشور 100 میلیارد دلار است. در دو سال اخیر و به دلیل تحریم‌ها از جریان ارز ورودی به کشور حدود 60 درصد کاهش یافته است. کارشناسان بر این باورند که در سال آینده وضعیت سختی پیش روی اقتصاد است، چراکه برخی مسايل مانند fatf می‌تواند موانع بیشتری سر راه اقتصاد ایران و مبادلات بانکی ایجاد کند.

local_offerبرچسب‌ها:
درک ناقص ريیس مجلس از اقتصاد ایران

درک ناقص ريیس مجلس از اقتصاد ایران

روزنامه «جهان‌صنعت» طی یادداشتی با عنوان درک ناقص رییس مجلس از اقتصاد در شماره امروز خود نوشت: آقای محمدباقر قالیباف حالا دیگر رییس یکی از قوای سه‌گانه اداره‌کننده کشور شده و از نظر سطح مسوولیت با قال...

Bartarinha.ir/
انتقاد تند فرشاد مومنی از بسته نجات اقتصاد ایران

انتقاد تند فرشاد مومنی از بسته نجات اقتصاد ایران

کسانی که به اصطلاح برنامه‌ی نجات می‌نویسند اگر واقعا قصدشان نجات بود گزارش‌هایی که در سازمان برنامه و بانک مرکزی تهیه شده را می‌خواندند که در آنجا به صراحت می‌گوید زمانی که تجربه‌ی سه دهه‌ی گذشته را ب...

Bartarinha.ir/
چگونه اقتصاد ایران بورس‌محور می‌شود؟

چگونه اقتصاد ایران بورس‌محور می‌شود؟

یک کارشناس اقتصادی ضمن بیان اینکه بخش عمده منابع و ابزار‌های تولید در اختیار دولت است، برای متکی شدن اقتصاد کشور به بورس، راهکاری ارايه کرد.

Bartarinha.ir/

3 سناریو آینده اقتصاد ایران / اولین کار دولت بعدی چیست؟

تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب

تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین گزارش خود به بررسی وضعیت کشورها در حوزه شاخص تاب آوری پرداخته که نشان از افت جایگاه ایران دارد.

Bartarinha.ir/
یک پیش‌بینی از اقتصاد ایران در سال 1400

یک پیش‌بینی از اقتصاد ایران در سال 1400

«اول از هرچیز باید گفت که وضعیت اقتصاد ایران در سال 1400 به عوامل مختلفی بستگی دارد که بخش عمده‌ای از این عوامل در اختیار ما به عنوان تحلیل‌گران و پیش‌بینی‌کنندگان نبوده و نیست. در مجموع می‌توانیم به ...

Bartarinha.ir/
کاهش بی سابقه سهم مردم و دولت از اقتصاد ایران

کاهش بی سابقه سهم مردم و دولت از اقتصاد ایران

کاهش بی سابقه سهم مردم و دولت از اقتصاد ایران

BourseNews.ir/
خروج عراق از عمق استراتژیک اقتصاد ایران

خروج عراق از عمق استراتژیک اقتصاد ایران

روابط ایران و همسایه غربی حالا وارد دوران جدیدی شده است. با مشخص شدن سیاست‌های دولت جدید عراق در قبال ایران، جهت‌گیری‌ها در حال روشن شدن است.

Bartarinha.ir/
پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول درباره اقتصاد ایران

پیش‌بینی صندوق بین‌المللی پول درباره اقتصاد ایران

طبق برآورد صندوق بین‌المللی پول، رشد اقتصادی ایران پس از سه سال مثبت خواهد شد.

Bartarinha.ir/
راغفر: آمدن بایدن تاثیری در اقتصاد ایران ندارد

راغفر: آمدن بایدن تاثیری در اقتصاد ایران ندارد

راغفر، استاد اقتصاد دانشگاه گفت: کسانی که اصرار به برداشته شدن تحریم‌ها دارند به منزله این است که اصرار دارند ما نفت بیشتری بفروشیم. به هر میزان که وابستگی ما به فروش نفت بیشتر می‌شود قدرت ما برای چان...

Bartarinha.ir/
صدای شکستن استخوان‌ اقتصاد ایران را بشنوید!

صدای شکستن استخوان‌ اقتصاد ایران را بشنوید!

روزنامه «جهان‌صنعت» طی یادداشتی در شماره امروز خود با عنوان صدای شکستن استخوان‌های اقتصاد ایران را بشنوید نوشت: خبر سیلی زدن یک عضو مجلس قانونگذاری ایران به سربازی که می‌خواست سد راه این عضو مجلس یازد...

Bartarinha.ir/
کدام سناریوی ارزی، اقتصاد ایران را نجات می‌دهد؟

کدام سناریوی ارزی، اقتصاد ایران را نجات می‌دهد؟

رییس کنفدراسیون صادرات ایران می‌گوید اگر مجلس به دنبال اصلاح وضعیت نرخ ارز است، باید با عبور از سیاست ارز چند نرخی، مبنای محاسبات را شفاف کند.

Bartarinha.ir/
گفتگوی ملی با محوریت حل بحران اقتصاد ایران

گفتگوی ملی با محوریت حل بحران اقتصاد ایران

کمتر کسی در این واقعیت تردید روا می‌دارد که اقتصاد ایران با دشواری جدی روبه‌رو است. جریان کاهش ارزش پول ملی سرعت گرفته، به‌طوری‌که متوسط نرخ تورم سالانه از ابتدای سال 97 تاکنون به بیش از 37.6 درصد رسی...

Bartarinha.ir/
اقتصاد ایران در حال تسخیر به دست مافیا

اقتصاد ایران در حال تسخیر به دست مافیا

مراسم روز دانشجو به دلیل شیوع بیماری کرونا امسال متفاوت از سال های گذشته و با حضور شمار اندکی از دانشجویان، توسط انجمن اسلامی دانشجویان دانشگاه تهران و علوم پزشکی تهران برگزار شد. البته به زعم مدعوین ...

Bartarinha.ir/
آب جیره‌بندی نمی‌شود، نگران نباشید ادامه ریزش قیمت جهانی طلا در هفته جاری مهم‌ترین سیگنال‌های بورسی پس از انتخابات کلاهبرداران رمزارزی در کمین مردم پیش‌بینی‌ بورس امروز 29 خرداد اجاره‌های تا 5میلیون در بازار املاک مسکونی ال‌جی فروشنده آیفون می‌شود؟ پیش‌بینی هفته آخر خرداد 1400 از نگاه تحلیلگران بازار سرمایه مدیرعامل گروه سایپا رای خود را به صندوق انداخت قیمت خودرو چه تغییری کرد؟ کرونا بنادر جنوب چین را از کار انداخت مسیر قیمت دلار بعد از انتخابات 1400/ پیش‌بینی 5 کارشناس از آینده بازار ارز جدیدترین قیمت کنسول‌های بازی و لوازم جانبی دلار به کانال 23 هزارتومانی باز می‌گردد؟ گرانی رینگ خودرو؛ قیمت‌ها 4 تا 8برابر شد! مدل 2022 سریع‌ترین پورشه جهان رونمایی شد پیش‌‌بینی قیمت طلا در هفته اول تیر/ ریزش بهای جهانی طلا چین در یک قدمی ارز دیجیتال ملی قیمت سبد نفتی اوپک کاهش یافت رقابت داغ برای خرید بنزین در بورس انرژی فهرست پروازهای خارجی ایران اعلام شد پیش‌بینی بورس شنبه 29 خرداد / بازار نوسانی و رنج خواهد بود آغاز رسمی فروش خودرو شاسی بلند فیدلیتی تاب‌آوری اقتصاد ایران در وضعیت نامطلوب حال و هوای بازار مسکن در جنوب پایتخت + قیمت پیش‌بینی قیمت خودو در هفته اول تیر / افزایش تقاضا برای خرید خودرو ورق قیمت‌ها در بازار سکه و طلا برگشت قیمت گوشت قرمز در بازار بورس در هفته‌ای که گذشت/ سهامداران منتظر مشخص شدن نتایح انتخابات تهدید جدی صادرات گاز ایران/ بازار عراق از دست می‌رود؟ یک هفته با صنایع بورسی سیمان زنجان و سیمان سفید نی ریز هم بورس کالایی شدند 3 قطعه زمین به زودی روی تابلوی بورس کالا می‌رود یک هفته با بورس کالا کارنامه تجارت خارجی ایران در سال 99 منتشر شد اگر روحانی نبود| قیمت‌گذاری دستوری بلای جان بازار سرمایه/ ریسکی که دولت به شرکت‌های بورسی تحمیل می‌ک... رشد شانه‌ به شانه دلار و سکه/ بورس از رقابت پا پس کشید! بورس، گزینه‌ای معقول برای سرمایه‌گذاری در سال 1400 آخرین قیمت طلا پیش از امروز 28 خرداد / بازار طلا در روز انتخابات چگونه است؟ آخرین قیمت دلار پیش از امروز 28 خرداد / دلار در روز انتخابات چگونه است؟ روند هفتگی صندوق‌های دولتی هفته آخر خرداد 1400 عرضه مرغ بالاتر از قیمت مصوب/ دستگاه‌های ناظر پاسخگو باشند معرفی 4 واحد متخلف تولید فراورده‎‌های گوشتی + اسامی ابلاغ آیین‌نامه اجرایی طرح ملی مسکن/ وام ساخت چقدر است؟ عینک هم‌قیمت ربع سکه شد / گرانی، تعمیر عینک را زیاد کرد رستوران هات‌پات چینی با ظرفیت 7200مشتری آغاز فروش فوق‌العاده 4 محصول زامیاد از شنبه اعلام جزيیات فروش نقدی خودرو فیدلیتی + جدول خبر خوش در مجمع/ "شپترو" از زیان‌دهی و ماده 141 خارج شد بررسی بازارها نسبت به انتخابات سال 96 / کدام بازار 1300 درصد رشد کرده است؟

در حال بارگیری...