پیش‌بینی تورم افسارگسیخته در دولت ريیسی

پیش‌بینی تورم افسارگسیخته در دولت ريیسی

یک کارشناس اقتصادی معتقد است در دولت آینده تورمی متفاوت از دو دوره‌ی (هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد) در کشور به وجود می‌آید تورمی که حتی پیش‌بینی می‌شود بیشتر از حد فعلی باشد.

مجلیه اینترنتی فراز: یک کارشناس اقتصادی معتقد است در دولت آینده تورمی متفاوت از دو دوره‌ی (هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد) در کشور به وجود می‌آید تورمی که حتی پیش‌بینی می‌شود بیشتر از حد فعلی باشد.

دولت دوازدهم بالاترین نرخ تورم از سال 1375 تاکنون را از آن خود کرده است. یک اینفوگرافی که از سوی خبرگزاری نود اقتصادی منتشر شده است، نشان می‌دهد تورم 43.7 درصدی تیرماه 1400 بالاترین تورم از سال 1375 تاکنون است. این اتفاق در حالی می‌افتد که حسن روحانی آخرین روزهای ریاست دولت را می‌گذراند.

«بهمن آرمان»، کارشناس اقتصادی معتقد است در دولت آینده تورمی متفاوت از دو دوره‌ی (هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد) در کشور به وجود می‌آید. تورمی که حتی پیش‌بینی می‌شود بیشتر از حد فعلی باشد.

دولت سازندگی؛ افزایش سرمایه‌گذاری

او در این خصوص می‌گوید: «در دوره اکبر هاشمی رفسنجانی تورم به رقم 52 درصد رسید. زیرا دولت سازندگی نخستین دولت پس از جنگ بود. آغاز گسترده عملیات اجرایی پروژه‌های بزرگ، از سد سازی گرفته تا ساخت آزادراه‌ها، مجتمع‌های بزرگ صنعتی مانند فولاد مبارکه، فولاد خوزستان و مس سرچشمه، آغاز عملیاتی بیش از 15 کارخانه سیمان به عنوان خمیر مایه توسعه اقتصادی تلقی می‌شوند.

طبیعی است زمانی که سرمایه‌گذاری صورت می‌گیرد نقدینگی به سیستم اقتصادی تزریق می‌شود و به طور طبیعی ایجاد تورم می‌کند. زیرا پول وارد شده است و در مقابل عرضه‌ای وجود ندارد. چرا که آن پروژه‌ها به بهره‌برداری نرسیدند. برای مثال سدها برقی تولید نکردند و کارخانه‌های سیمان، سیمانی تولید نکردند. کارخانه‌های فولادسازی، فولاد تولید نکردند. بنابراین تورمی که در دوره دولت آقای هاشمی تجربه کردیم متاثر از افزایش شدید سرمایه‌گذاری و تبدیل شدن ایران به کارگاه بزرگ سازندگی بود.»

تورم دولت نهم و دهم؛ نشات گرفته از درآمد نجومی نفت

بهمن آرمان تورم دولت محمود احمدی‌نژاد را نشات گرفته از درآمد نجومی نفت دانست و گفت: «تورم در دولت محمود احمدی‌نژاد نشات گرفته از درآمد نجومی نفت است که در پاره‌ای از موارد آن‌را بالغ بر 800 میلیارد دلار می‌دانند. در این دوره سیاست‌های اشتباه اقتصادی اعمال شده بود‌ و در نهایت مشخص نشد که این پول‌ها چه شد و چگونه هزینه شد. بنابر بی‌بندوباری صورت گرفته و نداشتن سیستم اقتصادی مدون به هرحال نتیجه‌ی آن دولت نمی‌توانست تورم بالا باشد.»

دولت یازدهم و دوازدهم؛ترکیبی از 2 دولت احمدی‌نژاد و رفسنجانی

آرمان دولت روحانی را ترکیبی از 2 دولت احمدی‌نژاد و رفسنجانی می‌داند و می‌گوید: «نبود سیاست‌های اقتصادی مدون دولت روحانی، گماشتن افراد ضعیف در سمت وزرای کلیدی اقتصاد باعث افزایش تورم شد. اگر به کارنامه وزیران اقتصادی (نفت، نیرو، راه و شهرسازی، کشاورزی، صنعت معدن وتجارت) نگاه کنیم، این وزیران ضعیف‌ترین عملکردها را داشته‌اند.

نتیجه آن در حال حاضر کمبود برق و خاموشی‌های گسترده ناشی از آن و ضربه‌هایی است که به تولید می‌زند. از سوی دیگر معضل کم آبی مستقیما متاثر از عملکرد وزارت نیرو است. چه در دولت یازدهم و چه در دولت دوازدهم وزیران نیروی ما وزیران ضعیفی بودند. در خصوص وزرات نفت نیز شاهد همان سیاست گذشته یعنی خام فروشی نفت و جلوگیری از ساخت پالایشگاه‌ها و ایجاد ارزش افزوده در نفت بودیم.

این کارشناس اقتصادی در ادامه افزود: «در دولت یازدهم و دوازدهم و در بخش نفت هیچ پروژه‌ی پایین دستی بزرگی که می‌توانست شامل واحدهای پتروشیمی و پترو پالایش‌ها باشد آغاز نشد و هیچ‌گونه اقدامی در راستای ساخت پالایش‌های جدید صورت نگرفت. تنها پالایشگاه «ستاره خلیج فارس» می‌گویند به بهره برداری رسیده که به نظر من آن‌هم هنوز به بهره برداری نرسیده است زیرا بزرگترین فاز آن که فاز 4 است، کامل نشده و به بهره برداری نرسیده است.»

آرمان معتقد است در بخش کشاورزی و راه و شهرسازی نیز شرایط به همین منوال است. او در این رابطه می‌گوید: «هیچ پروژه‌ی آزادراه قابل توجهی در دولت یازدهم و دوازدهم به مرحله‌ی بهره برداری نرسیده است. هنوز «کریدور شمال _جنوب» و « کریدور شرق به غرب» تکمیل نشده است‌. آزادراه بسیار استراتژیک «تبریز به بازرگان» به بهره برداری نرسیده است و حتی می‌توان گفت آزاده راه استراتژیک «اصفهان_بندر امام» که فلات مرکزی ایران را به آب‌های آزاد خلیج فارس وصل می‌کند اجرایی نشده است. بنابراین به شکل مجموعه‌ای تاثیرات منفی داشته است.

این کارشناس اقتصادی در خصوص بورس می‌گوید: « در حال حاضر پایه بانکی در تمام اقتصادهای جهان به پایه اوراق بهادر تبدیل شده است. بورس در کشور مورد توجه جدی قرار نگرفت و عملا تجهیز منابع از طریق بورس رقم بسیار ناچیزی بود. در پاره‌ای از برآوردها سهم بورس در تجهیز منابع مالی حدود 5 درصد است. در حالی که این نسبت در سایر کشورها تا 70 درصد هم می‌رسد.

متاسفانه سیاست‌های غلط وزارت اقتصاد باعث شد وضعیت بورس حالا اینگونه باشد. از سوی دیگر شورای عالی بورس عملا به قمار خانه تبدیل شده است. منافع عده‌ای در این است که این‌تشکیلات به صورت فعلی باقی بماند و محلی برای سفته بازی و سوداگری مالی باشد. به جای اینکه ابزاری برای تامین منابع مالی مورد نیاز وفرآیند توسعه کشور شود.

تاثیر تحریم در کشور

این کارشناس اقتصادی در پایان از تاثیرات تحریم بر کشور گفت: «دولت در زمینه رفع تحریم‌ها بنا به دلایل مختلفی که می‌تواند ریشه داخلی یا خارجی داشته باشد، ناموفق بود. بنابراین تحریم‌ها اثر بسیارسنگینی بر روی سیاست‌های دولت باقی گذاشته است و هزینه‌ی واردات ما را حتی تا 35 درصد رسانده است. یعنی هر کالایی که وارد ایران می‌شود 35 درصد گران‌تر از شرایط عادی تمام می‌شود.

بنابراین همه این موارد باعث تضعیف پول ملی شده است. اقتصاد ایران شدیدا یک اقتصاد واردات محور است. کاهش ارزش پول ملی نیز به‌عنوان عامل دیگر موجب گران‌تر شدن کالاها در کشور شده است. همان‌طور که گفتم پروژه بزرگی به مرحله اجرا گذاشته نشد و اگر هم پروژه‌ای به مرحله بهره‌برداری رسید، این پروژه‌ها ریشه در دولت‌های گذشته داشت و عملا می‌توان گفت که تمام این موارد باعث شد که یک نوع تورمی متفاوت از تورم‌های دو دوره‌ی (هاشمی رفسنجانی و محمود احمدی نژاد) در کشور به وجود بیاید. پیش‌بینی می‌شود این تورم حتی در دولت بعدی بیشتر از حد فعلی باشد.

local_offerبرچسب‌ها:
تورم ایران شش برابر تورم عراق!

تورم ایران شش برابر تورم عراق!

اتاق بازرگانی تهران در جدیدترین جلسه هیيت نمایندگانش به مرور وضعیت برخی شاخص‌های کلان در اقتصاد ایران پرداخت که نشان دهنده بهبود نسبی در برخی حوزه‌ها و نگرانی در برخی از دیگر بخش‌ها دارد.

Bartarinha.ir/
تورم منفی امارات برای بیست و ششمین ماه متوالی!

تورم منفی امارات برای بیست و ششمین ماه متوالی!

در حالی که بیشتر کشورهای جهان با مشکل افزایش نرخ تورم مواجه شده اند، تورم امارات باز هم منفی ماند.

Bartarinha.ir/
سیگنال‌های جدید ريیسی برای بازارها / پیام‌های مهم برای آینده دلار

سیگنال‌های جدید ريیسی برای بازارها / پیام‌های مهم برای آینده دلار

ريیس جمهور در سفر استانی خود به خراسان جنوبی از مسايل اقتصادی مختلفی صحبت کرده است اما کدام یک از سخنان او برای بازارها می‌تواند اهمیت قابل توجه داشته باشد؟

TejaratNews.com/
با برجام یا بی برجام؛ تورم حداقل 40درصد

با برجام یا بی برجام؛ تورم حداقل 40درصد

یکی از موضوعاتی که در حوزه اقتصـادی اثر مستقیم دارد برداشته شدن تحریم‌هاست، اما با وجود اینکه مذاکرات و بازگشت ایران و کشور‌های طرف برجام، به این معاهده کمی زمانبر است و معلوم نیست که طرفین چه زمانی ب...

Bartarinha.ir/
4 نکته درباره فرمان ريیسی برای کاهش نرخ ارز

4 نکته درباره فرمان ريیسی برای کاهش نرخ ارز

ابراهیم ريیسی دستور داده که نرخ ارز در بازار پایین بیاید. در اولین واکنش نسبت به این دستور شاخص بورس ریزش کرد چرا که مدت‌هاست کارشناسان می‌گویند درصورت کاهش نرخ ارز شاخص بورس افت می‌کند. آیا ريیس‌جمهو...

Bartarinha.ir/
ريیسی هر روز 2740 واحد خانه می‌سازد؟ / طرح جهش مسکن یا جهش تورم؟

ريیسی هر روز 2740 واحد خانه می‌سازد؟ / طرح جهش مسکن یا جهش تورم؟

دولت برای ساخت چهار میلیون واحد مسکن، در کمترین مقدار به بودجه 1680 هزار میلیارد تومان بودجه نیاز دارد. با تزریق این نقدینگی به اقتصاد کشور تورم به کجا می‌رسد؟

TejaratNews.com/
وعده‌های اقتصادی دولت ريیسی، دلار را گران می‌کند؟

وعده‌های اقتصادی دولت ريیسی، دلار را گران می‌کند؟

حسینی‌هاشمی معتقد است وعده‌ووعیدهای مختلف اعضای تیم اقتصادی ريیسی درباره مسکن، اشتغال، یارانه و...، که بسیار بعید به نظر می‌رسد، وقتی عملی نشود، سریعا موجی از بی‌اعتمادی را در مردم و بازیگران بازار ار...

TejaratNews.com/
به طور جدی در صدد کنترل تورم هستیم

به طور جدی در صدد کنترل تورم هستیم

وزیر صنعت، معدن و تجارت گفت: در یک برنامه کوتاه مدت، به رفع چالش‌های نرخ ارز و تنظیم بازار خواهیم پرداخت تا هرچه زودتر تورم کنترل شود.

Irinn.ir/
کدام استان‌ها بیشترین تورم ماهانه را دارند؟

کدام استان‌ها بیشترین تورم ماهانه را دارند؟

در این ماه بیشترین نرخ تورم ماهانه خانوارهای کشور مربوط به استان کهگیلویه و بویراحمد با 4,9 درصد افزایش و کمترین نرخ تورم ماهانه مربوط به استان­­­ قم با 1.8 درصد افزایش است.

Bartarinha.ir/
دستور ريیسی برای کنترل نرخ ارز و تورم

دستور ريیسی برای کنترل نرخ ارز و تورم

نخستین جلسه ستاد هماهنگی اقتصادی دولت روز یکشنبه با حضور اعضای جدید و به ریاست سید ابراهیم ريیسی برگزار شد و در این جلسه راهکارهای فوری و موثر در جهت اجرایی کردن رهنمودهای روز گذشته مقام معظم رهبری در...

Bartarinha.ir/
دستور ريیس جمهور درباره کنترل بازار ارز و تورم

دستور ريیس جمهور درباره کنترل بازار ارز و تورم

ابراهیم ريیسی، تیم اقتصادی دولت را مکلف کرد که درخصوص کنترل بازار ارز و نرخ تورم، اقدامات فوری و سازمان یافته انجام دهد به نحوی که مردم اثرات آن را در زندگی خود احساس کنند و اطمینان یابند که دولت در ا...

TejaratNews.com/
واکنش منفی بازار ارز به کابینه ابراهیم ريیسی

واکنش منفی بازار ارز به کابینه ابراهیم ريیسی

دلار در بازار آزاد اوج گرفته و در آخرین معاملات هفته گذشته به 28 هزارتومان رسید. این درحالی است که یکی از وعده‌های ابراهیم ريیسی پایین آمدن نرخ دلار و تقویت ارزش پول ملی بود. آیا تصمیم دولت رییسی در ر...

Bartarinha.ir/
واکنش‌ها به حذف دلار در دولت ريیسی/ «با حذف دلار فقط خودمان را دور می‌زنیم»

واکنش‌ها به حذف دلار در دولت ريیسی/ «با حذف دلار فقط خودمان را دور...

انزوا به جای گسترش ارتباطات مالی با دنیا. این خوانشی است که مردم از طرح‌ها و گفته‌های تیم اقتصادی دولت جدید دارند. حضور مخالفان سرسخت fatf در دولت و نگاه‌های بدبینانه‌ به مذاکرات در کنار ارايه ایده‌ها...

TejaratNews.com/
تکرار وعده ريیسی، برای ساخت سالانه یک میلیون مسکن

تکرار وعده ريیسی، برای ساخت سالانه یک میلیون مسکن

ريیس‌جمهور در نخستین جلسه هیات دولت سیزدهم،‌ با اشاره به وعده خود برای ساخت یک میلیون مسکن در هر سال گفت: وزیر راه و شهرسازی با جدیت دنبال کند تا این وعده محقق شود.

TejaratNews.com/
پرونده واردات خودرو در دولت ريیسی بسته شد؟

پرونده واردات خودرو در دولت ريیسی بسته شد؟

به نظر می‌رسد پرونده واردات خودرو در دولت جدید بسته شده است. وزیر پیشنهادی صمت گفته تنها در شرایطی می‌توان واردات خودرو را از سر گرفت که تراز ارزی کشور متعادل شده باشد. از طرف دیگر گفته شده که واردات ...

TejaratNews.com/
خبر جدید از تمدید ثبت‌نام در سامانه اسکان و املاک زمان و جزيیات طرح جدید فروش فوری رانا پلاس با سقف پانوراما گران‌ترین تلویزیون بازار 212میلیون قیمت خورد اعلام نتایج قرعه‌کشی پیش‌فروش تارا موضع کانون سردفتران درباره بخشنامه جدید ثبت لزوم تدوین راهکارهایی برای افزایش عمق بازار سرمایه رکود در بازار خودرو / کاهش قیمت همه خودروها تخلیه هیجان روی الاکلنگ لنگ بورس قیمت انواع مرغ و تخم مرغ در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) کدام صنایع بعد از برجام رشد می‌کنند؟ / به بورس اعتماد کنیم؟ دستور بررسی مجدد محدودیت تراکنش‌های کارت به کارت قیمت گوشت در 31 شهریور 1400 (فهرست قیمت) دستور بررسی دوباره محدودیت کارت به کارت نیم تن گوشت اسب غیرمجاز در تهران معدوم شد کاهش 5 تا 10درصدی قیمت همه خودروها تلاطم بورس پایان ندارد! / خروج 3 هزار میلیارد تومانی از بورس طی 5 روز تورم ایران شش برابر تورم عراق! آخرین اخبار از مهلت ثبت‌نام وام ودیعه مسکن روز پرصعود و نزول برای بورس ادامه ابهام‌ها و اختلاف‌ها در مورد برگ سبز خودرو واریز وام ضروری بازنشستگان کشوری تا ظهر فردا " زشگزا " در مسیر پرداخت سود قرار می گیرد آغاز پرداخت سود "وتعاون" از مهرماه مخالفت قاطع وزیر اقتصاد با افزایش نرخ بهره " فاذر " مجددا به مجمع می رود 60 ثانیه 31 شهریور 1400 وضعیت سبد سهام عدالت در 31 شهریور ماه بازار دوباره قرمز پوش شد! مصوبه واردات خودرو به مجلس بازگشت احتمال شروع روند مثبت بازار از روزهای آینده انبارگردانی یک روزه شرکت زرین زعفران مشرق زمین نشست خبری شرکت توسعه سرمایه و صنعت غدیر وضعیت اقتصادی موجود ادامه پیدا نخواهد کرد فشاری از سمت کارگزاری ها برای تسویه اعتبار مشتریان وجود ندارد/ کارگزاری ها 21 هزار میلیارد تومان اعت... مهلت ثبت‌نام وام ودیعه امشب به پایان می‌رسد؟ صف خرید پالایشی‌ها در روز افت شاخص کل بورس عجیب‌ترین آگهی جهان آیفکس در نیمه کانال 20 هزار واحدی متوقف شد "فلزات اساسی" در صدر نشست کاهش شاخص بورس در آخرین روز فصل تابستان جاماندگان یارانه معیشتی منتظر یارانه جدید باشند از پرونده سکه ثامن چه خبر؟ ادامه سقوط بورس | کاهش 4 هزار و 834 واحدی شاخص کل بورس دوباره به عقب برگشت/ بر بازار طلا و ارز در شهریور چه گذشت؟ کاهش 4834 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات دو بازار از 14 هزار میلیارد تومان فراتر رفت پایان بازار با افت 4 هزار واحدی شاخص فروش 115 هزار میلیارد ریالی اوراق سلف نفت خام وزارت امور اقتصادی و دارایی صندوق طلای کاریزما با نماد "کهربا" بزرگتر می‌شود توقف "ولساپا"،"غدام"/ "رمپنا " آماده انجام معامله شد امانی: رقم بدهی شهرداری واقعی نیست

در حال بارگیری...