داستان یک‌ساله جوجه یک‌روزه از معدوم‌سازی تا قاچاق

داستان یک‌ساله جوجه یک‌روزه از معدوم‌سازی تا قاچاق

جوجه‌های یک‌روزه فروردین سال گذشته، به‌خاطر کاهش قیمت و ترس تولیدکنندگان از ضرر و زیان امحا شدند اما امسال داستان کاملا برعکس است، جوجه یک‌روزه افزایش قیمت چند برابری پیدا کرده و به‌خاطر ارزش بیشتر آن در خارج مرزها، به کشورهای عراق و افغانستان قاچاق می‌شود.

به گزارش تجارت‌نیوز، نخستین‌بار کاظم خاوازی، وزیر جهاد کشاورزی خبر قاچاق جوجه یک‌روزه از مرزهای کشور را اعلام کرد. قاچاق جوجه، این نگرانی را در بازار مرغ تشدید کرده است که پس از بازار آشفته در روزهای آخر اسفند و در نوروز، اکنون که بازار به آرامش رسیده، دوباره کمبودها نمایان شود. جوجه یک روزه پس از 45 روز به مرغ 2 کیلویی تبدیل و وارد بازار می‌شود. قاچاق جوجه یک‌روزه باعث افزایش قیمت جوجه در داخل شده و به همین دلیل پیش‌بینی افزایش قیمت مرغ دور از واقعیت نیست.

به گفته وزیر جهاد کشاورزی «جوجه یک‌روزه از کشور خارج شده و این موضوع ضربه بزرگی به تولید گوشت و مرغ وارد کرده است.»

قاچاق لب مرز

روز شنبه فرمانده پلیس مرزبانی خبر داد که «چند میلیون جوجه‌ای را که قاچاقچیان قصد خروج غیر‌قانونی از مرز داشته‌اند توقیف شده اما وزارت جهاد یا دستگاه دیگری مراجعه نکرده است که این جوجه‌ها را تحویل بگیرد و به ناچار این چند میلیون جوجه لب مرز تلف شده‌اند که موجب تالمات روحی مرزبانان می‌شود.»

فرمانده مرزبانی خبر از قاچاق میلیونی جوجه یک‌روزه داده اما محمدرضا صدیق‌پور، دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه، گفت: ما آماری از میزان قاچاق نداریم و حتی نمی‌دانیم آیا قاچاق موجب کمبود جوجه یا مرغ در آینده خواهد بود یا نه. اما ما هم خبرهایی داریم که به‌خاطر مابه‌التفاوت نرخ ارز، جوجه قاچاق می‌شود.

محمدرضا صدیق‌پور دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه به این نکته اشاره کرد که بر‌اساس اطلاعاتی که داریم قاچاق جوجه یک‌روزه بسیار کم و در حدود 5 درصد است و منظور از قاچاق، فروش تخم مرغ نطفه‌دار در خارج از مرز است. البته ما در سامانه‌ای که داریم میزان تولید را رصد می‌کنیم و چنانچه تولید جوجه ناگهان کاهش زیادی داشته باشد احتمال قاچاق گسترده هست. تخم مرغ نطفه‌دار به‌صورت رسمی فروخته نمی‌شود و زمانی که به جوجه تبدیل شود آن را می‌فروشیم اما قیمت آن در بازار قاچاق حدود هر عدد 10 تا 14 هزار تومان است که در خارج مرز با افزایش چندبرابری فروخته می‌شود.

آخرین آمار تولید جوجه یک‌روزه مربوط به فروردین است که به گفته دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه در این ماه 123 میلیون قطعه جوجه تولید شده و کمبود زیادی در مقایسه با ماه‌های قبل ندارد. او افزود: به اعتقاد ما خروج جوجه یا تخم مرغ نطفه دار بدون مجوز در حد روزانه 30 هزار عدد است که کسری ثبت دارد.

افزایش تقاضا

با افزایش قیمت مرغ که در فروردین به تصویب ستاد تنظیم بازار رسید، تقاضا برای جوجه یک‌روزه بالا رفته است. در حال حاضر قیمت رسمی هر جوجه 4200 تومان است اما دبیر انجمن صنفی تولیدکنندگان جوجه یک‌روزه می‌گوید با افزایش تقاضا جوجه در بازار 5700 تا 6هزار تومان فروخته می‌شود.

صدیق‌پور گفت: با توجه به افزایش هزینه‌ها از آذرماه سال گذشته و افزایش قیمت نهاده‌ها، ما تقاضا کرده‌ایم که قیمت جوجه از 4200 تومان به 5300 تومان برسد که به نظر می‌رسد این قیمت به تصویب متولیان و تصمیم‌گیران برسد. کاهش قیمت مرغ در بهار سال گذشته و به دنبال آن افزایش قیمت نهاده‌ها باعث شد حدود 30 درصد تولیدکنندگان از بازار مرغ خارج شوند. با توجه به افزایش قیمت کالاها و افزایش هزینه‌ها، اما حساسیت زیادی در مورد قیمت مرغ وجود دارد که همین موضوع این بازار را از تعادل خارج کرده است.

فعالان حوزه تولید می‌گویند قیمت پایین در داخل موجب قاچاق جوجه از مرزهای کشور است. فروش جوجه به قیمت پایین برای مرغداری‌های داخل نمی‌صرفد بنابراین آن را به کشورهای همسایه قاچاق می‌کنند. با اینکه دبیر انجمن صنفی جوجه یک روزه می‌گوید آمار تولید در فروردین کاهش ندارد اما مرغداران معترض هستند که نمی‌توانند حتی با قیمت‌های بالاتر از قیمت مصوب جوجه بخرند. از طرفی آنها می‌گویند جوجه به قیمت 6 هزار تومان برای مرغداران صرفه ندارد و به همین دلیل آنها از خرید با قیمت بالا خودداری می‌کنند. مرغداران می‌گویند قاچاق تاثیر زیادی در افزایش قیمت جوجه ندارد چون میزان قاچاق زیاد نیست. آنها حضور دلالان در بازار را عامل اصلی کمبود یا افزایش قیمت جوجه می‌دانند. به گفته مرغداران به‌خاطر افزایش قیمت نهاده، تولیدکنندگان، جوجه را با قیمتی بالاتر به دلالان می‌فروشند و آنها هم دوباره با افزایش قیمتی مضاعف جوجه را به مرغداران می‌فروشند.

دستورالعمل برای جوجه‌های قاچاق

غلامرضا ملک‌نیا، مدیر کل دفتر امور طیور وزارت جهاد کشاورزی در واکنش به اظهارات فرمانده پلیس مرزبانی و تلف شدن جوجه‌های قاچاقی در مرز می‌گوید: با همکاری ستاد مبارزه با قاچاق کالا، دستورالعملی در دست تهیه است تا جوجه‌های قاچاق کشف شده تحت نظارت و با رعایت شرایط بهداشتی به واحدهای تولیدی در استان‌های مرزی تحویل داده شود. چون محموله‌های قاچاق جوجه و تخم مرغ نطفه‌دار، مبدا و مقصد مشخصی ندارند زمینه انتقال بیماری‌های خطرناک از جمله آنفلوانزای فوق حاد پرندگان با انتقال آنها به واحدهای تولیدی وجود دارد به همین دلیل سازمان دامپزشکی تاکید دارد که جوجه‌های کشف شده باید تحت نظارت بهداشتی به داخل کشور انتقال داده شود. به گفته مدیرکل دفتر امور طیور وزارت جهاد کشاورزی، دستورالعمل نگهداری جوجه‌های قاچاقی کشف شده تهیه شده و آماده است.

او افزود: در چند روز گذشته چند محموله جوجه کشف شده به تولیدی‌هایی در استان کردستان انتقال داده شده است تا بعد از پرورش به چرخه بازار بازگردد. با وجودی که جوجه‌های قاچاق در این روزها در دو مرز عراق و افغانستان کشف شده است اما برخی متولیان تولید می‌گویند چون شرایط نگهداری تخم مرغ و جوجه مانند کالاهای دیگر نیست بنابراین امکان قاچاق گسترده آن نیست و در صورت قاچاق میزان آن نمی‌تواند چشمگیر باشد.

مدیرکل دفتر هماهنگی امور مقابله و رصد جریان مالی قاچاق ستاد مرکزی مبارزه با قاچاق کالا و ارز در مورد قاچاق در این خصوص اظهار می‌کند که «حمل و نقل و شرایط نگهداری جوجه و تخم‌مرغ قابلیت قاچاق آن را کاهش می‌دهد، به‌طوری‌که با بررسی‌های صورت گرفته و بازدید‌های میدانی، حجم بسیار اندک و نزدیک به صفر از این کالا قاچاق می‌شود، با این حال دلیل همان حجم ناچیز را نیز باید اشاره کنیم.»

مطالعه بیشتر: چالش تازه برای مرغداران / احتمال کشتار جوجه‌های یک روزه به دلیل کمبود خوراک

 

منبع: روزنامه ایران

مقاومت برخی مغازه‌ها در برابر کاهش قیمت مرغ/ وجود صف خرید در برخی مناطق

مقاومت برخی مغازه‌ها در برابر کاهش قیمت مرغ/ وجود صف خرید در برخی ...

قیمت مرغ در مراکز شهر و فروشگاه های بزرگ کاهش یافته اما برخی مغازه ها به ویژه حاشیه های شهر که نظارت بر آنها نیست گران فروشی و قطعه فروشی می کنند، صفهای خرید هم وجود دارد.

TejaratNews.com/
وعده کاهش قیمت مرغ در روز‌های آینده

وعده کاهش قیمت مرغ در روز‌های آینده

مدیرعامل شرکت پشتیبانی امور دام استان تهران، با اشاره به فراوانی تولید مرغ در کشور گفت: 130 میلیون قطعه جوجه‌ریزی در دی ماه انجام شده که نتیجه آن این است؛ ماهانه 220 تا 250 هزار تن و روزانه 7200 تا 75...

Bartarinha.ir/
ثبات قیمت مرغ در بازار

ثبات قیمت مرغ در بازار

مشاور اتحادیه مرغداران گوشتی از تعادل قیمت مرغ در بازار خبر داد و گفت: امروز قیمت هر کیلوگرم مرغ 24 هزار و 900 تومان است.

TejaratNews.com/
قیمت مرغ در دیگر شهرها چقدر است؟

قیمت مرغ در دیگر شهرها چقدر است؟

قیمت مرغ دولتی در تهران 24 هزار تومان است. برخی از گزارش‌ها هم می‌گوید قیمت مرغ در دیگر استان‌ها کمتر از این رقم است؛ عددی بین 14 تا 18 هزار تومان. اما مردم می‌گویند قیمت مرغ در شهر محل سکونت آنها فرا...

TejaratNews.com/
جوجه یک روزه کمیاب و گران شد/ هشدار درباره افزایش دوباره قیمت مرغ

جوجه یک روزه کمیاب و گران شد/ هشدار درباره افزایش دوباره قیمت مرغ

یک تولیدکننده مرغ گفت: علی رغم قیمت مصوب 4200 تومان، جوجه به قیمت 6 هزار تومان هم پیدا نمی‌شود و این زنگ هشداری برای افزایش دوباره قیمت مرغ در بازار است.

TejaratNews.com/
قاچاق جوجه یکروزه از کشور/بازار مرغ در خطر التهاب مجدد!

قاچاق جوجه یکروزه از کشور/بازار مرغ در خطر التهاب مجدد!

نایب ريیس کانون سراسری مرغداران گوشتی از خطر التهاب مجدد بازار مرغ در سایه قاچاق جوجه یک روزه خبر داد.

TejaratNews.com/
شکستن مقاومت بازار با اصلاح قیمت مرغ

شکستن مقاومت بازار با اصلاح قیمت مرغ

معاون توسعه بازرگانی وزارت جهاد کشاورزی با بیان اینکه هیچ نگرانی برای تامین مرغ وجود ندارد و بازار واکنش مناسبی به توزیع گسترده نشان داده است، اظهار کرد: با توجه به تولید خوبی که در داخل داریم و با آر...

Bartarinha.ir/
افزایش 82درصدی قیمت مرغ طی ماه‌های اخیر

افزایش 82درصدی قیمت مرغ طی ماه‌های اخیر

در ادامه افزایش قیمت مرغ و نوسان آن طی ماه های اخیر این کالا نسبت به سال گذشته بیش از 82 درصد افزایش قیمت داشته است، این در حالی است که واردات نهاده های تولید از جمله ذرت و سویا متوقف نشده و تامین ارز...

Bartarinha.ir/

افزایش 82 درصدی قیمت مرغ/ واردات 2.9 میلیارد دلاری ذرت و سویا

افزایش 100 درصدی قیمت مرغ ثبت شد

قیمت مرغ افزایش یافت؟

فروش مرغ بیش از نرخ مصوب مجاز نیست/ افزایش قیمت جوجه یکروزه

فروش مرغ بیش از نرخ مصوب مجاز نیست/ افزایش قیمت جوجه یکروزه

نایب رییس کانون انجمن صنفی مرغداران گوشتی اعلام کرد که در کل کشور باید مرغ با قیمت مصوب 24 هزارو900 تومان توزیع شود و اگر چنین اتفاقی نمی افتد سیستم توزیع با مشکلاتی همراه است.

TejaratNews.com/
احتمال افزایش دوباره قیمت مرغ، قوت گرفت

احتمال افزایش دوباره قیمت مرغ، قوت گرفت

یک عضو اتاق بازرگانی تهران معتقد است که نرسیدن نهاده‌های دامی جدید به واحدهای تولید کننده مرغ، احتمال افزایش دوباره قیمت این محصول در هفته‌های آینده را افزایش داده است.

Bartarinha.ir/
دلایل گرانی جوجه یکروزه

دلایل گرانی جوجه یکروزه

دبیر انجمن تولیدکنندگان جوجه یکروزه می‌گوید: ممکن است قاچاق جوجه به دلیل اختلاف نرخ ارز در آن طرف مرزها باعث التهاب بازار شده باشد اما دلیل اصلی افزایش قیمت جوجه یکروزه بالا رفتن هزینه‌های تولید است.

TejaratNews.com/
روند هفتگی صندوق‌های دولتی / کاهش ارزش دارایکم و پالایش یکم در هفته گذشته پیش‌بینی بورس شنبه 18 اردیبهشت / نشانه‌ای برای بهبود بازار وجود ندارد پیش بینی قیمت دلار در هفته آینده/ آیا دلار به روند کاهشی ادامه می دهد؟ افت قیمت بیت‌کوین در معاملات امروز دولت مشاوران املاک را مجبور به تخلف می‌کند بازدهی یک‌ساله صندوق "نیکی گستران" به رقم نازل 16.2 درصد رسید افت قیمت بیت‌کوین در معاملات امروز کسب بازدهی منفی سالانه صندوق "سهامی سبحان" بازار خودرو در نیمه دوم اردیبهشت بازدهی سالانه 41درصدی صندوق "سهامی پیشتاز" بازدهی سالیانه 6 صندوق منفی شد امکان تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام آخرین وضعیت بررسی حق مسکن کارگران نرخ طلایی دلار در اقتصاد ایران چند است؟ مرد اسرارآمیز، رکورددار شرکت‌های بورسی تامین مالی از محل اوراق اجاره مبتنی بر سهام یک هفته با صنایع بورسی یک هفته با بورس کالا اجماع برای عرضه زنجیره فولاد در بورس کالا/ واسطه گران فولادی از بازار حذف می شوند افزایش 13 درصدی صادرات محصولات پتروشیمی بیت‌کوین شاید یک میلیون دلار شود! بورس در هفته‌ای که گذشت/ مصوبات سران قوا روند بورس را تغییر می‌دهد؟ فعالیت صنوف گروه‌های شغلی یک و دو از فردا دلیل خروج "نقدینگی" مهم‌تر از "مقصد" کمترین و بیشترین نرخ تورم استان‌ها در سال 99 ارزانی سکه ادامه دارد/ بورس بر مدار کاهش توزیع متمرکز 50 درصد دوم سود سهام عدالت؛ به زودی نرخ طلایی دلار در اقتصاد ایران چند است؟ قیمت دلار و یورو اعلام شد/ نرخ ارز صرافی ملی امروز 1400/2/17 صرافان در آخرین روز هفته دلار را چند خریدند؟ آخرین وضعیت اجرای قانون چک با 1 میلیارد در شرق تهران، آپارتمان چند متری می‌توان خرید؟ تاثیر مثبت مصوبات سران قوا بر معاملات بورس فارس من|توزیع 10 هزار میلیارد تومان سود شرکت‌ها به صورت متمرکز آیا سهام عدالت به وارث قانونی منتقل می‌شود؟ پیش‌بینی قیمت احتمالی فرآورده‌های داخلی در نیمه دوم اردیبهشت 1400 پیش‌بینی قیمت احتمالی فرآورده‌های صادراتی در نیمه دوم اردیبهشت 1400 طلا بالاخره سطح کلیدی 1800 دلار را شکست، حرکت بعدی چیست؟ نرخ تورم سالانه قیمت دارایی‌ها " سکه طلا" + نمودار رنو در راه ایران است؟ فدراسیون فوتبال: شستا 4 میلیارد تومان بیشتر پس گرفته خودرو بخریم یا بفروشیم؟ مصوبه جدید ستاد کرونا درباره بازگشایی مشاغل قیمت‌های بازار طلا و سکه در آخرین روز هفته / قیمت دلار و یورو امروز 1400/2/16 پیش‌‌بینی بورس در هفته سوم اردیبهشت 1400 / مسیر بازار با مصوبه‌های جدید تغییر می‌کند تعیین نصاب سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار تامین مالی اسلامی صف فروش دلار مقابل صرافی‌های تهران + عکس صف‌کشی برای فروش دلار مقابل صرافی‌های تهران مشخصات رانا پلاس 6 اعلام شد چرا ریزش دلار اجناس را ارزان نکرد؟

در حال بارگیری...