میزان فلر سوزی در جهان و ایران

میزان فلر سوزی در جهان و ایران

با آغاز به کار پالایشگاه بید بلند خلیج فارس، روحانی وعده پایان مشعل سوزی تا 2 سال آینده را داد سالانه در کشور ما چقدر گاز در این مشعل ها هدر می رود

خراسان: برای خیلی ها سوال است که چرا در مکان های استخراج نفت و گاز مشعل هایی وجود دارد که 24 ساعته می سوزد و در کنار انرژی که هدر می دهد هوای منطقه را هم آلوده می کند.

تا چند سال پیش از سوختن ،این مشعل ها به عنوان نماد کار و تلاش در شرکت نفت استفاده می شد و البته هنوز هم برخی سوختن مشعل ها را جذاب و دیدنی می دانند و از آن در تیزرهای تبلیغاتی استفاده می کنند این در حالی است که گفته می شود گازهایی را که در این مشعل ها در حال سوختن است می توان با مدیریت صحیح مورد استفاده قرار داد تا در کنار بهره برداری از آن ها از آلوده کردن محیط زیست هم جلوگیری کرد.

هر چند از سال ها پیش قرار است این گازها به جای سوختن مورد استفاده بهینه قرار بگیرند اما روز پنج شنبه 2 بهمن امسال و با شروع فعالیت پالایشگاه گاز بیدبلند خلیج فارس به‌ عنوان بزرگ‌ترین تاسیسات جمع‌آوری و فراورش گازهای همراه نفت کشور، ريیس جمهور وعده جمع آوری همه مشعل ها بر سر چاه های نفت تا دو سال آینده را داد وعده ای که باید سال ها پیش اجرایی می شد. امروز در این گزارش به سراغ این گازها رفتیم که سال هاست در حال سوختن است و در کنار راه های بهره وری از آن از میلیاردها دلاری نوشته ایم که سالانه در مشعل ها می سوزد و خواهد سوخت.

گاز فلر چیست؟

اولین سوالی که باید برای شروع به آن پاسخ دهیم این است که این گازی که در مشعل ها می سوزد چیست. زمانی که نفت خام استخراج می‌شود، گاز طبیعی خام همراه با نفت نیز استخراج می‌شود. در مناطقی از جهان که فاقد خطوط لوله و دیگر زیرساخت‌های حمل گاز هستند، معمولا مقادیر زیادی از این گاز همراه به عنوان گازهای زاید یا غیر قابل استفاده فلر می‌شوند. در اصل به گازهایی که در فرایند استخراج نفت به دست می آید و به دلیل نبود تاسیسات لازم برای استفاده، باید سوزانده شود گاز فلر گفته می شود.

هرچند می توان از این گاز به جای سوزاندن بهره برداری های مفیدتری کرد اما برخی هم معتقدند که عملیات فلرگاز به منظور ایمنی کارکنان و تجهیزات موجود در محل اتفاق می‌افتد تا با آن بتوان فشار بر میدان نفتی را کنترل کرد.

این گازها چه کاربردهایی دارند

شاید برایتان این سوال پیش‌آمده باشد که این گازها در صورت سوزانده نشدن، چه کاربرد یا کاربردهایی خواهند داشت؟ آیا صرف هزینه برای جمع‌آوری آن‌ها در مقابل استفاده‌شان در مصارف دیگر معنادار است؟ باید در ابتدا بررسی کرد که این گازها در چه زمینه‌هایی قابل ‌استفاده هستند. یکی از کاربردهای گازهای همراه نفت، استفاده از آن‌ها در تولید LNG و CNG برای مصرف خودروها یا مصارف شهری است. این سوخت‌ها آلودگی کمتری دارند و جزو گزینه‌های خوب برای مصرف گازهای همراه نفت هستند. یکی دیگر از کاربردهای این گازها، تبدیل آن‌ها به برق است.

البته برای این کار باید امکان‌سنجی شود؛ اما به‌ طورکلی از گزینه‌های پیش رو برای استفاده از گازهای فلر، سوزاندن آن برای تولید برق است. تولید مشتقات شیمیایی و پتروشیمی و استفاده به‌عنوان خوراک برای تولید محصولات، از دیگر کاربردهای این گازهاست.

همچنین می‌توان این گازها را مجدد به مخزن نفتی تزریق کرد و فشار را در آن افزایش داد تا سطح نفت بالاتر بیاید و هزینه‌های برداشت و استخراج را کمتر کند. این کار برای احیای مخازنی که خشک‌ شده‌اند یا به خشک شدن نزدیک هستند، بسیار کاربردی است. البته این که کدام یک از این کاربردها ارجح تر است نیاز به محاسبه و آمار دقیق دارد.

سابقه اجرای خاموشی مشعل ها

سابقه اجرای طرح جمع‌آوری گازهای همراه میدان‌های نفتی در شرکت ملی نفت ایران به سال 1349 همزمان با تاسیس شرکت ملی گاز ایران مربوط می‌شود. حتی می‌توان دلیل اولیه ایجاد شرکت ملی گاز ایران را جمع‌آوری گازهای همراهی دانست که در میدان‌های تحت مدیریت شرکت ملی مناطق نفت خیز جنوب سوزانده می‌شد.

در دهه 50 به دلیل بهره‌برداری نشدن از میدان‌های مستقل گازی، گازهای همراه پس از جمع‌آوری و فراورش به خط لوله اول سراسری (به طول 1100 کیلومتر) به منظور گازرسانی شهری و نیروگاهی (بخش‌هایی از شیراز و تهران) تزریق و بخش عمده‌ای از آن نیز به شوروی سابق صادر می‌شد. بعد از انقلاب هم هرچند موضوع جمع آوری گازهای همراه نفت هر ساله بودجه ای را به خود اختصاص داده اما در نهایت در سال 1393 قانونی مصوب شد که دولت را موظف به سرمایه گذاری در طرح هایی برای جمع آوری مشعل ها از چاه های نفت می کرد.

البته طبق برنامه ششم توسعه دولت موظف بوده که سالانه 20 درصد از سوختن گاز فلر را کاهش دهد و تا سال 1400 به 10 درصد برساند. هرچند پالایشگاه گاز بید بلند به ‌عنوان بزرگ‌ترین تاسیسات جمع‌آوری و فراورش گازهای همراه نفت کشور به بهره برداری رسید اما به نظر می رسد با توجه به مشعل های روشن همچنان فلرسوزی در کشور عقب تراز برنامه ششم توسعه قرار دارد.

میزان فلر سوزی جهان و ایران

سالانه افزون بر 150میلیارد متر مکعب گاز در مشعل های بالای چاه های نفت در جهان به مواد آلاینده تبدیل می‌شود که براساس آمار‌های بانک جهانی این رقم معادل یک سوم مصرف گاز کل اروپاست.

بر اساس آمارهای بانک جهانی، ایران تا سال 2018 سومین کشور بعد از روسیه و عراق در میان تولید کنندگان این گازها بود که آن را به آتش می کشید. البته در سال 2019 به دلایلی از جمله کاهش استخراج نفت باعث شد ایران با کمی کاهش در تولید گاز فلر به رتبه چهارم برسد.

با این حال گفته می شود که میزان مشعل سوزی در کشورمان از 17 میلیارد متر مکعب در سال 2018 به 13.78 میلیارد متر مکعب در سال 2019 رسیده است. این یعنی حدودا روزانه 38 میلیون متر مکعب گاز در حال سوختن است. از آن جایی که طی سال های قبل این میزان بالاتر از سال گذشته بوده اگر برای محاسبه قیمت 20 ساله گازهایی که در مشعل ها سوخته متوسط سوخت روزانه مشعل ها را 40 میلیون مترمکعب و با توجه به گزارش مرکز پژوهش های مجلس در سال 1396 قیمت هر متر مکعب گاز فلر را 9 سنت در نظر بگیریم روزانه حدود سه میلیون و 600 هزار دلار سوزانده ایم که این رقم در سال می شود یک میلیارد و 300 میلیون دلار و در بیست سال معادل رقمی حدود 26 میلیارد دلار خواهد شد.

البته باید به این مبلغ هزینه های گزافی را که مشعل سوزی بر محیط زیست دارد هم اضافه کرد که در گزارش های آینده به آن خواهیم پرداخت.

local_offerبرچسب‌ها:
رکورد مصرف گاز خانگی شکست

رکورد مصرف گاز خانگی شکست

رکورد مصرف گاز در بخش خانگی و تجاری با ثبت مصرف 660 میلیون مترمکعب در یک شبانه روز شکست و تخصیص گاز به نیروگاه‌ها و صنایع محدودتر شد.

Bartarinha.ir/
شفاف‌سازی فارس در مورد پالایشگاه گاز بید بلند

شفاف‌سازی فارس در مورد پالایشگاه گاز بید بلند

شرکت صنایع پتروشیمی خلیج فارس در مورد پالایشگاه گاز بید بلند خلیج فارس شفاف‌سازی کرد.

FarsNews.ir/
دنیا به نفت و گاز ایران نیاز دارد

دنیا به نفت و گاز ایران نیاز دارد

ريیس جمهور با بیان اینکه دنیا نیازمند به نفت و گاز ایران است، گفت: شما امروز را نبینید که چند سال ما را در فشار و تحریم گذاشتند، بالاخره جهان و منطقه به نفت و گاز ایران آن هم با جایگاهی که ایران دارد ...

TejaratNews.com/
قیمت نفت کوره برابر با قیمت گاز در کارخانه‌های سیمان

قیمت نفت کوره برابر با قیمت گاز در کارخانه‌های سیمان

با ابلاغ دولت به وزارت نفت، قیمت نفت کوره تحویلی به کارخانه‌‌‌های سیمان با قیمت گاز مصرفی آنها برابر شد.

TejaratNews.com/
مردم درمصرف گاز صرفه جویی کنند

مردم درمصرف گاز صرفه جویی کنند

شرکت ملی گاز ایران با صدور اطلاعیه ای، از مردم خواست در مصرف گاز صرفه جویی کنند.

Bartarinha.ir/
قطع گاز ویلا‌های پرمصرف مناطق خوش آب و هوا

قطع گاز ویلا‌های پرمصرف مناطق خوش آب و هوا

معاون هماهنگی امور عمرانی استاندار تهران با اشاره به مصرف بی رویه گاز در برخی مناطق خوش آب و هوای استان تهران از قطع گاز واحدهای ویلایی پرمصرف غیرضرور خبر داد.

Bartarinha.ir/
آب، برق و گاز چه کسانی رایگان می‌شود؟

آب، برق و گاز چه کسانی رایگان می‌شود؟

سه‌شنبه هفته جاری کمیسیون تلفیق تصویب کرد هزینه آب، برق و گاز اقشار کم‌درآمد رایگان می‌شود و رحیم زارع در این‌باره توضیح داد مشترکان آب، برق و گاز که در دسته کم‌مصرف‌ها قرار دارند قبض آنها رایگان است.

TejaratNews.com/
سرانه مصرف گاز در ایران 6برابر جهان است

سرانه مصرف گاز در ایران 6برابر جهان است

مطابق گزارش اوپک، ایران سهمی معادل 6.7 درصد تقاضای گاز جهان را به خود اختصاص داده و این در شرایطی است که فقط 1.1 درصد جمعیت دنیا را دارا است. این اعداد نشان می‌دهد که سرانه مصرف گاز در ایران 6 برابر ج...

Bartarinha.ir/
علت کمبود گاز چیست؟

علت کمبود گاز چیست؟

وزیر نفت با بیان اینکه پارس جنوبی امسال نسبت به سال گذشته حدود 64 میلیون مترمکعب افزایش تولید داشته است، دلیل کمبود گاز را افزایش مصرف خانگی عنوان کرد.

TejaratNews.com/
زنگنه: دلیل کمبود گاز، افزایش مصرف خانگی است

زنگنه: دلیل کمبود گاز، افزایش مصرف خانگی است

وزیر نفت با بیان اینکه پارس جنوبی امسال نسبت به سال گذشته حدود 64میلیون مترمکعب افزایش تولید داشته است، دلیل کمبود گاز را افزایش مصرف خانگی عنوان کرد.

Bartarinha.ir/
وزیر نفت به مردم: راهی نداریم،کمتر گاز مصرف کنید

وزیر نفت به مردم: راهی نداریم،کمتر گاز مصرف کنید

وزیر نفت با بیان اینکه مشکلی برای صادرات مازوت نداریم، گفت: خواهشم این است یک تا دو درجه در مصرف گاز صرفه‌جویی شود.

Bartarinha.ir/
اختصاص 10میلیارد متر مکعب گاز طبیعی برای عرضه در بورس

اختصاص 10میلیارد متر مکعب گاز طبیعی برای عرضه در بورس

سخنگوی کمیسیون تلفیق بودجه مجلس شورای اسلامی خبر از تکلیف مجلس به دولت جهت فراهم کردن زیرساختهای فیزیکی و نرم افزاری لازم جهت عرضه و انجام معامله حداکثر 10 میلیارد...

EghtesadOnline.com/
بازار سیاه گاز مایع در روزهای سرد

بازار سیاه گاز مایع در روزهای سرد

هر سال با شروع فصل سرما بازار سیاه کپسول گاز مایع به راه می‌افتد و برخی از توزیع کنندگان به جای فروش این نوع گاز به قیمت مصوب 12500 تومان، این کپسول‌ها (سیلندر 11 کیلویی) را با چندین برابر قیمت به صور...

TejaratNews.com/
ایران بابت فروش نفت و گاز چقدر طلب دارد؟

ایران بابت فروش نفت و گاز چقدر طلب دارد؟

ایران به دلیل تحریم‌های آمریکا علیه بخش‌های بانکی و انرژی نتوانسته از درآمدهای حاصل از فروش نفت و گازش به کشورهای مختلف از جمله کره‌ جنوبی، عراق و... بهره ببرد و میلیاردها دلار پول بلوکه شده دارد که د...

TejaratNews.com/
قطع گاز با سهام پتروشیمی‌ها چه می‌کند؟

قطع گاز با سهام پتروشیمی‌ها چه می‌کند؟

قطع خبرساز گاز به پتروشیمی‌ها رسید و حالا پتروشیمی خراسان چهار روزی است که تمام فعالیت‌هایش را به دلیل قطع گاز متوقف کرده است. این ماجرا اما چه تاثیری روی ارزش سهام پتروشیمی‌ها در بورس دارد؟

TejaratNews.com/
ریسکی بزرگتر از کاهش نرخ ارز در کمین بورس بازدهی منفی بورس در هفته عرضه اولیه اپال / ارزش معاملات نصف شد جدیدترین تغییرات سهمیه بنزین وانت بار‌ها چه خبر از سهام عدالت / سهام عدالت من چقدر می‌ارزد؟ نرخ ارز در صرافی ملی امروز 99/12/7 آزادراه غدیر افتتاح شد خبر مهم برای متقاضیان وام ودیعه مسکن چرا پراید ارزان شد؟ / آخرین قیمت پراید تا پیش از امروز 7 اسفند شرط آزادسازی دارایی‌های ایران در کره جنوبی تغییرات سهمیه‌بندی بنزین خوب یا بد؟ اونس طلا به پایین مرز 1800دلار برگشت همه چیز درباره آزادراه غدیر کاهش بیش از 33 هزارتومانی سهام عدالت جدیدترین مالیات‌ها برای سال 1400 احتمال کاهش قیمت‌ها در بازار مسکن آخرین اخبار مجامع امروز 1399/12/06 آخرین خبرها از تغییر سهمیه بنزین وانت‌بارها / سهمیه بنزین تغییر می‌کند؟ هشدار به مشمولان سهام عدالت سرمایه‌گذار بورس مراقب سیگنال فروشی باشد/ پیروی 10 هزار نفر از سیگنال‌های پسر 12 ساله تداوم نوسان قیمت‌ها در بازار خودرو قیمت گوشت قرمز در بازار چند است؟ عرضه تخم‌مرغ در بورس به کجا رسید؟ / شفافیت برای بورس دردسرساز شد! واحدهای مسکونی کمتر از 3 میلیارد در تهران نزول ارزش سهام عدالت/ سهام عدالت هفته اول اسفند را چگونه پایان داد؟ بررسی قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/6 سهمیه بنزین وانت‌بارها تغییر کرد حباب سکه 600 هزار تومان شد / طلا دوباره گران می‌شود؟ نرخ دلار نیمایی امروز 6 اسفند ماه قیمت دلار به کانال 24 هزار تومان بازگشت / آخرین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/6 توضیح کارگزاری مفید درباره عرضه ‌اولیه اپال نرخ ارز به تابلوی صرافی‌ها بازمی‌گردد / امکان خرید و فروش آنلاین ارز پیش‌بینی بورس هفته دوم اسفند ماه / به بازار خوشبین باشیم؟ سرمایه گذاری فولادمبارکه در رفع مشکل35 ساله ساخت و تکمیل ورزشگاه نقش جهان پیام تبریک عظیمیان به مناسبت بزرگداشت روز مهندس فولادمبارکه منشا آثار خیر زیادی برای منطقه و کشور بوده است احتمال کاهش قیمت در بازار مسکن جدیدترین قیمت گوشت قرمز در بازار پرداخت یک میلیارد دلار از بدهی کره جنوبی به ایران در مرحله اول / وضعیت ارز خوب خواهد شد تکذیب دستکاری در سامانه معاملات بورس تهران واکنش به حقوق نجومی کارکنان صنعت نفت عرضه اولیه مجازی در بورس تهران انجام شد/ کشف قیمت 12420 ریالی هر سهم اپال برگزاری بزرگترین انتخابات اقتصادی کشور با مشارکت دارندگان سهام عدالت فروش اشتباهی عرضه اولیه به سهامداران! / خسارت سهامداران پرداخت می‌شود؟ یورو گران و دلار ارزان شد / سومین نرخ ارز در صرافی ملی 99/12/6 ارزش پالایشی یکم امروز 4 اسفند 99 ارزش سهام عدالت امروز 6 اسفند 99 فرصت طلایی برای بهترین تجربه خرید بیمه‌های خودرویی (شخص ثالث و بدنه) در اسفند ماه 1399 افزایش نرخ واترپمپ های "خکار" با انعقاد قرارداد با ساپکو آغاز پرداخت بدهی کره‌جنوبی به ایران افت دو درصدی شستا در آخرین روز هفته/ سرخ‌پوشی شستا سهامدارانش را در صف فروش منتظر گذاشت

در حال بارگیری...