افشای علت اصلی عقب‌ماندگی ایران در صادرات محصول ز...

افشای علت اصلی عقب‌ماندگی ایران در صادرات محصول ز...

یک فعال معدن در حاشیه دومین روز از سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ تهران گفت: تجارت جهانی سنگ در سال 2022 بیش از 24...

سیامک حاج‌سیدجوادی، یک فعال معدن در حاشیه دومین روز از سیزدهمین نمایشگاه بین‌المللی سنگ تهران گفت: تجارت جهانی سنگ در سال 2022 بیش از 24 میلیارد دلار تخمین زده می‌شود.

وی با اشاره به سهم 2.2 میلیارد دلاری ترکیه از بازار جهانی، بیان‌داشت: این در حالی است که ایران در ذخایر سنگ و گروه آهک نخستین تولیدکننده جهان است و به لحاظ تعدد معادن و کیفیت محصول نیز بر ترکیه برتری دارد.

حاج‌سیدجوادی ادامه‌داد: پاندومی کرونا در چند سال گذشته یکی از دلایلی بود که سبب کاهش صادرات این محصولات شد، به طوری که از حدود 350 میلیون دلار در سال‌های گذشته اکنون به کمتر از 200 میلیون دلار صادرات رسیده‌ایم.

وی درباره بازارهای مختلف صادراتی سنگ ایران، خاطرنشان‌کرد: 90 درصد بلوک‌های تولیدی به چین و هند صادر می‌شود، همچنین نیمی از صادرات سنگ‌های بریده به این دو کشور بوده و بقیه آن به کشورهای همسایه و هم‌مرز ارسال می‌شود.

این فعال صنعت سنگ گفت: 22 بازار هدف برای محصولات این بخش وجود دارد که مهمترین آنها اروپا است. امروز فرانسه بیش از 35 درصد سنگ مورد نیازش را از ترکیه تامین می‌کند، در حالی که تولیدات کشورمان نسبت به ترکیه مزیت نسبی دارد و حدود نصف قیمت آنها تمام می‌شود.

وی اظهار داشت: عدم‌آشنایی با قیمت‌ها و بازار جهانی و ضعف زیرساختی به‌ویژه در موضوع فرآوری سنگ، ازجمله دلایل پایین بودن میزان صادرات است. به‌طوری که عمده صادرات ما به کشورهای همسایه هم مرز انجام می‌شود.

خرید سنگ ایران از سوی روس‌ها به ریال

حاج‌سیدجوادی یادآور شد: امروز روسیه به دلیل تحریم‌های غرب، بر محصولات تولیدی کشورمان تمرکز کرده است که فرصت خوبی برای توسعه صادرات است، با این وجود شاهدیم روس‌ها با پیدا کردن نمایندگانی از تاجیکستان، سنگ تولیدی ایران را به ریال و با قیمت‌های داخلی خریداری می‌کنند.

وی، همچنین به صادرات سنگ‌های گرانیت منطقه بیرجند به ایتالیا اشاره کرد که در این کشور فرآوری شده و با چند برابر قیمت به آلمان و دیگر بازارها فروخته می‌شود.

این فعال معدنی تاکید کرد: حضور در بازارهای جدید نیازمند حمایت‌های بیشتر است، این در حالی است که کشوری همچون ترکیه 70 درصد هزینه های نمایشگاهی و حتی پول بلیت هواپیما را برای فعالان صنعت سنگ خود پرداخت می‌کند.

لزوم بازنگری طرح جامع تفضیلی سنگ

وی، طرح جامع تفضیلی سنگ را بزرگترین مشکل این صنعت معدنی برشمرد و گفت: این طرح کاربردی نیست و نمی‌تواند مبنای کار قرار بگیرد و باید از سوی انجمن سنگ ایران و ایمیدرو مورد بازنگری قرار بگیرد.

به گزارش ایرنا، بیش از 6 هزار واحد معدنی و فراوری سنگ تزيینی در کشور وجود دارد که زمینه اشتغال به کار حدود 600 هزار نفر را به وجود آورده است.

سالیانه به‌طور متوسط 10 تا 11 میلیون تن سنگ تزيینی در کشور استخراج می‌شود، با این حال نیزان تولید هیچ‌گاه از 15 میلیون تن فراتر نرفته است.

عمده سهم فروش محصولات این صنعت در داخل کشور است و سالیانه به‌طور متوسط 300 تا 350 میلیون دلار ارزآوری از محل صادرات داشته است. این در حالی است که ترکیه با دارا بودن ذخایر سنگ تزيینی همانند ایران و با تنوع سنگ کمتر، سالیانه بیش از 3.2 میلیارد دلار از محل صادرات این محصولات ارزآوری دارد.

«بهرام شکوری» رییس انجمن سنگ ایران معتقد است: قابلیت پنج میلیارد دلاری صادرات سنگ تزيینی وجود دارد.

وی بر لزوم توجه به بازارهای خارجی و توسعه صادرات به عنوان راهکار نجات این صنعت تاکید دارد.

در این دوره از نمایشگاه 110 شرکت ایرانی همراه با شرکت‌هایی از 6 کشور چین، روسیه، هند، ایتالیا، ترکیه و یونان در فضایی به وسعت 12هزار متر مربع به ارايه آخرین دستاوردها و محصولات خود پرداختند.

شرکت‌های حاضر در این دوره از نمایشگاه در سه گروه اصلی ماشین‌آلات و تجهیزات معدنی، ملزومات مصرفی و فرآوری معادن حضور دارند.

اخبار مرتبط

آخرین اخبار بورس و اقتصاد