بده بستان پنهانی بانک ها با بورسی ها ؟ / معمای رشد خرید بانک ها از دولت

بده بستان پنهانی بانک ها با بورسی ها ؟ / معمای رشد خرید بانک ها از دولت

اقتصاد سیاسیاکو ایران نوشت: در هفته سوم مرداد ماه دو اتفاق مهم در حراج اوراق بدهی دولتی ثبت شد. در این بازار بانک ها بیشترین سهم خرید اوراق را در 1401 ثبت کرده و در مقابل مشارکت بورسی ها در بازار اولیه به کف خود در این بازه زمانی رسید. دو رویدادی که خبر از بده بستان پنهانی بانک ها با بورسی ها دارد.

دولت در هفته دوم مرداد ماه سومین رکورد فروش اوراق را در بازار اولیه به ثبت رسانید. این بازار به منظور تامین کسری بودجه اوراق بدهی دولتی در سه سال پیش کار خود را آغاز کرده و اکنون در سال جاری به مرحله یازدهم خود رسیده است.

دولت در این معاملات اوراق بدهی را به مشتریان خود اعم از بانک ها و بورسی ها فروخته و درآمد حاصله را به تامین کسری بودجه اختصاص می دهد. برخی تحلیل گران معتقدند رشد درآمدهای دولت از این مسیر، از افزایش تورم جلوگیری به عمل آورده و از این رو رصد آن امری مهم در اقتصادکشور تلقی می شود.

بررسی معاملات بازار اولیه نشان می دهد حراج این هفته دو علامت داشته است. نخست عقب نشینی مرموز بورس از خرید اوراق و دومین علامت، به هم خوردن نسبت ها در بازار پول بوده است.

علامت قرمز بورس در بازار اولیه

رصد هفتگی معاملات اوراق بدهی دولتی نشان می دهد سهم بورسی ها از خرید اوراق در هر هفته در سطح بالایی بوده و غالبا از بانک ها بیشتر بوده است. در هفته دوم مرداد ماه اما سهم بورس از خرید اوراق دولتی تنها برابر با 150 میلیارد تومان به ثبت رسیده که تقریبا 4.7 درصد از کل اوراق خریداری شده از دولت بوده است. کمترین خرید بورس از دولت در سال 1401.

به عبارت دیگر بورسی ها که همواره در خرید اوراق از دولت آوانگارد بوده اند این هفته کاملا عقب نشینی کرده و کمترین ارزش معاملات را در این بازار رقم زده اند.

در بررسی این اتفاق مهم یک منبع آگاه به اکو ایران می گوید: مهم ترین دلیل عقب نشینی بورسی ها به افزایش چراغ خاموش نرخ سود در بانک ها برمی گردد. شنیده ها حاکی از آن است که در ماه های گذشته نهادهای مالی بورسی پیشنهاد دریافت سپرده گذاری 1 ساله با نرخ سود 23 درصد را از سوی بانک ها داشته اند. اتفاقی که در هفته های اخیر شدت بیشتری پیدا کرده است. این در حالی است که اراد 107 که مورد تمایل بورسی ها است نرخ سود 22 درصدی با تاریخ سررسید بیش از دوسال دارد.

همین اتفاقات موجب شده تا بورسی ها عقب نشینی کرده و در مورد نحوه سپرده گذاری تامل بیشتری کنند.اما نکته عجیبتر این معاملات جهش تمایل بانک ها به خرید اوراق بدهی دولتی از دولت بوده است.

سهم 96 درصدی بانک ها در خرید اوراق دولتی

در هفته دوم مرداد ماه بانک ها 3 هزار و 50 میلیارد تومان اوراق از دولت خریداری کردند. بیشترین حجم مشارکت بانک ها در تمام یازده مرحله سپری شده در سال جاری.

اراد 106 اوراق مورد علاقه بانک ها، 8 هفته بود که در بازار عرضه می شده اما در دو هفته گذشته هیچ تمایلی از سوی بانک ها برای خرید این اوراق ثبت نشده بود. آمارهای بانک مرکزی نشان می داد در دو هفته گذشته این سهم مشارکت نهادهای مالی در خرید اوراق بدهی ددولتی برابر با صفر بوده و بانک ها هیچ معامله ای را ثبت نکردند.

این رکوردزنی و رشد خرید بانک ها در حالی ثبت شده که آمارهای بین بانکی همین نهاد نشان از آن دارد که بازار بین بانکی با کسری شدید منابع مواجه شده است.

بنابراین چه پاسخی را می توان برای معمای رشد یکباره خرید بانک ها از دولت مناسب دانست؟ آمارها و شنیده ها حاکی از دو فرضیه مهم هستند.

معمای رشد خرید بانک ها از دولت

فرضیه اول: برخی کارشناسان معتقدند در شرایطی که بانک مرکزی تصمیم به کاهش نرخ سود بین بانکی گرفته بانک ها ترجیح داده اند تا منابع را از بازار بین بانکی به بازار اولیه منتقل کنند. چرا که در بازار اولیه نرخ سود اراد 106 برابر با 21.5 درصد بوده و از نرخ بهره در حدود 1 واحد درصد بیشتر است.

فرضیه دوم: اما منبع آگاه اکو ایران در این باره توضیح دیگری را مطرح می کند. باتوجه به آن که این بازار در سال سوم برگزاری خود قرار دارد بنابراین باید دولت بخشی از اوراق خریداری شده درسال های قبل را اکنون تسویه کند.

در همین رابطه این منبع می گوید دولت اکنون 54 هزار میلیارد تومان از اوراق خریداری شده را در سال جاری تسویه کرده و بابت آن از بانک ها اوراق را جمع آوری کرده است.

این در حالی است که از ابتدای سال جاری تا کنون دولت تنها 26 هزار میلیارد تومان اوراق در بازار اولیه به مشتریان خود فروخته است. این تفاوت در میزان تسهیلات و فروش جدید اوراق موجب شده تا پوتفوی برخی بانک ها کم شده و به زیر کف مجاز برسد.

طبق بخشنامه بانک مرکزی بانک ها موظف هستند حداقل 3 درصد از دارایی های خود را به صورت اوراق نگه داری کنند. به همین دلیل در هفته جاری 2 معامله از سوی بانک ها رخ داد تا بانک های پایین تر از کف مجاز پورتفوی خود را پر کنند.

پی گیری های اکو ایران نشان می دهد این دو خریدار بانک های تجارت و قرض الحسنه رسالت بوده اند و این دو بانک برای رسیدن به نصاب قانونی اوراق در پرتفو ناچار به خرید سنگین در این هفته شده اند.

بیشتر بخوانید:

  • مسیر استقراض دولت از بانک مرکزی غیر مستقیم شد
  • تکرار انکار واقعیات دولت ريیسی/ مردم بهتر یا بدتر شدن معیشت را می دانند + جدول

46217

کاهش 10 هزار و 889 واحدی شاخص بورس تهران

کاهش 10 هزار و 889 واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 10 هزار و 889 واحد رو به رو شد.

FarsNews.ir/

کاهش 24 هزار و 387 واحدی شاخص بورس تهران

رشد 3 هزار واحدی شاخص بورس تهران

رشد 10611 واحدی شاخص بورس تهران

کاهش 942 واحدی شاخص بورس تهران

کاهش 13 هزار واحدی شاخص بورس تهران

کاهش 13 هزار واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل اوراق بورس بهادار تهران در پایان معاملات امروز با کاهش 13 هزار و 59 واحد همراه شد.

FarsNews.ir/

بورس سنگین بورس تهران/ شاخص‌ها قرمز پوش شدتد

رشد زیرپوستی بورس تهران

رشد زیرپوستی بورس تهران

روز گذشته شاخص کل بورس دوباره مثبت بود اما عوامل تاثیرگذار بر معاملات همچنان وضعیت خوبی ندارند.

Gostaresh.news/
رشد 1346 واحدی شاخص بورس تهران

رشد 1346 واحدی شاخص بورس تهران

شاخص کل بورس اوراق بهادار تهران در پایان معاملات امروز با رشد 1346 واحدی همراه شد

Borna.news/
بورس تهران؛ میزبان بزرگان دانش بنیان کشور می‌شود

بورس تهران؛ میزبان بزرگان دانش بنیان کشور می‌شود

معاون نظارت بر بازار بورس تهران گفت: بورس تهران همایش «شرکت‌های دانش بنیان، بازار سرمایه، دورنمای آینده» را در 22 تیر ماه 1401 همزمان با روز فناوری اطلاعات برگزار می‌کند.

MehrNews.com/
آیا ایرانی‌ها حاضرند این خودروی بدترکیب را بخرند؟ تایید خبر آزادسازی منابع ارزی مسدودی ایران در رویترز و فایننشال‌تایمز سهام عدالت را وثیقه کن وام بگیر! بیش از 90 درصد چک‌ها وصول شد دامنه نوسان این 11 نماد احتمالا تغییر کند! جدیدترین قیمت طلا و سکه در بازار+ جزيیات( 10 مهر ) فروش 98 میلیون بشکه نفت توسط عراق در ماه گذشته تخصیص 26 هزار میلیارد تومان سرمایه به بخش گاز گزارش جدید از تحولات بازار مسکن اعلام حقوق گمرکی واردات تجهیزات و ماشین آلات تراز بانک اقتصادنوین در شهریور ماه مثبت بود رشد یک درصدی تولید خودروی سواری مدرسه بانک اقتصادنوین در روستای نايب کندی ماکو افتتاح شد جزییاتی از خبر مبهم آزادسازی پول‌های بلوکه شده 26 هزار میلیارد تومان سرمایه‌گذاری برای طرح‌های اولویت‌دار شرکت ملی گاز پیش‌بینی شده است تازه‌ترین جزییات از آزادسازی پول‌های بلوکه شده/ ترمز بازار ارز کشیده می‌شود؟ آخرین قیمت طلا، سکه، دلار / سکه امامی در کانال 15 میلیون تومان آغاز فروش متری مسکن از ماه آینده 7 میلیارد دلار از منابع ارزی بلوکه شده ایران آزاد می‌شود سرمایه‌گذاری خارجی 4 میلیون و 500 هزار دلاری در قم معرفی سه فعالیت اقتصادی پرخطر/ ناامن‌ترین حوزه‌های... کندی اینترنت و مشکلات درمانی بازنشستگان/نسخه الکترونیک غیر قابل دسترسی شده است استفاده 50 درصدی از ظرفیت خطوط لوله انتقال فراورده متوسط قیمت هر متر مسکن به 43 میلیون رسید+ جزيیات قیمت جدید رهن مسکن در تهران + جدول وقتی قدرت ژيوپلتیکی- امنیتی به کمک اقتصاد می آید بریتانیا در بحران ارزی آغاز معاملات توافقی ارز در کانال 30 هزار تومان تورم مسکن در شهریور ماه چه تغییری کرده است؟ جزيیات مهم درباره دریافت سهام عدالت جدید برنامه معاملات بورس کالا تغییر کرد باقر و سیامک نمازی آزاد شدند؛ مبادله زندانیان آمریکایی با 7 میلیارد دلار ایران در کره جنوبی؟ اقتصاد ایالات متحده وارد رکود شد وجود 4 میلیون راس دام سبک مازاد در کشور کاهش نرخ رسمی 18 ارز/ نرخ رسمی 15 ارز افزایش یافت رشد 70 درصدی فروش خودروهای برقی در سال 2023 پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید پرداخت 27 هزار میلیارد تومان وام آسان/ 485 هزار نفر فقره وام ازدواج گرفتند پروژه چهارخطه شدن کریدور جاده‌ای شمال - جنوب به اتمام رسید همسان سازی حقوق بازنشستگان به ایستگاه آخر رسید | واریز افزایش حقوق بازنشستگان از امشب؟ ماشین خاص جیمز باند فروخته شد + تصاویر و قیمت فدرال رزرو دنبال کاهش نرخ تورم تا پایان سال جاری بررسی درخواست انتشار «اوراق اختیار فروش تبعی» حداکثر طی 2 روز رشد 135 میلیونی قیمت خودرو KMC K7 از سوی کرمان موتور وعده شهردار تهران برای ارزانی مسکن وام فوری 100 میلیونی با سود کم برای سربازان | پرداخت وام فوری ريیسی برای این سربازان روسیه تحویل گاز به «انی» ایتالیا را متوقف کرد واریز 500 میلیارد تومان به صندوق تثبیت بازار سرمایه رویکرد جدید برای افزایش جذب گردشگر / گران شدن... رفع موانع همسان سازی حقوق بازنشستگان به دست...