برنامه جدید وزارت کار / تسهیل نظام صدور مجوزها...

برنامه جدید وزارت کار / تسهیل نظام صدور مجوزها...

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی گفت: دولت مردمی و وزارت تعاون یکی از برنامه های اصلی خود در سال 1401 را توسعه مشاغل...

حجت الله عبدالملکی عصر دوشنبه در مراسم گشایش دو نمایشگاه گل و گیاه و محصولات بانوان کارآفرین در محل دايمی نمایشگاه های بین المللی مشهد افزود: برای تسهیل صدور مجوزها، از 500 شغل خانگی مصوب، 350 شغل به مشاغل اعلان محور تبدیل شد به طوری که بلافاصله برای آنها مجوز صادر شد.

وی بیان کرد: 150 شغل خانگی باقیمانده نیز تایید محور شدند که طبق دستورالعمل جدید باید دستگاه های اجرایی ظرف سه روز از زمان ابلاغ پاسخ استعلام برای صدور مجوز آنها را بدهند در غیراین صورت سیستم آن را تایید شده محسوب خواهد کرد. 

عبدالملکی اظهار داشت: در دو ماهه پایانی سال گذشته 75 هزار مجوز برای مشاغل خانگی در کشور صادر شد و مساله صدور مجوز برای مشاغل خانگی را یکبار برای همیشه حل کردیم. 

وی ادامه داد: امسال سه اقدام بزرگ را برای مشاغل خانگی رقم خواهیم زد که شامل افزایش منابع تسهیلات بانکی برای مشاغل خانگی به میزان 200 درصد نسبت به سال گذشته است به طوری که از رقم دو هزار میلیارد تومان در سال گذشته به 6 هزار میلیارد تومان در سال جاری افزایش یافت که سه هزار میلیارد تومان برای نیمه نخست امسال بوده و در صورت جذب باقی آن نیز اختصاص می یابد.

وزیر تعاون همچنین نسبت به اختصاص 100 میلیارد تومان برای اشتغالزایی بانوان حاشیه شهر مشهد در حوزه مشاغل خانگی در قالب تفاهم نامه چهار جانبه با شهرداری و برخی ارگانهای دیگر اعلام آمادگی کرد.

عبدالملکی توسعه مهارتهای فنی و حرفه ای را لازمه هر نوع اشتغال دانست و گفت: پارسال سازمان فنی و حرفه ای 260 میلیون نفر – ساعت مهارتهای فنی و حرفه ای را آموزش داد که امسال برای این سازمان 350 میلیون نفر- ساعت آموزش با نگاه به توسعه مشاغل خانگی در نظر گرفته شده است.

وی افزود: افزون بر این امسال در راستای عمل به شعار سال 30 میلیون نفر – ساعت آموزش مهارت‌های فنی و حرفه ای نیز برای واحدهای دانش بنیان و فناور در کشور در نظر گرفته شده است. 

عبدالملکی اظهار داشت: زنان زیادی در بخشهای مختلفی و حتی واحدهای تولیدی فعالیت دارند و 20 درصد از کارگران کشور را زنان تشکیل می دهند و البته ما آرزو داریم که به روزی برسیم که هیچ زنی به اجبار و مشکلات اقتصادی وارد کار نشده باشد بلکه برای نقش آفرینی در تولید و پیشرفت کشور و رفاه بیشتر خانواده وارد عمل شود.

وی ادامه داد: یکی از بخش‌های پرظرفیت برای فعالیت زنان مشاغل خانگی است، رهبر معظم انقلاب در دیدار اخیر خود با کارگران اعلام کردند که میزان جمعیت فعال در کشور پایین است و این یکی از شاخص های کمتر توسعه یافتگی است که یکی از اشکالات بازار کار در کشور ما است اما بخش قابل ملاحظه ای که وارد بازار کار نمی شوند، بانوان هستند.

وی بیان کرد: بخش مشاغل خانگی می تواند بانوان با تقوا و مومن ما را وارد بازار کار کرده و جمعیت فعال کشور را افزایش دهد و همزمان با رسیدگی به مسايل خانه، همسر و فرزندان به اقتصاد خانواده و کشور کمک کند، در کنار این آقایان هم می توانند در مشاغل خانگی مشغول شوند، البته باید در نظر داشت که نسبت مشاغل خانگی در کشورهای پیشرفته دنیا چهار تا پنج برابر کشور ما است.

وزیر تعاون با اشاره به نمایشگاه گل و گیاه و نمایشگاه محصولات بانوان کارآفرین مشهد، این دو رسته شغلی را از بخشهای تولیدی کم هزینه اما پردرآمد و اشتغالزا دانست و افزود: امسال این وزارتخانه برنامه های جدیدی برای توسعه بازارهای مشاغل خانگی دارد که بزودی اعلام می شود.

وزیر تعاون، کار و رفاه اجتماعی نظام های سیاسی را به سه دسته تقسیم کرد و گفت: دسته اول مربوط به نظام های حاکمیتی و سیاسی مانند کشورهای اروپایی و آمریکایی می شود که متکی به پول و قدرت سرمایه داران هستند، دسته دوم کشورهایی بوده که منشا قدرت و حاکمیت در آنها قدرتهای بزرگ دنیا و می توان کشورهای کوچک و همچنین برخی کشورهای حاشیه خلیج فارس را در آن زمره دانست.

وی افزود: دسته سوم کشورهایی مانند ایران هستند که همه ارکان نظام جمهوری اسلامی آن به برکت انقلاب اسلامی مبتنی بر حضور و خواسته مردم شکل گرفته است.

وی اظهار داشت: گام نخست انقلاب اسلامی دوره پرافتخاری برای ایران بود اما گام دوم انقلاب با دولت سیزدهم آغاز شده است، آن هم دولتی که خود را متعلق به مردم و متعهد به خدمت رسانی به مردم می داند، تمرکز این دولت مبتنی بر تامین مسکن، ایجاد کار و اشتغال برای مردم و در توزیع منابع عمومی ایجاد رفاه برای مردم است که در این راستا بزرگترین پروژه اقتصادی کشور بعد از انقلاب را مبنی بر "مردمی سازی و توزیع عادلانه یارانه ها" را رقم زد. 

وزیر تعاون گفت: در گذشته 400 هزار میلیارد تومان پولی که متعلق به مردم بود یا می توانست متعلق به مردم باشد، در قالب الگوی ارز ترجیحی به پنج قسمت تقسیم می شد، مقداری از آن به دلال‌ها و مقداری از آن به قاچاقچیان می رسید، مقداری سر سفره مردم کشورهای دیگر می رفت و بخشی هم تبدیل به یارانه تولید برای کشورهای خارجی می شد و در نهایت بخشی هم به مردم پرداخت می شد.

وی اظهار داشت: الگوی ارز ترجیحی به ضرر تولید ملی بود، رفاه مردم را تامین نمی کرد، شکاف طبقاتی را افزایش می داد و تشویق کننده قاچاق کالا بود اما در طرح مردمی سازی یارانه ها کل 400 هزار میلیارد تومان به 90 درصد مردم ایران تعلق می گیرد.

عبدالملکی بیان کرد: با مردمی سازی یارانه ها قاچاق کالا کاهش و رفاه مردم افزایش می یابد، شکاف و فاصله طبقاتی کم می شود، ضریب جینی که شاخصی برای محاسبه فاصله طبقاتی بوده و در طول هشت سال گذشته 4.5 صدم بدتر شد یعنی از عدد 37 صدم به 40 صدم رسید، تا حد زیادی در مردمی سازی یارانه ها کاهش خواهد یافت و این به بهتر شدن وضعیت معیشتی اقشار متوسط و کم درآمد خواهد انجامید، تشویق کننده تولید نهاده ها در داخل کشور با انتقال دادن یارانه ای که به خارجی ها داده می شد، خواهد بود.

وی به دیگر طرح دولت مبنی بر مردمی کردن شبکه و نظام بانکی اشاره و بیان کرد: اجرای این طرح از سال گذشته آغاز شده است و امسال تکمیل خواهد شد.

وزیر تعاون در خصوص مردمی کردن فضای کسب و کار که هم تقویت کننده تولید ملی و هم ایجاد کننده فرصتهای ویژه شغلی برای مردم بویژه برای اقشار کم درآمد است، گفت: در بودجه 1401 مالیات واحدهای تولیدی پنج درصد به نفع تولید و اشتغال کاهش یافته است.

عبدالملکی اضافه کرد: میزان منابع بانکی و تسهیلات ارزان قیمت برای تولید در قانون بودجه امسال 270 هزار میلیارد تومان در نظر گذشته شده است که از این میزان 100 هزار میلیارد تومان در قالب تبصره 16 قانون بودجه و 170 هزار میلیارد تومان در قالب تبصره 18 قانون بودجه به بخش تولید تعلق می گیرد.

وی اظهار داشت: تجارت خارجی در حال رفتن به سوی تقویت تولید و اشتغال در کشور است، اگر در دوره گذشته عمدتا نگاه ها به غرب بود که عایدی جز واردات بیشتر کالا به کشور برای ما نداشت، اما سیاست خارجی در دولت مردمی به نفع اقتصاد مردمی است و تعامل با کشورهای همسایه و منطقه برای توسعه صادرات به این کشورها که منجر به افزایش تولید و اشتغال خواهد شد.

وی خاطر نشان کرد: در اغلب سفرهای رییس جمهوری و اعضای هیات دولت به کشورهای همسایه و منطقه توافقاتی انجام گرفته است که منجر به افزایش صادرات به آن کشورها شده است، در برخی سفرها تنها چند ماه بعد از

سفر، میزان صادرات ایران به آن کشور سه برابر شده است که این به معنای دیپلماسی اقتصادی مردمی به نفع مردم است.

وزیر تعاون گفت: با توسعه دیپلماسی اقتصادی مردمی در سال 1401 قطعا ما سال بهتری را برای تولیدکنندگان و برای رفاه و اشتغال مردم خواهیم داشت.

590 هزار هکتار مبارزه با بیماری‌های گندم انجام شد دستورالعمل وام‌‌ ازدواج و فرزندآوری تکمیل شود/ راه دور زدن دستور ريیس‌جمهور همچنان باز است وعده‌های دولت سیزدهم و تبعات رویگردانی از علم اقتصاد مطالبات گندم‌کاران از فردا پرداخت می‌شود بدترین ماه برای بازار رمزارز ثبت شد/ سقوط آزاد قیمت‌ها... اخبار مهم کدال یکشنبه 12 تیر 1401 |فخوز شفاف سازی می کند! پیشرفت صنعت و تجارت تاثیر چشمگیری در اشتغال‌زایی و درآمد سرانه دارد ظرفیت انتقال روزانه گاز کشور به بیش از 880 میلیون مترمکعب می‌رسد تکه تکه کردن خودروهای لوکس قاچاق! تخلیه 5.7 میلیون تنی کالای اساسی در بنادر کشور تا پایان خرداد 20 درصد از امتیاز پتروشیمی خمین متعلق به سهامداران شرکت توسعه عمران درآمد نفتی ایران در سال 2022 معادل 36 میلیارد دلار خواهد بود ابلاغ آیین‌نامه‌ تسهیل پرداخت وام ازدواج از سوی دولت نشست ارايه فرصت‌های سرمایه‌پذیری و نحوه مشارکت‌ بانک‌ها در طرح‌های بالادست نفت برگزار شد هوشمندسازی تجارت با کمک دیتا ماینینگ‌ها/ اتصال پلتفرم های تجاری داخلی به پلتفرم های بین المللی قانون سهام عدالت در 16 سال گذشته به درستی اجرا نشد نقطه‌زنی دولت برای مهار تورم/ رشد ترازنامه بانک‌ها بین 1.5 تا 2.5 درصد محدود شد آب 9 مشترک پرمصرف در تهران قطع شد/ 5 شهر در محدوده قرمز آبی وضعیت عجیب قیمت گذاری در صنعت داروسازی اعطای سهام عدالت به 4 میلیون بازمانده/ شناسایی 185 هزار میلیارد تومان منابع دولت ارزانترین و گرانترین مناطق تهران کدامند؟ بحران غذایی، کشورهای عربی را به دردسر انداخت عقد قرارداد 200 هزار نفردر طرح برق رایگان با شرکت توانیر متقاضیان دریافت وام فرزندآوری و ازدواج بخوانند نرخ مصوب انواع میوه و سبزی اعلام شد/ گیلاس کیلویی 56... حمایت قاطع سازمان برنامه و بودجه از گندمکاران/15 هزار میلیارد تومان دیگر تضمین شد 50 درصد ظرفیت سدهای کشور خالی است دومین پرژوه رمزارزی فیس بوک متوقف شد واردات گوشی‌های بالای 600دلار متوقف شد؟ 3 دلیل کاهش 0.2 درصدی حجم نقدینگی در فروردین‌ 1401 + جدول آخرین موضع همتی درباره روش تامین مالی دولت درخواست شرکت برق از مشترکان تجاری پایتخت بارندگی در 50 سال اخیر به 236 میلیمتر کاهش پیدا کرده است/ پنج شهر اکنون در وضعیت قرمز آبی هستند فارس من| رایزنی ایران خودرو با سازمان استاندارد برای رفع مشکل شماره‌گذاری سمند چرا باید به بیت کوین امیدوار بود؟ وام ازدواج آسان شد مدیران عامل مناطق آزاد، ريیس شورای تامین همان منطقه شدند این کیف رمزارزی به زودی تعطیل می شود کاهش نرخ بلیت پروازهای رفت و برگشت عرفه به زیر 7 میلیون تومان سود شرکت‌های غیربورسی سهام عدالت تا شهریور واریز می‌شود کاهش دما در شرق و شمال‌ شرق‌/ میانگین بارندگی‌ کشور تاکنون 161‌ میلی‌متر ایران 70 درصد بنزین مصرفی افغانستان را تامین می‌... نرخ این سود رکورد زد دلال بازی بلای جان مستاجران / مسکن مهر خیانت بود! خرید بیت کوین با یارانه شما را میلیارد می کرد پس از 36 سال ب‌ام‌و M3 تورینگ معرفی شد + تصاویر جدیدترین برآورد اوپک: رتبه سوم ایران در جهان از نظر ذخایر اثبات شده نفت کاهش تولید نفت اکوادور در پی اعتراض‌ها خبر خوش یک مقام مسيول به صنعتگران مازندران اختصاص 15 هزار میلیارد تومان دیگر برای خرید تضمینی گندم