احتمال نقش‌آفرینی کره جنوبی در بازار ارز / مذاکرات ارزهای بلوکه را آزاد کرده است؟

احتمال نقش‌آفرینی کره جنوبی در بازار ارز / مذاکرات ارزهای بلوکه را آزاد کرده است؟

ایران پس از سه ماه بالاخره کشتی توقیف شده کره جنوبی را آزاد کرده است. به دنبال این اقدام، از خبرگزاری‌ها و روزنامه‌های این کشور گرفته تا کارشناسان داخلی اظهار می‌کنند که آزادسازی کشتی کره احتمالا نشانه صورت گرفتن توافقی با کره جنوبی برای آزادسازی دلارهای بلوکه شده ایران در این کشور باشد.

به گزارش تجارت‌نیوز، فروردین 1400 با سه اتفاق مهم برای بازار ارز همراه شده است. اول: جلسات کمیسیون مشترک برجام در وین، دوم :بررسی مجددFATF در مجمع تشخیص مصلحت و درنهایت سفر نخست‌وزیر کره جنوبی در روز 22 فروردین به تهران جهت رایزنی درباره نفتکش کره‌ای و بررسی آزادسازی دلارهای بلوکه شده. سه اتفاقی که هر یک به تنهایی می‌تواند ورق را در بازار ارز کاملا برگرداند.

تاجایی که مثلا چندی پیش ريیس‌جمهور گفته بود در صورت آزادسازی ارزهای بلوکه ما در کره جنوبی، که به گفته دبیر کل اتاق مشترک ایران و کره جنوبی حدود 7٫5 تا هشت میلیارد دلار است، قیمت دلار تا 15 هزار تومان پایین می‌آید.

در حال حاضر بررسی fatf در سکوت فرو رفته و ظاهرا همچنان مجمع در انتظار پاسخی قاطع از دولت درباره زمان لغو تحریم‌هاست. اما در طرف دیگر برگزاری مذاکرات برجام در وین و بحث آزادسازی ارزهای بلوکه شده ایران در کره جنوبی برای چندمین بار و این بار با جدیت بیشتری در حال پیگیری است.

دلارها آزاد نشود ایران لنگ می‌ماند

دو روز پیش ريیس کل بانک مرکزی در گفتگوای در کلاب‌هاوس اعلام کرد که مسيول دلارهای بلوکه شده درکره جنوبی، ایران است و هر خبری هم غیر از بانک مرکزی اعلام شود، صحت ندارد. او ادامه داد:«البته باید این را هم گفت که 7 میلیارد دلار مورد پیگیری قرار می‌گیرد چون این پول‌ها حق ایران و بانک مرکزی است؛ این در حالی است که اگر 7 میلیارد دلار آزاد نشود، ایران لنگ می‌ماند؛ اما اگر آزاد شود، جریمه عدم‌النفع را هم باید دولت کره تقبل کند».

صبح امروز نیز خبرگزاری یونهاپ به نقل از وزارت خارجه کره جنوبی گزارش داده که ایران نفتکش کره جنوبی و ناخدای آن را حدود سه ماه پس از توقیف آزاد کرده است. یونهاپ نوشته که این اتفاق در زمانی افتاده است که سيول و تهران احتمالا بر سر آزادی 7 میلیارد دلار پول بلوکه‌شده ایران در کره جنوبی پیشبردهایی را داشته‌اند.

سخنگوی وزارت خارجه کشور هم در پاسخ به پرسش خبرنگاران درباره آزادی کشتی کره‌ای گفته: «در پی تکمیل تحقیقات در مورد تخلف کشتی کره‌ای و بنا به درخواست مالک و دولت کره برای آزادی کشتی، دستور آزادی کشتی از سوی دادستان محترم صادر شد».

ماجرای این کشتی به 15 دی ماه سال گذشته باز می‌گردد که نیروی دریایی سپاه پاسداران این فروند شناور کره جنوبی با نام تجاری «هانکوک چیمی» حامل 7 هزار و 200 تن مواد شیمیایی را به دلیل نقض پروتکل‌های زیست‌ محیطی در خلیج فارس توقیف کرد.

از آنجا که توقیف این کشتی در میان گفتگوهای دو کشور درباره آزادسازی وجوه بلوکه شده ایران در سيول صورت گرفت،پرونده باعث این گمانه شد که دولت ایران می‌خواهد با توقیف کشتی کره‌ای، فشارها را بر سيول افزایش دهد. البته تهران چنین ادعایی را رد و اعلام کرد این کشتی به دلیل رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی بوده که توقیف شده است.

با این حال حالا در حالی که خبرگزاری یونهاپ علت این آزادسازی را آزادی احتمالی ارزهای ایران در کشور می‌داند، روزنامه کوریا هرالد نیز در گزارشی با اشاره به سفر چانگ سیه کیون، نخست‌وزیر کره جنوبی، به تهران احتمال داده این سفر برنامه‌ریزی‌شده بیانگر این باشد که دو دولت در مورد آزادسازی دارایی‌های بلوکه‌شده ایران در بانک‌های سيول به توافق موقت رسیده باشند.

دردسر احتمالی fatf برای تسویه حساب

کمیل طیبی، کارشناس اقتصاد بین‌الملل، در گفتگو با تجارت‌نیوز درباره وضعیت وجوه بلوکه شده ایران در کره، روابط خوب تجاری و فرهنگی دوکشور را یادآور می‌شود و می‌گوید: «بخش صنعت کره جنوبی همین حالا هم تمایل به گسترش ارتباط با ما دارد. ضمن این که دولت کره‌جنوبی از ابتدا هم مایل به بلوکه شدن پول ما نبوده اما سیستم بانکی این کشور استقلال دارد پس ارزها را بلوکه کرده است».

به باور او آزاد کردن کشتی کره نشانه مثبتی است و احتمالا پول‌های بلوکه ما به زودی آزاد شود. این کارشناس توضیح می‌دهد: «من گمان می‌کنم آمریکا اخیرا به کره جنوبی اجازه آزادسازی ارزهای ما را داده است. آزاد شدن کشتی و سفر نخست‌وزیر این کشور هم نشانه‌های اخد مجوز از آمریکاست چرا که یکی از مباحث نشست‌های اخیر وین همین بود که آمریکا اجازه آزادسازی ارزهای ما را بدهد».

طیبی در پاسخ به این پرسش که با وجود حضور ایران در لیست سیاه fatf امکان ورود بدهی کره به صورت نقدی برای ما وجود دارد یا خیر؟ عنوان می‌کند: «دولت برای این که بتواند مشکلاتش را با کشورها از جمله چین و کره جنوبی حل کند، نیاز به عضویت در fatf دارد. اما این روزها fatfجنبه سیاسی پیدا کرده و این می‌تواند مشکلساز شود. ممکن است بدهی کره با ما به همین دلیل در قالب دیگری از جمله دارو یا کالای اساسی تسویه شود».

این گفته‌ها در حالی مطرح می‌شود که اخیرا گمانه‌هایی درباره ورود قطعات خودرو به جای بدهی کره‌جنوبی به ایران شنیده می‌شود. گمانه‌هایی که مقامات بانک‌مرکزی نیز مستقیما آن را رد نمی‌کنند.

مطالعه بیشتر: آخرین اخبار از مذاکرات / مذاکرات در آینده چه خواهد شد؟
بررسی تصویب لوایح FATF ‌بعد از رفع تحریم‌ها

بررسی تصویب لوایح FATF ‌بعد از رفع تحریم‌ها

محمدجواد ایروانی، عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، با اشاره به نزدیک‌بودن انتخابات ریاست‌جمهوری گفته است: اگر رقابت‌های انتخاباتی به‌درستی شکل نگیرد، می‌تواند به منافع ملی آسیب بزند؛ از جمله اینکه عده‌ای بخ...

Bartarinha.ir/
بود و نبود FATF چه فرقی دارد؟

بود و نبود FATF چه فرقی دارد؟

اختلاف نظر بر سر تصویب دو لایحه باقی مانده از FATF همچنان ادامه دارد. درحالی که برخی معتقدند این لوایح راه دور زدن تحریم‌ها را می‌بندد بعضی دیگر پذیرش آن را برای ارتباط مالی با جهان اجتناب ناپذیر می‌د...

TejaratNews.com/
تصویب FATF چه تاثیری بر بورس دارد؟

تصویب FATF چه تاثیری بر بورس دارد؟

کارشناسان معتقدند تصویب FATF موجب بهبود مبادلات ارزی و روند صادرات و واردات می‌شود. این مساله بر عملکرد شرکت‌ها تاثیر مثبت می‌گذارد. نتیجه بهتر شدن عملکرد شرکت‌ها، بهبود شرایط آن‌ها و تزریق نقدینگی به...

TejaratNews.com/
اولین واکنش بازارها به تعویق fatf چه بود؟

اولین واکنش بازارها به تعویق fatf چه بود؟

دلار گران شد، قیمت سکه طلا افزایش یافت و شاخص بورس همچنان افت کرد. این اولین واکنش بازارها در روز اعلام به تعویق انداختن تصمیم‌گیری درباره fatf بود.

TejaratNews.com/
اولین واکنش بازار طلا به تعویق FATF / قیمت طلا چقدر شد؟

اولین واکنش بازار طلا به تعویق FATF / قیمت طلا چقدر شد؟

بازار طلا و سکه به خبر تعویق FATF در فروردین سال 1400 واکنش نشان داد. دبیر هیات مدیره اتحادیه طلای تهران درباره اولین واکنش بازار طلا به تعویق FATF می‌گوید: امروز طلای 18 عیار پنج هزار تومان و سکه طرح...

TejaratNews.com/
تعویق FATF چه تاثیری بر بورس دارد؟

تعویق FATF چه تاثیری بر بورس دارد؟

در حالی که خیلی‌ها امروز منتظر اعلام تصمیم درباره fatf بودند اعلام شده این تصمیم‌گیری به فروردین 1400 موکول شده است. اما سوال اینجاست که تعویق این لایحه چه تاثیری بر بازار سهام دارد؟

TejaratNews.com/

خبر مهم برای بازارها / بررسی fatf به تعویق افتاد / واکنش احتمالی بازارها چیست؟

اولین واکنش بازار به تعویق بررسی FATF / دلار باز هم گران می‌شود؟

اولین واکنش بازار به تعویق بررسی FATF / دلار باز هم گران می‌شود؟

دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام اعلام کرد که بررسی FATF در مجمع تشخیص تا فروردین 1400 به تعویق افتاده است. همانطور که فعالان بازار پیش‌بینی می‎کردند نرخ ارز فعلا به این خبر واکنش منفی نشان داده است.

TejaratNews.com/
شریعتمداری: چرا آمریکا در لیست FATF نیست؟

شریعتمداری: چرا آمریکا در لیست FATF نیست؟

حسین شریعتمداری در کیهان نوشت: در یادداشت روز کیهان دیروز با عنوان «FATF، شفافیت برای دار و دسته دزدها» نوشته برادر و همکار عزیزم آقای سید محمد عماد اعرابی، به ده‌ها نمونه مستند از پولشویی کلان در بان...

Bartarinha.ir/
خبر سیاسی جدید برای معامله‌گران ارز و طلا / FATF به دستور کار مجمع برگشت؟

خبر سیاسی جدید برای معامله‌گران ارز و طلا / FATF به دستور کار مجمع...

بعد از ماه‌ها سکوت، بررسی FATF مجددا در مجمع تشخیص مصلحت نظام مطرح شده است. ريیس کل بانک مرکزی آخرین جلسه اعضای دولت با این مجمع را مثبت توصیف کرده و محمد صدر، عضو این مجمع هم گفته مخالفت‌ها با این لو...

TejaratNews.com/
آیا پذیرش FATF مانع از دور زدن تحریم‌ها شود؟

آیا پذیرش FATF مانع از دور زدن تحریم‌ها شود؟

ارایه یک پیشنهاد برای افزودن شرط عدم ارايه اطلاعات مربوط به دور زدن تحریم‌ها برای تصویب لوایح FATF با استقبال کارشناسان مواجه شده است؛ کارشناسان تصریح می‌کنند که پیوستن به FATF نمی‌تواند خللی در روند ...

Bartarinha.ir/
مجمع تشخیص مصلحت نظام و آزمون بزرگ FATF

مجمع تشخیص مصلحت نظام و آزمون بزرگ FATF

اخبار منتشر شده حاکی است ريیس‌جمهور پیشنهاد داده ایران با این شرط که اطلاعات مربوط به دور زدن تحریم‌ها را به طرف مقابل ندهد،برنامه اقدامFATF را اجرا کند.این پیشنهادچقدربا واقعیات سازگاراست؟

Bartarinha.ir/
فعال اقتصادی: به زودی FATF تصویب می‌شود

فعال اقتصادی: به زودی FATF تصویب می‌شود

علی شریعتی، عضو هیيت نمایندگان اتاق بازرگانی از تصویب قریب الوقوع FATF خبر داد.

Bartarinha.ir/
بررسی FATF به کجا می‌رسد؟

بررسی FATF به کجا می‌رسد؟

اکنون که تقریبا همه بر اهمیت عضویت درFATF آگاه شده‌اند، با بررسی مجدد دو لایحه باقی مانده از آن در مجمع تشخیص مصلحت نظام، نگرانی‌ گروه‌های مختلف درباره نتیجه بررسی‌ها و آینده عضویت ایران بیشتر شده است...

TejaratNews.com/
شش دلیل برای همکاری ایران با FATF

شش دلیل برای همکاری ایران با FATF

با آغاز دوباره بررسی 2لایحه از 4لایحه پیشنهادی دولت برای پایان دادن به بهانه‌ها جهت حصر مالی و بانکی ایران در مجمع تشخیص مصلحت نظام باردیگر منتقدان و مخالفان بر این باورند که پذیرش استانداردهای بین‌ال...

Bartarinha.ir/
درگاه‌های پرداخت صرافی‌های رمز ارز بسته می‌شود؟ رشد 190 درصدی میزان فروش «فتوسا» در سال 99 سونامی افزایش قیمت کالاهای اساسی/ کسی پاسخگوی گرانی‌ها نیست پیش‌بینی بورس 29 اردیبهشت / بازار در کوتاه مدت مثبت می‌شود؟ عملکرد ناموفق برخی از شرکت‌های سرمایه‌گذاری سهام عدالت سود هر سهم "قمرو" 371 درصد افزایش یافت سود هر سهم "وسبحان" کاهش یافت امهال اقساط دریافت‌کنندگان تسهیلات ارزی و ریالی آسیب‌دیده از کرونا و تحریم‌ها گروه خودرو در راس معاملات تالار شیشه‌ای تغییر مالکیت 965 میلیون اوراق بهادار مالی تعیین سود 5175 ریالی "ساوه" انتقاد آزادگان بر عدم حمایت "خودکفا" از زیرمجموعه‌ها کاهش 1131 واحدی شاخص بورس تهران/ ارزش معاملات به 16 هزار میلیارد تومان نزدیک شد راغفر: بورس تبدیل به «کازینو» شده است قیمت سکه افزایش یافت کمتر از یک‌ درصد سهامداران عدالت در انتخابات شرکت کردند/ دولت غیر قانونی عمل کرده است درخواست افزایش 50درصدی قیمت شیرخام درخواست افزایش 50 درصدی قیمت شیرخام فروش اینترنتی گوشت آهو؛ هر کیلو 680هزار تومان ارزش سهام عدالت امروز 28 اردیبهشت یک نماینده: بازار رمزارز‌ها باید مدیریت شود حاشیه‌های بورس 28 اردیبهشت / شاخص کل با افت هزار واحدی به معاملات پایان داد ارزش پالایشی یکم 28 اردیبهشت 1400 چقدر شد؟ تکمیل مسکن مهر تا پایان دولت در هاله‌ای از ابهام قیمت دلار و یورو در بازار آزاد واردات برق ارتباطی به کمبود آن ندارد/با تمام کشور‌های همسایه تجارت برق داریم انبار نهاده‌های دامی جارو شد؟ قدرتمند شدن اقتصاد کشور، درگرو افزایش تولید داخلی با کیفیت است تداوم روند منفی شاخص بورس تهران چه میزان اعتبار برای مناطق دارای تنش آبی تصویب شد؟ ارزش سهام عدالت و دارایکم در 28 اردیبهشت 1400 چقدر شد؟ تداوم روند منفی شاخص بورس رشد 46 درصدی صادرات در سال 1400 انتشار اوراق مالی اسلامی قانون بودجه 1400 از هفته اول خرداد بیشترین تغییر مالکیت حقیقی و حقوقی در بورس امروز (28اردیبهشت) / بی‌مهری حقیقی‌ها گریبان برکت را گرفت ویژه سهامداران شستا (28 اردیبهشت) / رشد اندک شستا به روند نزولی این نماد پایان داد آغاز مجدد فروش اوراق برای پوشش کسری بودجه دولت از خرداد ریزش بیش از 1000 واحدی شاخص کل کارت زرد وزیر صمت از مجلس / علت افزایش قیمت فولاد شرح داده شد اقتصاد ژاپن بیش از 5 درصد کوچک شد نمای پایانی بورس (28اردیبهشت1400) / شاخص کل با افت هزار واحدی به معاملات پایان داد افت 1000 واحدی شاخص کل رشد نفت در بازارهای جهانی ادامه دار شد وزیر نیرو: نگران تامین آب آشامیدنی هستیم 3 طرح پتروشیمی هفته جاری به بهره‌برداری می‌رسد قیمت لحظه‌ای دلار و یورو در بازار + قیمت انواع سکه / چشم انداز دلار از نگاه افزایشی و کاهشی بی تفاوتی بورس به فاز حمایتی بازار بدهی؛ مهجور در اقتصاد تحمیل "بی‌اعتمادی" به سهامداران "بورس" ماجرای فیلم ضرب و شتم یک زن توسط کارمند بانک رفاه چه بود؟

در حال بارگیری...