10 مرد که با کرونا ثروتمندتر شدند

10 مرد که با کرونا ثروتمندتر شدند

با درآمد 10 مرد ثروتمند جهان در 10 ماهه گذشته می‌توان برای همه مردم واکسن خرید.

عصر ایران: مجموع دارایی 10 مرد ثروتمند جهان در طول دوران شیوع بیماری کرونا، بیش از 540 میلیارد دلار افزایش یافته است.

به نقل از موسسه "اکسفام"، میزان درآمد 10 مرد ثروتمند جهان در 10 ماهه گذشته برای پیشگیری از فقیر شدن افراد به دلیل شیوع کرونا و پرداخت هزینه واکسن همگان کافی است.

"اکسفام" نام یکی از بزرگترین سازمان‌های بین‌المللی امدادرسانی برای ریشه‌کن کردن فقر، گرسنگی و بی‌عدالتی، متشکل از 15سازمان در 98کشور، است.

این موسسه غیرانتفاعی می‌گوید، ثروت کل میلیاردرهای جهان با مجموع هزینه سران گروه 20 که برای مقابله با شیوع کرونا و احیا شرایط پس از آن اختصاص داده‌اند، برابری می‌کند.

گروه 20 متشکل از قدرتمندترین کشورهای جهان در زمینه اقتصاد است که در مجموع 85 درصد کل اقتصاد جهانی و دو سوم جمعیت جهان را دربردارند.

"جف بزوس" مدیرعامل و موسس شرکت آمازون -براساس گزارش‌ها "جف بزوس" با درآمد 10 ماهه گذشته خود می‌توانست به هر 876 هزار کارمندش، 105 هزار دلار پاداش دهد/ عکس: خبرگرای فرانسه

موسسه اکسفام از دولت‌ها خواسته تا ملاحظات بیشتری را بر مالیات افراد فوق ثروتمند در نظر گیرد.

از طرف دیگر، با توجه به افزایش ثروت مولتی‌ملیاردرهای جهان در دوران همه‌گیری کرونا، کمک‌های قابل توجهی از سوی آنها به شرایط پس از بحران کرونا و مهار بیماری صورت گرفته است.

گزارش "آکسفام" چه می گوید؟

"آکسفام" در گزارشی به نام "ویروس نابرابری" که در آستانه اجلاس مجازی سران جهان در "مجمع جهانی اقتصاد" در "داووس" سويیس منتشر شد، به مسایل اقتصادی فوق ثروتمندان و فقرا اشاره کرده کرده است.

حمایت بی‌سابقه دولت‌ها در دوره شیوع کرونا از اقتصاد باعث رونق بازار سهام شد و ثروت مولتی‌میلیاردرها را افزایش داد. این در حالی بود که اقتصاد واقعی با بزرگترین رکود در قرن گذشته روبه رو است.

ثروت میلیاردرها در سراسر جهان از 30 اسفند 98 تا 11 دی 99 بسیار افزایش یافته و اینک به 11.95 تریلیون دلار رسیده است. به استناد برخی از گزارش‌ها این میزان برابر با هزینه ای است که سران گروه 20 برای واکنش به بحران همه‌گیری کرونا هزینه کردند.

ثروت 10 فرد ثروتمند جهان از 30 اسفند 98 تا کنون بیش از 540 میلیارد دلار افزایش یافته است. "جف بزوس" مدیر عامل و بنیانگذار شرکت آمازون، "ایلان ماسک" موسس شرکت تسلا و "مارک زاکربرگ" موسس فیس‌ بوک در شمار فهرست مولتی‌میلیاردرهای ثروتمندتر شده در دوران شیوع کرونا قرار دارند.

واکسیناسیون کرونا به ازای جمعیت تا تاریخ 25 ژانویه 2020

درصد واکسیناسیون کرونا در 10 کشور با بیشترین میزان تزریق واکسن در جهان/ منبع: Our world in data

براساس گزارش اکسفام "جف بزوس" موسس آمازون تا ماه سپتامبر سال 2020 (شهریور) به قدری درآمد داشته است که می‌توانست پاداش 105 هزار دلاری را به تمامی 876 هزار کارمند خود پرداخت کند و همچنان به اندازه قبل از شیوع کرونا ثروتمند باشد.

این ثروتمندان با فقیرترین افراد جهان مقایسه کنید که بهبود شرایط اقتصادی آنها پس از کرونا حدود یک دهه طول می‌کشد. براساس پیش بینی موسسه غیرانتفاعی اکسفام بین 200 تا 500 میلیون نفر از مردم جهان در سال 2020 در فقر زندگی کرده اند و این برخلاف روند کاهش فقر جهانی در دو دهه اخیر است.

"دنی سیریسکانداراجا" مدیر اجرایی شرکت "آکسفام GB" در این باره به بی بی‌سی گفت: ما فکر می کنیم اینک فرصتی مناسب برای انجام کاری بنیادی و تجدید نظر در مورد بازسازی عادلانه در باره مالیات ثروت، مالیات شرکت‌های بزرگ، وافزایش پایه‌های طبقات اجتماعی برای هر شهروند است.

پناهگاه بی‌خانم‌ها در دوبلین، 20 ژانویه -2020- براساس برخی از گزارش‌ها بسیاری از مردم جهان روزانه با 2 تا 10 دلار زندگی می‌کنند/ عکس: GETTY IMAGES

از زمان شروع بیماری همه‌گیر کرونا، صاحبان کمپانی‌های بزرگ، سلبریتی‌ها و ستارگان ورزش کمک‌های بسیار بزرگ و خیرانه‌ای برای واکنش مهار کرونا انجام داده‌اند.

گروه اقتصادی UBS که خدمات اقتصادی گسترده‌ای را در بیش از 50 کشور جهان ارايه می دهد، در گزارشی نوشت: حدود 209 میلیاردر جهان بین بهار تا تابستان سال جاری بیش از 7.2 میلیارد دلار به مهار ویروس کووید-19 کمک کرده‌اند.

ماه مارس برای میلیاردرها

مقدار افزایش ثروت مولتی میلیاردرهای از ماه مارس تا دسامبر 2020

رنگ قرمز ثروت میلیاردرهای جهان در تاریخ 31/ 12/ 2020 (آخرین روز سال گذشته میلادی) را نشان می‌دهد

رنگ سبز افزایش ثروت میلیاردرهای جهان درماه مارس به میلیارد دلار را نشان می‌دهد

منبع: آکسفام

چگونگی و مقدار کمک ثروتمندان جهان به مهار کرونا

گزارش "ویروس نابرابری" می‌افزاید: ثروتمندان به بحران کرونا سریعا واکنش دادند. این روش تقریبا شبیه امدادرسانی در بلایای طبیعی به شمار می‌آمد. آنها کمک‌های بلاعوضی اهدا کردند.

"مکنزی اسکات" همسر سابق "جف بزوس" در ماه گذشته اعلام کرد که طی 4 ماه بیش از 4 میلیارد دلار به "بانک غذا"و صندوق‌های حمایت اضطراری کمک کرده است.

وی اعلام کردکه قصد دارد به آمریکایی‌هایی که به خاطر بحران کرونا با مشکلات مالی روبه‌رو شده‌اند کمک کند.

در تیر ماه سال گذشته "جف بزوس" نیز از کمک 125 میلیون دلاری خود برای کمک به مهار کرونا گفت.

"جک دورسی" بنیانگذار تويیتر در اواخر فروردین سال جاری اعلام کرد که حدود یک میلیارد از دارایی خود را به صندوقی برای مهار کرونا انتقال می‌ دهد. این رقم حدود یک چهارم از ثروت خالض 3.9 میلیارد دلاری او به شمار می‌آید.

"جی. کی رولینگ" نویسنده هری پاتر نیز حدود یک میلیون دلار از ثروتش را برای حمایت از افرادی که پس از شیوع کرونا بی‌خانمان شده یا در این دوره مورد سوء استفاده خانگی قرار گرفته‌اند، اختصاص داد.

در همین حال "بیل گیتس" بنیانگذار شرکت مایکروسافت و همسرش ملیندا حدود 305 میلیون دلار را به درمان، تولید واکسن و تشخیص بیماری کرونا اختصاص دادند.

local_offerبرچسب‌ها:
کرونا مانع برگزاری نمایشگاه تهران نشد

کرونا مانع برگزاری نمایشگاه تهران نشد

به رغم نگرانی‌ها و اعلام خطر درباره شیوع ویروس جهش یافته کرونا در کشور، مدیرکل دفتر بازاریابی و تبلیغات گردشگری می‌گوید: نمایشگاه بین‌المللی گردشگری و صنایع دستی تهران مجوز ستاد ملی کرونا را گرفته و ق...

Bartarinha.ir/
زمان واریز یارانه کرونا اعلام شد

زمان واریز یارانه کرونا اعلام شد

کمک حمایتی کرونا برای اقشار کم درآمد ساعت 24 فردا (چهار شنبه) به حساب سرپرستان خانوار واریز می شود..

Bartarinha.ir/
کاهش کرونا قیمت دلار را ارزان می‌کند؟ / کدام اخبار نرخ ارز را کاهش می‌دهد؟

کاهش کرونا قیمت دلار را ارزان می‌کند؟ / کدام اخبار نرخ ارز را کاهش می‌دهد؟

یکی از عواملی که بر قیمت دلار در سال آینده موثر به نظر می‌رسد کاهش ریسک‌های ناشی از شیوع کرونا و تاثیر آن بر ابعاد مختلف اقتصاد کشور است. با این حال ريیس سابق پژوهکشده پولی و بانکی معتقد تاثیر این مسي...

TejaratNews.com/
آغاز واکسیناسیون سراسری علیه کووید19 از امروز آغاز واکسیناسیون سراسری علیه کووید19 از امروز/ قرار است نخستین واکسیناسیون در تهران از ساعت 10 صبح امروز (سه شنبه،‌ 21 بهمن‌) در بیمارستان امام خمینی(ره) و همزمان در سراسر کشور انجام شود. اولین گروه اولویت دار برای واکسیناسیون بر اساس سند ملی واکسیناسیون کرونا، کادر درمانی فعال در بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان‌های ریفرال کرونا هستند.

آغاز واکسیناسیون سراسری علیه کووید19 از امروز آغاز واکسیناسیون سراسری علیه کووید19 از امروز/ قرار اس...

آغاز واکسیناسیون سراسری علیه کووید19 از امروز آغاز واکسیناسیون سراسری علیه کووید19 از امروز/ قرار است نخستین واکسیناسیون در تهران از ساعت 10 صبح امروز (سه شنبه،‌ 21 بهمن‌) در بیمارستان امام خمینی(ره) ...

BourseNews.ir/
کرونا در صف پمب‌بنزین‌ها / اینجا راننده آمبولانس هم رعایت نمی‌‌کند!

کرونا در صف پمب‌بنزین‌ها / اینجا راننده آمبولانس هم رعایت نمی‌‌کند!

«مرگ یک‌بار شیون یک‌بار، اگه کار نکنم یکی دیگه رو میذارن به جای من» این جمله یکی از متصدیان جایگاه بنزین است. در شرایطی که برخی توصیه‌های بهداشتی همخوانی با شرایط جامعه ندارد، همچنان کرونا روزانه در ج...

TejaratNews.com/
نوبت سوم یارانه کرونا کی واریز می‌شود؟

نوبت سوم یارانه کرونا کی واریز می‌شود؟

دولت باید طی دو هفته آینده به ترتیب دو یارانه نقدی 45 هزار تومانی و یارانه معیشتی کرونا را به حساب سرپرستان خانوار واریز کند، پرداخت حقوق و عیدی کارمندان نیز باید در این زمان انجام شود.

Bartarinha.ir/
درآمد چین از کرونا؛ صادرات 220میلیارد ماسک

درآمد چین از کرونا؛ صادرات 220میلیارد ماسک

شیوع کرونا که از شهر ووهان چین شروع شد باعث تولید و استفاده بی‌سابقه از ماسک، دستکش، الکل و سایر اقلام بهداشتی و درمانی شد؛ چین نیز نقش پررنگی در تولید این اقلام و صدور آن به نقاط مختلف جهان داشته است...

Bartarinha.ir/
جوانان هلندی یک مرکز تست کرونا را به آتش کشیدند

جوانان هلندی یک مرکز تست کرونا را به آتش کشیدند

جوانان معترض به قوانین منع تردد در هلند، یک مرکز تست ویروس کرونا را به آتش کشیدند و مواد آتش‌زا به سمت پلیس پرتاب کردند.

Bartarinha.ir/
نانوا‌ها کرونا نمی‌گیرند!

نانوا‌ها کرونا نمی‌گیرند!

ريیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران می‌گوید تاکنون آماری از مرگ و میر نانواها بر اثر کرونا گزارش نشده و علت آن هم به دمای بین 300 تا 400 درجه نانوایی‌ها بازمی‌گردد.

Bartarinha.ir/
حتی یک نانوا در تهران کرونا نگرفته است

حتی یک نانوا در تهران کرونا نگرفته است

ريیس اتحادیه نانوایان سنتی تهران گفت: تاکنون هیچ آماری مربوط به ابتلا یا مرگ و میر نانوا‌ها بر اثر کرونا نداشته ایم و دمای بین 300 تا 400 درجه نانوایی‌ها پاشنه آشیل کرونا بوده است.

Bartarinha.ir/
اعلام شروط پرداخت یارانه‌ی معیشتی کرونا

اعلام شروط پرداخت یارانه‌ی معیشتی کرونا

34 میلیون نفر شامل دریافت یارانه 60 و 120 هزار تومانی می‌شوند که شرایطی همچون فاقد درآمد ثابت، بیمه پرداز نبودن و گردش مالی پایین چند سال اخیر کل خانواده از جمله این شروط است.

Bartarinha.ir/
زیان 50 درصدی کرونا به درآمدهای تبلیغات محیطی

زیان 50 درصدی کرونا به درآمدهای تبلیغات محیطی

یک کارشناس تبلیغات محیطی گفت: محدودیت استفاده از حمل و نقل عمومی بازار فعالان تبلیغات محیطی را مختل کرد و امسال درآمد...

Borna.news/
ثروتمند اندونزیایی تمام بلیت‌های پرواز را خرید

ثروتمند اندونزیایی تمام بلیت‌های پرواز را خرید

یک ثروتمند اندونزیایی برای آن‌که حین پرواز به بیماری کووید-19 مبتلا نشود، بلیط تمام صندلی‌های هواپیما را خرید.

Bartarinha.ir/
همتی: پول خرید واکسن کرونا واریز شد

همتی: پول خرید واکسن کرونا واریز شد

عبدالناصر همتی، ريیس کل بانک مرکزی اعلام کرد: پول 16.8 میلیون دوز واکسن کرونا از طریق 2 بانک ایرانى و 3 بانک اروپایى به حساب کارگزار سازمان بهداشت جهانى واریز شد.

Bartarinha.ir/
سهمیه‌بندی روغن در تهران جزيیات هدیه ازدواج به بیمه‌شدگان چگونگی صدور چک چند امضایی در قانون جدید عرضه اولیه چهارشنبه اعلام شد / «حآفرین» چقدر نقدینگی می‌خواهد؟ مشارکت 40مسيول در پرونده زمین‌خواری نظرآباد 60 ثانیه 10 اسفند 99 افزایش حد نصاب سرمایه گذاری صندوق های سرمایه گذاری در اوراق بهادار با درآمد ثابت در سهام "حآفرین" با سقف 700 سهم می‌آید جدیدترین خبر از آزادسازی منابع ایران در عراق / 6 میلیارد دلار ایران آزاد می‌شود؟ رد یک شایعه بورسی / محدودیت خرید سهام واقعیت ندارد پیش بینی بورس فردا 11 اسفند 99/ بورس کی مثبت می شود؟ دستگیری یک خانم با 211میلیون یورو تخلف ارزی! آخرین وضعیت بازار روغن واکنش بانک مرکزی به خرید و فروش بیت‌کوین اهداف قیمتی وپاسار کجاست؟ کاهش قیمت‌ها در بازار طلا و سکه / قیمت دلار و یورو امروز 99/12/10 سایت‌های شرط‌بندی زیر تیغ بانک مرکزی جزيیات جدید سقف کارت به کارت پیش‌بینی قیمت طلا فردا 11 اسفند / مردم از بازار طلا عقب‌نشینی کردند نرخ دلار نیمایی امروز 10 اسفند ماه ارقام پول‌‌های بلوکه شده فقط دست بانک مرکزی است / ایران بابت فروش نفت هیچ طلبی از چین ندارد اطلاعیه در مورد شایعه محدودیت خرید سهام دستمزد 2.8میلیونی کارگران یعنی فاجعه نسخه 9هزار میلیاردتومانی برای "بورس" رد یک شایعه بورسی پیش‌بینی بورس فردا 11 اسفند 99 / بورس تا قبل از 1400 متعادل می‌شود؟ آخرین بروزرسانی عرضه محصولات فولادی در تالار صنعتی بورس کالا مورخ 99.12.11 رد یک شایعه افشای اطلاعات بانک شهر / فروش نقد و اقساط املاک مازاد انتخابات 20 اسفند، تعیین‌کننده سرنوشت شرکت‌های سهام عدالت کمبود بنزین چقدر جدی است؟ کاهش 80هزار تومانی قیمت سکه افشای اطلاعات بانک ایران زمین / فروش املاک مازاد استاندار قزوین: شرکت نیرو محرکه باعث رونق قطعه سازان شده است وام اجاره تا پایان اسفند تمدید شد کدام نمادها در انتظار افزایش سرمایه هستند؟ کتاب «نقش مالی رفتاری در بهبود مدیریت سرمایه‌گذاری» به کتابخانه سازمان بورس رفت تلاش دولت برای کاستن عوارض غیراقتصادی موثر بر بازارسرمایه کاهش 30درصدی قیمت لوازم خانگی برداشت یک درصدی فولاد مبارکه از زاینده رود جشنواره کارشناسی خودرو "اتوشناس" پرداخت خسارت بیمه خودرو به صورت آنلاین با "بیمیتو" چطور یک سرور مناسب برای استارت آپ انتخاب کنیم؟ ادامه روند نزولی در بورس تهران ایران، پرواز از مبدا و مقصد 32کشور را ممنوع کرد تاثیر افزایش نرخ بهره اوراق قرضه آمریکا بر انتشار صکوک خیار رکورد افزایش قیمت در بهمن را شکست آشنایی با نقشه راه استارت‌آپ قیمت بلیت اتوبوس برای عید گران می‌شود؟ تنظیم قیمت‌ها باید طبق عرضه و تقاضا باشد نه شیوه دستوری

در حال بارگیری...