فروش دلار برپایه قیمت موز و ماکارانی/ اوراق ارزی خریدار ندارد

فروش دلار برپایه قیمت موز و ماکارانی/ اوراق ارزی خریدار ندارد

بازار مالیاقتصاد نیوز نوشت:فروشندگان ارز قیمت دلار را با قیمت اقلام خوراکی مانند موز و ماکارونی مقایسه کرده اند و با مقایسه رشد قیمت اقلام خوراکی ادعای ارزانی برای دلار کرده اند.

تورم خوراکی ها د ر آبان ماه به 70 درصد رسید این درحالیست که تورم نقطه به نقطه در همین ماه به 48.1 درصد رسیده است.

ردپای سیاستگذاری ارزی در تورم خوراکی ها
برخی تحلیل گران تورم بخش خوراکی را نتیجه یک سیاست گذاری ارزی می دانند، در ابتدای سال جاری ارز ترجیحی حذف شد، ارز ترجیحی که در دولت قبل برای تامین کالاهای اساسی با قیمت مناسب اختصاص داده شده بود در ابتدای سال جاری حذف شد.

با حذف ارز ترجیحی قیمت کالاها جهش کرد ولی خوراکی که ها که بیشترین سهم خانوارها از ارز ترجیحی بود تورم بیشتری را ثبت کرد، هرچند این اقدام برای جلوگیری از قاچاق معکوس کالا و کنترل هزینه ها و منابع دولت انجام شد ولی چون تمام خانوار ها بخش زیادی از درآمد خود را صرف خوراکی ها می کنند تورم این بخش پر اهمیت تر می شود.

در شرایطی که تورم های بالا از سال 97 در اقتصاد تثبیت شد مردم نیز کم کم سعی کردند اقدامات پیشگیرانه ای را برای کاهش قدرت خرید خود انجام دهند. نمونه چنین اتفاقی در ترکیه رخ داده است دولت ترکیه مدعی است که دلیل اصلی افزایش تورم به خاطر افزایش قیمت محصولات غذایی و انرژی است.

اثر افزایش تقاضای خرید بر افزایش مصرف ارز
ولی تورم 85 درصدی ترکیه باعث شده مردم برای حفظ قدرت خرید پول خود به خرید انواع کالاها روی آورده اند و حتی موبایل و لوازم الکترونیکی از این هجوم خرید در امان نمانده است، در شرایطی که بسیاری از کالاها ارزبری دارند افزایش تقاضای خرید منجر به افزایش مصرف ارز شده و تراز تجاری منفی 99 میلیارد دلاری را برای ترکیه رقم زده است.

مقایسه قیمت دلار با موز و ماکارانی
افزایش تورم خوراکی چون بیشتر در خانواده ها لمس می شود توسط دلالان ارزی نیز برای توجیه خریداران استفاده می شود بررسی های میدانی اکوایران بارها نشان داده که فروشندگان ارز قیمت دلار را با قیمت اقلام خوراکی مانند موز و ماکارونی مقایسه کرده اند و با مقایسه رشد قیمت اقلام خوراکی ادعای ارزانی برای دلار کرده اند.

اوراق ارزی خریدار ندارد
بررسی میدانی اکوایران از شعب ارزی نشان داده که اوراق ارزی خریدار زیادی ندارد و از تقاضای مناسبی برخوردار نیست، از آن جا که این طرح شباهت زیادی به طرح سپرده های محافظت شده لیر در مقابل دلار از ترکیه دارد این نگرانی به وجود آمده که مبادا مانند ترکیه محدودیت ها برای اوراق ارزی کاهش پیدا کند و تقاضا افزایش پیدا کند.

زیرا ترکیه در کنار ارزپاشی سنگین از این طرح برای مهار قیمت ارز استفاده کرده ولی اقتصاددانان و صاحب نظران از این اقدام ابراز نگرانی میکنند 34 درصد از حساب های لیر ترکیه سپرده های لیر محافظت شده هستند البته دولت از پاسخ به آنکه چه میزان هزینه و از چه محلی بدهی این حساب ها تامین می شود طفره می رود برخی تحلیلگران تصور می کنند هزینه اوراق ارزی برای ترکیه می تواند به یک بحران جدی تبدیل شود.

ریسک نگهداری ارز

در بسیاری از کشورها مردم ارزهای خارجی را هم در بانک ها سپرده گذاری می کنند ولی در ایران فشارها و تنش های بیرونی بر بازار ارز باعث شده تعداد زیادی از مردم ارز خریداری کنند متاسفانه محدودیت های متوالی خرید ارز باعث شده تا مردم ریسک نگهداری ارز را به جان بخرند ولی در بانک سپرده گذاری نکنند.

بهتر است بانک مرکزی تمرکز خود را برجلب اعتماد مردم برای سپرده گذاری ارزها انجام دهد و با ایجاد قوانین بلند مدت نگرانی مردم از اخذ تصمیمات خلق الساعه، اخذ مالیات و تصاحب ارزها را کم کنند .

هیجان در بازار ارز کم شد

برسی حباب ارز در روز قبل نشان میدهد که از هیجان بازار ارز کم شده و بازار آرام تر شده است.

سکه رفاه عقب افتاد

اونس طلا پس از انتشار گزارش فعالیت های خدماتی کاهش پیدا کرد زیرا وضعیت بهتر از انتظار گزارش ها نشان میدهد که دست فدرال رزرو برای اعمال محدودیت های بیشتر باز است، اگرچه پیش بینی می شود در ماه دسامبر نرخ بهره به اندازه نیم درصد افزایش پیدا می‌کند ولی سقف افزایش ها مشخص نیست و انتظارات افزایشی موجب تقویت شاخص دلار و تضعیف اونس طلا میشود.

همزمان با کاهش ارزش اونس، قیمت ها در بازار طلا روز قبل کاهش پیدا کرد بیشترین کاهش را سکه رفاه در بورس ثبت کرد که کمتر از بازار طلا به فروش رسید. حباب سکه امامی روز قبل پس از کاهش در کانال 14 درصدی قرار گرفت.

بیشتر بخوانید:

  • قیمت طلا، سکه و ارز امروز 15 آذرماه/ طلا و سکه عقب‌نشینی کردند

217 35

local_offerبرچسب‌ها:
در روزهای تعطیل از این شعب کشیک ،دلار و یورو سهمیه ای بگیرید رشد 107 برابری ظرفیت کانتینری بنادر تجاری کشور پس از انقلاب برچسب های سلامتی روی مواد غذایی چگونه چاقی را کم می کند؟ رونمایی از سامانه هوشمند مولدسازی در 22 بهمن/‌ قربان‌زاده: هدف مولدسازی تحقق اقتصاد مردمی است حمایت مالی صنعت برق از دانش بنیان ها کاهش قیمت گوشت؛ شاید شب عید قیمت نفت در مسیر ثبت دومین هفته کاهشی گزارش فايو از کاهش قیمت مواد غذایی در جهان کرملین: تحریم فرآورده‌های نفتی روسیه بازار انرژی را بی‌ثبات‌تر می‌کند خسارات تداوم اشغالگری آمریکا در سوریه به 140 میلیارد دلار رسید ساخت دو شهرک مسکونی جدید در تهران ! آیا تهران هنوز ظرفیت شهرک سازی دارد؟ دلار ریخت، طلا بالا رفت لاکچری ترین نژادهای گربه را بشناسید + فیلم رفع نارسایی و تنش آبی مناطق مختلف کشور در دستور کار است خبری بد برای بازار طلا یک عامل طلا و سکه را گران کرد جزيیات نرخ سود جدید تسهیلات بانکی تسلا قیمت برخی از مدل‌های خودرو خود را در کره جنوبی کاهش داد تعرفه پیاز چند درصد شد؟ کنایه تند و تیز بیل گیتس به ایلان ماسک جزيیات نرخ سود جدید تسهیلات بانکی ارزآوری 172 میلیون دلاری طلای سرخ/ ترکیه ارزان‌ترین مشتری! آیا امسال هم تلاش جریان‌های پشت پرده برای حذف مالیات سیگار به نتیجه می‌رسد؟ قیمت طلای جهانی به بالاترین حد 9 ماه گذشته رسید قیمت جدید آپارتمان‌های نقلی در تهران آیا در طرح کالابرگ یارانه نقدی برخیاز افراد کم می شود؟ تغییر مسیر بازار سکه و طلا/ کاهش حباب سکه افزایش سرما در نیمه شرقی و شمال‌ کشور/ بارش در برخی شهرها و سرمای زیر صفر در تهران‌ قیمت خیره‌کنندە سکه‌ای که اشتباه ضرب شده بود! نشستن سرما بر جان اقتصاد ایران واردات خودروهای دست دوم از مناطق آزاد چقدر درآمد عاید دولت می‌کند؟ چالش‌های پیش‌روی خصوصی‌سازی در سال آینده بهبود 3 پله‌ای جایگاه ایران در رده بندی جهانی فساد اداری ممنوعیت اعمال تعرفه بر صادرات محصولات کشاورزی حسن روحانی در مهار تورم موفق بود یا ابراهیم رییسی؟ / آمارها چه می‌گویند؟ قیمت نفت در بازار‌های جهانی کاهشی بود واردات گوشت قرمز تا کی ادامه دارد اکونومیست :قیمت‌گذاری دستوری، سیاستی از دوره قبل از میلاد مسیح است! رونمایی از فاز اول سایت مولدسازی در 22 بهمن افزایش حق اولاد کارمندان در سال آینده/ مردمی سازی شعار دولت است تکمیل ذخیره سازی میوه شب عید/ عرضه به قیمت منصفانه پیشنهاد هند به روسیه برای دور زدن تحریم‌های غرب؛ «بیمه مشترک و ساخت نفتکش» با ترسناک‌ترین شغل‌های دنیا آشنا شوید. تحریم‌ها علیه نفت روسیه کاملا شکست خورده است واردات گوشت تا اردیبهشت 1402/ ذخیره‌سازی 14.5 هزار تن میوه شب عید بازتعریف مسیر توسعه پتروشیمی کلید خورد روسیه: قصدی برای کاهش پالایش نفت و کم‌کردن تولید فرآورده‌های نفتی ‌نداریم اعلام شعب بانکی فروشنده ارز در امروز و فردا افزایش چشمگیر حق اولاد در سال آینده ترجمه متن تصاویر راحت‌تر می‌شود