صاحبکارهایی که شاگرد شدند / پرده دسته دوم در لیست خرید شب عید مردم!

صاحبکارهایی که شاگرد شدند / پرده دسته دوم در لیست خرید شب عید مردم!

شب عید است اما جمعیتی که در سال‌های گذشته از بازار پر ازدحام عبدل‌آباد که در ذهن‌مان نقش بسته خبری نبود. شاگردها از ورشکسته شدن صاحبکارهای‌شان خبر می‌دهند و می‌گویند با افزایش یک‌باره قیمت دلار تعداد قابل توجهی از کاسبان عبدل آباد ورشکسته شدند.

به گزارش تجارت‌نیوز، علی یکی از کاسبان است که سال‌هاست که در صنف پرده مشغول کار است. به گفته او، « حدود 20 درصد کاسبان عبدل آباد بابت افزایش نرخ ارز و مواد اولیه ورشکسته شدند و حالا برخی‌ آنها در مغازه دوستان ما شاگردی می‌کنند. بابت بدهی‌های زیاد به دیگر کسبه، جلوی چشم هستند تا فردا پس فردا کسی انگ فراری را به آنها نزند. فروشندگی می‌کنند و با درآمد ناچیزشان خورده خورده بدهی‌ها را پرداخت می‌کنند.»

نظام دوست می‌گوید تاجرانی را می‌شناسیم که با ارز 1500 تومانی جنس خریده‌اند و به محض اینکه دلار به 3500 تومان می‌رسد تحلیل‌شان این بوده که این قیمت حباب است و دلار ارزان می‌شود تا اینکه حالا شاهد دلار 25 هزار تومانی هستیم. بابت تسویه حساب نزول گرفته‌اند و حالا تا عمر دارند باید نزول بدهد!

موج تقاضا برای پرده‌های دست دوم عبدل آبادی‌ها را بیکار کرد

ساعت دو عصر است، جمعیت کمی در بازار حضور دارند. اکثر افراد تماشاچی هستند، وارد پرده فروشی‌ها می‌شوند، به جنس پرده دست می‌کشند، قیمت می‌گیرند، توان خرید ندارند و راه‌شان را کج می‌کنند و می‌روند.

عده‌ای از پرده‌ فروشی‌ها از فرط بیکاری موبایل‌هایشان را دست‌شان گرفتند یا چت می‌کنند یا به بازی مشغولند. عده دیگری هم به مانیتورهای تلویزیون‌ خیره‌اند و خبر گوش می‌دهند.

برخی مردم که مستاجر هستند سراغ پرده‌های دست دوم را می‌گیرند. امینی، یکی از فروشندگان پرده می‌گوید این روزها تقاضا برای خرید پرده دسته دوم زیاد شده است! موج تقاضا برای پرده‌های دست دوم کاسبان عبدل‌آباد را بیکار کرده است!

به گفته او، قیمت پرده نسبت به سال گذشته سه برابر شده است. دکور فروشی به شدت باب شده است. به دلیل افزایش قیمت پرده بسیاری از فروشندگان دکورفروشی می‌کنند. یعنی پرده‌های دکورشان را با قیمت ارزان‌تر می‌فروشند!

اضافه کردن پرده به پرده‌های کهنه!

طبق ادعای فروشندگان پرده عده‌ای از مردم هستند که به دلیل جابه‌جایی از خانه‌ای به خانه‌ای دیگر، پرده‌ خانه قدیمی‌شان را می‌آورند می‌گویند به اندازه سایز پنجره‌شان پرده اضافه کنید. عده دیگری هم هستند که سراغ پرده آستری را می‌گیرند! همین مساله باعث می‌شود آنها پول کمتری بپردازند!

آیا همچنان فروشندگان پرده قسطی می‌دهند؟ امینی می‌گوید: افرادی آمدند که تقاضای خرید پرده قسطی با دست چک را داشتند ما هم اعتماد کردیم و این کار را انجام دادیم.

عده‌ای از پرده‌ فروشی‌ها از فرط بیکاری موبایل‌هایشان را دست‌شان گرفتند یا چت می‌کنند یا به بازی مشغولند.

 

جمعیت در بازار تماشاچی هستند

امسال با وجود کرونا تقاضا برای خرید پرده وجود دارد؟ یکی از فروشندگان پاسخ می‌دهد: سال گذشته به دلیل شرایط کرونا مغازه‎‌ها بسته شد و کسی نتوانست حتی یک پرده هم بدوزد؛ این درحالیست که تقاضا برای خرید پرده نسبت به سال گذشته کمی بیشتر شده است. اما جمعیتی که در بازار مشاهده می‌شود اکثرا تماشاچی هستند، قیمت می‌گیرند اما پرده نمی‌خرند!

در بازار شب عید خبری نیست. اکبری یکی دیگر از پرده‌فروشانی است که از وضعیت بازار می‌نالد و می‌گوید: این روزها اکثر مشتری‌های ما افرادی هستند که در 10 سال گذشته از ما خرید کرده‌اند. شب عید امسال بیشتر کسانی سفارش دوخت پرده دارند که در شهرستان‌ها زندگی می‌کنند. در حقیقت خرید و فروش پرده این روزها با تلفن همراه و ارسال عکس‌ها صورت می‌گیرد.

از پرده‌های چینی و ترکیه‌ای چه خبر؟

با افزایش قیمت ارز همچنان پرده‌های چینی و ترکیه‌ای در بازار وجود دارد؟ به گفته یکی از پرده‌فروشان، 70 درصد پرده‌های موجود در بازار پارچه‌های ایرانی است. 30 درصد مابقی پارچه‌های پرده‌ای را کولبران از ترکیه وارد می‌کنند. بابت هر یک گونی پرده 100 هزار تومان می‌گیرند و این در حالی است که اگر قرار باشد پرده‌ از ترکیه‌ رسمی وارد شود ما بابت یک گونی بار باید بیش از یک میلیون تومان هزینه گمرکی، حمل‌ونقل و … بدهیم.

او می‌گوید که کولبران تحریم را شکسته‌اند و اگر کوله‌برها نبودند هم قیمت‌ها چند برابر می‌شد و هم در بازار با کمبود کالا مواجه می‌شدیم. به گفته آنها پرده‌های ایرانی از شهرهای سمنان، سنندج، کرج، قزوین و تبریز تولید می‌شود که کیفیت آنها بالاتر از پرده‌های چینی است.

یکی از پرده‌فروشان می‌گوید کولبران تحریم را شکسته‌اند و اگر کوله‌برها نبودند هم قیمت‌ها چند برابر می‌شد.
قیمت پرده چقدر است؟

حداقل و حداکثر قیمت پرده چقدر است؟ یکی از فروشندگان پرده پاسخ می‌دهد: دو سال پیش آستر پرده (زیر پرده‌ای) را متری هشت هزار تومان می‌فروختیم حالا قیمت آن به متری 35 هزار تومان رسیده است. به گفته او، حداقل قیمت پرده 40 هزار تومان است و حداکثر آن متری یک میلیون و 200 هزار تومان!

فروشنده زینت‌های پرده‌ای هم دل خوشی از روند بازار ندارد. سلیمی می‌گوید: تا یک سال گذشته 30 تا گل پرده می‌آوردیم اما حالا به هشت تا رسیده است. با این قیمت‌ها، مردم دیگر توان خرید ندارند و ما هم شب عید نداریم. از طرف دیگر مردم از کرونا ترسیده‌اند و به بازار نمی‌آیند.

اجاره 5 میلیون تومانی به مغازه‌ها

اگر در سال‌های گذشته به بازار عبدل آباد سری زده باشید خیابان‌ها را بساط فروش‌ها بند می‌آوردند اما حالا چندان خبری از بساطی‌‌ها نیست. می‌‌گویند شهرداری به دلیل اینکه بساط فروش‌ها مالیات نمی‌دهند اجازه فعالیت را به آنها نمی‌دهند. آنهایی هم که هستند به گفته فروشندگان به پرده فروشان پنج میلیون تومان اجاره می‌دهند.

براساس این گزارش آنچه باعث نارضایتی پرده‌فروشان از روند کار شده، اجاره بالای مغازه‌ها و افزایش نرخ ارز است. آنها معتقدند با کاهش قدرت خرید مردم کیفیت محصولات هم به همان اندازه کاهش یافته است! آنها می‌گویند علت به نفس افتادن مردم و فعالان اقتصادی این است که مدیر دولتی دلسوز و مسيولیت‌پذیر نداریم که همین عدم مسيولیت‌پذیری مدیران باعث شده مردم تنها به فکر تامین مایحتاج زندگی‌شان باشند و به موضوع دیگری هم فکر نکنند.

آخرین اخبار اقتصادی را از کانال تلگرامی تجارت‌نیوز دنبال کنید.

چشم‌انداز فروش آجیل در بازار شب عید امسال

چشم‌انداز فروش آجیل در بازار شب عید امسال

ريیس اتحادیه آجیل و خشکبار تهران درباره چشم‌انداز فروش آجیل در بازار شب عید گفت: اگر سال 1397 را ملاک یک سال معمول کاری بدانیم حدود 50 تا 60 درصد فروش کمتری خواهیم داشت. البته به این چشم‌انداز خوش‌بین...

TejaratNews.com/
پیش‌بینی قیمت میوه در بازار شب عید

پیش‌بینی قیمت میوه در بازار شب عید

دبیر ستاد تنظیم بازار گفت: با ایجاد شبکه توزیع منتخب و شبکه عرضه مستقیم کالا شاهد کاهش قیمت‌ها در بازار میوه‌های پرمصرف شب عید خواهیم بود.

Bartarinha.ir/
سبد معیشت کارگران مشخص شد

سبد معیشت کارگران مشخص شد

سبد معاش خانوار متوسط، 6 میلیون و 895 هزار تومان نرخ گذاری شد؛ در همین رابطه، فرامرز توفیقی، نماینده کارگران در کمیته دستمزد گفت: عدد سبد معاش مورد قبول کارگران، بسیار از این رقم بالاتر است و این سبد ...

Bartarinha.ir/
نرخ بیکاری در فصل تابستان چقدر بود؟

نرخ بیکاری در فصل تابستان چقدر بود؟

بانک مرکزی نرخ بیکاری در سه ماهه دوم 1399 را 9.5 درصد اعلام کرد.

Bartarinha.ir/
بیکاری در عربستان بیداد می‌کند

بیکاری در عربستان بیداد می‌کند

افراد بیکار در عربستان با هشتگ « تجمع افراد بیکار» بر سوء مدیریت مقامات سعودی تاکید کردند.

Bartarinha.ir/
چگونه آمار بیکاری زنان در پاییز امسال کم شد؟

چگونه آمار بیکاری زنان در پاییز امسال کم شد؟

در حالی که برخی گزارشها از کاهش آمار بیکاری زنان در پاییز امسال خبر می دهد، کارشناسان معتقدند به دلیل تداوم کرونا و رعایت پروتکل های بهداشتی، بخش اعظمی از زنان شغل خود را از دست داده و به جمعیت بیکار ...

Bartarinha.ir/
نرخ بیکاری در تهران کاهش یافت

نرخ بیکاری در تهران کاهش یافت

استاندار تهران اعلام کرد: بر اساس آخرین گزارش منتشره توسط مرکز آمار ایران نرخ بیکاری فصل پاییز این استان 6.8 درصد اعلام شده که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 2.6 درصد کاهش پیدا کرده‌است.

Bartarinha.ir/
کاهش غیرمنتظره نرخ بیکاری ژاپن

کاهش غیرمنتظره نرخ بیکاری ژاپن

برخلاف انتظار کارشناسان، نرخ بیکاری ژاپن به زیر سه درصد برگشت.

Bartarinha.ir/
نرخ بیکاری واقعی بهار امسال چقدر بود؟

نرخ بیکاری واقعی بهار امسال چقدر بود؟

مرکز پژوهش های مجلس اعلام کرد: نرخ بیکاری واقعی بهار امسال تحت تاثیر شیوع کرونا برابر با 24 درصد و 2.5 برابر نرخ بیکاری اعلامی مرکز آمار ایران است.

Bartarinha.ir/
حداقل حقوق بیمه بیکاری 2میلیون تومان اعلام شد

حداقل حقوق بیمه بیکاری 2میلیون تومان اعلام شد

مدیر کل بیمه بیکاری وزارت تعاون گفت: افرادی که از اول خرداد امسال بیکار شدند حداقل دو میلیون تومان دریافت می‌کنند.

Bartarinha.ir/
جاماندگان بیمه بیکاری به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند/ ارسال پیامک به لیست آخر جاماندگان از چهارشنبه گذشته

جاماندگان بیمه بیکاری به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند/ ارسال پیامک به...

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کار با اشاره به اینکه تاکنون یک میلیون و 33هزار مقرری بیمه بیکاری کرونا پرداخت شده است، گفت: افرادی که بیکاری آنها تا خرداد ماه ادامه دار شده است به دفاتر پیشخوان مراجعه کنند.

TasnimNews.com/
کاهش 1.8 درصدی نرخ بیکاری در آمریکا

کاهش 1.8 درصدی نرخ بیکاری در آمریکا

گزارش آخرین نرخ بیکاری آمریکا در واپسین ساعات کاری ایالات متحده منتشر شد .

Sena.ir/
کارگران آسیب دیده از کرونا چقدر مقرری بیکاری دریافت می‌کنند؟

کارگران آسیب دیده از کرونا چقدر مقرری بیکاری دریافت می‌کنند؟

وزیرکار درباره بیمه بیکاری کارگرانی که به خاطر کرونا به صورت اجباری بیکار شدند، گفت: این کارگران طبق مصوبه ستاد ملی کرونا به میزان 55 درصد حداقل مزد کارگران به علاوه 5درصد برای هر سر عايله دریافت می‌ک...

TasnimNews.com/
تقاضا برای مزایای بیکاری در آمریکا به طور غیرمنتظره افزایش یافت

تقاضا برای مزایای بیکاری در آمریکا به طور غیرمنتظره افزایش یافت

اطلاعات وزارت کار آمریکا نشان داد تقاضا برای مزایای بیکاری در این کشور در هفته منتهی به پانزدهم ماه اوت، 135 هزار درخواست افزایش یافته و به بیش از 1.1 میلیون رسیده است.

TasnimNews.com/
ضرورت ثبت نام در سامانه جامع روابط کار برای دریافت مقرری بیمه بیکاری

ضرورت ثبت نام در سامانه جامع روابط کار برای دریافت مقرری بیمه بیکا...

مدیرکل بیمه بیکاری وزارت کاردرباره پرداختی های بیمه بیکاری گفت: پرداخت بیمه بیکاری از خرداد ماه مطابق قانون بیمه بیکاری است و متقاضیان باید در سامانه جامع روابط کار ثبت نام کنند.

TasnimNews.com/
کره‌ای‌ها پشت چراغ قرمز بازار لوازم خانگی ایران مردم نگران ثبت واحدهای مسکونی خود در سامانه املاک نباشند حداقل قیمت کولر گازی 12 میلیون تومان / واردات کولر آزاد است فروش اقساطی جک s3 اتوماتیک میزان فروش نفت ایران به کره چقدر است؟ قیمت زولبیا و بامیه ماه رمضان اعلام شد ارزش سهام شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی چقدر است؟ نشانه‌های جدید بهبود بازار / بورس در فروردین مثبت می‌شود؟ نرخ معاینه فنی در سال 1400 چقدر است؟/ قیمت زولبیا و بامیه اعلام شد آخرین صورتحساب سهام عدالت / شیب ملایم نزول قیمت سهام عدالت قیمت مصوب هر کیلو میوه دستچین مشخص شد تحلیل تکنیکال برکت، برکت سقف تابستان را پس خواهد گرفت؟ امروز در بازار طلا و سکه چه گذشت؟ / قیمت دلار و یورو امروز 1400/1/23 تسهیل فرآیندهای ورود نقدینگی به بازار سرمایه تا 48 ساعت آینده تزریق 24 هزار میلیارد تومان به بازار پیش‌بینی قیمت طلا فردا 24 فروردین / قیمت واقعی ربع سکه چقدر است؟ توقف تولید پژو 206 صندوقدار و تیپ 5 در سال 1400 طرح تزریق 24 هزار میلیارد تومان به بازار سرمایه افزایش قیمت برق برای مشترکان پرمصرف وضعیت کالاهای اساسی در ماه رمضان افزایش حقوق ورودی چقدر موبایل را گران می‌کند؟ گزارش معاملات مربوط به عملیات بازار باز پیش‌بینی بورس فردا 24 فروردین / سیگنال امروز بازار به سرمایه‌گذاران شرکت دارویی ره‌آورد تامین"درهآور" :: هزینه مالی شرکت (117،975) میلیون ریال با رشد 157درصد سالانه | د... نام نویسی 1600 نفر در انتخابات هیات مدیره شرکت‌های سرمایه‌گذاری استانی مجمع "سقاین" در نیمه ماه آینده "خبر تزریق 24 هزار میلیارد تومان هلدینگ‌ها آمد" // مقرر شد طی 48 ساعت آینده 24 هزار میلیارد تومان به... جدیدترین قیمت دلار/ پنجمین نرخ ارز صرافی ملی 1400/1/23 نتیجه معاملات امروز بورس کالا 1400/01/23 هلدینگ‌ها 24 هزار میلیارد تومان به بازار تزریق می‌کنند وام ساخت مسکن 300میلیونی شد لوازم خانگی گران می‌شود؟ پالت ارزی از عراق و کره در راه است؟/ جدیدترین اخبار از ارزهای بلوکه ایران هلدینگ ها 24 هزار میلیارد تومان به بازار تزریق می کنند نوشابه؛ بی‌توقف در مسیر گرانی واریز باقی‌مانده سود سهام عدالت سال 98 تا پایان ماه رمضان واریز 50 درصد باقیمانده سود سهام عدالت تا پایان رمضان خبر مهم برای سهامداران / جلسه ريیس سازمان بورس با شرکت‌ها ماجرای به آب بستن شیر چه بود؟ چشم‌انداز بازار سرمایه 1400 امسال محصولات جدیدی با تفکر متمایز بودن در همه سگمنت‌ها ارايه می‌کنیم ماجرای مالیات گیری از خانه‌های خالی از کجا آغاز شد؟ "سدشت" هیات مدیره جدید انتخاب کرد دلیل سرکوب تقاضا در بازار چیست جزيیات افزایش 150 درصدی قیمت برنج چرا روند قیمت دلار امروز افزایشی شد؟ دادو ستد بیش از 3 میلیارد برگه سهم در معاملات بورس نام نویسی 1600 نفر در انتخابات هیات مدیره شرکت های استانی نگاهی به معاملات امروز فرابورس ایران ارزش سهام عدالت امروز 23 فروردین 1400

در حال بارگیری...