دولت برای مهار تورم ناچار به کنترل هزینه‌هاست

دولت برای مهار تورم ناچار به کنترل هزینه‌هاست

ایلنا: مدیرکل دفتر مطالعات بخش عمومی وزارت اقتصاد با تشریح وضعیت تحقق درآمدهای دولت در 4 ماهه نخست امسال گفت: دولت به جهت جلوگیری از کسری بودجه نیازمند آن است که...

به گزارش ایلنا، مهدی رعنایی به تشریح آخرین وضعیت تحقق درآمدهای دولت در چهار ماهه نخست امسال پرداخت و گفت: درآمدهای نفتی دولت در چهار ماهه نخست امسال حدود 480 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش پیدا کرده و به رقم 65 هزار میلیارد تومان رسیده اما علی رغم این افزایش درآمد، نسبت به سهم 4 ماهه از رقم مصوب در بودجه 1401 به طور کامل محقق نشده است.

وی میزان عدم تحقق درآمد نفتی نسبت به درآمد پیش بینی شده در قانون بودجه سال جاری را 61 درصد عنوان کرد.

مدیرکل دفتر مطالعات بخش عمومی وزارت اقتصاد با اشاره به عدم تحقق درآمدهای مصوب در بودجه سال جاری علی‌رغم افزایش درآمدها نسبت به سال گذشته تصریح کرد: در زمینه درآمدهای مالیاتی هم 69 درصد نسبت به مدت مشابه سال قبل افزایش درآمد داشته‌ایم اما نسبت به سهم چهار ماهه درآمدهای مالیاتی در بودجه سال جاری 19 درصد عدم تحقق را شاهد هستیم.

رعنایی در توضیح علت عدم تحقق 19 درصدی درآمدهای مالیاتی نیز توضیح داد: یکی از دلایل، افزایش شدید در رشد درآمدهای مالیاتی در بودجه سال جاری نسبت به سال گذشته است و دلیل دیگر این است که در بودجه سال 1400 سهم ارزش افزوده متعلق به دولت یک واحد درصد بیشتر بود که امسال این یک واحد درصد به شهرداری‌ها و دهیاری‌ها اختصاص یافته است.

این مقام مسيول در وزارت اقتصاد درباره میزان تحقق سایر منابع عمومی دولت نیز گفت: درآمدهای مربوط به واگذاری شرکت‌های دولتی تقریبا محقق نشده است که از جمله دلایل اصلی آن می‌توان به عدم ثبات بازار سرمایه و نوسانات شاخص بورس طی ماه‌های اخیر و کاهش انگیزه سرمایه‌گذاران به خرید سهام شرکت‌های دولتی و مقاومت برخی از دستگاه‌های ذی‌ربط با واگذاری‌ها و توثیق سهام دولت در برخی از شرکت‌های مشمول واگذاری و… اشاره کرد.

رعنایی از تحقق 94 درصدی درآمدهای مربوط به اوراق مالی و تحقق 79 درصدی درآمدهای حاصل از سود وصولی سهام شرکت‌های دولتی در 4 ماه نخست امسال خبر داد و افزود: درآمد مصوب اوراق مالی در بودجه سال جاری 103 همت بوده که 33 همت تاکنون محقق شده است که از میزان فروش نقدی اوراق مالی در دوره مذکور (حدود 23 همت) معادل 27 درصد توسط بانک‌ها و 73 درصد توسط صندوق‌های سرمایه‌گذاری و سایر ذینفعان بازار سرمایه خریداری شده است.

وی ادامه داد: سود سهام شرکت‌های دولتی 26 همت در بودجه سال جاری مصوب شده که از این مقدار در 4 ماه نخست 7 همت محقق شده است.

رعنایی تاکید کرد: علی رغم افزایش خوبی که درآمدهای دولت نسبت به سال گذشته داشته اما نسبت به رقم مصوب متناسب با چهار ماهه نخست سال از عدم تحققی به میزان بیش از 150 همت مواجه شده است که رویکرد دولت در جبران این شکاف معطوف به مدیریت اعتبارات هزینه‌ای و مدیریت تخصیص اعتبارات تملک دارایی‌های سرمایه‌ای در چهارماهه بوده است.

این مقام مسيول در وزارت اقتصاد در عین حال اظهار امیدواری کرد که سیر درآمدها به گونه‌ای باشد که بخشی از کسری در ماه‌های بعد جبران شود اما احتمال تحقق کامل بودجه کم است و بالاخره کسری خواهد داشت.

وی درباره اینکه گفته می‌شود درآمدهای دولت بالا رفته اما آثاری در زندگی مردم ندارد، توضیح داد: همچنان که اشاره شد به لحاظ آماری بودجه چهار ماهه (با توجه به عدم تخصیص کامل اعتبارات هزینه‌ای و تملک دارایی‌های سرمایه‌ای) با 20 همت کسری محقق شده روبرو بوده است و با لحاظ هزینه‌های اجتناب ناپذیر این کسری در ماه‌های بعد هم اتفاق می‌افتد و منطقی است که دولت در مصارف بودجه مواظبت‌هایی داشته باشد.

وی تاکید کرد: دولت تمام تلاش خود را برای کاهش کسری بودجه خواهد کرد چرا که تامین کسری بودجه از منابع پایه پولی موجبات افزایش تورم را فراهم کرده و بالطبع موجب لطمه به وضعیت اقتصاد جامعه و معیشت دهک‌های پایین درآمدی خواهد شد. لذا دولت ناچار به کنترل مصارف با توجه به تحقق درآمدهای بودجه‌ای است.

local_offerبرچسب‌ها:
آغاز به کار میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد در کردستان

آغاز به کار میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد در کردستان

در جریان بیست‌وهفتمین سفر استانی ريیس جمهور، میز ارتباطات مردمی وزارت اقتصاد و دارایی با حضور دستگاه‌های تابعه این وزارتخانه در استان کردستان آغاز به‌کار کرد.

MehrNews.com/
وزیر اقتصاد خبر داد: پشتیبانی همه جانبه وزارت اقتصاد از سرمایه‌گذاری در خراسان جنوبی

وزیر اقتصاد خبر داد: پشتیبانی همه جانبه وزارت اقتصاد از سرمایه‌گذا...

وزیر اقتصاد از آمادگی پشتیبانی همه جانبه از سرمایه گذاری در حوزه تولید و پرداخت تسهیلات ارزان قیمت از محل تبصره 18 به...

Borna.news/
برنامه وزارت اقتصاد برای پیوند دانشگاه و سیاست‌گذاری/ مخالف واگذاری برای رد دیون هستیم

برنامه وزارت اقتصاد برای پیوند دانشگاه و سیاست‌گذاری/ مخالف واگذار...

وزیر اقتصاد با بیان اینکه در اقتصاد ایران پیوند بخش دانش و پژوهش با بخش واقعی اقتصاد ضعیف است، گفت: برنامه داریم تا آرام آرام به این جدایی خاتمه دهیم.

MehrNews.com/
طرح پیشنهادی وزارت اقتصاد برای ایجاد انقلاب در فروش اموال مازاد

طرح پیشنهادی وزارت اقتصاد برای ایجاد انقلاب در فروش اموال مازاد

وزیر اقتصاد گفت: بر اساس طرح پیشنهادی وزارت اقتصاد درباره فروش اموال مازاد دستگاه‌های دولت، وزارت اقتصاد می‌تواند بعد از گذشت سقف زمانی یک ماهه برای فروش اموال، راسا اقدام به فروش کند.

MehrNews.com/
هشدار وزارت اقتصاد به بانک‌های متخلف/ طبق بخشنامه وام بدون ضامن بدهید

هشدار وزارت اقتصاد به بانک‌های متخلف/ طبق بخشنامه وام بدون ضامن بد...

در شرایطی که برخی بانک‌ها برای پرداخت وام بدون ضامن شروطی متفاوت از...

Isna.ir/
برنامه وزارت اقتصاد برای توسعه دامنه وثایق و تسهیل فرآیند وثیقه‌گذاری

برنامه وزارت اقتصاد برای توسعه دامنه وثایق و تسهیل فرآیند وثیقه‌گذ...

بانک و بیمهتهران- ایرنا- مشاور وزیر اقتصاد گفت: در راستای اجرای دستور ريیس جمهور برای توسعه دامنه توثیق و تسهیل وثیقه‌گذاری سامانه ستاره رونمایی شده است که به کمک آن دارایی‌های مردم بع عنوان وثیقه برا...

Irna.ir/
طرح وزارت اقتصاد کشور را از ‌‌تبعات اجتماعی اصلاح یارانه نان مصون ‌می‌‌کند

طرح وزارت اقتصاد کشور را از ‌‌تبعات اجتماعی اصلاح یارانه نان مصون ...

کارشناس اقتصاد گفت: با طرح وزارت اقتصاد در اصلاح یارانه نان ابزار حکمرانی جدیدی در اختیار دولت قرار می‌گیرد، نکته مثبت این طرح آن است که قیمت آرد را آزاد می‌کند اما قیمت نان ثابت باقی می‌ماند، به عبار...

FarsNews.ir/
وعده وزارت اقتصاد برای تعدیل قیمت نان!

وعده وزارت اقتصاد برای تعدیل قیمت نان!

مدیرکل دفتر آینده ‌پژوهی وزارت اقتصاد گفت: دولت مابه‌التفاوت قیمت نان را پرداخت می‌کند.

Gostaresh.news/
تداوم تورم بالای 40 درصد / بسته وزارت اقتصاد...

تداوم تورم بالای 40 درصد / بسته وزارت اقتصاد...

بسته موسوم به جراحی بانکی از سوی وزارت اقتصاد دیروز در حالی منتشر شد که کشور 4 سال پیاپی تورم بالای 40 درصد را تجربه...

Gostaresh.news/
هایلوکس از این قوی تر نداریم + عکس پاداش پایان خدمات بازنشستگان کی واریز می‌شود؟ بازنشستگان بخوانند/ پاداش پایان خدمات بازنشستگان چه... سرمایه‌ گذاری در رمزارز بهتر است یا مسکن؟ رسوایی‌های بزرگ صنعت خودرو که جهان را متحیر کرد/عکس چطور مصرف سوخت خودرو را کاهش دهیم؟ زمان راه اندازی متروی پرند اعلام شد این 8 خودروی چینی به ایران می‌آیند؟ هشدار تولیدکنندگان آلمانی نسبت به کمبود مواد غذایی دنا جهش کرد، کوییک ریخت/ آخرین قیمت تیبا، دنا، رانا... نتیجه آزمون حذف رانت خودرو چه بود؟/ دست دلالان از بازار خودرو کوتاه شد؟ اکنون زمان خریدن طلا و سکه است؟ زمان تعیین تکلیف وضعیت جاماندگان سهام عدالت رشد 55 درصدی پرداخت وام ازدواج در سال جاری رشد قابل توجه وام ازدواج+ جزيیات نرخ تورم در شهریورماه چقدر بود؟ لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد لیر ترکیه در بازار تهران و جهان سقوط کرد رشد نرخ تورم در شهریورماه/ تورم خوراکی‌ها و دخانیات به 75 درصد رسید کلنگی های بازار مسکن چند؟ + جدول قیمت خبر خوب درباره پذیرش 6 کالا در بورس کالا جدیدترین قیمت کارخانه‌ای محصولات ایران خودرو دلیل کمیابی روغن موتور در بازار چیست؟/ افزایش حضور روغن های تقلبی اولین اتومبیل را چه کسی و چه سالی وارد ایران کرد؟ + تصاویر دلار یورو را زمین زد/ اتحادیه اروپا در حلقه عذاب عکس | شاهکار جدید مرسدس بنز؛ تلفیق زیبایی و قدرت زمان احتمالی واردات خودرو به کشور اعلام شد قانون‌گریزی با قراردادهای موقت کار / «قراردادهای دايم» احیا می‌شود؟ پیشتازی تورم شهریورماه در این اقلام شناور شدن قیمت تاکسی در تهران/ تغییر نرخ کرایه در زمان ترافیک بازگشت تورم به زیر 50 درصد پس از سه ماه عکس | جدیدیترین محدودیت برای اینستاگرام و واتساپ در ایران! پاسخ به ادعاهای وزارت نیرو پس از 3 ماه متوالی تورم به زیر 50 درصد رسید ثبت بیش از 3هزار میلیارد تومان درخواست وام در فاز آزمایشی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان کشف معدن سرشار از طلا و مس در مدینه افزایش 7 برابری قیمت گاز در یک کشور اروپایی زمان واریز پاداش پایان خدمت بازنشستگان اعلام شد ایران فرآورده‌های نفتی رایگان به لبنان نمی دهد توافق با ازبکستان برای افزایش تجارت فرآورده‌های نفتی و پتروشیمی چقدر ارز در سامانه نیما فروخته شد؟ امسال باید 1.6 میلیون دستگاه خودرو تولید شود تولید «دنا» در روسیه با یک اسم جدید!/ همکاری ایرانخودرو با کمپانی معروف روسی سقوط 82 درصدی صادرات گاز روسیه به اروپا زايران پیاده امام رضا (ع) تحت پوشش بیمه سینا قرار می گیرند تاسیس نخستین صندوق املاک و مستغلات کشور چالش ارزی تولیدکنندگان پلی یورتان/ با نصف ظرفیت کار می کنیم سقوط لیر ادامه‌دار است؟ هشدار درباره ارزش پول ملی ترکیه/ سقوط لیر ادامه دار است؟