فراخوان جذب نیروهای تازه در صنعت نفت/ 17 هزار نیروی صنعت نفت تا 1408 بازنشسته می‌شوند

فراخوان جذب نیروهای تازه در صنعت نفت/ 17 هزار نیروی صنعت نفت تا 1408 بازنشسته می‌شوند

ایلنا: معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت با اشاره به ساماندهی نیروهای پیمانکاری و مدت‌موقت، احیای جذب فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت، بازنشسته شدن 17 هزار...

به گزارش ایلنا از وزارت نفت، مهدی علی مددی، در گردهمایی هم اندیشی مدیران ارشد صنعت نفت با بیان اینکه با روی کارآمدن دولت سیزدهم با انبوهی از مطالبات کارکنان در صنعت نفت روبه‌رو بودیم، گفت: با حمایت وزیر نفت و رویکرد انسان‌مدارانه ایشان و تاکید دولت سیزدهم بر مردمی بودن، به فکر حذف صورت مساله مسايل و مشکلات کارکنان صنعت نفت نبودیم بلکه به‌دنبال حل آنها بودیم.

وی با بیان اینکه در 16 ماه گذشته اقدام‌های مطلوبی در حوزه منابع انسانی صنعت نفت انجام شده است، افزود: طی نخستین اقدام خود در این بخش، تصمیم‌های حوزه منابع انسانی را در ریل تخصصی خود قرار دادیم و با تشکیل و احیای شورای مدیران توسعه منابع انسانی سعی کردیم کل تصمیم‌ها را در قالب تصمیم مدیران منابع انسانی شرکت‌ها بگیریم.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت با اشاره به برگزاری 49 نشست و 59 مصوبه در 16 ماه اخیر ادامه داد: در این مدت سعی نکردیم در خلاء تصمیم بگیریم، همه تصمیم‌هایی که تاکنون گرفته‌ایم از دل شورای مدیران توسعه منابع انسانی درآمده که همه اینها با حمایت وزیر نفت انجام شده است.

ساماندهی نیروهای قرارداد موقت

علی مددی، نخستین چالش این معاونت را ساماندهی نیروهای قرارداد مدت‌موقت اعلام کرد و گفت: نیروهای قرارداد مدت‌موقت هشت سال بدون نظام جبران خدمات یکپارچه فعالیت می‌کردند و همواره نسبت به این مسيله اعتراض داشتند که توانستیم براساس مصوبه 1662 نظام جبران خدمات آنها را در قالب قراردادها اجرایی کنیم.

وی گفت: بحث بعدی، اجرای کامل قانون تبصره بند «و» ماده 44 قانون برنامه پنجم توسعه بود که 5600 نفر از نیروهای قراردادی مدت‌موقت و معین به رسمی تبدیل وضعیت شدند.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت با اشاره به مفاد بند «د » تبصره 20 قانون بودجه سال 1400 افزود: براین اساس، تبدیل وضعیت 27 هزار و 827 نفر هفت نفرکار بسیار سختی بود، زیرا از یک سو جلو ورود نیروی انسانی رسمی گرفته شده و از سوی دیگر ورود نیروی غیررسمی آزاد بود.

طبقه‌بندی مشاغل پیمانکاری

علی مددی با بیان اینکه در سال 1392 حدود 70 هزار نیروی غیررسمی پیمانکاری داشتیم که در سال 1400 این تعداد به 120 هزار نیروی پیمانکاری رسیده بود، گفت: همه اینها در حالی رخ داد که اعلام شده بود هیچ جذبی نداریم، از این رو لازم است که در حوزه نیروهای غیررسمی (پیمانکاری) به‌صورت جدی وارد عمل شویم.

وی با اشاره به اجرای طرح طبقه‌بندی مشاغل پیمانکاری افزود: پیش از این سامانه ساپنا برای پیمانکاران تعریف شده بود و اکنون به‌دنبال این هستیم تا این سامانه را به سامانه حقوق و دستمزد متصل کرده و نظام جبران خدمات نیروهای پیمانکاری را نیز درست کنیم.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت با اشاره به فارغ التحصیلان دانشگاه صنعت نفت تصریح کرد: تعهد بسیار سنگینی بر وزارت نفت در این بخش حاکم بود که موفق شدیم فرآیند مصاحبه تخصصی، فنی و روانشناختی هزار و 572 نفر از این فارغ التحصیلان را انجام دهیم به‌نحوی که استخدام پذیرفته‌شدگان این مرحله در حال انجام است.

علی مددی از برنامه‌ریزی برای فراخوان عمومی جذب فارغ‌التحصیلان دانشگاهی در حوزه‌های تخصصی صنعت نفت گفت: تا سال 1408، 17 هزار نیروی صنعت نفت بازنشسته می‌شوند بنابراین از هم‌اکنون به فکر جذب نیروهای متخصص در این زمینه هستیم، با اقدام‌های انجام شده تقاضای جذب 5 هزار و 85 نفر را ارايه کردیم که سازمان اداری و استخدامی با جذب 3 هزار و 300 نفر موافقت کرده است که تا پایان این ماه برنامه برگزاری آزمون استخدامی را با هماهنگی سازمان سنجش خواهیم داشت.

تکثر و گوناگونی قراردادها، پاشنه آشیل صنعت نفت

وی با بیان اینکه تکثر قراردادها یک پاشنه آشیل در صنعت نفت است، احیای طرح نخبه وظیفه که در صنعت نفت ملغی شده بود، جذب 450 نفر از پذیرفته‌شدگان فارغ التحصیل برتر دانشگاهی و تبدیل قرارداد آنها به مدت‌معین را از دیگر اقدام‌های انجام شده در این مدت ذکر کرد و گفت: در این مدت به تعیین‌تکلیف وضع پذیرفته شدگان مرکز توسعه مدیریت صنعت نفت و نفرات دارای مجوز که 191 مجوز استخدامی وزیران پیشین بود، پرداختیم و افرادی که در فرآیند مصاحبه فنی، تخصصی و روان‌شناختی تایید شوند با مجوز وزیر نفت به‌صورت قرارداد مدت معین جذب می‌شوند.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت با اشاره به بازنگری ابلاغیه تعدیل مدرک تحصیلی اظهار کرد: از سال 1397 تعدیل مدرک متوقف شده بود که با تعیین‌تکلیف آنها نزدیک به 7 هزار تعدیل مدرک را در این مدت انجام دادیم.

موج گسترده ورود نیروهای پیمانکاری در صنعت نفت

علی مددی گفت: همچنین تبدیل شیوه‌نامه و دستورالعمل نیروهای پیمانکاری همراه با مصوبه تبدیل وضعیت نیروهای پیمانکاری ایثارگران بند «د» ابلاغ شد، البته باید به این موضوع هم توجه داشت که در این شیوه‌نامه مجوز جذب از همه مدیران گرفته شد و تنها وزیر نفت می‌تواند مجوز جذب نیروهای پیمانکاری را بدهد.

وی با اشاره به بازطراحی ساماندهی نیروهای پیمانکاری و تامین نیازسنجی آنها گفت: باید سونامی ورود نیروی انسانی غیررسمی (پیمانکاری) را در صنعت نفت مهار کنیم، اگر این کار را انجام ندهیم با مشکلات فراوانی روبه‌رو خواهیم شد.

معاون توسعه مدیریت و سرمایه انسانی وزیر نفت بازطراحی نظام گروه بندی مشاغل صنعت نفت و خانواده های شغلی، تبدیل و ابلاغ شیوه نامه شورای فرهنگی به صورت یکپارچه، ایجاد بانک اطلاعات فرزندان ایثارگران صنعت نفت را از دیگر اقدمات انجام شده ازسوی این معاونت اعلام کرد و افزود: همچنین مصوبه 1497 مبنی بر جذب یکی از فرزندان کارکنان ایثارگر 25 درصد به بالا که در سال 92 ملغی شده بود با دستور وزیر نفت احیا شده است و براین اساس یک نفر از فرزندان ایثارگر به شکل غیررسمی و در چند مرحله جذب می‌شوند.

عبور تجارت ایران و ترکیه از 6 میلیارد دلار رشد وام خانوارها، 20 برابر تولید؛ تولید تورم از کانال بانکی؟ نحوه محاسبه مبلغ عیدی افراد با سابقه کم تر از یک سال چگونه است؟ در روزهای تعطیل از این شعب کشیک ،دلار و یورو سهمیه ای بگیرید رشد 107 برابری ظرفیت کانتینری بنادر تجاری کشور پس از انقلاب برچسب های سلامتی روی مواد غذایی چگونه چاقی را کم می کند؟ رونمایی از سامانه هوشمند مولدسازی در 22 بهمن/‌ قربان‌زاده: هدف مولدسازی تحقق اقتصاد مردمی است حمایت مالی صنعت برق از دانش بنیان ها کاهش قیمت گوشت؛ شاید شب عید قیمت نفت در مسیر ثبت دومین هفته کاهشی گزارش فايو از کاهش قیمت مواد غذایی در جهان کرملین: تحریم فرآورده‌های نفتی روسیه بازار انرژی را بی‌ثبات‌تر می‌کند خسارات تداوم اشغالگری آمریکا در سوریه به 140 میلیارد دلار رسید ساخت دو شهرک مسکونی جدید در تهران ! آیا تهران هنوز ظرفیت شهرک سازی دارد؟ دلار ریخت، طلا بالا رفت لاکچری ترین نژادهای گربه را بشناسید + فیلم رفع نارسایی و تنش آبی مناطق مختلف کشور در دستور کار است خبری بد برای بازار طلا یک عامل طلا و سکه را گران کرد جزيیات نرخ سود جدید تسهیلات بانکی تسلا قیمت برخی از مدل‌های خودرو خود را در کره جنوبی کاهش داد تعرفه پیاز چند درصد شد؟ کنایه تند و تیز بیل گیتس به ایلان ماسک جزيیات نرخ سود جدید تسهیلات بانکی ارزآوری 172 میلیون دلاری طلای سرخ/ ترکیه ارزان‌ترین مشتری! آیا امسال هم تلاش جریان‌های پشت پرده برای حذف مالیات سیگار به نتیجه می‌رسد؟ قیمت طلای جهانی به بالاترین حد 9 ماه گذشته رسید قیمت جدید آپارتمان‌های نقلی در تهران آیا در طرح کالابرگ یارانه نقدی برخیاز افراد کم می شود؟ تغییر مسیر بازار سکه و طلا/ کاهش حباب سکه افزایش سرما در نیمه شرقی و شمال‌ کشور/ بارش در برخی شهرها و سرمای زیر صفر در تهران‌ قیمت خیره‌کنندە سکه‌ای که اشتباه ضرب شده بود! نشستن سرما بر جان اقتصاد ایران واردات خودروهای دست دوم از مناطق آزاد چقدر درآمد عاید دولت می‌کند؟ چالش‌های پیش‌روی خصوصی‌سازی در سال آینده بهبود 3 پله‌ای جایگاه ایران در رده بندی جهانی فساد اداری ممنوعیت اعمال تعرفه بر صادرات محصولات کشاورزی حسن روحانی در مهار تورم موفق بود یا ابراهیم رییسی؟ / آمارها چه می‌گویند؟ قیمت نفت در بازار‌های جهانی کاهشی بود واردات گوشت قرمز تا کی ادامه دارد اکونومیست :قیمت‌گذاری دستوری، سیاستی از دوره قبل از میلاد مسیح است! رونمایی از فاز اول سایت مولدسازی در 22 بهمن افزایش حق اولاد کارمندان در سال آینده/ مردمی سازی شعار دولت است تکمیل ذخیره سازی میوه شب عید/ عرضه به قیمت منصفانه پیشنهاد هند به روسیه برای دور زدن تحریم‌های غرب؛ «بیمه مشترک و ساخت نفتکش» با ترسناک‌ترین شغل‌های دنیا آشنا شوید. تحریم‌ها علیه نفت روسیه کاملا شکست خورده است واردات گوشت تا اردیبهشت 1402/ ذخیره‌سازی 14.5 هزار تن میوه شب عید بازتعریف مسیر توسعه پتروشیمی کلید خورد اعلام شعب بانکی فروشنده ارز در امروز و فردا